Ingatlanpiac cikkek

Vízválasztó hónap lehet november
Októberben éves összevetésben 1 százalékkal nőtt a lakóingatlanok friss kínálata. A kereslet ugyanakkor jelentősen, több mint 40 százalékkal csökkent.

Már Siófokon is annyiba kerül egy lakás, mint Budapesten
Az első negyedévi 8,9 százalékról a második negyedévre 6,3 százalékra mérséklődött a használt lakások árának emelkedése.

Hova költöznek a budapestiek?
Tavaly nem csak a Budapestet elhagyók és oda beköltözők száma nőtt meg, hanem a fővároson belüli költözési kedv is jelentősen megélénkült 2020-hoz képes.

Jó hír a vevőknek: újra lehet alkudni az ingatlanpiacon
Az összes ingatlantípus esetében nőtt az alku mértéke.

Sorra zárnak be az üzletek Budapest belvárosában
Egyre több a kiadó üzlethelyiség a város szívében is.

Kétszámjegyű áremelkedés a vidéki ingatlanpiacon
Az összes használt ingatlantípusnál jelentős áremelkedést mért az Otthon Centrum a megyei jogú városok ingatlanpiacán.

Mi elé néznek azok a családok, akik most akarnak lakást venni?
Az otthonteremtési támogatások széles palettájából válogathatnak azok a családok, akik még az idei évben belevágnak az otthonteremtésbe.

Végre vége az őrületnek az albérletpiacon?
Másfél évig tartó albérletpiaci drágulásnak vetett véget a szeptember: országos szinten és Budapesten egyaránt stagnáltak a bérleti díjak augusztushoz képest.

Százezrekbe kerülhet, ha hónapokig nem megy el az ingatlan
Jelentősen visszaesett a kereslet az ingatlanpiacon, ami a magánhirdetőknek egyre nagyobb fejfájást okoz.

Drágulás-stop: megállt a budapesti használt lakások áremelkedése
A budapesti lakások átlagos négyzetméterára október közepén 959 ezer, a házaké 794 ezer forint volt a használt ingatlanok piacán.
Luxus a tetőfokon: milyen ingatlanokat kínálnak 800 millió forintért?
Íme a Duna House kínálata 800 millió felett.
Csúcson az infláció - mit érez ebből az ingatlanpiac?
Az egyre magasabb szintekre ugró infláció visszafogja a vásárlóerőt, ez pedig a lakáspiacon is megjelenhet, tompítva a drágulás ütemét.
Ilyen fizetések mellett nehéz újépítésű ingatlant vásárolni Budapesten
2021-ben Magyarország élen járt a lakásfejlesztésben.
Könnyebbé vált átlagfogyasztás alatti otthont találni
Az új rezsiszabályok hatása már érezhető az lakáspiacon, egyre többen keresik az olcsóbb fűtési megoldásokkal rendelkező, takarékosabb lakóingatlanokat.
Átértékelődnek a fővárosi agglomeráció települései
Tavaly folytatódott a főváros körzetének „fánkosodása”.
Elindult a harc az albérletpiacon: nem tudják tartanai a bérlők a drágulást
Rekordmértékű 26 százalékra nyílt az árolló szeptemberben a keresleti és kínálati bérleti díjak között a budapesti albérletpiacon .
Eladási hullám indult az ingatlanpiacon
Szeptemberben több mint 37 ezer eladó lakás- és házhirdetést adtak fel a tulajdonosok és ingatlanközvetítők.
30 millió forint alatt már ne akarjon ingatlant venni!
Minimum 30 millió forintos képzeletbeli határral érdemes számolnia annak, aki ingatlanvásárláson gondolkodik.
Már milliós négyzetméterára van a budapesti garzonoknak
A használt lakások fővárosi piacán a kisebb alapterületű eladásra kínált ingatlanoknál az átlagosnál jelentősebb drágulás látható.
Budapest és Balaton között félúton: mire számítson, aki erre akar ingatlant vásárolni?
Fejér megyében közel felére csökkent az újépítésű ingatlanok aránya 2021-hez képest a Duna House idei tranzakciós adatai szerint.
Csökken az első lakásvásárlók száma
A támogatások ellenére lassítottak az első lakásvásárlók.
Megvan a második magyar város is, ahol az ingatlanok négyzetméterára meghaladja az egy millió forintot
Sopron után Debrecen is átlépte az egymilliós négyzetméterárat.
Elkezdődött a dráma az albérletpiacon
A korábbi előrejelzésnek megfelelően tovább nyílt az árolló augusztusban a budapesti albérletpiacon – derül ki a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzéséből.
Óriási különbségek az ingatlanpiacon - mit lehet kapni 22 millióért Budapesten és vidéken?
Az év első negyedévében tovább emelkedtek az árak és országos átlagban már 22,3 millió forintért cseréltek tulajdonost a használt lakóingatlanok a KSH statisztikái alapján. Továbbra is igaz azonban, hogy a főváros-vidék viszonylatában és a régiók között is jelentős eltérések figyelhetőek meg, hiszen míg a legdrágább budapesti kerületben talán egy minigarzonra sem, addig a legolcsóbb megyeszékhelyen egy több, mint 130 négyzetméteres ház megvásárlására is fedezetet nyújthat az országos átlag összege. Az OTP Ingatlanpont szakértője megvizsgálta, hogy milyen lehetőségek közül és mekkora kínálatból válogathat az, akinek a kerekített országos átlagár, azaz 22 millió forint áll rendelkezésére egy lakás, ház vagy éppen nyaraló megvásárlására.
Életmentő gyógyszert kaphat a lakáspiac
Várhatóan 2028 végéig érvényben marad a kedvezményes, 5 százalékos lakásépítési áfa, legalábbis a Pénzügyminisztérium támogatja az erről szóló szakszövetségi tervet. A határidő meghosszabbítása lökést adhat a kínálatnak és a lakásépítési kedvnek.
Brutális drágulás az albérletpiacon, de már látszik a lassulás
Sorrendben harmadik hónap volt a július, amikor az országos lakbérek több mint 20 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Pontosan 23 százalékkal voltak magasabbak, a fővárosban pedig 25 százalékkal emelkedtek.
Újra megjelentek a külföldi vevők a magyar ingatlanpiacon
A Duna House adatai szerint 2021-ben már 23 százalékkal több külföldi fektette pénzét magyar ingatlanba, így tavaly 2716 esetben nyújtottak be ingatlanvásárlási kérelmet az Európai Unión kívüli állampolgárok.
Merre tovább, ha majd nem győzzük az energiazabáló házunk fenntartási költségeit?
A lakosság többsége az energiaárak drágulásának bejelentését követően azonnal kockás papírt ragadott és számolgatni kezdett. Nagy még a bizonytalanság, ezért felkészülni is nehéz. Hogy az energiazabáló ingatlanok tulajdonosai tömegével próbálnak-e a jövőben megszabadulni korszerűtlen vagy nehezen kifűthető házaiktól, még nem tudni. Merre tovább? A Duna House szakértői összefoglalták a lehetőségeket.
Eltűntek a vevők a lakáspiacról
Az ingatlanpiacon nem ez a legfényesebb időszak, a nyári uborkaszezon, a háborús helyzet, a forint gyengülése és az alapkamat emelkedése mind egy irányba mutatott, így jelentősen csökkent a forgalom az utóbbi hónapokban.
Csak úgy mennek fel az ingatlanárak a Budapest környéki településeken
Az elmúlt években a pandémia hatására jelentősen megnőtt a családi házak iránti kereslet. Az Otthon Centrum agglomerációs piacot elemző összesítése szerint egy év alatt minden járásában kétszámjegyű árszintemelkedés után, további 30-40 százalékkal nőttek az árak.
Itt az új plázastop? Nehezebb lesz új irodaházat és lakóépületeket engedélyeztetni
A jövőben az állami főépítész által vezetett tervtanács véleményezi az 5 ezer négyzetméter összes hasznos alapterületet meghaladó épület, valamint az egy építési telken 1500 négyzetméter összes hasznos alapterületet meghaladó és legalább hat lakásból álló többlakásos, új építésű lakóépület építészeti-műszaki dokumentációját.
Átlag közel 200 ezerért lehet albérletet találni Budapesten
14 százalékos áremelkedéssel számolhatnak azok, akiknél mostanában van a bérleti szerződésük évfordulója. Ez 10-20 ezer forinttal növelheti a meglévő szerződések havi bérleti díjait. Akik esetleg a bérleti díjak emelése miatt olcsóbb albérletre váltanának most még jó időben vannak, mivel most széles a kínálat, közel 12 ezer kiadó lakásból lehet válogatni országszerte.
Zúz a rezsiköltségek emelkedése, a járvány idején volt ilyen kicsi az ingatlanforgalom Magyarországon
Legutoljára a járvány sújtotta 2020-as év májusában volt ilyen visszaesés a tranzakciók számában. 2022 júliusában a Duna House által becsült 8 978 adásvétel az előző hónaphoz képest 17 százalék, az előző év hasonló időszakához képest 20 százalékkal gyengébb forgalmat mutat.
Forró ősz jöhet az ingatlapiacon
Az ingatlanok áremelkedése még mindig töretlen, az enyhébb nyár után aktívabb őszi szezonra számít a Duna House ingatlanközvetítő.
Ez jelentené a valódi rezsicsökkentést
Egyértelmű társadalmi, gazdasági és környezeti előnyöket jelent, ha 2050-re Európa áttér a kibocsátásmentes lakások építésére – állapítja meg a Cambridge Econometrics új tanulmánya. Ez nemcsak a lakástulajdonosok fűtési költségeit csökkenti, de jelentős haszonnal jár az ukrajnai háború által súlyosan érintett európai gazdaságok – így a magyar – számára is. A kutatócég arra is felhívta a figyelmet: a megújuló energia akkor lesz olcsóbb, mint a fosszilis, ha széles körben elterjed, amihez viszont állami támogatás szükséges.
Már látni az ingatlanpiac menetelésének végét
Az ingatlanbefektetések felértékelődése szinte megállíthatatlannak tűnt, de a jelenlegi gazdasági
környezetben hamarosan vége lehet a menetelésnek. A központi bankok kamatemelési ciklusa, az
itthoni rezsicsökkentés korlátozása, valamint a magas építőanyagárak csökkenthetik, de legjobb
esetben is stagnálásra kényszeríthetik a lakásárakat az Equilor Alapkezelő friss ingatlanpiaci
elemzése szerint. Mindezek ellenére bizonyos ingatlanszegmensek továbbra is jól teljesíthetnek.
Ideje felkészülni: új időszámítás jön a bérleti piacon
Az igazi roham még várat magára a lakásbérleti piacon, de augusztusban és szeptemberben a vártnál jelentősebb keresletnövekedés várható a szabad bérlemények iránt. A leendő bérlőknek és bérbeadóknak is jól jöhet ez a szusszanásnyi idő, hiszen több változásra is fel kell, hogy készüljenek, mivel a koronavírus járvány lecsengésével már valamelyest átalakultak a preferenciák és a közelmúlt változásai még tovább fogják alakítani az ideális bérelt lakásról alkotott képet. Az OTP Ingatlanpont szakértője összegyűjtötte, hogy mire érdemes figyelni az első lakást bérlőknek és bérbeadóknak.
Tényleg vissza kell hozni a királyságot, rekordáron kapható hozzá kastély
Újabb rekord a hazai ingatlanpiacon! Nettó 30 millió euróért, azaz bruttó kb. 15 milliárd forintért árulnak egy kastélyt Magyarországon!
Csak a községekben nem drágultak az ingatlanok
Országos átlagban 4,4 százalékkal nőttek a lakásárak az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest, éves szinten az árnövekedés dinamikája 20,1 százalék volt - derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lakásárindexéből.
Elbizonytalanodtak a beruházók - mi történik a fővárosi ingatlanpiacon?
Ellentétes irányú piaci hatások eredőjeként, az idei első félévben a megelőző időszakhoz képest lassult a fővárosi újlakás kereslet, amire a beruházók igen visszafogott új kínálattal reagáltak. Élénkülés jelen helyzetben egyelőre nem várható, az árak ugyanakkor folyamatosan kúsznak felfelé – derül ki az OTP legfrissebb, publikus beruházói és értékesítői adatokból összeállított Budapesti Újlakás Értéktérképéből.
Raktárak nőttek ki a földből a budapesti agglomerációban
A második negyedévben több mint 115 ezer négyzetméter új logisztikai ingatlant adtak át a budapesti agglomerációban, míg vidéken csaknem 47 ezer négyzetmétert.
Villámgyorsan gazdára találnak a panelek
Reneszánszukat élik napjainkban a házgyári panellakások. A pandémia alatt kissé mellőzött lakástípus népszerűsége 2022-ben új erőre kapott, az idei év első félévében a lakótelepi ingatlanok extrém gyorsasággal, és néhol rekord árakon találtak új tulajdonosra a Duna House értékesítési adatai szerint.
Az egyre forróbb nyarak az ingatlanpiacot is fűtik
Ismét beköszöntött a kánikula és a hőérzetünk mellett a statisztikák is azt mutatják, hogy évről-évre egyre melegebbek lesznek a nyarak. Az Eurostat adatai alapján 1979 és 2021 között közel háromszorosára nőtt a hűtési igényt kifejező hűtési index, míg a fűtési igény tizedével csökkent.
Látványosan visszaestek a tranzakciószámok az ingatlanpiacon
Májusban és júniusban az év eleji szint kétharmadára csökkent az ingatlan adás-vételi tranzakciók havi száma. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa rámutatott, hasonló jelenségre legutóbb a koronavírus-járvány kirobbanását követő hónapokban volt csak példa, amit egy felpattanás követett, de ez most valószínűtlen. A szakember szerint a visszaesés okai között lehet a zöld hitelek felfüggesztése és az, hogy az emberek várják a jövő évi családtámogatási lehetőségek bejelentését.
A lakáspiacra is hatással lesz az energia-veszélyhelyzet
Az energia-veszélyhelyzet miatt az átlagfogyasztás felett piaci árat kell fizetni az áramért és gázért, és bár az új szabály a háztartások 75 százalékát nem érinti, mégis hatással lesz a piacra. A jövőben megnövekedhet a kereslet az alacsony fenntartási költségű lakások iránt, és felértékelődhetnek a korszerű, energiatakarékos ingatlanok. Az érdeklődések háromnegyede már 2022-ben is ilyen eladó lakásokra és házakra érkezett.
Vége az ingatlanbiznisz aranykorának
A lakáspiaci kilátások 2021 végén tetőztek, az idei első negyedévben romlottak, s ez az elbizonytalanodás a második negyedévben is csak vidéken oldódott kissé. Összességében gyengültek az ingatlanos szakma áremelkedési várakozásai.
Felgyorsult a drágulás az albérletek országos piacán
Felgyorsult a drágulás az albérletek országos piacán: havi szinten 2,6 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak májusban, szemben az áprilisi 2 százalékkal A fővárosban 2,5 százalékos volt a növekedés. Országosan 20,8 százalékkal, a fővárosban pedig 21,4 százalékkal drágultak az albérletek tavaly májushoz képest. A júniusi kínálat alapján Budapesten 190 ezer forintra nőtt az átlagos bérleti díj. Az V. kerületben pedig elérte a havi 5 ezer forintos szintet az egy négyzetméterre vetített átlagos bérleti díj, amire korábban soha sehol nem volt példa. A megyeszékhelyeken 92,5-150 ezer forintért kínálták az albérleteket júniusban. A legdrágább városok közé sorolható többek között Veszprém, Debrecen és Székesfehérvár.
Hogyan érvényesülnek az ESG-kritériumok az ingatlanpiacon?
A fenntarthatósági törekvések egyre meghatározóbbak az ingatlanszegmensben, az ESG-kritériumok alkalmazása kiemelt szerepet kapott, amely az eszközök árazásában és a piaci szereplők elvárásaiban is megmutatkozik. A teljes életciklusra vonatkozó tervezés és a holisztikus szemlélet kulcsfontosságú a hatékony fenntarthatósági stratégiák kialakításában.