A növekvő bizalom pozitív fordulatot jelent a 2011 őszére jellemző rekordmértékű bizalomvesztéshez képest. Ez a Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Index friss felmérésének legfontosabb eredménye. A felmérés megállapításait a felvásárlások számának régiónkban tapasztalt növekedése is alátámasztja.
A felmérés válaszadóinak körében érzékelhető enyhülő légkör miatt a Deloitte kockázatitőke-befektetői bizalmi indexe a 2011. októberi, eddig mért második legalacsonyabb értékről (70) felfelé mozdult (101), és meredek növekedést mutat. A mutató jelenleg a 2008. áprilisi, azaz közvetlenül a válság kirobbanása előtti szinten áll, ám most fokozatos emelkedést mutat - mondta el Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere.
A felmérés szerint a kockázatitőke-befeketetői bizalom fokozatosan tér vissza a régióba, vagyis a korábban tapasztalt, régiós piaci zavaroktól való félelem mostanra némileg alábbhagyott. A válaszadók 24 százaléka a következő hat hónapban a gazdasági feltételek javulását, 29 százalékuk pedig a kockázatitőke-piac fellendülését várja. A régió befektetői kihasználják a piacok élénküléséből adódó lehetőségeket, és egyre inkább késznek mutatkoznak befektetési kockázatok vállalására.
A Deloitte felmérésében résztvevő válaszadók 59 százaléka véli úgy, hogy 2012 nyarán ideje nagy részét várhatóan új befektetések kihelyezésére fogja fordítani. A befektetők 18 százaléka (ez a felmérés történetében eddig tapasztalt egyik legmagasabb arány) gondolja úgy, hogy a közeljövőben főképpen új források megszerzésére fog koncentrálni, ami arra utal, hogy a válaszadók a következő években élénk befektetői aktivitásra számítanak.
Seres Béla hozzátette, bármit is rejtsen a jövő Közép-Európa gazdaságai számára, az élénkülő befektetői aktivitás annak a jele, hogy a térség kockázati és magántőke-befektetői megértik és elfogadják a nehezebb gazdálkodási feltételeket és továbbra is keresik az általános üzleti környezet ellenében is sikeres, növekvő vállalatokat, befektetési lehetőségeket a térségben. Ezt bizonyítja az a közel harminc új befektetés, amelyet az elmúlt hat hónapban, a felmérés előző kiadása óta eltelt időszakban a régióban regisztráltunk.
Más szakértők szerint is jelentős fellendülés előtt áll a hazai kockázati és magántőke piac. „A trendekből számunkra egyértelmű, hogy a következő három évben egyre több vállalkozás keresi majd a kockázati és magántőkében rejlő lehetőségeket, ráadásul vannak elérhető források a tőkealapoknál, sőt, újak indulnak rövidesen. Az eddig tapasztalt évi 20-30 befektetéshez képest robbanásszerű tranzakciószám növekedésre számítunk, és körülbelül 150-200 befektetést prognosztizálunk a következő 1,5-2 év során" - mondta Horgos Lénárd, a finanszírozási és exporttanácsadással foglalkozó M27 Csoport magyar irodájának vezetője.