Ingatlanpiac cikkek

Magyar lakások: jönnek a kínaiak?
A lakáspiac élénkülése felkeltette a külföldi vásárlók érdeklődését is, és még ha nem is nagy számban, de folyamatosan jelennek meg kínai, orosz, ukrán és a közel-keleti országokból érkező vevők a piacon.

Vége az eszement áraknak az ingatlanpiacon?
Az elmúlt másfél év az áremelkedés és a növekvő kereslet jegyében telt az ingatlanpiacon, de jelenleg már az árak tekintetében jelentkeznek a stagnálás jelei. Az elkövetkező időszakban a CSOK miatt végre bővülésnek induló újlakás-kínálat foghatja vissza a használt lakások piacát. De hol járnak most az árak a használt lakások, illetve a kiadó ingatlanok piacán? És mit hoz a jövő?

Tovább szárnyal az ingatlanpiac
A kedvező befektetői környezet, illetve a vonatkozó kormányzati intézkedések hatására az ingatlanpiac további fellendülésére számítanak a szakértők. Növekszik a kereslet a lakóingatlanok építésére alkalmas telkek iránt, és sokan keresik a szállodákat és a befektetés céljára alkalmas egyéb ingatlanokat is.

Néhány tipp, hogy nyerők legyünk az alkuban
Akár elad, akár vásárol, folyamat sorsdöntő pillanata, amikor a felek megegyeznek az árban, vagyis az alku. Ha ingatlanról van szó, akkor persze nem kifejezetten a piaci alkudozásra kell gondolni, de sok szempontból mégis hasonló a dolog. Például abban, hogy ha nem vagyunk elég rutinosak, akkor könnyen pórul járhatunk. Felkészülni persze fel lehet, sőt kell is. Ebben nyújtunk segítséget a GDN Ingatlanhálózat blogjának segítségével.

Csak a hirdetésben drágábbak a lakások
A CSOK-ról szóltak az elmúlt hónapok az ingatlanpiacon, egymást érik a hírek a tudnivalókról, a hatalmas érdeklődésről és az újra növekedésnek indult lakásárakról. A Balla Ingatlanirodák ingatlanközvetítői szerint azonban a valóság egy kicsit más képet mutat.

Vidéken is viszik az új lakásokat, mint a cukrot
Sokat változott a lakáspiac alig két hónap alatt: 2016. január-február időszakban az előző év végéhez képest az Otthon Centrum tapasztalatai alapján az látszik, hogy a 40-50 négyzetméteres lakások helyett inkább a 60-70 átlagos alapterületű lakásokat veszik. Emellett észrevehető, hogy a kínálat szűkössége miatt az év végéhez képest az újépítésű lakások átlagára 5-15 százalékkal nőtt.

Pikk-pakk elpattan a panel
Országszerte hamarabb találnak gazdára a panellakások, mint a téglaépítésű társaik. A panelek eladásához átlagosan 63 nap kell, a téglaépítésű lakásoknál azonban 82 napos az átlagos eladási idő, ami mindkét kategóriában 10 nappal rövidebb az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest - derül ki az ingatlan.com elemzéséből.

Felpörgette a februárt a CSOK
Kiugróan magas volt a februári forgalom az ingatlanpiacon. Az idei első hónap még szinte a tavalyival azonos értéket mutatta, a második azonban több mint 10%-kal erősebb forgalmat hozott az egy évvel ezelőttihez képest.

Ingyen telket kapnak a csokosok Komlón
Komló önkormányzata kilenc telket bocsát ingyenesen azok rendelkezésére, akik a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) igénybevételével új ingatlan építése mellett döntenek. A rendelet a 40 évnél fiatalabb családosok számára kedvezőbb feltételeket biztosít az első lakás vásárlásához nyújtható támogatáshoz.

Mutatjuk, hol lettek olcsóbbak a lakások
Bár az új lakások esetében lassult a drágulás februárban, a különböző országrészeket nézve jelentősek az eltérések, Budapesten például 6 százalékkal nőttek az átlagárak január végéhez képest, míg Szombathelyen 32 százalékkal csökkentek.
A nagy lakás még mindig nehezen megy el
Annak ellenére, hogy jelenleg is kitart a lendület a hazai és főleg a budapesti ingatlanpiacon, még mindig akadnak olyan ingatlanok, melyeket nem tudnak eladni tulajdonosaik, illetve az értékesítésükkel megbízott ingatlanközvetítők. Annak jártunk utána, hogy pontosan melyek ezek a nehezen vagy egyáltalán nem eladható lakások.
Találékony magyarok: CSOK-al veszik, aztán kiadják
A fővárosban továbbra is nagy a befektetési célú ingatlanvásárlók aránya, holott a támogatási környezet a lakhatási célú vásárlóknak kedvez. Csakhogy azok is ráéreztek a CSOK ízére, akik nem feltétlenül „lakni” akarnak az új lakásban.
Új fejezet nyílik a lakáshitelezésben
Új fejezet nyílik mind a lakáshitelezésben, mind a lakáspiacon az ingatlan.com szakértői szerint. Az érdeklődés adott: egyrészt a lakáshitelek iránti érdeklődés 43 százalékkal nőtt éves összevetésben, másfelől a fővárosban a kereslet felszívja az új lakásokat. A bankok pedig kulcsszerepet kapnak a jövőben, részben azért, mert ők folyósítják majd az állami lakástámogatásokat.
Negyedével is drágulhatnak a lakások
Az Otthon Centrum 135 ezerre becsüli a teljes 2015-ös lakáspiaci adásvételek számát, idén azonban már 150 – 155 ezerre számítanak, mivel a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) nemcsak az új lakások forgalmára, de a nemrég bejelentett módosításokkal a használt lakások piacára is komoly hatással lesz.
Meddig emelkedhetnek a lakásárak?
Miközben árrobbanástól tartanak egyes ingatlanpiaci elemzők és portálok, a CSOK Otthonteremtési Kedvezmények blogspot annak járt utána, valóban az égig nőnek-e az ingatlanok árai. Az eredmény meglepő: az önbeteljesítő jóslatként funkcionáló hírekkel szemben egyáltalán nem várható, hogy az ingatlanpiac minden szegmense felfutóban lesz. Könnyen hullámvölgy jöhet nemsokára az új ingatlanok piacán is.
Már most meglátszik a CSOK: a lakásárakban
A CSOK-feltételeknek megfelelő, 40 négyzetméternél nagyobb téglaépítésű használt lakások ára február elején országszerte átlagosan 338 ezer forint volt, ami több mint 2 százalékos drágulást jelent a decemberi végi szinthez képest.
Kapkodják a telkeket, viszik a lakásokat: tombol a CSOK-láz
A kormányzati intézkedések komoly érdeklődést váltottak ki a lakossági ingatlanpiacon, az építési telkek piacán valóságos robbanást váltott ki a CSOK. A használt lakások piacán is javultak a kilátások, az új szocpol egyértelmű nyertese a főváros.
Felpörgött az irodapiac
A budapesti irodapiac fenntartotta a 2014-ben indult felívelését 2015-ben is, és megdöntötte korábbi csúcsát a teljes bérbeadási volumen tekintetében – közölte a Cushman & Wakefield.
Ereszt a fővárosi albérletlufi
Megállni látszik a fővárosi albérletboom. Budapesten február elején 160 ezer forintért hirdették a kiadók lakásokat, ami megegyezik a tavaly februári szinttel. Ugyanakkor vannak kivételek, a XIII. kerületben például 20 százalékkal nőtt az átlagos bérleti díj a legnépszerűbb, 50-70 négyzetméteres téglaépítésű lakások esetében - derül ki az ingatlan.com összesítéséből.
Hol a csapda? Ingyen telkeket kaphatnak a CSOK-igénylők
Egyre több önkormányzat jelezte a megújult CSOK – „leánykori nevén” szocpol – kihirdetése óta, hogy ingyen adnának építési telket a CSOK feltételeinek eleget tevő, náluk letelepedni vágyó családoknak. Igaz, nem minden követelmény nélkül. A CSOK Otthonteremtési Kedvezmények blog segítségével összegyűjtöttük, hol, miért cserébe lehet ingyen telket kapni.
CSOK: februártól ismét változik
Februártól ismét változnak az új otthonteremtési támogatás szabályai. A cél az, hogy még többen vehessék igénybe az úgynevezett CSOK-ot, és minden magyar család a lehető legolcsóbban juthasson otthonhoz. A kormány két rendeletbe foglalja februárban a program korábbi kereteit; ezek egyike a régi, a másik pedig az új építésű lakásokkal kapcsolatos.
Könnyített CSOK: helyzetbe hozták a pesti lakásokat
Könnyített a kormány a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) feltételein, eltörölte az államilag támogatott CSOK-os lakáshitelek esetén alkalmazandó 30 millió forintos értékhatárt. Ennek eredményeként jelentősen bővült a CSOK 10+10 millió forintos konstrukciójának megfelelő új építésű lakások kínálata - derül ki az ingatlan.com friss adataiból.
Csorgott tavaly a befektetők nyála a magyar ingatlanokra
A Közép- és kelet-európai régió kereskedelmi ingatlanpiacára (Oroszország nélkül) 2015-ben rekordmennyiségű, 9,6 milliárd eurónyi befektetés érkezett, ami 20 százalékkal haladja meg a 2014-es értéket. Csehország és Lengyelország különösen vonzó volt a befektetők számára 2,7, illetve 4 milliárd eurós forgalommal.
Mennyit lehet most alkudni a lakás árán? Hát nem sokat
Nem téved nagyot, aki úgy érzi, hogy jelenleg az erős keresleti piacon igencsak beszűkültek a vásárlók lehetőségei az alku mértékét tekintve. De pontosan mennyire? A szakértők most elárulják.
Egymást tapossák a pesti lakásokért a befektetők
A 2015-ös forgalomban a szezonalitás nem érvényesült, vagyis az erősödő negyedévek helyett közel azonos, de erősnek mondható forgalom zajlott minden negyedévben. A Duna House ingatlanközvetítő hálózat becslése alapján 2015-ben összesen 135 ezer ingatlan cserélt gazdát, ami a KSH által közreadott 2014-es forgalmat közel 20 százalékkal haladja meg.
Mennyiért kapni CSOK-os lakást?
December második felében és január első napjaiban számottevően, 64 százalékkal nőtt a magánszemélyek által feladott hirdetések száma, ami elsősorban a Családok Otthonteremtési Kedvezményének (CSOK) kibővítésével magyarázható - derül ki az ingatlan.com friss összeállításából. Budapesten a CSOK-képes új lakások átlagos négyzetméterára 535 ezer forint, Székesfehérváron 380 ezer forint, Debrecenben pedig 345 ezer forint.
Hol drágultak a legtöbbet a lakások – és hol fognak még?
A válság alatt mélybe süllyedő ingatlanpiac élénküléséről szólt 2015, elsősorban a használt lakások piacán, de a kormányzati intézkedéseknek – a CSOK kibővítésének és a lakásépítés áfája csökkentésének – köszönhetően az újlakás-piacon is fellendülés jöhet a jövőben. Az ingatlan.com a hirdetési árak alapján készített összesítése szerint vidéken átlagosan több mint 10 százalékkal nőttek a négyzetméterárak 2015-ben, a budapesti drágulás pedig extrém mértékű, 30 százalékos volt. Igaz, térségenként eltérő mértékűen.
Legkapósabbak az 50 négyzetméter alatti, felújított lakások
Budapesten 73 százalékkal nagyobb az esélye egy eladásra kínált lakás értékesítésének, mint vidéken, egy lakáson másfélszer könnyebb továbbadni, mint egy családi házon, a legkapósabbak az 50 négyzetméter alatti, felújított lakások - állapította meg az Otthontérkép ingatlankereső portál legújabb elemzésében.
Mi hét évig spórolunk egy lakásért - de nincs ez mindenhol így
A Deloitte gazdaságkutató cég kiszámította, hogy mennyit kell spórolniuk az európai átlagpolgároknak annak érdekében, hogy egy átlagos, 70 négyzetméteres lakáshoz hozzájussanak. Természetesen Magyarországra kivetítve - az átlagkeresetek fényében - az adatok árnyaltabbak, hisz nem meglepő módon nekünk magyaroknak sokkal nagyobb erőfeszítésünkbe kerül az, hogy a hőn áhított ingatlanhoz hozzájussunk.
Aki most ingatlanhirdetést böngész, az vásárol is
Novemberben is az egy évvel korábbival szinte megegyező, 10 533 db ingatlan cserélt gazdát. Bár a forgalom hasonló, mindez folyamatosan növekvő lakásár környezetben történik, amelyhez a magáncélú vásárlók lassan alkalmazkodnak. Az idei összforgalom a Duna House becslése alapján 125 118 ingatlan adás-vételnél jár, amely a tavalyi azonos időszakkal összehasonlítva 30%-kal erősebb forgalom. Amennyiben a december is a tavalyihoz hasonlóan alakul majd, úgy a 2015-ös összforgalom 134-135 ezer tranzakció körül zár, amely a válságot követő legerősebb év lesz. A magas forgalom azonban azt mutatja, hogy bár a kereslet apad, akik érdeklődnek, ők komoly szándékkal vannak jelen a piacon.
A fizetés kétharmadát elviheti az albérlet
Októberben és novemberben átlagosan havi 130 ezer forintért lehetett kivenni egy budapesti - 40-80 négyzetméteres lakást, ami 8 százalékos díjemelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A megyeszékhelyek közül Pécsen 33 százalékkal, Miskolcon 28 százalékkal nőttek a bérleti díjak, miközben Szekszárdon 18, Szombathelyen pedig 20 százalékkal csökkentek - derül ki az ingatlan.com friss összeállításából, amely szerint több nagyvárosban a nettó fizetés kétharmadát elviheti egy albérlet.
Olcsóbb lakást venni, mint bérelni
A bérleti díjak komolyan emelkedtek az idei évben, a fellendülés mögött hasonló okok húzódnak meg, mint az adásvételek esetén: a háztartások javuló bizalma, az elhalasztott költözések megvalósulása. Értelemszerűen a bérleti piacon azok jelennek meg, akik nem rendelkeznek elegendő tőkével a lakásvásárláshoz, de a magas bérleti díjak mellett felmerül a kérdés, jobban megéri-e a lakásvásárlást hitelből finanszírozni, mint ugyanazt a lakást kibérelni? Az Otthon Centrum és az Otthon Centrum Hitel Center számításai szerint egyértelműen igen. Tíz éves időtávon a lakásbérlés és ugyanannak a lakásnak a hitelből történő megvásárlása között akár tízmillió forintos költségkülönbség is lehet, az utóbbi javára.
Még mindig befektetési céllal vesznek lakást
A Duna House becslése alapján októberben 11 842 ingatlan adás-vétel bonyolódott országszerte. Tavaly ugyanebben a hónapban a közvetítő közel azonos, (11 692) forgalmat becsült. Az egész éves tranzakció mennyiség így 114 565, amely 34%-kal nagyobb mennyiség, mint tavaly az első 10 hónapra becsült forgalom.
Ezért lettek drágábbak az albérletek
2015-ben sem a kiadó lakások, sem az albérletkeresők száma nem nőtt jelentősen. Az albérleti piacon tapasztalható változások elsődleges mozgatórugója a kiadó körből kikerülő és az eladó körben megjelenő ingatlanok magas aránya.
A CSOK jelentheti a mentőövet
Felemás helyzetről tanúskodnak a legfrissebb hivatalos lakáspiaci statisztikák. Az év első kilenc hónapjában - a Központi Statisztikai Hivatal szerdán megjelent adatai alapján 4657 lakás épült, ami 9,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor a lakásépítési engedélyek száma 24 százalékkal 8616 darabra nőtt.
Ilyenre már rég volt példa a lakásáraknál
Talán csak az uniós csatlakozás után volt utoljára akkora szintű emelkedés a budapesti ingatlanpiacon, mint idén. Egyértelmű az áttörés, hiszen a sokéves, jelentős visszaesésből úgy tűnik, kilábal a szektor. De vajon miért csak a fővárost érte el az árboom? Újépítésű vagy inkább használt ingatlanokat keresnek országszerte? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Jófogás.hu és a GKI Digital közös, országos iparági elemzése.
Ilyen jól nagyon régen nem ment az ingatlanpiacnak
A globális kereskedelmi ingatlanbefektetési piac 407 milliárd dollár forgalmat regisztrált 2015 első félévében, ami 14 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A globális ingatlanbefektetési piac legjobb félévét zárta 2007 óta – derül ki a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó legfrissebb kutatásából.
A soproni lakásárak utolérték a budapestieket
Győrben és Sopronban a lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 303 ezer forint volt idén október közepén, ami 16 százalékos növekedést jelent tavaly szeptemberhez képest. Sopronban a 40–59 négyzetméteres lakásoknál a négyzetméterár 36 százalékkal 367 ezer forintra nőtt, Győrben pedig a családi házaknál következett be 15 százalékos áremelkedés – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
Hét éve nem volt ilyen kevés üres iroda
A nyáron visszaesett az irodák bérbeadása, ugyanakkor hét éve nem volt ilyen alacsony az üresedések mértéke a piacon. Szabad irodát könnyen most már szinte csak az agglomerációban lehet találni – derült ki a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fórumának a 2015 harmadik negyedévére vonatkozó irodapiaci adataiból.
Meddig drágulhatnak még a lakások?
Jelentősen emelkedtek az elmúlt egy évben a hazai ingatlanárak, de ha az inflációval számolunk, az ötödével még mindig elmaradnak a válság előttiektől. Van még hová emelkedniük tehát a lakásokért kért összegeknek – áll a Duna House elemzésében.
Azonnal lecsapnak a jó lakásokra
Hónapok óta az ingatlanpiac egyre lendületesebb felíveléséről számolnak be a budapesti kerületek ingatlanközvetítői. A háttérben a brókerbotrányok miatt elbizonytalanodó kisbefektetők és a rövidtávú lakáskiadás állt, de most már lassulás várható.
Óriási üzlet lehet a lakásfelújítás
A lakáseladók által jó állapotúnak tartott lakások országos átlagos négyzetméterára 348 ezer forint, szemben a normál állapotban lévő lakások 281 ezer forintos átlagárával, illetve a felújításra váró lakások 258 ezer forintos átlagával - derül ki az ingatlan.com 300 ezer hirdetés vizsgálatán alapuló elemzéséből, amely az állapot alapján rendszerezte a lakások hirdetési árait. Budapesten az V. kerület a legdrágább, ahol a felújítandó lakásokért 515 ezer forintot kérnek négyzetméterenként, a jó állapotúaknál pedig 700 ezer forint az átlagár.
A 7 legfontosabb tudnivaló az ingatlanberuházások hitelezéséről
Közel egy éve támadt fel a hazai ingatlanpiac. Új építésű lakások, irodák, kereskedelmi ingatlanok hiányában jelentős kielégítetlen kereslet található a piacon, melyre a beruházói oldal az árak látványos emelkedését követően ma már reagálna, építene, fejlesztene. A fő kérdés, hogy a bankok kinek, milyen mértékben és milyen feltételek mellett adnak hitelt. A Bankmonitor.hu röviden összefoglalja mit érdemes tudni a mai magyar ingatlanhitelezésről. Esszenciális információk minden ingatlan beruházónak.
Lakásárak: van még feljebb
Az idei év egyértelmű áttörést jelent a lakóingatlanok piacán, hiszen a sokéves, jelentős visszaesésből az idén, mind az árak, mind a forgalom darabszáma tekintetében képes lesz kilábalni az ingatlan szektor, ugyanakkor a lendület még könnyen megtörhet.
Van, ami nem Budán a legdrágább
Magasabb négyzetméteráron keltek el a pesti oldalon a panellakások, mint a budai oldalon állók. Az eladóknak ráadásul engedniük sem nagyon kellett az árból augusztusban – derül ki a Duna House összesítéséből.
Ennyivel lettek drágábbak a lakások
Emelkednek a lakásárak, az idén az első negyedévben, 2014 éves átlagához képest nominálisan 8,2, míg reálértelemben több mint 9 százalékos volt a drágulás mértéke, 2014 utolsó negyedévéhez képest pedig 3,7 százalékos volt az áremelkedés nominálisan - közölte csütörtökön az FHB Jelzálogbank Nyrt.
Az ipari ingatlanokat is elérte a fellendülés
Az európai ipari és logisztikai ingatlanok piacára rekordmennyiségű, 6,1 milliárd eurónyi befektetés érkezett 2015 második negyedévében, jelentette a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó vállalat. A vevők tőkéjüket a nyugat-európai piacokra koncentrálták, különösen az Egyesült Királyágra, ami a befektetések 40 százalékát vonzotta. Németország, Svédország, Finnország és Hollandia is erős negyedévet tudhat maga mögött.
Ennyivel lettek drágábbak az albérletek
Budapesten és több egyetemi városban – Pécsen, Debrecenben, Szegeden – 4-33 százalékkal nőttek tavalyhoz képest lakások bérleti díjai. Ezzel szemben Győrben csökkenés következett be – derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely szerint Budapesten a 40-59 négyzetméteres lakások havi átlagos kínálati bérleti díja 140 ezer forint. Az ingatlan.com szerint az abérletidíj-emelkedésben szerepe van a turizmusra épülő rövid távú lakáskiadásnak és az elmaradt lakásépítéseknek is.