Könyvelés cikkek


Olcsóbban, egyszerűbben megúszhatjuk az új számviteli szabályokkal

Olcsóbban, egyszerűbben megúszhatjuk az új számviteli szabályokkal 

2016. január 1-jén életbe lép az új számviteli törvény, amely az értékhatár-módosításokon és adminisztrációs könnyítésen túl az osztalékfizetéssel kapcsolatban is jelentős változtatást tartalmaz. Az új szabályozást érdemes már most alaposan átnézni, hiszen a negatív eredménytartalékkal rendelkező cégek nem tudnak majd osztalékot fizetni a 2016. év adózott eredményéből.
Amit a leltárról tudni kell

Amit a leltárról tudni kell 

A leltározás során sok szabálynak kell megfelelni és fontos, hogy az pontosan készüljön el, ezért fontos, hogy tisztában legyünk mire kell ügyelnünk a készítés során. Az RSM-DTM szakértője összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.
Ezek a csontvázak borulnak ki a cégek szekrényéből

Ezek a csontvázak borulnak ki a cégek szekrényéből 

A céges átvilágítások évről évre számos olyan hibát tárnak fel, amelyek nem csupán a vállalat eredményeire vannak hatással, de a középtávú működés sikerességét is jelentősen befolyásolhatják. A Széchenyi Tőkealap segítségével bemutatjuk a leggyakrabban előfordulókat.
Öt évig nincs menekvés

Öt évig nincs menekvés 

Immár egy hónapja megjelent a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokra (IFRS-ekre) való áttérésről szóló második kormányhatározat, amely már több információt tartalmaz az alkalmazás folyamatáról, többek között azt is, hogy ha valaki átáll az IFRS-re, – egyes különleges esetektől eltekintve – legalább öt évig nem térhet vissza magyar számviteli törvény szerinti könyvvezetésre. Ez derült ki a KPMG IFRS-áttérésről rendezett szakmai fórumán.
Így nem sikkaszt a dolgozó

Így nem sikkaszt a dolgozó 

Bárkivel és bármikor megtörténhet, hogy kilopnak a zsebéből egy kis pénzt. De érdekes módon éppen a kisebb vállalkozásokkal esik meg gyakrabban, hogy éppen az alkalmazottak lopják meg a céget. Mutatunk most öt tippet, hogyan lehet ezt elkerülni.
Erre mindenképp kérdezzünk rá, ha könyvelőt választunk!

Erre mindenképp kérdezzünk rá, ha könyvelőt választunk! 

Azt mondják, könyvelőt találni majdnem olyan nehéz, mint életünk párjára rálelni. Adunk néhány tanácsot, hogy mire figyeljünk mindenképpen!
Így lesz kockázatos az árubeszerzés

Így lesz kockázatos az árubeszerzés 

Vannak olyan vonzó üzleti lehetőségek, amelyek első pillantásra aranybányának tűnnek, de komoly kockázatokat rejtenek. Az egyik ilyen a jelenleg reneszánszát élő bizományi használtruha-értékesítés. Utánajártunk, hogy is zajlik egy ilyen üzlet menete a valóságban.
Erre nagyon ügyelni kell júliustól

Erre nagyon ügyelni kell júliustól 

A tavaly év végén elfogadott törvénymódosítás alapjaiban változtatja meg az időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontjára vonatkozó szabályokat. Célszerű az előírásokat már most áttekinteni, nehogy a júliusi bevezetés után kellemetlen meglepetés érjen bennünket.
A házipénztár az nem a malacpersely!

A házipénztár az nem a malacpersely! 

Az adószakértők, könyvvizsgálók számos esetben tapasztalják, hogy nincs minden rendben, pedig a házipénztár szabályos vezetése elengedhetetlen egy vállalkozás számára. Sokan egyszerűen nincsenek tisztában a házipénztárakat érintő részletes és teljes szabályozással.
9 dolog, amiért imádni fog a könyvelő

9 dolog, amiért imádni fog a könyvelő 

A könyvelő jó esetben nem segédmunkás egy cégben, hanem az egyik legfőbb támogatónk. Szakértőnk, Hertay Ákos ügyviteli specialista szabályait betartva drámaian javulhat a kapcsolat!

Csak a baj van a behajtási költségátalánnyal 

Csak a baj van a behajtási költségátalánnyal, a hitelezők nem kérik számon, az adósok nem fizetik ki, a könyvelőknek viszont bajlódnia kell vele, torzítja az eredményt és egy nyereséges vállalatot is veszteségbe vihet.

Jobban megéri dollárban könyvelni? 

A számviteli törvény alapján a vállalkozásoknak lehetőségük van euróban vagy USA dollárban vezetni a könyveiket. Csökkenthetők-e az árfolyammozgásokból eredő kockázatok, ha devizában vezetjük a könyvelést? Milyen devizanemeket enged választani a számviteli törvény?

Adóalapcsökkentés: csak óvatosan a számlákkal 

A könyvelők munkájuk során időről időre találkoznak olyan bizonylatokkal, számlákkal, amelyek ugyan a cég nevére szólnak, de tartalmuk nem vagy nehezen köthető a vállalkozási tevékenységhez.

TB, GYES, GYED. Alapvető változások az elszámolásban 

Jelentősen átalakult a pénzbeli elszámolások megállapítása az idei jogszabályi változásokkal. A jövedelmeket nem az ellátásra való jogosultság kezdőnapját megelőző napig, hanem az azt megelőző 3. hónap utolsó napjáig lehet figyelembe venni.

Kaszált a könyvelők között a kormány 

A Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) lezárult a könyvelői továbbképzés ellenőrzése: az érintett 55 ezer könyvelő közül 7000 nem teljesítette a továbbképzést, ezért a tárca visszavonta engedélyüket.

Így nem lesz gondunk a könyvelővel 

Amíg hazánkban több mint ötvenféle adó és járulékfizetési kötelezettség vonatkozik a cégekre, addig bizony egy jó könyvelő sokat megér egy vállalkozásnak. Viszont ehhez nem árt megkönnyítenünk a munkáját. Mutatunk néhány tippet, hogyan!

Így lehet elkerülni a költségátalányt 

Bár a legtöbb hazai vállalatnál már folyik az éves zárás, a cégvezetők és a könyvvizsgálók továbbra is bizonytalanok hogyan kell számviteli szempontból kezelni a régi Polgári Törvénykönyv 2013-as módosításával bevezetett behajtási költségátalányt, melyet az új Ptk. is átvett.

Így könyveljük a pályázati pénzeket 

A jelen gazdasági helyzet finanszírozási nehézségei miatt kiemelt jelentőséggel bír, hogy a vállalkozások a támogatásokat elnyerjék, illetve megtartsák. Azonban komoly hibák fordulhatnak elő a támogatások elszámolásánál, illetve a pályázati elszámolás során figyelmesen kell eljárni.

Mit könyvelünk a támogatásokkal kapcsolatosan? 

Napjainkban jelentek meg az első pályázati felhívások az Európai Unió új, 2014-2020-as költségvetési ciklusának regionális támogatásai kapcsán. Milyen szabályokra ügyeljen egy számviteli törvény hatálya alá tartozó vállalkozás az elnyert támogatás kapcsán?

Típushibák könyvelésnél 

Van egy jó ötletünk, amelynek megvalósításához elengedhetetlen a cégalalpítás. Csakhogy semmi tapasztalatunk nincs a cégek működését illetően, azzal sem vagyunk tisztában, mitől lesz rendben a könyvelésünk. Pedig újdonsült vállalkozásunk nagy árat fizethet tájékozatlanságunkért és tapasztalatlanságunkért.

Reklámadó: fogynak a kérdések 

A 2014. július 15-én kihirdetett végleges jogszabályszöveg szűkszavúsága számos ponton bizonytalanságot hagyott az adókötelezettség tárgyát, az adóalanyok körét és az adminisztrációs kötelezettségeket tekintve, de az elmúlt hetekben sok mindenre fény derült. Ezeket gyűjtöttük össze a Mazars szakértői segítségével.

Hogyan lehet megbecsülni egy védjegy értékét? 

A cégértékelések során számtalanszor előfordul, hogy nem egy teljes társaságot kell értékelni, hanem csak egy-egy adott eszközt: amikor az egyik társaságban levő eszközt (általában immateriális eszköz, vagy technológia, vagy védjegy stb.) egy másik társaságba szeretnénk átvinni vagy apportálni. Ez esetben szükséges lehet az adott eszköz felértékelése.

Az innováció versenyelőny, de hogyan kell lekönyvelni? 

A számviteli és adójogszabályok is sajátos elemeket tartalmaznak a K+F tevékenység elszámolása, valamint a kapcsolódó adókedvezmények vonatkozásában, ezért fontos áttekinteni az erre vonatkozó szabályokat, amelyek helyes alkalmazásával csökkenthetjük a költségeket.

Milyen dátum legyen a számlán? 

A teljesítés időpontjának az Áfatörvény szabályozása szempontjából azért van jelentősége, mert ettől függ az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja. Összefoglaltuk a tudnivalókat minderről, az általános rendelkezésektől a speciális szabályokig.

Pénzmosás: amiről minden vállalkozónak tudnia kell 

Amikor könyvelőhöz, könyvvizsgálóhoz, vagy adószakértőhöz fordul egy vállalkozó, akkor részt kell vennie egy ügyfél-azonosítási folyamatban, hogy nehogy a pénzmosás gyanújába essen.

Így adjunk kölcsön a cégünknek! 

Ha szükség úgy hozza, a legtöbb kisvállalkozó saját jövedelmét is beleteszi a házipénztárba, de tulajdonos gondolja végig, hogy ennek következményei is lehetnek. Ezért célszerű betartani az alábbi szabályokat. Íme néhány tipp, hogy elkerüljük az adóellenőrzést.

Így számoljuk el a vállalkozásunk költségeit! 

Ahhoz, hogy a vállalkozás költségeit elszámolhassuk, a számlának három feltételnek kell megfelelnie. Nem tanácsos olyan számlát elszámolni, ami nem a cég nevére szól vagy nem életszerű. Mire fgyeljünk céges költségek elszámolásakor? Összeszedtük a legfontosabb szabályokat.

6 érv az online könyvelés mellett 

Az ideális könyvelő olcsó, dörzsölt, kommunikatív, s nem mellesleg közel van az irodája - így foglalhatjuk össze azokat az ismérveket, amelyek alapján könyvelőt választ a legtöbb cég. De legalább ennyire fontos szempont lehet, hogy a könyvelési anyagot folyamatosan nyomon lehessen követni, a könyvelő 24 órán keresztül elérhető legyen. Ez utóbbi kettő lehet az online könyvelés előnye a hagyományossal szemben. Milyen előnyökkel járhat még a digitális verzió? Összefoglaltuk.

Mire kell figyelni a munkabér elszámolásánál? 

A tranzakciós illeték bevezetése kapcsán előtérbe kerültek a bérek kifizetési módjával kapcsolatos kérdések, ezért érdemes áttekinteni a bérkifizetéshez kapcsolódó előírásokat. Mit is mond erről a Munka Törvénykönyve?

Visszaszámlálás indul! Ezeket a hibákat ne kövesse el! 

Vészesen közeledik a tavalyi mérlegek beadásának határideje, így most még javíthatóak a könyvelési hibák. A leggyakrabban a továbbszámlázott büntetések, bírságok, az áthárított építmény- és telekadók, illetve az előző évi hibák elszámolása nem stimmel.

Ezekre érdemes ügyelni a társasági adóbevallásnál! 

Hamarosan elérkezik a 2013. évi társasági adó bevallásának határideje, azaz 2014. május 31. A bevallás elkészítésénél azonban ügyelni kell arra, hogy a Tao. törvény az adóalapot csökkentő és növelő tételek egész sorával módosítja.

Tíz tipp, hogy mindig legyen pénze a kasszában 

A cash flow felügyelete és tervezése méltatlanul elhanyagolt feladat a kis- és középvállalkozások körében, pedig a szigorú kontroll a cég túlélését jelentheti szorult helyzetben.

Adok-kapok a beszámolóban 

Lassan itt az ideje a céges beszámoló elkészítésének, amelyben fontos szerepet kapnak az esetlegesen adott vagy kapott támogatások. De hogyan tüntessük fel ezeket a tételeket? Az RSM-DTM szakértője segít!

Ráfaraghatunk a gyanúsan olcsó könyvelőre 

Nem árt tudni, hogy mindenért a vállalkozás ügyvezetője (vezető tisztségviselője) viseli a felelősséget, többek között azért is, ha a könyvelője hibázik. Pedig sokszor a vállalkozó nem is tudja, hogy igazából mit is csinál a könyvelő.

Mivel legyünk tisztában, ha vállalkozást indítunk? 

Vállalkozás indítása esetén sok mindent kell mérlegelni, mielőtt belevágunk. Nem elég azt tudni, hogy mit szeretnénk csinálni, azzal is tisztában kell lennünk, hogyan fogjuk megvalósítani.

Hogyan számolhatjuk el a szerzett tulajdonrészt? 

Egy vállalat életében számos olyan alkalom lehet, amikor jövőbeni profit elérése érdekében egy másik gazdálkodó szervezetben szerez tulajdont. A részesedések azonban különböző jogcímeken kerülhetnek be a vállalkozás könyveibe.

Mikor kell céltartalékot képezni? 

A számviteli törvényben meghatározott garanciális kötelezettségek esete a tipikus, elterjedt céltartalékkal kezelt számviteli esemény. Ezen költségek fedezetére az üzleti évben értékesített és garanciális kötelezettség alá tartozó termékekre a jótállási kötelezettség időtartamára a korábbi tapasztalatok, iparági mutatók alapján számolt összegben célszerű tartalékot képezni.

Tíz kérdés, amit fel kell tennie a könyvelőjének! 

A könyvelés, különösen egy kisvállalkozás esetében nem bonyolult dolog, akár házilag is megoldható. Ugyanakkor kihagyni egy profi könyvelő szolgáltatásait végzetes hibának is bizonyulhat.

Így lehet visszaküldeni a számlákat 

Ha gond van a partner teljesítésével, vagy egy számla összegével elégedetlenek vagyunk, nem elég egy mérges levél kíséretében visszapostázni azt. A számla vitatásának ugyanis szigorú szabályai vannak, és ha ezeket nem tartjuk be, ráfizethetünk.

A jól tervezett amortizáció a sikeres cég titka 

A vállalkozók többsége tisztában van azzal, hogy a tárgyi eszközök értékcsökkenésének elszámolása befolyásolja az adóalapot, azonban arra már kevesen gondolnának, hogy a cég sikere is múlhat a jól megválasztott elszámolási módon.

Ügyelni kell osztalékfizetésnél, mert ráfaraghatunk 

Mindenki nyereséget remél vállalkozásától és választhat, hogy a megtermelt profitot vagy visszaforgatja, – teret adva növekedési lehetőségeiknek- vagy osztalék formájában kivonja a vállalkozásból. Ám ez utóbbihoz szigorú előírásoknak kell megfelelni.

Tényleg kell az a papírfecni! 

Sokszor kérdezik leendő és már gyakorló vállalkozók is, hogy pontosan miért is van szükség arra a fecnire vagy bankszámlakivonatra, amit a könyvelő kér, és abból a könyvelőjük milyen bevallásokat készít el?

Négy tipp kezdőknek a könyvelés útvesztőihez 

Hacsak nem végzett számvitelt, a könyvelés szó hallatán valószínűleg lúdbőrözni kezd a háta. A kezdő vállalkozók számára pedig még inkább ijesztő lehet a könyvelés világa. Adunk néhány tippet az ismerkedéshez a számlákkal és pénzügyi műveletekkel.

Év végi zárás: ideje céltartalékot képezni! 

Az év végi zárásnál meg kell vizsgálni, hogy a számviteli törvény szerint szükséges-e vagy lehetséges-e céltartalékot képezni, amely a múltbéli vagy folyamatbeli ügyeletek fedezetéül szolgál.

Hogyan válasszunk könyvelőt? 

A könyvelés az a feladat, amit a vállalkozások többsége - még a legkisebbek is - "kiszerveznek". De hogy találjuk meg a legmegfelelőbb könyvelőt? Adunk néhány támpontot, hogy mire kell figyelni!

Mit tegyünk, ha nincs meg a számla a könyveléshez? 

Nyolc évig kell megőrizni a könyvviteli elszámolást és az összes azt igazoló bizonylatot. Ha elveszik, sem kell kétségbe esni, gyakorlatilag minden korábbi számla helyreállítható, csak tudni kell hogy mire ügyeljünk.

Így változtak a könyvelési szabályok 

A vállalatok számára új lehetőséget kínál a 2014 januárjától módosult számviteli törvény. E mellett az életbe lépő szigorító szabályozások átláthatóbbá teszik a cégek működését, és segítik a transzparenciát – mondta Barabás Csaba, az EY Nemzeti számviteli szakértője.

Így kell lekönyvelni, ha nem fizet az ügyfél 

A magyar vállalkozások egyik mumusa a behajthatatlan tartozás, a cégek több mint harmada küzd kifizetetlen számlákkal. A behajthatatlan tartozások azonban könyvelési szempontból is kihívást jelentenek.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Pénzszerzés

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban 

Január elsejével lép hatályba a kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Cégblog

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB  

Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Banus Port Zrt.-re.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Gazdaság

Magyarország legdrágább utcái

Magyarország legdrágább utcái  

Éveken át budapesti közterületek álltak az első helyen a legdrágább lakóingatlanok listáján.

Infokom

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától?

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától? 

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia munkahelyi hatását.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo