A befektetőszerzés hat pontja

Mikor, mennyit finanszírozás érhető el kockázati tőkealap közreműködésével. Milyen feltételek mellett? A válasz minden cégnél egyedi, van azonban néhány mérlegelési szempont, amellyel érdemes számolni. A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) blogján megjelent írás segít az eligazodásban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az alapkezelők a vállalat életszakasza szerint kategorizálják befektetési célpontjaikat. Így a legkorábbi életszakasz a vállalkozások esetében az úgynevezett seed vagy magvető szakasz, ahol ellentétben a közhiedelemmel, egy jó ötlet megléte még nem elégséges. Akkor beszélhetünk magvető életszakaszban lévő vállalkozásról, ha a termék vagy szolgáltatás már bizonyította, hogy van rá piaci igény és összeállt az csapat, aki képes felépíteni a kidolgozott üzleti tervben foglalt program szerinti működést. Mivel ez az életszakasz, a legrizikósabb egy kockázati tőkésnek, így nem is minden alap hajlandó ilyen vállalkozásokba befektetni.

Hatos aranyszabály a megfelelő befektető megtalálásához
1. Elvárás. Légy tisztában vele, hogy mit vár el egy befektető és dolgozd ki azt a megoldást, ami a befektetőnek és persze neked is elfogadható! 2. Üzleti terv. Legyen egy világos üzleti terved, ami bemutatja, hogy képes vagy az elképzeléseidet egy virágzó üzletté formálni és próbálj meg válaszokat találni minden feltett kérdésre! 3. Csapat. Legyen meg az a csapat, aki hitelesen tudja képviselni az elképzeléseket. A befektetők több mint 50%-ban az emberekbe fektetnek be és nem a tervekbe! 4. Célcsoport. Légy tisztában azzal, hogy kik a fogyasztóid és kik a versenytársaid és hogyan kívánod a fogyasztóidat elérni, hogyan akarsz árbevételt generálni! 5. Tájékozódás. Nézz körül a kockázati tőke piacon és próbáld meg kiválasztani azt a befektetőt, aki várhatóan érdeklődhet a befektetési lehetőség iránt és keresd fel őket! 6. Kapcsolatépítés. Építs kapcsolatokat olyanokkal, akik ismerik vagy ismerhetik a megcélzott befektetőt, és ha egy befektető nemet mond, akkor kérdezz rá, hogy ki az, akit érdekelhet az adott lehetőség!
Kezdeti fázisban vagy early stage szakaszban lévő vállalkozásról akkor beszélünk, amikor a vállalkozás már megjelent a piacon, már van értékesítés, árbevétel és a vállalkozás az indulást követően a növekedési szakaszba lépett. Ekkor a kockázati tőke feladata a növekedési lehetőségek kihasználásához szükséges pénzügyi források biztosítása.

És mekkora a kockázat?

Ami a legtöbb vitát váltja ki a kockázati tőkésekkel kapcsolatban, az maga az értékelés, illetve a befektetésért cserébe a vállalkozásból kért részesedés mértéke. Mindegy, hogy milyen jó egy üzleti terv vagy milyen ütős csapatot sikerült összehozni egy vállalkozásnak, minden kockázati tőkés tudja, hogy csak néhány befektetés lesz igazán sikeres és a befektetések egy része pedig sikertelen lesz. Így a döntések meghozatalakor a tervek és elképzelések alapján minden befektetésnek olyannak kell lennie, hogy megfelelő megtérülést mutasson, mindez egy kezdeti fázisban lévő vállalkozás esetében évi 35% és 40% közötti éves hozamot jelent a befektetett összegre vetítve, illetve egy seed befektetés esetében a befektetett összeg 10-szerese az elvárt hozam. Ezek azok a hozamok, amelyek mellett képes lehet egy alap megfelelő, az átlag megtérülést tekintve 16% és 20% közötti éves hozamot biztosítani a befektetőknek. Ha meggondoljuk, hogy ilyen hozamot a tőzsdére bevezetett részvényekkel is el lehet érni, akkor ez egyáltalán nem valóságtól elrugaszkodott elvárás.

Így is lehet forráshoz jutni
Jelen gazdasági környezetben is széles a paletta a kis-és középvállalkozások számára elérhető finanszírozási formák terén. Az Új Széchenyi Terv keretében megjelenő pályázatok mellett a JEREMIE I alapokban is van még 2013 végéig kihelyezésre váró tőke, a JEREMIE II program pedig hamarosan aktív lesz 41 milliárd forintos keretösszeggel. Pályázatok, kockázati és magántőke mellett pedig a stratégiai partner, szakmai befektető is lehetőség – ez utóbbi befektetési formát járták körbe a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) és az M27 ABSOLVO közös rendezvényének előadói.
 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo