A parlament elé beterjesztett törvénytervezet és a benyújtott módosító indítványok mentén már nagyjából körvonalazódik a béren kívüli juttatások 2012-re várható szabályozása. (Több száz módosító indítvány érkezett, a vita még tart.) A juttatások adóterhe nem változik, viszont a jelenlegi kedvezményes juttatások körében jelentős változás lesz. A havi 18.000 forint hideg-meleg utalvány vagy munkahelyi étkeztetés lecsökken 5 000 forintra, a tervezet szerint csak hidegétkezésre. Egy módosító indítvány visszaállítaná a jelenlegi felhasználhatóságot, az értékét pedig megemelné 7 000 forintra. Az utalványszolgáltató 2012. október 1-től várhatóan szabályozásra kerül. Kérdéses még, mi lesz a végleges változat. (Lehet, hogy állami utalvánnyal ehetünk majd.)
Megszűnik az internet támogatása, viszont a helyi bérlet, iskolakezdési támogatás, önkéntes pénztárak szabályai várhatóan változatlanok. Az üdülési csekk helyett idén bevezetett SZÉP kártya tovább bővül, januártól három zsebes lesz. A „vendéglátás kártyára” évi 150 000 Ft, „szálláshely kártyára” évi 225 000 Ft, „szabadidő kártyára” évi 75 000 Ft utalható kedvezményesen, több juttató esetén az értékeket össze kell vonni. Lényeges változás, hogy a kedvezményes juttatások ismét kapnak egy összevont korlátot évi 500 000 forint értékben, ami ráadásul csak időarányosan jár a törtévi munkaviszony esetén.
Megmaradnak az eddigi adómentes lehetőségek, ráadásul a korláton kívül, és visszajön a régi „természetbeni juttatás” fogalom némileg átcsomagolva. Még az sem kizárt, hogy végtörleszthetünk is lakáscélú támogatásból.
A munkáltatók számára viszont a fentieken kívül is rengeteg a bizonytalanság: nem végleges még a jövő évi minimálbér mértéke, ami nem csak a bérkorrekciókat érinti, hanem a minimálbérhez kötött juttatási értékeket is, és azt sem tudjuk, hogy mit fogad el majd az elvárt béremelés keretében a kormányrendelet a béren kívüli juttatások köréből.
A nehézségeket fokozza, hogy szolgáltatói oldalról még kevés a tapasztalat a SZÉP kártyáról, azt sem lehet tudni, hogy ki lehet az utolsó negyedévben utalvány kibocsátó.
- Azt már látjuk, hogy sok cégnél át kell fogalmazni a Cafeteria rendszert, az idei egyszerűsítés után biztosan összetettebb megoldásokra lesz szükség. Az adminisztráció pedig a bonyolultabb szabályok miatt szintén sokkal több odafigyelést igényel – véli P. Király Ágnes, a Top Cafeteria szakértője.
HR szakemberekkel folytatott konzultációk alapján, a bizonytalan és gyorsan változó jogszabályi környezet miatt, sokan igénylik a szakmai támogatást. Még azok a cégek is, akik, saját munkatársi gárdával már gyakorlottan kezelik a cafeteria rendszerüket, most megnyugtatóbbnak érzik, ha külső szakértői elvégzi a rendszer auditálását.