Forrás lesz, csak tudni kéne fogadni

Jelentős növekedés előtt áll a kockázati és magántőke befektetések száma a szakértők szerint. A szűkülő banki finanszírozás és a Jeremie-program folytatása egyaránt arra utal, hogy az elkövetkezendő három évben drasztikusan emelkedni fog a befektetések száma. Csak azok a cégek számíthatnak azonban befektetőkre, amelyek felkészültek a kockázati és magántőke fogadására.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:PP/Förster Tamás

A magántőke és kockázati tőke befektetések számát tekintve 2009 volt a mélypont Magyarországon, amikor az előző évi felére esett vissza a felvásárlások száma. A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület adatai szerint 2009-ben 12 cégben szereztek tulajdonrészt kockázati és magántőke társaságok, 2010-ben 19-ben, 2011-ben pedig az előzetes adatok szerint mintegy 25-30 cégben történt befektetés. A szakértők szerint azonban jelentős fellendülés előtt áll a hazai kockázati és magántőke piac.

„A trendekből számunkra egyértelmű, hogy a következő három évben egyre több vállalkozás keresi majd a kockázati és magántőkében rejlő lehetőségeket, ráadásul vannak elérhető források a tőkealapoknál, sőt, újak indulnak rövidesen. Az eddig tapasztalt évi 20-30 befektetéshez képest robbanásszerű tranzakciószám növekedésre számítunk, és körülbelül 150-200 befektetést prognosztizálunk a következő 1,5-2 év során" - mondta Horgos Lénárd, a finanszírozási és exporttanácsadással foglalkozó M27 Csoport magyar irodájának vezetője.

Az elmúlt években a recesszió hatására jelentősen szűkült a banki finanszírozások elérhetősége, ezzel egyidejűleg Kelet-Közép-Európában 2014-től minden bizonnyal nagymértékben csökken a vissza nem térítendő európai uniós támogatások köre. (Egyre többen vélik úgy, hogy nagyon nehéz lesz számukra az elkövetkező fél-egy év, de míg mostanáig a válságból való kitörés érdekében inkább a megszorítások kerültek előtérbe, most az egyik lehetséges útként az új források - tőke, hitel - bevonását jelölték meg a cégvezetők.) A 2010-ben indult Jeremie-programból és a hamarosan induló Jeremie II. alapból a közeljövőben még számos, kisebb összegű befektetés valósulhat meg. Finanszírozási igény és forrás is van tehát, a kérdés az, hogy mely cégek alkalmasak a sikeres kockázati és magántőke befektetésekre. (Az intézmény-rendszer fejlesztése növelheti a magyar piac vonzerejét a magántőke társaságok szemében.)

A bővülő anyagi források mellett szaktudásra, tapasztalt és proaktív menedzsmentre, valamint értékes nemzetközi kapcsolati hálóra tesznek szert a vállalatok

„A Riverside magántőke társaságnál a lehetséges befektetésként azonosított és megvizsgált cégek kevesebb mint 1 százalékánál valósul meg a felvásárlás" - mondta Vidovszky Ferenc, a Riverside globális magántőke társaság magyarországi irodájának Senior Partnere. „Évente több mint 200 befektetési lehetőséget vizsgálunk meg Kelet-Közép-Európában, és eddig 12 régióbeli céget vásároltunk fel. Folyamatosan keressük azonban itthon és a régióban is a szilárd alapokkal és nemzetközi növekedési potenciállal rendelkező, a befektetésre készen álló vállalatokat" - tette hozzá.

Egy befektetés meghiúsulásának számok oka lehet: sok esetben a tulajdonosnak és a befektetőnek teljesen más elképzelése van az árról, vagy jelentősen különböznek a cég jövőjével kapcsolatos vízióik. Előfordul, hogy a tulajdonos nincs felkészülve arra, hogy megváljon a saját alapítású cégétől, vagy bár szívesen eladná, a cég működésével kapcsolatos kulcsinformációk nem vagy csak nehezen érhetők el. Tanácsadók részvétele az akvizíciós felkészülésben csakúgy, mint a tranzakciós folyamat során mind a befektetők, mind a tulajdonosok számára előnyökkel jár. Gyakori például, hogy az átvilágítás során a tanácsadók mutatnak rá olyan rejtett pénzügyi, jogi, adójogi problémákra, amelyekkel esetleg még a tulajdonos sincs tisztában. (A Deloitte novemberi előrejelzése a csökkenő bizalom miatt romló esélyekkel számolt.)

Amely cégek viszont felkészülten vágnak neki a tárgyalásoknak a kockázati és magántőke társaságokkal, és sikeresen zárják azokat, javuló eredményekre számíthatnak. A Brit Kockázati és Magántőke Társaság 2011-es adatai szerint a recesszió alatt a magántőke társaságok portfóliójában lévő vállalatok termelékenysége átlagosan 14 százalékkal, pénzügyi eredményeik pedig 5 százalékkal haladják meg a piaci átlagot. A bővülő anyagi források mellett ugyanis olyan szaktudásra, tapasztalt és proaktív menedzsmentre, valamint értékes nemzetközi kapcsolati hálóra tesznek szert, melyek segítségével a vállalat nehezebb körülmények között is továbbfejlődhet.

Újra Jeremie
2012 január végéig tartott az Új Széchenyi Terv keretében megjelenő Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok című (GOP-2012-4.3/A és GOP-2012-4.3/B kódszámú) pályázati kiírások társadalmi egyeztetése. A kiírás szerint a GOP 4. prioritás keretében finanszírozott Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok (közkeletű nevén Jeremie Kockázati Tőke Program) Magvető és Növekedési Alap alprogramok célja a korai (magvető és induló), illetve növekedési létszakaszban lévő, Magyarország területén székhellyel rendelkező, innovatív mikro-, kis- és középvállalkozások tőkehelyzetének javítása. Egy korábbi nyilatkozat szerint a magvető forrásaira azok a mikro- vagy kisvállalkozások pályázhatnak, amelyeket 3 éven belül alapítottak és legfeljebb 200 millió forint az árbevételük. A növekedési alapra öt éven belüli alapítás az előírás, és legfeljebb 5 milliárd forint bevétel a korlát. Ennél az alapnál középvállalkozás is pályázhat. Vingelman József, a Jeremie Programot kezelő MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. vezérigazgatója októberben egy sajtótájékoztatón elmondta, a magvető esetében egyszeri, legfeljebb 150 ezer euró forrás adható, míg a másik alapból 12 hónapon belül legfeljebb 1,5 millió euró igényelhető. Ez azonban akár négyszer is felvehető 2015 végéig beruházásra. A Közép-Magyarországi Régió cégei egyik pályázaton sem indulhatnak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo