Harc lesz a finanszírozható vállalkozásokért

Bár a Jeremie II. programra kiírt pályázat beadási határidejét 2012 július végéről szeptember közepére tolták, jövőre a már a Jeremie I. program keretében elindult 8 kockázati tőkealap mellett további 10 léphet piacra. A pályázók között várhatóan ott lesz a KBC Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. is. Herczku György az alapkezelő vezérigazgatója finanszírozói oldalról kemény 2013-as évet vár. A vállalkozók szempontjából azonban ez kedvező lehet, hiszen komoly verseny indul majd a jó sztorikért.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Jeremie I.
Az MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. (MV Zrt.) 2009 decemberében írt alá közvetítői szerződést nyolc kockázati tőkealap-kezelő társasággal, amelyek 2010 nyarán összesen közel 48 milliárd forinttal gazdálkodó kockázati tőkealapok kezelését kezdték meg a Jeremie I. program keretében. Figyelembe véve, hogy ennek 20 százaléka a működési költségeket fedezi majd az indulástól számított 10 évben, valamivel több mint 38 milliárd befektetés várható 2013-ig, azaz a kihelyezési időszak végéig.
Az alapkezelők tavaly szeptemberig 14 milliárd forint értékben hoztak befektetési döntéseket, a már megkötött szerződések összértéke akkor 8,9 milliárd forint volt, az év végéig ez utóbbi összeg 12 milliárd forintra nőtt, amely 44 társaságot érintett. Az átlagos befektetett összeg 150-400 millió forint között alakult.

A Jeremie programokkal megcélzott vállalkozói kör esetében, azaz az induló és növekedési szakaszokban lévő társaságoknál a működéshez szükséges tőke biztosítása jelenleg komoly nehézségekbe ütközik. A bankhitel szelektív és drága, így főként családi, ismerősi körből, illetve pályázati pénzek révén juthatnak forráshoz. Ebben hozott változást a kockázati tőkealapok piacra lépése. Az első, 2010-ben indult program sikerét befektetői szempontból Herczku György szerint majd akkor lehet megítélni, ha lesznek már kiszállások azaz az alapok értékesítik az első befektetéseiket, ekkor derülhet ki, hogy az induláskor mennyire születtek jó döntések.

Küzdelmes év lesz 2013

Az alapkezelők által most pályázható programra jelentkezők abból a szempontból könnyebb helyzetben lesznek, hogy nem egy teljesen új területen kell megkezdeniük a tevékenységüket. Figyelembe véve azonban, hogy a Jeremie I. keretében indult alapoknál a tőkekihelyezés időszaka 2013 végén zárul, a működés első éve küzdelmesnek ígérkezik a szakember szerint, bár ez a vállalkozók számára kedvező helyzetet teremt, hiszen komoly verseny indul majd a jó sztorikért.

Mindezzel együtt Herczku György pozitívan értékelte az új program 2013-as startját, hiszen lesz egy átmeneti időszak, amely biztosítja a folyamatosságot. Mindemellett további előny, hogy az új kiírás keretében már nagyobb összegű, érettebb szakaszban járó projektekbe is be lehet fektetni.

Magasak a hozamelvárások

Arról, hogy elsősorban milyen cégek számíthatnak a kockázati tőke érdeklődésére Herczku György elmondta, hogy a hozamelvárások éves 15-30 százalék között mozognak. Ilyen paramétereket elsősorban az IT szektor, illetve azon szolgáltatási területek képesek biztosítani, amelyek révén számottevő költséghatékonyság-javulás érhető el a felhasználóknál. Ezen túlmenően továbbra is az egészségügy és biotechnológia lehet a fókuszban. A KBC emellett olyan iparágakban is gondolkodik, amelyekben Magyarországnak versenyelőnye lehet, ezek egyikeként az élelmiszeripar merülhet fel lehetőségként. Bármely szektorról legyen is szó, alapvető követelmény a külpiaci részvétel, számottevő növekedési lehetőség ugyanis jelenleg enélkül nem biztosítható.


Herczku György

A komoly hozamelvárások szűkítik azt a kört, amely cégek a kockázati tőkealapokból finanszírozhatók, ráadásul a magyar vállalatvezetők többsége tart a magántőke befektetőktől, mert félnek a bekebelezéstől, az irányítás átvételétől. Herczku György e problémafelvetésre reagálva kiemelte, hogy ezek a félelmek megalapozatlanok. Egy normális pénzügyi befektető számára nem csupán az ötlet a fontos, hanem egy olyan menedzsment megléte is, amely képes ezt megvalósítani, tehát az alap épp a vállalkozás menedzsmentjébe fektet - hangsúlyozta a szakember. Tény ugyanakkor, hogy az ilyen tőke megjelenése számos területen változással jár, amelynek előnyei, s hátrányosan értékelhető következményei is lehetnek - tette hozzá.

Bővülő kapcsolati rendszer, hitelesség

Az előnyök között Herczku György kiemelte, hogy a pénzügyi befektető nem csupán tőkét, hanem kapcsolati rendszert is hoz magával mind a vevői, mind a szállítói oldalon. Célja, hogy segítse a céget a gyorsabb fejlődésben és az eredményesség javulásában, ha csak kontrollálni, ellenőrizni akar a befektető, az súlyos hiba.

Önmagában az a tény továbbá, hogy a vállalkozásban pénzügyi befektető jelent meg, érdemben növeli a vállalkozás hitelességét. Egyfajta garanciája ez az átlátható, ellenőrizhető működésnek, amely egyértelműen jobb feltételek elérését teszi lehetővé a vevőkkel, a szállítókkal és a bankokkal egyaránt. Sőt, a munkavállalók felé is fontos üzenet, könnyebbé válik a jól képzett alkalmazottak megnyerése a társaság számára.

Jeremie II.
Az Új Széchenyi Terv keretében nyár elején jelentek meg a kockázati tőkeprogramok új felhívásai. A két pályázati felhíváshoz kapcsolódóan összesen 28,5 milliárd keret áll rendelkezésre: 6 milliárd forint a magvető (induló) alapokra, 22,5 milliárd forint a növekedési alapokra. Ehhez minden alapnak legalább 30 százalékos arányban magánbefektetői forrásokat kell bevonnia, amely további közel 12,5 milliárd forintot, tehát összesen 41 milliárd forintot jelent. Figyelembe véve, hogy ennek 20 százaléka működési költségekre fordítható a 10 alapkezelő által végrehajtott befektetések összesen legalább 33 milliárd forintnyi beruházást eredményezhetnek 2015 végéig.
A Közös Növekedési Alprogram (GOP-2012-4.3/B kódszámú) célja, feltételrendszere nagyban hasonlít a már működő Jeremie I. kockázati tőkeprograméhoz: elsődlegesen a növekedési életszakaszban lévő, innovatív vállalkozásokat kívánja támogatni, de már nagyobb összegű tranzakciókkal, az érettebb szakaszban tartó projekteket preferálva. Ennek keretében háromszor 4,5 milliárd forint, valamint háromszor 3 milliárd forint támogatás adható. Erre az alprogramra a már működő alapot kezelő társaságok nem pályázhatnak.
A Közös Magvető Alap Alprogram (GOP-2012-4.3/A kódszámú) kifejezetten a magvető típusú tőkefinanszírozást szolgálja majd, azaz a nagyon korai fázisban lévő, akár csak koncepció szinten létező, viszonylag alacsony kezdeti forrásigénnyel bíró innovatív projekteket támogatja. A magvető fázisú projektek sajátosságaival összhangban, a maximálisan befektethető összeg 150 ezer eurónak megfelelő forint összeg 12 hónap alatt, amelyet még egy befektetési döntés legfeljebb további 150 ezer euró összegű finanszírozással egészíthet ki. A Közös Magvető Alap Alprogram keretében négy, egyenként 1,5 milliárd forint befektetési összeg kerülhet odaítélésre. Erre az alprogramra a már futó tőkeprogramban részt vevő alapkezelők is pályázhatnak.

Ezzel párhuzamosan persze tudomásul kell venni néhány változást is. Egyrészt azt, hogy minden lényeges, stratégiai döntésről egyeztetni kell az alapítóknak a befektetővel. Másrészt azt, hogy a transzparens, jogszabályoknak megfelelő működés elengedhetetlen feltétel, ezek nélkül az együttműködés nem képzelhető el.

A kockázati tőke átmeneti forrás

Mindemellett látni kell továbbá azt is, hogy a kockázati tőke átmeneti forrást jelent, a pénzügyi befektető a gyors (az alap lejáratáig terjedő időn belüli, de ideálisan 4-5 éves), s minél eredményesebb kiszállásban érdekelt, magyarán abban, hogy az induláskori befektetését a legjobb áron értékesítse. Elsősorban olyan partnert keresnek, akiknek a céljaik ehhez hasonlók.

Akik családi vállalkozást építenek (abban bízva, hogy majd gyermekeik is folytatják, amit elkezdtek) nem feltétlenül érdemes ilyen forrásbevonásban gondolkodniuk. Lehet ugyan arról szó, hogy a pénzügyi befektető részesedését másik pénzügyi vagy szakmai befektetőnek értékesíti, esetleg sor kerülhet tőzsdei bevezetésre (megtartva a vállalkozó kontrollját a cég felett), ám az olyan elképzelés, hogy a vállalkozó majd egy későbbi időszakban visszavásárolja a pénzügyi befektető részesedését, illúzió, hacsak nincsenek olyan egyéb érdekeltségei, amiből ehhez a forrást biztosítani képes.

A KBC Tőkealap-kezelő Zrt. - az egyebek mellett a K&H bankot is magában foglaló - a KBC csoport hazai érdekeltségeinek stratégiájához igazítottan azért lép be erre a piacra, hogy a kis- és középvállalatoknak eddig értékesített banki termékek mellett egyéb finanszírozási lehetőséget is kínáljanak. Herczku György kiemelte ugyanakkor, hogy a program méreteiből eredően siker esetén hozzájárulhat a hazai növekedési kilátások javulásához is.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo