A mostani korlátok között a SZÉP kártyából származó bevétel az első félévben mindössze a negyede volt az üdülési csekk bevételének tavaly ugyanebben az időszakban. Az üdülési csekk bevétel 3,6 milliárd forint volt a múlt évben, a fürdők éves bevételének 15 százalékát tette ki - tette hozzá a főtitkár.
A fürdőszolgáltatások a SZÉP kártya rekreációs alszámlájára kerültek, ez megnehezíti az igénybevételt a szövetség szerint, ezért javasolja az alszámlák közti átjárhatóságot.
Júniusban a SZÉP kártyából származó bevétel már csak 20 százalékkal volt kevesebb a tavaly júniusi üdülési csekk forgalomhoz képest, várhatóan másfél-két év kell ahhoz, hogy a kártyaforgalom elérje a csekkét - vélte Juhász Szabolcs.
Egyre többen fizetnek SZÉP-kártyával
Országos szinten a belföldi vendégéjszakák száma az idén az első négy hónapban 3,9 százalékkal nőtt 2011 hasonló időszakához képest. A hazai vendégek összesen 10,8 milliárd forintot fordítottak szállásdíjra, amelyből üdülési csekkel és SZÉP-kártyával együttesen 1,8 milliárd forintot egyenlítettek ki. Az összesítés szerint a SZÉP-kártya felhasználása dinamikusan nő: az első négy havi, összesen 353,3 millió forintos forgalmából 184,2 millió, tehát 52,1 százalék áprilisban realizálódott a hazai hotelekben.
A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint április végéig összesen 534 ezer SZÉP kártyát bocsátottak ki, az elfogadóhelyi szerződések száma pedig egy hónap alatt negyven százalékkal, 21 ezerre nőtt.
Kevesen használják
A belföldi üdülésre, meleg étkezésre, szórakozásra és egészségmegőrzésre egy évben legfeljebb 450 ezer forintot kaphat SZÉP kártyájára a munkavállaló, melynek felét, 225 ezer forintot csoportosíthat át szálláshelyekre és belföldi utazásokra. Ennek ellenére a Szallas.hu adatai azt mutatják, hogy ezt a lehetőséget még kevesen használják ki: 2012 áprilisáig bezárólag a vendégek a belföldi szállásfoglalások csupán 7 százalékánál választották ezt a fizetési módot.
Bár az üdülési csekk 2011 októberétől már bérjellegű kifizetésnek minősül, így a SZÉP kártya a munkáltatók számára is kedvezőbb, még mindig minden tizedik foglalást üdülési csekkel egyenlítettek ki - igaz, ez több mint a felére csökkent 2011 hasonló időszakához képest (22%).