Így adjunk kölcsön a cégünknek!

Ha szükség úgy hozza, a legtöbb kisvállalkozó saját jövedelmét is beleteszi a házipénztárba, de tulajdonos gondolja végig, hogy ennek következményei is lehetnek. Ezért célszerű betartani az alábbi szabályokat. Íme néhány tipp, hogy elkerüljük az adóellenőrzést.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

1. Ne felejtsünk el dokumentálni minden részletet!

Nem tilos, sőt gyakran szükségszerű kölcsönt nyújtani vállalkozásunknak, ha nem képes finanszírozni egy beruházást vagy ha nincs elég fedezet a bérekre, járulékokra. De nem szabad megfeledkezni az ilyenkor szokásos formaságokról. Egyebek között arról, hogyha a taggyűlésnek kell határoznia a tagi kölcsön felvételéről, ilyen határozat nélkül nem tanácsos azt felvenni, hacsak nem szeretnénk adóbírságot a nyakunkba. Figyeljünk arra is, hogy nem írhatja alá a cég nevében a kölcsönszerződést, aki magánszemélyként a kölcsönt nyújtja, leggyakrabban ugyanis a kölcsönadó és a cégtulajdonos egy és ugyanaz. Amennyiben a két aláírás ugyanaz, a szerződés semmis. Egyszemélyes kft. esetén a kölcsönszerződés és a két aláírás nem kivitelezhető, de ez esetben érdemes figyelni arra, hogy átutalással történjen a befizetés vagy ha pénztáron keresztül, akkor őrizzük meg a bizonylatot. Ellenkező esetben fiktívnek minősülhet az ügylet.

2. Számoljunk azzal, hogy vissza kell fizetni a kölcsönt!

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tagi kölcsönszerződésbe foglalt futamidővel, kamattal és egyéb rögzített feltételekkel vissza kell fizetnie a cégnek a tagi kölcsönt. A tranzakciókat szintén bizonylatokkal kell tudnia alátámasztania. Célszerű inkább hosszabb, akár 10 éves futamidőt is meghatározni a szerződésben, hogy ne fordulhasson elő, hogy a társaság nem fizetőképes és ezért a kölcsönszerződést módosítani kell.

Szabadulás a tagi kölcsön fogságából
Magyarországon számos olyan vállalkozás működik, amely tagi kölcsönből finanszírozza a működését. 2013-tól egy új adózási rendelkezés értelmében a kölcsönből élő vállalkozások kedvezőtlen helyzetbe kerülhetnek, azonban számos megoldás létezik a probléma orvoslására.
3. Nem mindegy, mekkora a kamatot írunk a szerződésbe

Se túl magas, se túl alacsony kamatot nem célszerű beleírni a kölcsönszerződésbe, leginkább a Nemzeti Banki alapkamatot érdemes figyelembe venni. Ügyeljünk arra, hogy a kölcsön a magánszemély jövedelmét gyarapítja, kölcsönadóként tehát adóznunk kell utána. kamatmentes tagi kölcsönt egy esetben nyújthatunk a cégnek, ha a vállalkozásnak annyi többletjövedelme van egy évben, amennyi a kamatjövedelem meg nem fizetett része. A tagi kölcsön kamat összegével csökkenthető az adóalap

 4. Fizesse vissza a cég a kölcsönt az év végéig!

Jobb, ha az adóhivatal nem szerez tudomást arról, hogy egy évben többször is kölcsönadtunk a cégnek. Ehhez az kell, hogy még adott év december 31-e előtt visszafizessük a kölcsönt és így nem kerül bele a mérlegbe a tartozás.

5. Engedjük el a tartozást cégünknek!

Amennyiben a cég fizetésképtelen, elengedhetjük a tartozást, de figyeljünk arra, hogy kölcsönadóként ilyenkor 18 %-os ajándékozási illetéket kell fizetnünk. A vállalkozás ez esetben nem  csökkentheti társasági adóalapját a tagi kölcsön összegével.

6. Kalkuláljunk a nyereségminimummal!

A nyereségminimumba beleszámít a cég valamennyi bevétele mellett a vissza nem fizetett tagi kölcsön fele, ezért  jól gondoljunk meg, hogy ezzel hazardírozunk-e vagy sem. Fontos, hogy kizárólag a magánszeméllyel fennálló kötelezettség esik a növelő tételek közé. Tehát, amennyiben egy társaságnak egy másik társaság a tulajdonosa, és ettől a gazdasági társaságtól van tulajdonosi kölcsöne, azt nem kell figyelembe venni. Nem számít növelő tételnek az áruszállításból és a szolgáltatásból származó kötelezettség, valamint a ki nem fizetett osztalék sem.

Látszólag az adóalap növelő tétel megállapítása könnyűnek tűnhet. Abban az esetben, ha mindkét év végén a tagi kölcsön egyenlege nulla lesz, első látásra úgy tűnhet, hogy nem keletkezik növekmény. A valóság ezzel szemben az, hogy a napi átlagos állományt kell figyelembe venni, amelynek az évközi mozgások miatt lesz értéke, és ennek az 50 százalékát kell beszámítani a nyereségminimum alapjába.

Az a cég, aki nem megfelelően könyveli a tagi kölcsön nyújtását, elengedését és visszafizetését, s az adóhatóság tudomást szerez erről, akár 200 százalékos adóbírságra is számíthat.

Alultőkésítettség: megúszható a kényszertörlés
A magyar kkv-k többsége és sok nagyvállalat szembesült az elmúlt időszakban azzal, hogy a kedvezőtlen gazdasági környezetben a tulajdonosok kevésbé tudták saját tőkéből fedezni a vállalkozásuk működését, ezért megnőtt a hitel aránya a tőkéhez képest.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo