Mielőtt nekiállnánk az árról beszélni, mindenképpen szedjük össze azokat az érveket, amelyek felmerülhetnek az alku során. Érdemes akár fel is írni egy lapra a mellette, és ellene pontokat. Mindegy, hogy eladunk vagy veszünk, ismernünk kell az ingatlan általános és személyes előnyeit és hátrányait egyaránt. Ha eladunk, akkor fel kell sorolnunk az árat felsrófoló körülményeket és fel kell készülnünk arra az esetre is, ha a hátrányok kerülnek szóba. Vevőként pedig éppen fordítva.
Legyünk tisztában korlátainkkal és lehetőségeinkkel!
Ha vásárolunk, tisztában kell lennünk azzal, hogy mennyi hitelre számíthatunk és persze azt sem árt tudnunk milyen járulékos költségekkel jár ha ingatlanhoz jutunk (illeték, ügyvédi költség, stb.). Ha eladunk, akkor szintén tudnunk kell milyen költségeink lesznek és persze azt is látnunk kell mennyit kell kihoznunk ebből az üzletből, hogy tovább tudjunk lépni.
Fogadjuk el, hogy engednünk kell!
Akár eladunk, akár veszünk, tudnunk kell, hogy az alkuban két ellenérdekelt fél vesz részt és korántsem biztos, hogy megvalósul a számunkra ideális helyzet, vagyis lehet, hogy többet kell fizetnünk illetve kevesebbel kell beérnünk. Ne vegyük személyes sértésnek és legyünk rugalmasak – de azért nem a végtelenségig.
Az alkunál ne csak az árban állapodjunk meg!
Minden apró részletnek jelentősége lehet, ezért érdemes ezeket is átbeszélni. Lehet feleslegesnek érezzük, de lakott már az új lakásában hónapokig egy fiatal pár konyhabútor nélkül, mert az előző tulaj sütőstől, mosogatóstól magával vitte. Tehette, mert nem szerepelt sehol a megegyezésben, hogy mi lesz a beépített bútorok és gépek sorsa és ezek nem olcsó dolgok, főleg ha minden pénzünket a megvételre költötted. Szóval inkább kérdezzünk, mint meglepődjünk!
További hasznos tanácsokért kattintson ide!