Helyet keres a pénz

A magántőke befektetők aktívan keresik a magyar lehetőségeket, a hazai vállalatvezetők és tulajdonosok viszont sokszor félve állnak ehhez a finanszírozási formához. Európában a magántőke társaságok értékteremtő stratégiája 2010-ben is kézzelfogható eredményeket hozott, amely stratégiák tanulságai a magyar piacon is hasznosíthatóak. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Közös érdek a befektetőé és a vállalaté
Kép:sxc

A visszatérés a kedvezőbb vizekre – Hogyan teremtenek értéket a magántőke befektetők című tanulmány szerint 2010-ben a magántőke társaságok aktivitása, különös tekintettel az eladásokra, jelentősen emelkedett az előző két évhez képest. Az Ernst & Young legújabb európai szintű felmérése szerint Európában a recessziót követően már talpra álltak a magántőke társaságok.

A jelek szerint ez a tulajdonosi forma képes volt a viharok átvészelésére, cáfolva a korábbi évek előrejelzéseit. Így hosszú távon az ilyen módon működtetett vállalatok várhatóan továbbra is felülmúlják majd a tőzsdei cégek teljesítményét, amely eredmény a magyar piac számára is tanulsággal szolgálhat.
– Fontos látni, hogy ezek a pozitív eredmények okkal születtek. Hiszen a magántőke befektetők saját érdeke is a működés fejlesztése, a profit és nyereségnövelés, amelyért tevékenyen tesznek is vállalataiknál. A magántőke társaságok nemcsak pénzt, de tudást és hátteret is hoznak befektetéseikkel – mondja Dömötör Zoltán, az Ernst & Young Private Equity csoportjának menedzsere.

A magyar vállalatvezetők többsége azonban tart a magántőke befektetőktől, mert félnek a bekebelezéstől, az irányítás átvételétől. Annak ellenére, hogy valójában a társaságok inkább a hosszú távú támogatás, fejlesztés, és a legjobb eredmény elérése érdekében a jól teljesítő menedzsmenttel való hatékony együttműködést célozzák – amennyiben fantáziát látnak egy-egy vállalkozásban – a hiedelmet mai napig nem sikerült eloszlatni.

Hozzáadott érték

Pedig az Ernst & Young tanulmánya szerint a vizsgált magántőke befektetéssel működő vállalkozások jobban teljesítettek a nyilvánosan működő társaságokhoz képest az összes lényeges értékmutató tekintetében: 2,1 százalékkal az EBITDA növekedésben, 0,1 százalékkal a munkavállalók számának növekedésében és 0,7 százalékkal a termelékenység növekedésében. A fenti eredmények országonként, szektoronként és a tranzakciók volumene szempontjából való további elemzése a befektetések vonatkozásában pozitív megtérülést, valamint túlteljesítést mutat. Az eredmények bebizonyították, hogy a magántőke aktív tulajdonosi struktúrája lehetővé teszi a kitartást és fejlődést még nehéz gazdasági körülmények közötti is. Gyarapodásra ösztönzi az általa támogatott vállalkozásokat, erősebb, jövedelmezőbb üzleteket hoz létre hosszabb távon, valamint ennek eredményeképpen a tőzsdei piacokon tapasztaltakhoz képest jelentősebb megtérülést hoz. Természetesen profitérdekeltsége révén a magántőke befektetők végső célja a vállalatok stratégiai támogatása annak érdekében, hogy a jövőbeni növekedéssel további értéket teremtsen a maga, és végeredményben a teljes gazdaság számára. Emellett megfelelő időt fordít arra, hogy a változó gazdasági környezetre tekintettel újraértékelje és módosítsa az üzleti terveket.

Magyarországon a magántőke befektetések teljes skálája kínál szaktudást és pénzügyi hátteret akár a koncepció, vagy termékfejlesztési stádiumban lévő cégek, akár a növekedési, vagy konszolidációs stádiumban lévő, már bizonyított szervezetek számára. A tőke és szaktudás rendelkezésre áll, csak fel kell használni. Ahogy ezt már bizonyította itthon is több, jelentős tranzakció az utóbbi években, mint pl. a Wabererbe, a Provimi Pet Food-ba, vagy az Invitel-be történő beruházások. A jelentős méretű tranzakciókon túl a befektetők figyelmét a kisebb méretű cégek sem kerülik el. Legyenek ezek kialakult profilú, vagy épp kitörés előtt álló vállalatok, amelyeket többek között az EU, valamint a Magyar Állam által finanszírozott Jeremie program is támogat. (20 milliárdból indul új program Magyarországon.) Ilyen érdeklődés mellett szomorú tény, hogy Magyarország a korábbi évek régiós átlag feletti teljesítménye után, a magántőke befektetések 2009-2010-ben a GDP százalékában a regiós átlag alatt teljesítettek.

Merre tovább? – az intézmény-rendszer fejlesztése

A magántőke befektetési döntései során az attraktív, növekedési potenciált jelentő cégeken túl a befektetői hátteret is vizsgálja. Ezért nagyon fontos, hogy az intézmény-rendszer fejlesztése növelheti a magyar piac vonzerejét a magántőke társaságok szemében. Egy, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) által jelenleg is kidolgozás alatt álló dokumentum felsorolja azokat a fő javasolt lépéseket az intézményi szervezet, adózás, társasági és szerződési jogi valamint a tőkepiaci szabályozás területén, amely segítheti a befektetések növekedését.
– Az irányt látjuk, és dolgozunk a következő lépésen. Az MKME jelenleg is egy állásfoglalás készítésén dolgozik, amelyben az egyesült tagjai, valamint az általuk felkért tanácsadók, így az Ernst & Young is, összefoglalják azon lépéseket, amelyek a befektetői kör e fontos szegmensének figyelmét jobban felkelthetik a magyar piac iránt – mutat rá Tüske Balázs, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások partnere. Szerinte – bár az aktivitás növekedett – a bizonytalan gazdasági kilátások és a kettős recesszió fenyegetése megkérdőjelezi, hogy az aktivitás további bővülése folytatódhat-e. Ennek ellenére a magántőke bizonyította, hogy az aktív tulajdonosi körének köszönhetően erősebb és nyereségesebb vállalkozások létrehozására lehet képes, így a jelenléte továbbra is nélkülözhetetlen.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo