A bérelhető lakások iránti igény és kínálat idén jelentősen megnőtt: az ingatlan.com adatai szerint az elmúlt évben közel összesen 170 ezer magánszemély keresett bérlőt a lakóingatlanába. Az idén azonban növekedett a piac, január óta minden hónapban 20-75 százalékkal több hirdetést adtak fel kiadó lakóingatlanokra, mint az előző év azonos hónapjában.
A becslés szerint összességében 120-200 ezer olyan lakás és ház lehet Magyarországon, amelyet piaci alapon adnak ki a tulajdonosok. “Ennél pontosabb piaci méretet nehéz meghatározni többek között a bejelentés nélkül, láthatatlanul kiadott lakások miatt. A 120-200 ezres kiadó ingatlankínálat összhangban van az Eurostat adataival, amely szerint a magyarországi népesség több mint 3 százaléka él piaci alapon kiadott lakóingatlanban. Sok a láthatatlan tényező, ezért akár tízezres nagyságrendű eltérés elképzelhető. Szintén fontos megemlíteni, hogy a legutóbbi népszámlálási adatok alapján 383 ezer üres lakást tartott nyilván a hivatalos statisztika” - mondta Balogh László az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Kérdés ki fizet tényleg adót
A kiadó lakóingatlanok havi átlagos bérleti díja a kínálati piacon az elmúlt 12 hónap és az összes kiadó ingatlan alapján havonta 100 ezer forint.nem véletlen, hogy egyre többen inkább ház- vagy lakásvásárlásra adják a fejüket a drága bérleti díjak helyett.
Ebből adódóan a kiadó lakóingatlanok piaca idén éves szinten legalább 144-240 milliárd forintra tehető. Ez a piac pedig adózási szempontból is lényeges tétel, ha ugyanis a 10 százalékos költségátalányt alkalmazó adózással számolunk, akkor a piaci alapon kiadott lakóingatlanból származó 144-240 milliárdos becsült összeg 90 százaléka után kell 15 százalékos személyi jövedelemadót fizetni. Ez pedig 19-32 milliárd forintos bevételt jelenthet a költségvetés számára. “A lakástulajdonosok kiadásból származó jövedelmet mérsékelheti az egészségügyi hozzájárulás, de ezt nem minden esetben kell fizetni, ezért pontos összeget nehéz becsülni erre az összegre” – tette hozzá Balogh László. Az persze továbbra is kérdéses, hogy valójában hányan adóznak a lakáskiadás után.
A szakértő kiemelte, hogy a kiadó ingatlanokra vonatkozó havi 100 ezer forintos bérleti díj egy országos átlag, de területenként jelentősen eltérnek a díjak. Budapesten például a kiadó lakásokat átlagosan havi 140-160 ezer forintért hirdetik, ez pedig jelentősen felhúzza az országos átlagot, míg vidéken bőven vannak akár 80-100 ezer alatti bérleti díjak. A tapasztalatok alapján a befektetők által vásárolt ingatlanok nagy része megjelenik a kiadó lakások piacán, így a kínálat folyamatos bővülése árversenyt eredményezhet. Ez jó hír lehet a bérlőknek, hiszen ez előbb-utóbb akár a bérleti díjak mérséklődéséhez is vezethet.