Nem vidám a helyzet az albérlőknek

Vásárolni és eladni sem könnyű az ingatlanpiac jelen helyzete szerint, ami már magában lehangoló dolog, ezt pedig csak a bérleti és négyzetméterárak tudják überelni, amelyek láttán még a statisztika helyessége is megkérdőjelezhető.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lakáspiac 2008 óta hullámvasútszerű pályán ingadozik: hol megérné az összes megtakarítást befektetni az ingatlanokba, hol pedig hanyatt homlok menteni kellene a pénzt valami másba. A helyzet faramuciságát az is jól szemlélteti, hogy nem csak régió és régió, hanem kerület és kerület között is hatalmas a szakadék, az árváltozás tükrében, főként, ha az ember csak bérelne. A főváros legdrágább kerülete jelenleg az V. a legolcsóbb pedig a XIX. A négyzetméter árak között százezer forintos eltérések vannak, sőt a csillagászati összegek mellett a bérbeadás időtartama is megváltozott, ugyanis a hosszú távú szerződéseket felváltották a rövid, egy-két évre szóló albérleti megállapodások - közölte az Openhouse Ingatlan Zrt.

Kép:Pixabay

Az átalakulás a megnövekedett kereslet számlájára írható, ami a tulajdonosokat előnyösebb helyzetbe hozta, akik így bőrvastagságtól függően, akár 200.000 forintot is elkérhetnek havonta a lakásért. Noha az év elején 9%-kal csökkent az albérletek iránt igény, és az árak is stabilizálódtak, még mindig jócskán megkérik az árát a lakhatásnak. Egy másfél szobás albérletért lelkiismeret-furdalás nélkül el lehet kérni 120-140 ezer forintot, ha pedig még egy félszoba tartozik hozzá, az ár 180-200 ezer forintról indul. Ez utóbbi főként a belvárosi kerületekre igaz. Ám a helyzet Budapesten kívül sem jobb, például Debrecenben is azonos áron kelnek most el a bérlemények.

A főváros külkerületeinek titulált XIII., IV., és XIV. kerületében járnak legnagyobb szerencsével azok, akik a centrumtól nem messze, de mégis elérhető áron akarnak bérelni, mert itt az árak négyzetmétertől függően havi 60-120.000 forint között mozognak. Mostanság használt lakást venni sem jó ötlet fővárosban, mert egy elfogadható paraméterekkel rendelkező lakás átlagára 16,3 millió forint. Vidéken talán jobbak a kilátások, főként az észak-magyarországi régióban, ahol 5,8 millió forint körül mozognak a házárak. Ennek ellenére még mindig Magyarország áll az EU-tagállamok lakásárait összehasonlító lista élén, és ki tudja, meddig marad ez így.

Ahol annyit kérhet az albérletért, amennyit nem szégyell
Lecsengett a tavalyi őrület a budapesti belváros ingatlanpiacán, most már nem kelnek el „akármennyiért” a lakások. Albérletből, szálláshelyből azonban óriási a hiány: aki most adja ki az ingatlanát, az gyakorlatilag annyit kér, amennyit akar.

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo