Nem kelendőek a magyar cégek

12 magyar vállalatba fektettek be 2009-ben magántőke és kockázati tőke társaságok, ami fele a 2008-as adatoknak. A visszaesés egyik oka, hogy kevés magyar vállalat felel meg a szigorú befektetői követelményeknek, de a Riverside magántőke társaság szerint a gazdálkodási mutatók átláthatóbbá tételével a hazai vezetők maguk is tudnak tenni azért, hogy tőkét vonjanak be a vállalkozásukba.

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vállalatok fejlődésének - például nemzetközi terjeszkedésének - a gátja általában a tőke hiánya. A növekedéshez szükséges tőkét a vállalatok a tőzsdére lépés mellett magántőke bevonásával biztosíthatják. A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület adatai szerint Magyarországon 2009-ben 12 ügyletbe fektettek be kockázati és magántőke társaságok, összesen 214 millió euró értékben. Ezek az adatok a 2008-as év mutatóinak felét sem érik el (25 ügylet, illetve 477 millió euró). A 12 ügyletből csupán 7 alkalommal jelent meg új befektető a cégekben, azaz 5 vállalat esetében a régi befektetők biztosítottak újabb tőkeinjekciót.

Olcsó, ezért nem kis adják

A visszaesés oka részben a recesszió, hiszen a hazai felvásárlások száma nem csökkent nagyobb mértékben, mint a kelet-közép-európai térség más országaiban. A recesszió hatásaként ugyanis alacsonyabbak a felvásárlási árak, ezért a tulajdonosok kevésbé hajlandóak cégüket vagy cégük egy részét értékesíteni. Emellett maguknak a vállalatoknak is annyival csökkent az értékük, hogy egyre kevesebb cég éri el azt a határt, amely felett a magántőke társaságok egyáltalán megfontolják az akvizíciót.

A sikeres középvállalatok felvásárlására specializálódott, világméretű magántőke társaság, a Riverside például kizárólag 15 és 150 millió euró közötti értékű vállalatokba fektet be. Ennél alacsonyabb értékű akvizíció kizárólag a portfolió vállalatok kiegészítéseként felvásárolt add-on cégek esetében lehetséges. Ez az értékhatár nagyon sok magyar céget kizár: becslésük szerint jelenleg körülbelül ezer ilyen cég van hazánkban, de ez a szám megfeleződik, ha nem vesszük figyelembe a nagy nemzetközi cégek hazai leányvállalatait.

Az Ecostat tavaly novemberben publikált adatai szerint 2008-ban Magyarországon 4715 középvállalkozás működött, ezek 90%-a eleve nem felel meg a magántőke társaság befektetési kritériumainak. A befektetési értékhatár elérése ugyanis messze nem garantálja a felvásárlást. „A Riverside igen óvatos befektető, ezért számos kritériumnak kell megfelelnie annak a vállalatnak, amelyben tulajdonrészt szerzünk. Számunkra egy vállalat legfontosabb mutatója az üzemi nyereség és az amortizáció összegét kifejező EBITDA, amelynek el kell érnie a 2 millió eurót. Olyan cégeket keresünk, melyek jelentős arányú, védhető piaci részesedéssel rendelkeznek iparágukban, 3 éve nyereségesek, és meggyőző a nemzetközi növekedési potenciáljuk" - mondta Vidovszky Ferenc, a Riverside Magyarország Senior Partnere.

0,3 százalék

A felvásárlásra alkalmas cégek számát azért is nehéz pontosan megbecsülni Magyarországon, mivel sok vállalat értéke „papíron" alacsonyabb, mint amennyit valójában ér. Az üzleti eredmény torzításáért maguk a tulajdonosok, cégvezetők felelősek akkor, ha az extra haszon a társtulajdonban lévő szállítói vagy az értékesítési oldalon jelenik meg. Az a legjobb, ha a folyamat kezdetétől tanácsadó készíti elő az eladást, így a vállalat értékének meghatározása és az átvilágítás már felkészülten éri a céget, nem okoz majd problémát a magántőke társaságok által kért adatok bemutatása.

A magántőke társaságok mindemellett folyamatosan keresik a befektetési célpontokat. A Riverside például 2009-ben világszerte 4228 vállalatot vizsgált meg. Ezekből 63 esetben nyilvánította ki felvásárlási szándékát, és végül 15 vállalatban szerzett többségi tulajdont. A vizsgált vállalatoknak tehát kevesebb, mint 0,3%-ába fektetett be.

Véleményvezér

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo