A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által meghirdetett pályázatra augusztus végéig 18 kockázati tőke-alapkezelő pályázó jelentkezett. A 8 nyertes alapkezelővel 2009. decemberében sikeresen megtörténtek a szerződéskötések, jelenleg a tőkealapok PSZÁF általi engedélyeztetése zajlik, amelyet követően 2010 első negyedévében megkezdődhetnek a kifizetések.
A Magyar Vállalkozásfinanszírozási (MV) Zrt. szerint szakmai körökben optimista várakozások övezik a programot, amely a speciális kockázatok miatt a bankszektor által nem finanszírozott, elsősorban korai életciklusban lévő, innovatív tevékenységet végző vállalkozások tőkefinanszírozásához biztosít fejlesztési forrásokat.
Új Magyarország Kockázati Tőke Program
A Program a hazai kkv szektor korai (magvető és induló), valamint növekedési életszakaszban lévő vállalatai tőkehelyzetének javítását tűzi ki célul. A pénzre nagy szüksége van a kiscégeknek, mivel a magyarországi tőkepiac igen alacsonyan fejlett, és ezen belül is leginkább a nagyméretű tranzakciók dominálnak - a kkv-k magvető és korai életszakaszának tőkefinanszírozásával mindössze néhány piaci szereplő foglalkozik.
A források az MV Zrt. 8 alapkezelő partnerének közreműködésével jutnak el a vállalkozásokhoz, a létrehozandó 8 alap számára allokált forrás 31,5 milliárd forint. A befektetések végrehajtása mellett az alapkezelők feladata, hogy az MV Zrt. által közvetített források mellé minimum 30%-ban magánforrásokat vonjanak be.
- Magyarországon bejegyzett, a 2004. évi XXXIV. törvény szerint mikro-, kis- vagy középvállalkozás
- Székhelye a Magyar Köztársaság területén van.
- A korai (magvető és induló) vagy növekedési életszakaszban tart.
- A befektetési döntés meghozatalához viszonyítva öt évnél nem régebben alapították.
- Nettó évi árbevétele (anyavállalataival együttesen) egyik üzleti évben sem haladta meg a másfél milliárd forintot.
- üzleti tervei jól átgondoltak és ígéretesek,
- vonzó, jól fejlődő iparágban működik,
- várhatóan teljesíteni tudja a magasabb hozamelvárásokat,
- nincs lehetősége banki forrásbevonásra (pl. tőkeszegénység, a projekt jellege, kockázatai, fedezetek hiánya miatt),
- kész megosztani a társaság tulajdonjogát.
- a nehéz helyzetben lévő vállalkozások megmentéséhez és szerkezetátalakításához nyújtott állami támogatásokról szóló közösségi iránymutatás szerinti nehézségekkel küzdő vállalkozásoknak;
- a hajógyártásban, valamint a szén- és acéliparban tevékenykedő vállalkozásoknak;
- a pénzügyi ágazatban tevékenykedő vállalkozásoknak.
- Hitel és eszközalapú finanszírozás kiváltására;
- Kereskedelmi (azaz ingatlan-értékesítési) célú ingatlanfejlesztési tevékenység finanszírozására;
- Részesedésszerzésre egyéb cégekben;
- Tőkefinanszírozás (részesedésszerzés), valamint pénzkölcsön.
- Az egy kedvezményezettnek nyújtott pénzkölcsön együttes összege nem haladhatja meg az e kedvezményezettbe befektetett tőke összegét, továbbá a folyósított összes pénzkölcsön együttes összege nem haladhatja meg a mindenkori befizetett jegyzett tőkéje 25%-át.