Egy jó könyvelő aranyat ér. Nem csak azért, mert rendesen kézben tartja a számlákat, ellenőrzi a kiadásokat és a bevételeket, ezen felül befizeti az adót. Hanem azért is, mert megakadályoz a végzetes pénzügyi ballépések elkövetésében, esetleg olyan kiskapukra hívja fel a figyelmét az adózásban, amelyekről nem is hallott. Magyarországon jellemzően tizenkét adót és járulékot fizetnek a vállalkozások, de összesen 55-féle van hatályban. Könnyű közöttük eltévedni.
Ahhoz azonban, hogy egy szakértő könyvelő szolgáltatásait a legjobban ki tudja használni, azt is tudnia kell, mit kérdezzen tőle. Adunk 10 egyszerű tippet, hogy ne beszéljenek el a könyvelőjével egymás mellett. (Fontos azt is tudni, hogy mit és miből könyvelhet le a könyvelő.)
– Milyen gyakran találkozzanak? Egyszerű és talán túl egyértelműnek tűnő kérdés, de éppen ezért rendkívül fontos is. Cégmérettől függően a negyedéves találkozóktól kezdve a napi megbeszélésekig bármi előfordulhat. Tisztázzák azt is, szükséges-e személyesen találkozniuk, vagy elég, ha telefonon vagy elektronikusan érintkeznek.
– Hogyan élje túl az adózási időszakot? Az éves bevallás ideje nem csak az Ön életében káosz – egy könyvelő általában tavasszal adja be az összes ügyfele bevallását, és azt sem tudja, hol áll a feje. Ha azt szeretné, hogy időben és pontosan meglegyen a bevallása, ne várjon az utolsó pillanatig. Beszéljék meg, milyen papírokra van szükség a bevallás leadásához, és adja át őket időben.
– Hogyan tud a cége növekedni? Egy jó könyvelő segítséget tud nyújtani abban is, hogy cége hogyan növekedhet az idő folyamán. A kérdés csak az, együtt tudnak-e működni. Ehhez ugyanis szükség van egy teljesen őszinte pénzügyi modellre, amelyet időről időre felülvizsgálnak, tarthatóak-e a benne foglaltak.
– Hogyan alakul a cash flow? A cash flow ismerete elengedhetetlen egy hathatós céges küldetés megfogalmazásához, illetve ahhoz, hogy tartsa is magát ehhez a vállalkozása. Egy alapos és részletes cash flow előrejelzés összeállítása nem hozza általában tűzbe az embereket, de pont erre van a könyvelő. Vegye igénybe a szakértelmét, hogy létrehozhasson egy olyan modellt, amely hosszú távon fenntartható, rendszerezi a kiadási és bevételi oldalt, és segít túlélni a szűkös időszakokat.
– Mennyit ér a cége? A könyvelőjének azt is meg kell tudnia becsülni, mennyit érhet a cége a piacon, a birtokában lévő eszközök alapján. Még jobb, ha ismeri a piacot, így meg tudja mondani, a többi cég milyen értékekkel bír, mi alapján mennyit ér, és mi az Ön vállalkozásának piaci helyzete hozzájuk képest.
– Tud-e segíteni a céges szerződésekben? A céges szerződések általában az ügyvéd asztalára tartoznak, azonban vannak bizonyos adózási és piaci kérdések, amelyekben a könyvelő inkább otthon van. A vállalkozása számára a legjobb, ha az ügyvédje és a könyvelője aktívan együtt tudnak működni a szerződések kidolgozásakor.
– Vannak-e speciális iparági szabályok? A különféle vállalkozások különféle adózási kategóriákba esnek, kedvezményekre jogosultak, vagy éppen extra adók terhelik őket. A könyvelőjének tisztában kell lennie ezekkel, hogy a lehető legpontosabb képet kaphassa a működésről – akár még azelőtt, hogy belevágna az üzletbe.
– Milyen hibákat szoktak elkövetni az ügyfelek? Ne higgye magát okosabbnak a többi vállalkozónál, különösen a kezdő vállalkozók általában ugyanazokat a hibákat szokták elkövetni – a könyvelőnél is. A könyvelője valószínűleg számtalan példát tud felhozni a praxisából – tanuljon tehát a mások hibáiból ahelyett, hogy a saját bőrét és cégét vinné vásárra.