Kockázati tőke cikkek
Akvizícióval erősített a Nefton
Komoly piaci térnyerést tervez az idén a Netfone, amely stratégia részeként megvásárolták a Hucom Telekom CPS divízióját. A tervek megvalósításához a tőkét a Morando Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. tavalyi 1,5 millió eurós befektetése biztosítja.
Autókereskedőből szerviz – A befektetőnek tetszett az ötlet
Sikeresen váltott irányt a személygépkocsi-értékesítésről a járműjavításra, szervizre és vizsgáztatásra helyezve a hangsúlyt az Autó-Füred Kft. az elmúlt években. A 23 főt foglalkoztató tiszafüredi társaság talpon maradt, a mezőgazdasági és tehergépjármű szegmensre koncentráló további fejlesztési tervek megvalósításhoz pedig 50 millió forint tőkét vont be a Széchenyi Tőkebefektetési Alaptól.
Mitől válik egy cég jó befektetési célponttá?
Bár a vállalkozások finanszírozására, fejlesztésére, illetve célzott befektetések megvalósítására jelentős tőke áramlik az országba az Európai Unió által biztosított, illetve egyéb forrásokon keresztül, sok esetben a források felhasználásának útjába az előnyös befektetési lehetőséget kínáló céltársaságok hiánya áll.
A befektetőszerzés hat pontja
Mikor, mennyit finanszírozás érhető el kockázati tőkealap közreműködésével. Milyen feltételek mellett? A válasz minden cégnél egyedi, van azonban néhány mérlegelési szempont, amellyel érdemes számolni. A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) blogján megjelent írás segít az eligazodásban.
Újabb Primus befektetés - Híd a globális piacokra
A Primus Capital finanszírozásában, négyszázmillió forint alaptőkével hozta létre a Digital Natives Kft. (DiNa) új leányvállalatát, az iCatapult Technológiai és Üzletfejlesztési Zrt.-t. Az új cég stratégiai célja, hogy szolgáltatásaival a hazai fejlesztésű mobil és internetes technológiák globális piacra juttatását segítse elő. A Primus Capital kockázati tőkealap befektetési igazgatója, Bruckner Zoltán hétfőn, az Akvárium Klubban tartott, zártkörű szakmai rendezvényen jelentette be a Primus legújabb, kilencedik befektetését.
Készülni kell a nagy találkozásra a befektető és a kkv között
Forráshoz jutni a jelenlegi gazdasági helyzetben nem egyszerű, de nem is lehetetlen feladvány. Szigorú feltételek mellett ugyan, de manapság is lehet finanszírozáshoz jutni bankoktól vagy tőkebefektetőktől.
Pénz és díj egy magyar fejlesztésnek
80 millió forintot fektet a DBH Investment az egészségügyi szolgáltatással foglalkozó, debreceni székhelyű HandInScan Kft-be. Az egyetemi ötletből világszínvonalú terméket fejlesztő cég sikerét díjak is bizonyítják.
Bárki lehet célpont. De megéri?
A kockázati tőke manapság mondhatni „divatos” formája a pénzszerzésnek, de egyáltalán nem biztos, hogy minden cég számára jó megoldás. A Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért konferenciáján Dr. Oszkó Péter a Portfolion Zrt. elnök-vezérigazgatója abban segített, hogy mit kérhet, és mit várhat egy cég, ha kockázati befektető bevonásában gondolkodik.
A mobilpiacon fektet be a Morando
A Morando Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. 1,5 millió eurós tőkebefektetésről állapodott meg a Netfone Telecom Távközlési Szolgáltató Kft-vel.
Így is lehet forráshoz jutni
Jelen gazdasági környezetben is széles a paletta a kis-és középvállalkozások számára elérhető finanszírozási formák terén. Az Új Széchenyi Terv keretében megjelenő pályázatok mellett a JEREMIE I alapokban is van még 2013 végéig kihelyezésre váró tőke, a JEREMIE II program pedig hamarosan aktív lesz 41 milliárd forintos keretösszeggel. Pályázatok, kockázati és magántőke mellett pedig a stratégiai partner, szakmai befektető is lehetőség – ez utóbbi befektetési formát járták körbe a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) és az M27 ABSOLVO közös rendezvényének előadói.
Mi kell a stratégiai befektetőnek?
A banki finanszírozás beszűkülésével felértékelődött a tőkebefektetések szerepe. Bár a JEREMIE program hatására a kockázati tőkebefektetések nagy nyilvánosságot kapnak, a vállalkozások számára nem ez az egyetlen lehetőség tőkebevonás terén. Magyarországon ritkán hallani stratégiai befektetésről, pedig a lehetőség nálunk is adott lenne. Sőt, egy külföldi szakmai befektető számára a kelet-európai piac még mindig hordoz lehetőségeket.
41 milliárd forint új forrás kihelyezését támogatja az Új Széchenyi Terv
Az NFÜ eredményt hirdetett az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok pályázati felhívásában, még idén tíz kockázati tőkealap kezdheti meg működését. A 41 milliárd forint innovatív mikro-, kis- és középvállalkozásokon segíthet.
Kis cégek számára is elérhetők a tőkepiaci források
A Budapesti Értéktőzsde célja, hogy a bevonzza a parkettra a kis és közepes cégeket is, kevés társaság rendelkezik azonban az ehhez szükséges átláthatósággal és kellő vállalkozói múlttal. A cél elérését a kisebb cégekre szabott kockázati tőkeprogramok is segíthetik, amelyek felgyorsítják a vállalkozások fejlődését, egyszersmind alkalmassá teszik azokat további tőke bevonására. A tőzsdére lépés nemcsak a kockázati tőkés számára megfelelő kiszállási lehetőség, de a vállalkozás eredeti tulajdonosa számára is jó megoldás, ha megtartaná tulajdonrészét.
Gyengélkedik a fúziók és felvásárlások piaca
A bizonytalan gazdasági környezet és a beszűkült finanszírozási lehetőségek erőteljesen visszavetette a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacát (Mergers & Acquisitions - M&A): a tavalyi erőteljes növekedés után, az idén az üzletek számának csökkenése jellemző egész Európára, de különösen Magyarországra, ahol az esztendő eddig eltelt részében negyedével esett vissza a létrejött tranzakciók száma. A kitörési pontot a Niveus Consulting Group szakértői a kis- és középvállalati szegmensben látják.
Vevőre talált a hazai biotechnológiai vállalkozás
Az OTP-csoporthoz tartozó PortfoLion Zrt. kiszáll a biotechnológia területén működő Cryo Management Kft.-ből, amelyre a svéd VitroLife AB tett vételi ajánlatot.
Figyelik a médiát, van rá pénzük
A Portfolion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. 1,5 millió eurót fektetett a Replise Kft.-be (korábbi nevén BrandMonitorba). A vállalkozás a nemzetközi expanziót kívánja finanszírozni a friss forrással: a stratégiai cél, hogy Európa meghatározó online piaci szereplőjévé váljanak.
IT cégbe szált be a Széchenyi Tőkebefektetési Alap
IT fókuszú cégcsoport fejlesztését és regionális pozícióinak megerősítését segíti a Széchenyi Tőkebefektetési Alap 58 millió forintos befektetésével - jelentette be az alap közleményben. A tíz éve működő Trinity cégcsoport saját fejlesztésű szoftvereinek megrendelői a pénzügyi és befektetési szektorból, az általa forgalmazott ERP rendszereinek felhasználói pedig elsősorban az ipari termelővállalatokból kerülnek ki.
Jön startup vállalkozások kánaánja
A következő években elszaporodhatnak, megerősödhetnek a startup vállalkozások, hiszen több pályázati forrás is megnyílik előttük. Mit nevez a pénzügyi befektető innovációnak, hogyan kapcsolódik az innováció a kockázati tőkepiachoz, elegendő már az ötlet is? - e fő kérdésekre keresték a választ a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) és a Magyar Innovációs Szövetség rendezvényén.
Felértékelődik a kockázati tőke szerepe
A kis- és közepes vállalkozások számára a kockázati tőke bevonás egyre reálisabb finanszírozási alternatíva. Amíg a bankhitelek feltételei fokozatosan romlanak, és a tőzsdére lépés az intézményi befektetők forrásainak jelentős csökkenése, valamint a közepes kapitalizációjú cégekkel szembeni óvatossága miatt egyelőre kilátástalan, addig a kockázati tőke befektetések egyre népszerűbbek.
Brókerek anyagcseréjétől omlik össze a gazdaság?
Jól kimutatható folyamatok mennek végbe az emberi testben, amikor kockázatot vállalunk. Az emberi test működése természetesen nem függetleníthető a tudattól és az elmében keletkező pozitív érzésektől, ihletett meglátásoktól, gondolatoktól, vagy éppen a stressztől. Egy brókerből lett tudós utánaeredt a fiziológiai változásoknak. A kérdés a visszacsatolás: ha a testi szimptómák befolyásolják a piaci szereplők cselekedeteit, sok ember esetében, kollektív szinten az egész piac működésébe is beleavatkoznak?
Harc lesz a finanszírozható vállalkozásokért
Bár a Jeremie II. programra kiírt pályázat beadási határidejét 2012 július végéről szeptember közepére tolták, jövőre a már a Jeremie I. program keretében elindult 8 kockázati tőkealap mellett további 10 léphet piacra. A pályázók között várhatóan ott lesz a KBC Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. is. Herczku György az alapkezelő vezérigazgatója finanszírozói oldalról kemény 2013-as évet vár. A vállalkozók szempontjából azonban ez kedvező lehet, hiszen komoly verseny indul majd a jó sztorikért.
Jó ötletre van tőke
A Day One Capital kockázati tőkealap 70 millió forintot fektetett a tartalomhirdetési szolgáltatást és adatvizualizációs tartalommenedzselő rendszert fejlesztő Flan Technologies Kft-be. A befektetés a külföldi terjeszkedést, valamint a termékfejlesztést segíti.
Újra van pénz vállalkozás indításra
Megjelentek a kockázati tőkeprogramok új felhívásai összesen 28,5 milliárd forintos keretösszeggel. Az Új Széchenyi Terv keretében az induló vállalkozásokat segítő magvető alapok 6 milliárd forintra, a növekedési alapok 22,5 milliárd forintra pályázhatnak.
Kezdenek végre bízni bennünk
A közép-európai kockázatitőke-befektetők régióba vetett bizalma az elmúlt fél év során fokozatosan visszatért, ami annak a jele, hogy a térség kockázati és magántőke-befektetői megértik és elfogadják a nehezebb gazdálkodási feltételeket és továbbra is keresik az általános üzleti környezet ellenében is sikeres, növekvő vállalatokat, befektetési lehetőségeket a térségben.
Nagy a baj Görögországban
Érvényes lett a mondás. Adj a pletyire vagy félelemre, és vegyél a hírre! Pedig Görögországban úgy tűnik, hogy nagy a baj, ugyanis a hétvégi választások után úgy tűnik, hogy nincs olyan erő, amely képes lenne egy stabil kormányt alakítani.
Világhódító úton a magyar beton
A családi vállalkozásként induló magyar luxusbeton cég komoly nemzetközi expanzióban van, a befektetők bevonásának megkönnyítése érdekében még cégformát is váltottak.
Forrás lesz, csak tudni kéne fogadni
Jelentős növekedés előtt áll a kockázati és magántőke befektetések száma a szakértők szerint. A szűkülő banki finanszírozás és a Jeremie-program folytatása egyaránt arra utal, hogy az elkövetkezendő három évben drasztikusan emelkedni fog a befektetések száma. Csak azok a cégek számíthatnak azonban befektetőkre, amelyek felkészültek a kockázati és magántőke fogadására.
Melyik magyar cégnek jut a milliárdokból?
Tavaly nyár óta a Jeremie programban nyertes kockázati-tőkealap kezelők nagyjából 9 milliárd forintot fektettek be ez idő alatt több mint 40 magyar vállalkozásba.
Közel 4 milliárd dollárnyi befektetés
A kockázati- és magántőke az elmúlt két évtizedben 420 tranzakció keretében közel 4 milliárd USD befektetéssel segítette a magyar gazdaság fejlődését - állapította meg a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület felmérése. Az Egyesület fennállásának 20 éves évfordulója alkalmából készített összegzés alapján a magyarországi befektetők kb. 900 millió USD értékben zártak le magyar befektetéseket. A jubileum alkalmából az Egyesület öt kategóriában díjazta a kockázati- és magántőke iparág szereplőit.
Helyet keres a pénz
A magántőke befektetők aktívan keresik a magyar lehetőségeket, a hazai vállalatvezetők és tulajdonosok viszont sokszor félve állnak ehhez a finanszírozási formához. Európában a magántőke társaságok értékteremtő stratégiája 2010-ben is kézzelfogható eredményeket hozott, amely stratégiák tanulságai a magyar piacon is hasznosíthatóak.
Csökkennek a források
A válság kiújult, a befektetői bizalom ennek következtében tovább romlott a régióban. Az eurózónával kapcsolatos aggályok is rontják a helyzetet, derül ki a Deloitte legfrisebb felméréséből.
Közel félmilliárd várja a vállalkozásokat
Sikeresen zárult le Magyarország első angyal-befektetői tőkealapjának, a Day One Kockázati Tőkealap I. befektetési jegyeinek a jegyzése, mely tisztán magántőkéből jött létre. A befektetők - az eredeti célkitűzéseket igazolva - összesen 402 millió forint értékben jegyeztek az alap befektetési jegyeiből. Az Alap elsősorban induló, hazai innováció alapú vállalkozásokba kíván fektetni, az informatika, internet, távközlés, energetika és pénzügy területén.
Könnyű pénzes partnert találni
A kelet-közép-európai régióra a magántőke befektetések feltételei folyamatosan javulnak, és a kelet-közép-európai cégek egyre jobban hasonlítanak a nyugat-európaiakra a Riverside globális magántőke társaság szerint.
Jó hír a kkv-knak: van megoldás hitel helyett
Csaknem a felére, 1 291 millió euróra csökkent a régióban a kockázati tőke befektetések volumene tavaly, de a befektetések száma összességében növekedett. Az év során elindult Jeremie-program hatására bizonyos szegmensek az idei év elején már élénkülni kezdtek, sőt a programnak betudhatóan, a régióban Magyarországon kívül is megnövekedett az érdeklődés a korai fázisú befektetési célpontok iránt.
Hogyan jut pénzhez a kisvállalat?
Bár a bankok azt állítják, hogy van pénzük, amit szeretnének kihelyezni, a kkv-knak folyósított hitelek számában ez nem érződik. Sokan a válság hatására elvesztették a piacuk nagy részét és olyannyira visszaesett a forgalmuk, hogy piaci körülmények mellett nem hitelezhetők. Nem bíztatók tehát a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) finanszírozási kilátásai. Ebben a helyzetben az olyan alternatív finanszírozási források szerepe értékelődik fel, mint a kockázati- vagy magántőke.
Európa lemaradhat
Egyre inkább az unión kívül fogják megvalósítani K+F+I beruházásaikat az európai nagyvállalatok, komoly versenyhátrányt okozva ezzel az EU-nak - derül ki az Európai Bizottság által közzétett jelentésből. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szerint mielőbbi beavatkozásra van szükség e káros folyamatok visszafordítása érdekében uniós és hazai szinten egyaránt.
Hogyan ne bukjunk milliókat?
Az üzleti környezet és az emberi tényező a két legfőbb veszélyfaktor kockázati tőke befektetésekor. Bizonyos hibák kedvező piaci környezetben is súlyos problémákat okozhatnak. A kockázati tőkés és a tőkét befogadó vállalkozó közti félreértések megpecsételhetik egy projekt sorsát.
Egy segítség a kiugrásra
Együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Spin-off és Start-up Egyesület elnöke, dr. Bágyi István, és a Compleo Kft. ügyvezetője, Szobonya Péter. A megállapodás alapján az innovatív ötletek, megoldások, és az ezek hasznosítására létrejött vállalkozások támogatását végző Egyesület tevékenységét a Compleo oly módon segíti, hogy pénzügyi, finanszírozási, üzletfejlesztési, forrásbevonási kérdésekben ingyenes konzultációs lehetőséget kínál az Egyesület tagjai és partnerei részére, akik a Compleo további szolgáltatásait pedig jelentős kedvezményekkel vehetik igénybe.
A befektetők óvatosak, de készülnek az új lehetőségekre
Közép-Európa kockázatitőke-befektetői óvatosan bizakodóak, ami a Deloitte felmérése szerint egyrészt annak tudható be, hogy a megkérdezettek személyes tapasztalata alapján a régióban egyre inkább élénkül a befektetési tevékenység, másrészt annak, hogy a kockázatitőke-befektetési tevékenység szempontjából aktív országokban (például Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában) komolynak nevezhető GDP-növekedés figyelhető meg.
Továbbra sem könnyű kockázati tőkéhez jutni
Lassan bontakozik ki az innovatív kkv-kat kockázati tőke révén segíteni kívánó, az uniós JEREMIE-forrásokra alapozott program. Eddig a rendelkezésre álló összes tőke 3,6 százalékát fektették be. A négy éve bejelentett projekt keretében tavaly októberben megnevezett pályázatnyertes nyolc alapkezelő közül szeptember végéig mindössze kettő szállt be három-három vállalkozásba.
Kockázati tőke: nem beleszólás, segítség
Messze elmarad a nyugat-európai átlagtól a hazai kockázati- és magántőke-befektetések száma, pedig ez az egyik út ahhoz, hogy az induló vállalkozások tőkeerős, hitelezhető cégekké váljanak. A kockázatitőke-befektetés valójában a banki finanszírozás előszobája, és nem az azt helyettesítő tőkebevonás módja.
Autók alternatív energiával: mit tartogat a jövő?
A kockázati tőke nem merészkedik elég bátran az alternatív üzemanyagú autók körüli kutatás-fejlesztés mezejére. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium ezért két év alatt 400 millió dollárt oszt szét fejlesztésre.
Ki választ kit: befektető céget, vagy cég befektetőt?
Mintegy négy évvel az uniós JEREMIE program bejelentése után idén júniusban az egyik hazai nyertes alapkezelő, a Primus Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. kiválasztotta az első vállalkozást, melyet jelentős tőkebefektetéssel támogat. A Comforce megfelel a Primus III. Kockázati Tőkealap elvárásainak: olyan korai vagy induló szakaszban lévő, innovatív, hazai kis- és középvállalkozás, amelynek a növekedési potenciálja átlagon felüli.
Bonbonetti, Pizza Marzano: a kockázati tőke sikere
A kockázati tőke ma már megtalálható minden háztartásban, legalább is a befektetések hatására létrejött termékek, szolgáltatások mindenképp. Az elmúlt évtizedben a fejlődésben meghatározó szerepet játszó kockázati tőke jelen volt a félvezetők tökéletesítésében, az internet kifejlesztésében éppúgy, mint az élelmiszeriparban.
Nem kelendőek a magyar cégek
12 magyar vállalatba fektettek be 2009-ben magántőke és kockázati tőke társaságok, ami fele a 2008-as adatoknak. A visszaesés egyik oka, hogy kevés magyar vállalat felel meg a szigorú befektetői követelményeknek, de a Riverside magántőke társaság szerint a gazdálkodási mutatók átláthatóbbá tételével a hazai vezetők maguk is tudnak tenni azért, hogy tőkét vonjanak be a vállalkozásukba.
Egyre kelendőbbek a kkv-k
Tavaly a magántőke-befektetések piaca nagymértékben zsugorodott, de a harmadik negyedévi adatok már lassú növekedést mutatnak. 2009-ben az Európában felvásárolt cégek csaknem 70 százaléka kis- és középvállalat volt, és az idei évre is ez a tendencia valószínű.
Újabb esély a magyar kiscégeknek
Az Európai Unióból elsőként Magyarországon indulhat el az uniós forrásokból finanszírozott kisvállalkozói kockázati tőke program: már ez év elején megkezdődhet a közel 31,5 milliárd forintos uniós támogatással, összesen 46,6 milliárd forintnyi forrás kihelyezése az alapkezelőkön keresztül.
Pénz-injekció a magyar kicsiknek
Az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogram eredményeként akár még az idén megkezdődhetnek a befektetések, amelyek csaknem 45 milliárd forinttal segítik majd a korai vagy növekedési életszakaszban lévő, innovatív vállalkozások tőkéhez jutását.