A két új elem: az Erzsébet-utalvány és a SZÉP kártya

Közel egy éve indult a cafeteria rendszer szerkezeti átalakítása, mondta Szatmáry Kristóf, gazdaságszabályozásért felelős államtitkár egy pénteki sajtótájékoztatón. Január 1-jétől már mindenki tisztán láthatja az új szisztéma jellemzőit. Az állam célja az volt, hogy egyszerűbb, átláthatóbb, hatékonyabb és olcsóbb rendszert alakítson ki, olyat, amely a hazai vállalkozásokat segíti.

A kormányzat prioritásaiban kiemelten szereplő hazai idegenforgalom, a szálláshelyek, a vendéglátás és a hazai boltok támogatása a célja a mostani cafeteria szabályozásnak, hangsúlyozta a tájékoztatón Szatmáry Kristóf, gazdaságszabályozásért felelős államtitkár. Arra bíztatta a hazai munkáltatókat, hogy éljenek az új cafeteria elemek – a SZÉP kártya és az Erzsébet-utalvány – kínálta adókedvezménnyel. A két új eszköztől azt reméli a kormány, hogy az elmúlt évek visszaesése után a hazai szállodák, vendéglátóhelyek és élelmiszerboltok 2012-től újból növelni tudják bevételeiket. (Zökkenőkkel indul az idei cafeteria.)

Ebből nyaral a család belföldön

A Széchenyi Pihenő Kártyára érkező 100 ezer forintos juttatás mindössze 131 ezer forintjába kerül a munkáltatóknak. Az elektronikus utalványra összesen 450 ezer forint utalható évente, amely akár teljes egészében szálláshely szolgáltatásra fordítható, illetve a háromzsebes utalványról évi 75 ezer forintig egészségmegőrzésre és rekrációra, 150 ezer forintig pedig vendéglátóhelyen meleg étkezésre is költhet a munkavállaló (a szálláshely elnevezésű alszámlára önmagában legfeljebb 225 ezer forint érkezhet). A dolgozónak év elején kell nyilatkoznia arról, hogy mekkora összeget szeretne az egyes alszámlákra, amin később nem lehet változtatni. Ezért került bele az utolsó pillanatban a rendeletbe az a kitétel, hogy a szálláshely szolgáltatás bármely egyenleg terhére igénybe vehető.


Meleg étkezésre is költhető

– A kártya egyik nagy előnye az olcsósága az elfogadóhelyek számára, hiszen az üdülési csekk hat százalékos jutalékával szemben ezúttal csak a forgalom 1,5 százalékát kell, átengedjék. Reményeink szerint az így generált forgalombővülés megközelítheti a GDP növekedés fél százalékos szintjét az idei évben – mondta el Szatmáry Kristóf. (A béren kívüli juttatások átalakításának vannak vesztesei, de igazán nyertesei nincsenek.)

Üdülési csekk: év végéig érvényes
A korábban üdülésre költhető üdülési csekkre már 2011. szeptember 30-a óta nem jár járulékkedvezmény. Ugyanakkor a 2012. január elseje után érvényes csekkekkel – a konkrét lejárati dátumtól függetlenül – a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ) döntése értelmében 2012. december 31-ig lehet fizetni a zökkenőmentes kivezetés érdekében.
2012. január elsején összesen 10 milliárd 929 millió forintnyi csekk volt forgalomban a NÜSZ tájékoztatása szerint.

Körtvélyesi László az NGM miniszteri biztosa kiemelte, hogy a SZÉP kártya az eddigi legkedveltebb cafeteria elemeket foglalja magában kezdve a meleg étkezéstől az üdülésig, illetve rekreációig. Edukatív termék, a kormány célja az is, hogy az új eszköz hozzájáruljon az elektronikus fizetőeszközök terjedéséhez.


Az eddig három bank által kínált SZÉP kártya kibocsátók táborához elvileg bővülhet, amennyiben mások is érdeklődnek és megfelelnek az előírt követelményeknek, hangzott el a tájékoztatón. Azt, hogy ki kínálhatja a cafeteria plasztikot, a kormányrendelet szigorúan szabályozza annak érdekében, hogy az ügyfelek pénze olyan kibocsátókhoz kerüljön, amelyek rendelkeznek azzal a biztonsági háttérrel, amely a pénzek megfelelő kezelését garantálja hosszú távon.

– A rendszer nyitott, bárki csatlakozhat, aki a biztonságot valamint az országos lefedettséget tudja garantálni. Úgy véljük, a biztonsági hálót PSZÁF által kontrolált keretekben csak a pénzügyi intézmények biztosítják Magyarországon. A kormányrendelet előírja azt is, hogy a kibocsátónak már legalább százezer kibocsátott kártyával kell rendelkeznie – tette hozzá Körtvélyesi magyarázatképpen, hogy a PatikaCenter Zrt. SZÉP kártya kibocsátási engedélyét tavaly év végén miért vonta vissza a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal.

Lassan terjed

Korábban sokan kritizálták a kártya elterjedésének ütemét. A miniszteri biztos viszont úgy véli, hogy „szép ütemben” halad a szerződéskötés. 2011. december 31-én már több mint 5000 szálláshellyel kötöttek szerződést, hiszen addig a kártyát csak szálláshely szolgáltatásra lehetett igénybe venni. A tervek szerint ez a szám az év közepére már a 20 ezret is elérheti, amennyiben a kisebb szállodák is bekapcsolódnak. Ugyanakkor mivel a kártyán lévő alszámlák felhasználhatósága és a részletek csak az év utolsó napjaira kristályosodtak ki, jelenleg egyetlen étterem, uszoda vagy sportlétesítmény sem szerepel az elfogadóhelyek között. Jelen pillanatban tehát a szálláshelyen kívül a kártya gyakorlatilag még nem költhető, így például az egészségpénztári számláról idén már nem finanszírozható egészségmegőrző szolgáltatásokra a munkavállaló nem tud a cafeteria juttatás terhére költeni.


Bizakodnak a szállásadók

A szállodások viszont mindenképpen üdvözlik az üdülési csekknél lényegesen magasabb költést lehetővé tévő újdonságot. Kapolcsy Andrea, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) elnöke szerint az üdülési csekknél sokkal korszerűbb kártya a belföldi turizmus motorja lehet idén.

– Korábban a munkavállalónak juttatott üdülési csekkek 70 százaléka a szállodákban lett elköltve, ami évi közel 14 milliárd forintos forgalmat biztosított. Vagyis a belföldi forgalom egyharmada a csekkel bonyolódott. A várakozásaink szerint a költhető összeg nagysága miatt a SZÉP kártya több vendéget és magasabb költést hoz majd – mondta el a szakember.

Idén hideg és meleg étkezésre is költhető, de csak magyar üzletben

Január elsejétől kizárólag az Erzsébet-utalvány (erről bővebben itt olvashat) maradt, mint járulékkedvezménnyel támogatott étkezési utalvány – emelte ki a sajtótájékoztatón Guller Zoltán, az új utalványt kibocsátó Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. ügyvezető igazgatója. Fő szabály szerint a havi 5000 forint értékben adható utalvány kizárólag hideg étkezésre fordítható, de átmeneti jelleggel idén meleg élelmiszert is vásárolhatnak az érintettek. 2013-tól azonban ezt már csak a Széchenyi Pihenő Kártya megfelelő alszámlájáról lehet megtenni majd.

– Az Erzsébet-utalványt idén egészen biztosan használó munkavállalók száma január 5-én meghaladta a 600 ezer főt és folyamatosan bővül a megrendelések száma. Több mint 80 százalékuk 5000 forint értékben kap utalványt havonta, 10 százalék azok aránya, akik ennél alacsonyabb és 7 százalék, akik ennél magasabb összegben veszik igénybe a juttatást – mondta Guller és hozzátette: a 300, 400, 500, 600 és 1000 forintos címletű utalványok tervezése és gyártása a szükséges tempóban halad, és elvileg februárban már a dolgozók is kézhez kaphatják az új étkezési juttatást.

Mi lesz a Posta Palettával?
A tavaly májusban a Magyar Posta Zrt. leányvállalataként létrejött Posta Paletta Zrt-ről sokáig feltételezhető volt, hogy esetleg ez a cég fogja kibocsátani az Erzsébet-utalványt. Az állami cég négy hónap alatt megteremtette a kedvezményes utalványok gyártásának feltételeit, kiépítette logisztikai és disztribúciós rendszerét, partnerként szerződött mintegy 14 ezer magyarországi elfogadóhellyel. Most viszont már egyértelmű, hogy az üzlet nem így alakult. Az Erzsébet-utalvány kapcsán ugyan folynak tárgyalások a Magyar Postával, de már szó sincs a Palettáról. A postának csak logisztikában lehet szerepe: a szállításban, a kiosztásban és a begyűjtésben vállalhat részt. Ez ügyben a MÁV és az okmányirodák is szóba kerültek. A lényeg, hogy ezt a feladatot is egy állami szereplő lássa el.

A január 5-i állapot szerint a NÜSZ több mint 17 ezer elfogadóhellyel kötött szerződést és a cél továbbra is az, hogy februárra már meghaladja a 20 ezret az elfogadóhelyek száma. Ez hozzávetőlegesen a fele a korábban havi 18 ezer forintig járulékmentesen adható étkezési utalványokat elfogadó üzleteknek, ráadásul a sorból hiányoznak a hypermarketek. Jelenleg a Coop, a Reál és a CBA láncoknál lehet Erzsébet-utalvánnyal fizetni, valamint több ezer vidéki kisboltokban, illetve intenzív tárgyalások folynak a MOL-lal, hogy a benzinkutaknál is lehessen használni.

– Folynak tárgyalások a külföldi láncok képviselőivel is, de megállapodás még nem született. A kormány célja elsősorban a független kisboltok bevonása – emelte ki a NÜSZ ügyvezető igazgatója. Arra a kérdésre, hogy igaz-e, hogy a multiktól hat, míg a magyar tulajdonban lévő üzletektől csupán három százalékos elfogadói jutalékot kérnek, Guller elmondta, hogy a jelenleg hatályos rendelet értelmében a NÜSZ valóban  3-6 százalék között állapíthatja meg a jutalék mértékét.

– Fontos szempont, hogy az Erzsébet-programra, az Erzsébet-utalványból befolyó összeg szociális célú programjára minél nagyobb forrás álljon rendelkezésre, és ennek érdekében az a célunk, hogy minél kevesebbe kerüljön az utalvány kibocsátása. Ha a bolthálózat vállalja, hogy közreműködik az utalványok begyűjtésében, illetve azok ellenértékét nem készpénzben kéri, hanem megelégszik a későbbi utalással, kisebb jutalékot kell fizessen. Arra szeretnénk ösztönözni az elfogadóhelyeket, hogy az állam számára leginkább költséghatékony megoldást válasszák. (Megnövekedett teher mellett, de - a végleges a jövő évi szabályokat alapul véve - továbbra is őrzik költségelőnyüket a béren kívüli cafeteria rendszerben adható juttatások.)


Nem minden boltban költhetjük el az Erzsébet-utalványt

– Míg a SZÉP kártya piaci alapú, gazdaságélénkítő eszköz, az Erzsébet-utalvány inkább szociális jellegű termék. Ez utóbbinál a kormányzat elsődleges szempontja, hogy a dolgozó az ország bármely pontján be tudja váltani élelmiszerre. Semmiféle kényszer nincs tehát az elfogadóhelyekkel való megállapodásban – tette hozzá Szatmáry Kristóf, aki szerint a hypermarketeknél nem kontrolálható, hogy az emberek ételt vagy biciklipumpát vesznek az utalványból.

Az Erzsébet-utalvány jutalékaiból származó bevétel a kormánydöntés értelmében kizárólag szociális üdültetési és szociális étkeztetési feladatokra fordítható. A pénzügyi eredményt a NÜSZ a honlapján közzéteszi, és az összeget pályázati úton fogja az érintettek számára elérhetővé tenni. A tervek szerint akár 10 milliárd forint is befolyhat, amennyiben kétmillió munkavállaló kap Erzsébet-utalványt.

A jelenleg papíralapon forgalmazott utalvány elektronikus kártya formában is hamarosan megjelenik és a két változat egymás mellett fog működni. Guller Zoltán a lapunk kérdésre megerősítette, hogy a kormányrendelet értelmében a kártyát is kizárólag a NÜSZ bocsátja majd ki.

 

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo