Ingatlanpiac cikkek
CSOK: februártól ismét változik
Februártól ismét változnak az új otthonteremtési támogatás szabályai. A cél az, hogy még többen vehessék igénybe az úgynevezett CSOK-ot, és minden magyar család a lehető legolcsóbban juthasson otthonhoz. A kormány két rendeletbe foglalja februárban a program korábbi kereteit; ezek egyike a régi, a másik pedig az új építésű lakásokkal kapcsolatos.
Könnyített CSOK: helyzetbe hozták a pesti lakásokat
Könnyített a kormány a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) feltételein, eltörölte az államilag támogatott CSOK-os lakáshitelek esetén alkalmazandó 30 millió forintos értékhatárt. Ennek eredményeként jelentősen bővült a CSOK 10+10 millió forintos konstrukciójának megfelelő új építésű lakások kínálata - derül ki az ingatlan.com friss adataiból.
Csorgott tavaly a befektetők nyála a magyar ingatlanokra
A Közép- és kelet-európai régió kereskedelmi ingatlanpiacára (Oroszország nélkül) 2015-ben rekordmennyiségű, 9,6 milliárd eurónyi befektetés érkezett, ami 20 százalékkal haladja meg a 2014-es értéket. Csehország és Lengyelország különösen vonzó volt a befektetők számára 2,7, illetve 4 milliárd eurós forgalommal.
Mennyit lehet most alkudni a lakás árán? Hát nem sokat
Nem téved nagyot, aki úgy érzi, hogy jelenleg az erős keresleti piacon igencsak beszűkültek a vásárlók lehetőségei az alku mértékét tekintve. De pontosan mennyire? A szakértők most elárulják.
Egymást tapossák a pesti lakásokért a befektetők
A 2015-ös forgalomban a szezonalitás nem érvényesült, vagyis az erősödő negyedévek helyett közel azonos, de erősnek mondható forgalom zajlott minden negyedévben. A Duna House ingatlanközvetítő hálózat becslése alapján 2015-ben összesen 135 ezer ingatlan cserélt gazdát, ami a KSH által közreadott 2014-es forgalmat közel 20 százalékkal haladja meg.
Mennyiért kapni CSOK-os lakást?
December második felében és január első napjaiban számottevően, 64 százalékkal nőtt a magánszemélyek által feladott hirdetések száma, ami elsősorban a Családok Otthonteremtési Kedvezményének (CSOK) kibővítésével magyarázható - derül ki az ingatlan.com friss összeállításából. Budapesten a CSOK-képes új lakások átlagos négyzetméterára 535 ezer forint, Székesfehérváron 380 ezer forint, Debrecenben pedig 345 ezer forint.
Hol drágultak a legtöbbet a lakások – és hol fognak még?
A válság alatt mélybe süllyedő ingatlanpiac élénküléséről szólt 2015, elsősorban a használt lakások piacán, de a kormányzati intézkedéseknek – a CSOK kibővítésének és a lakásépítés áfája csökkentésének – köszönhetően az újlakás-piacon is fellendülés jöhet a jövőben. Az ingatlan.com a hirdetési árak alapján készített összesítése szerint vidéken átlagosan több mint 10 százalékkal nőttek a négyzetméterárak 2015-ben, a budapesti drágulás pedig extrém mértékű, 30 százalékos volt. Igaz, térségenként eltérő mértékűen.
Legkapósabbak az 50 négyzetméter alatti, felújított lakások
Budapesten 73 százalékkal nagyobb az esélye egy eladásra kínált lakás értékesítésének, mint vidéken, egy lakáson másfélszer könnyebb továbbadni, mint egy családi házon, a legkapósabbak az 50 négyzetméter alatti, felújított lakások - állapította meg az Otthontérkép ingatlankereső portál legújabb elemzésében.
Mi hét évig spórolunk egy lakásért - de nincs ez mindenhol így
A Deloitte gazdaságkutató cég kiszámította, hogy mennyit kell spórolniuk az európai átlagpolgároknak annak érdekében, hogy egy átlagos, 70 négyzetméteres lakáshoz hozzájussanak. Természetesen Magyarországra kivetítve - az átlagkeresetek fényében - az adatok árnyaltabbak, hisz nem meglepő módon nekünk magyaroknak sokkal nagyobb erőfeszítésünkbe kerül az, hogy a hőn áhított ingatlanhoz hozzájussunk.
Aki most ingatlanhirdetést böngész, az vásárol is
Novemberben is az egy évvel korábbival szinte megegyező, 10 533 db ingatlan cserélt gazdát. Bár a forgalom hasonló, mindez folyamatosan növekvő lakásár környezetben történik, amelyhez a magáncélú vásárlók lassan alkalmazkodnak. Az idei összforgalom a Duna House becslése alapján 125 118 ingatlan adás-vételnél jár, amely a tavalyi azonos időszakkal összehasonlítva 30%-kal erősebb forgalom. Amennyiben a december is a tavalyihoz hasonlóan alakul majd, úgy a 2015-ös összforgalom 134-135 ezer tranzakció körül zár, amely a válságot követő legerősebb év lesz. A magas forgalom azonban azt mutatja, hogy bár a kereslet apad, akik érdeklődnek, ők komoly szándékkal vannak jelen a piacon.
A fizetés kétharmadát elviheti az albérlet
Októberben és novemberben átlagosan havi 130 ezer forintért lehetett kivenni egy budapesti - 40-80 négyzetméteres lakást, ami 8 százalékos díjemelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A megyeszékhelyek közül Pécsen 33 százalékkal, Miskolcon 28 százalékkal nőttek a bérleti díjak, miközben Szekszárdon 18, Szombathelyen pedig 20 százalékkal csökkentek - derül ki az ingatlan.com friss összeállításából, amely szerint több nagyvárosban a nettó fizetés kétharmadát elviheti egy albérlet.
Olcsóbb lakást venni, mint bérelni
A bérleti díjak komolyan emelkedtek az idei évben, a fellendülés mögött hasonló okok húzódnak meg, mint az adásvételek esetén: a háztartások javuló bizalma, az elhalasztott költözések megvalósulása. Értelemszerűen a bérleti piacon azok jelennek meg, akik nem rendelkeznek elegendő tőkével a lakásvásárláshoz, de a magas bérleti díjak mellett felmerül a kérdés, jobban megéri-e a lakásvásárlást hitelből finanszírozni, mint ugyanazt a lakást kibérelni? Az Otthon Centrum és az Otthon Centrum Hitel Center számításai szerint egyértelműen igen. Tíz éves időtávon a lakásbérlés és ugyanannak a lakásnak a hitelből történő megvásárlása között akár tízmillió forintos költségkülönbség is lehet, az utóbbi javára.
Még mindig befektetési céllal vesznek lakást
A Duna House becslése alapján októberben 11 842 ingatlan adás-vétel bonyolódott országszerte. Tavaly ugyanebben a hónapban a közvetítő közel azonos, (11 692) forgalmat becsült. Az egész éves tranzakció mennyiség így 114 565, amely 34%-kal nagyobb mennyiség, mint tavaly az első 10 hónapra becsült forgalom.
Ezért lettek drágábbak az albérletek
2015-ben sem a kiadó lakások, sem az albérletkeresők száma nem nőtt jelentősen. Az albérleti piacon tapasztalható változások elsődleges mozgatórugója a kiadó körből kikerülő és az eladó körben megjelenő ingatlanok magas aránya.
A CSOK jelentheti a mentőövet
Felemás helyzetről tanúskodnak a legfrissebb hivatalos lakáspiaci statisztikák. Az év első kilenc hónapjában - a Központi Statisztikai Hivatal szerdán megjelent adatai alapján 4657 lakás épült, ami 9,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor a lakásépítési engedélyek száma 24 százalékkal 8616 darabra nőtt.
Ilyenre már rég volt példa a lakásáraknál
Talán csak az uniós csatlakozás után volt utoljára akkora szintű emelkedés a budapesti ingatlanpiacon, mint idén. Egyértelmű az áttörés, hiszen a sokéves, jelentős visszaesésből úgy tűnik, kilábal a szektor. De vajon miért csak a fővárost érte el az árboom? Újépítésű vagy inkább használt ingatlanokat keresnek országszerte? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Jófogás.hu és a GKI Digital közös, országos iparági elemzése.
Ilyen jól nagyon régen nem ment az ingatlanpiacnak
A globális kereskedelmi ingatlanbefektetési piac 407 milliárd dollár forgalmat regisztrált 2015 első félévében, ami 14 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A globális ingatlanbefektetési piac legjobb félévét zárta 2007 óta – derül ki a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó legfrissebb kutatásából.
A soproni lakásárak utolérték a budapestieket
Győrben és Sopronban a lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 303 ezer forint volt idén október közepén, ami 16 százalékos növekedést jelent tavaly szeptemberhez képest. Sopronban a 40–59 négyzetméteres lakásoknál a négyzetméterár 36 százalékkal 367 ezer forintra nőtt, Győrben pedig a családi házaknál következett be 15 százalékos áremelkedés – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
Hét éve nem volt ilyen kevés üres iroda
A nyáron visszaesett az irodák bérbeadása, ugyanakkor hét éve nem volt ilyen alacsony az üresedések mértéke a piacon. Szabad irodát könnyen most már szinte csak az agglomerációban lehet találni – derült ki a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fórumának a 2015 harmadik negyedévére vonatkozó irodapiaci adataiból.
Meddig drágulhatnak még a lakások?
Jelentősen emelkedtek az elmúlt egy évben a hazai ingatlanárak, de ha az inflációval számolunk, az ötödével még mindig elmaradnak a válság előttiektől. Van még hová emelkedniük tehát a lakásokért kért összegeknek – áll a Duna House elemzésében.
Azonnal lecsapnak a jó lakásokra
Hónapok óta az ingatlanpiac egyre lendületesebb felíveléséről számolnak be a budapesti kerületek ingatlanközvetítői. A háttérben a brókerbotrányok miatt elbizonytalanodó kisbefektetők és a rövidtávú lakáskiadás állt, de most már lassulás várható.
Óriási üzlet lehet a lakásfelújítás
A lakáseladók által jó állapotúnak tartott lakások országos átlagos négyzetméterára 348 ezer forint, szemben a normál állapotban lévő lakások 281 ezer forintos átlagárával, illetve a felújításra váró lakások 258 ezer forintos átlagával - derül ki az ingatlan.com 300 ezer hirdetés vizsgálatán alapuló elemzéséből, amely az állapot alapján rendszerezte a lakások hirdetési árait. Budapesten az V. kerület a legdrágább, ahol a felújítandó lakásokért 515 ezer forintot kérnek négyzetméterenként, a jó állapotúaknál pedig 700 ezer forint az átlagár.
A 7 legfontosabb tudnivaló az ingatlanberuházások hitelezéséről
Közel egy éve támadt fel a hazai ingatlanpiac. Új építésű lakások, irodák, kereskedelmi ingatlanok hiányában jelentős kielégítetlen kereslet található a piacon, melyre a beruházói oldal az árak látványos emelkedését követően ma már reagálna, építene, fejlesztene. A fő kérdés, hogy a bankok kinek, milyen mértékben és milyen feltételek mellett adnak hitelt. A Bankmonitor.hu röviden összefoglalja mit érdemes tudni a mai magyar ingatlanhitelezésről. Esszenciális információk minden ingatlan beruházónak.
Lakásárak: van még feljebb
Az idei év egyértelmű áttörést jelent a lakóingatlanok piacán, hiszen a sokéves, jelentős visszaesésből az idén, mind az árak, mind a forgalom darabszáma tekintetében képes lesz kilábalni az ingatlan szektor, ugyanakkor a lendület még könnyen megtörhet.
Van, ami nem Budán a legdrágább
Magasabb négyzetméteráron keltek el a pesti oldalon a panellakások, mint a budai oldalon állók. Az eladóknak ráadásul engedniük sem nagyon kellett az árból augusztusban – derül ki a Duna House összesítéséből.
Ennyivel lettek drágábbak a lakások
Emelkednek a lakásárak, az idén az első negyedévben, 2014 éves átlagához képest nominálisan 8,2, míg reálértelemben több mint 9 százalékos volt a drágulás mértéke, 2014 utolsó negyedévéhez képest pedig 3,7 százalékos volt az áremelkedés nominálisan - közölte csütörtökön az FHB Jelzálogbank Nyrt.
Az ipari ingatlanokat is elérte a fellendülés
Az európai ipari és logisztikai ingatlanok piacára rekordmennyiségű, 6,1 milliárd eurónyi befektetés érkezett 2015 második negyedévében, jelentette a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó vállalat. A vevők tőkéjüket a nyugat-európai piacokra koncentrálták, különösen az Egyesült Királyágra, ami a befektetések 40 százalékát vonzotta. Németország, Svédország, Finnország és Hollandia is erős negyedévet tudhat maga mögött.
Ennyivel lettek drágábbak az albérletek
Budapesten és több egyetemi városban – Pécsen, Debrecenben, Szegeden – 4-33 százalékkal nőttek tavalyhoz képest lakások bérleti díjai. Ezzel szemben Győrben csökkenés következett be – derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely szerint Budapesten a 40-59 négyzetméteres lakások havi átlagos kínálati bérleti díja 140 ezer forint. Az ingatlan.com szerint az abérletidíj-emelkedésben szerepe van a turizmusra épülő rövid távú lakáskiadásnak és az elmaradt lakásépítéseknek is.
Jobban járunk a lakásvásárlással, mint az albérlettel
Egyre nagyobb az igény az albérletek iránt, ráadásul augusztusban a keresleti oldalt tovább növelik a kollégiumi férőhelyekről kiszorult diákok is. Annak, aki megengedheti magának, hosszú távon jobban megéri saját ingatlant vásárolni, az alacsony kamatok miatt ráadásul most mindenképpen érdemes hitelfelvételben is elgondolkodni.
Hol lettek drágábbak a lakások?
Jelentősen drágultak az ingatlanok árai a tavalyi év után az idei év elején is, az áremelkedés azonban még nem gyűrűzött be a vidéki kisebb településekre, elsősorban a nagyobb városok húzzák fel az árakat.
Rászáll a NAV az Airbnb-re, így nem lesz belőle gond
Az internetes szálláshely-szolgáltatás terjedése felpörgette a lakáspiacot Budapest belvárosában, a forgalom egy év alatt 40 százalékkal, míg az árak ötödével emelkedtek az Otthon Centrum (OC) adatai szerint. A NAV most kiemelten ellenőrzi ezeket a szállásadókat, megmutatjuk, hogyan lehet szabályosan végezni ezt a szolgáltatást.
Ömlenek a milliárdok az ingatlanpiacra
Az európai kereskedelmi ingatlanpiac forgalma közel 56 milliárdra nőtt 2015 második negyedében, ami 15 százalékkal nagyobb a tavalyi adatokhoz képest – derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó legfrissebb felméréséből.
Még mindig csak szédeleg az építőipar
Tavaly év eleje óta negyedévről negyedévre nő a megszűnő cégek száma az építőiparban. Idén a második negyedévben ismét rekordot döntöttünk, 3 hónap alatt 1771 céget törölt a Cégbíróság, ez 11 százalékkal több, mint az első negyedéves adat, és egyharmadával több az egy évvel korábbinál. „Az okok szerteágazók, a megrendelésállomány csökken, de vannak kedvező jelek is a cégstatisztikában” – mondja az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató igazgatója.
Egymást tapossák a balatoni ingatlanokért
Telket, nyaralót, szőlőt: mindent visznek a vásárlók a Balaton északi partján, és már nem elsősorban a vízparti ingatlanokat. Egy füredi ingatlan négyzetméterára akár egymillió forint is lehet.
Nehezített pálya az albérletkeresőknek
Az egyetemi ponthatárok kihirdetését követően mindig felpezsdül a lakásbérleti piac. Idén azonban már eleve bajban vannak akik bérelni szeretnének, mert a kínálat nem tudja kielégíteni a hatalmas igényeket. Így a diákok „nehezített pályán” kénytelenek keresni. A Duna House elemzéséből az okok, trendek és a legfrissebb árak is kiderülnek.
Roham a budapesti új lakásokért
Hétéves rekordot dönthet idén az újépítésű lakások eladása a fővárosban, miközben év végére virtuálisan elfogyhat az azonnal költözhető, eladatlan lakáskészlet. A tavalyi élénkülés után idén látványosan tovább nőtt az újépítésű lakások kereslete a fővárosban – olvasható az OTP Jelzálogbank friss elemzésében.
Drágábbak lesznek az irodák
A teljes nyugat-európai piacon, de elsősorban Londonban számíthatnak áremelkedésre az irodabérlők, ám a mi régióban inkább stagnálnak majd az árak, ez alól Prága és Budapest lehet a kivétel.
Tovább emelkednek az ingatlanárak
Folytatódik a dinamikus áremelkedés a Duna House Országos Lakásár Indexe szerint. 2014 közepétől hosszas, 81 százalékpontos stagnálást követően lassabb-, majd erőteljesebb ütemben emelkedtek az árak.
A CSOK a remény az építőiparnak
Májusban 568 építőipari céget törölt a cégbíróság, ez 4,3 százalékkal kevesebb, mint az áprilisi rekord volt, de így is 23 százalékkal haladja meg a tavaly májusi értéket. Az adatokat közlő Opten céginformációs szolgáltató szerint egész évben magas marad a megszűnési ráta az ágazatban, ugyanakkor a Családi Otthonteremtési Kedvezmény új lendületet adhat az ingatlanszektornak és azon keresztül az építőiparnak is.
Miért drágább a lakás mint a ház?
A lakóházak átlagos kínálati négyzetméterára 300 ezer forint alatt mozgott májusban, a lakásoké azonban több mint 400 ezer forint volt - derül ki az ingatlan.com friss összeállításából. A lakásoknál a magasabb érték a befektetői kereslettel, a belső kerületek felértékelődésével magyarázható.
Viszik a nyaralókat, mint a cukrot
Ismét nagyon erősen indult a balatoni nyaralóvásárlási szezon, 2015 első négy hónapjában az Otthon Centrum tapasztalata szerint csaknem 40 százalékkal nőtt az adásvételek száma előző év azonos időszakához képest; megközelítőleg 1.400 ingatlan cserélt gazdát idén.
Megtérül a felújítás, ha okosan csinálják
A felújított lakásoknak átlagosan húsz százalékkal magasabb az értéke a felújítást követően, mint felújítás előtt. Hogyan újítsunk fel, hogy a befektetett munka meg is térüljön?
Ezért éri meg egy belvárosi lakás
Az ingatlanpiaci fellendülés mind forgalomban, mind pedig árakban már jól érzékelő. A frekventáltabb lokációkban, így a főváros belső kerületeiben, a Belvárosban is már korán lehetett érzékelni a jeleket.
Érdemes még várni a lakásvásárlással?
Már nemcsak pozitív előjelek, hanem konkrét statisztikák is igazolják, hogy mozgásba lendült a hazai lakáspiac. Az elmúlt időszakban ráadásul fontos változások is életbe léptek a lakáshiteleknél, illetve a lakásvásárláshoz felhasználható állami támogatásoknál.
Saját lakásról álmodnak a fiatalok
Az elmúlt években nőtt az albérletek és lakóingatlanok iránti kereslet, továbbá 2014-ben az eladások és a kiadott építési engedélyek száma is emelkedett, ami egyértelműen jelzi, a piac fellendülőben van.
Öt évet kell dolgozni egy panellakásért
Vége a lakásárak hosszú éveken át tartó esésének és eljött a növekedés ideje. Érdemes lehet még az áremelkedés beindulása előtt vásárolni, mivel 14 éve nem kellett olyan keveset dolgozni egy négyzetméter lakásért, mint tavaly.
Ennyiért mennek most az ingatlanok
Áprilisban is 12 ezer darab fölött keltek el országos szinten az ingatlanok. Bár az előző hónaphoz képest volt egy – szezonalitással magyarázható - apró csökkenés, mégis magas számról beszélhetünk.
Pörög a plázaépítés, csak nem nálunk
Egyre több a bevásárlóközpont a világon: 2014-ben 11,4 millió négyzetméternyi új területet adtak át, szemben a 2013-ban épített 10,6 millió négyzetméterrel. Szinte csak Magyarországon nincs jelenleg épülő pláza.