Magyarország kormánya családpolitikájának központjába helyezte az elmúlt években a családok otthonteremtésének támogatását és a lakhatási körülmények javítását. Ennek köszönhetően számos vissza nem térítendő kedvezmény, támogatás és a hozzájuk kapcsolódó kedvezményes kamatozású hitelkonstrukció közül választhatnak a gyermeket nevelő vagy tervező párok.
„A bizonytalan gazdasági helyzetben és az emelkedő kamatkörnyezetben még inkább felértékelődnek az otthonteremtési támogatások, valamint a hozzájuk kapcsolódó kölcsönök, hiszen a piacon elérhető átlagosan 8,5 százalékot is meghaladó lakáscélú jelzáloghitelekkel ellentétben ezek a futamidő végéig fix, 3 százalékos kamattal rendelkeznek” - magyarázta Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.
2022 év végiéig élhetnek a fiatal családok a Magyar Falu Program keretén belül indított és idén egyszer már meghosszabbított otthonteremtési támogatással, a falusi csokkal. A támogatás bevezetésével a kormány elsődleges célja az volt, hogy megállítsa a falvak, kistelepülések népességcsökkenését.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján ez sikerült is, a társadalmi fogyás tendenciája számottevően lelassult ebben az időszakban.
A forgalom 20 százalékát tette ki a falusi csok
A 2678 településen elérhető támogatást 2019-es indulása óta 32 ezer család igényelte, eddig 177 milliárd forint értékben. A legtöbb igénylés az észak-keleti régióból érkezik, arányosan a falusi csok-ban érintett községek számával, ugyanakkor – a főváros agglomerációján kívül – Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Fejér megyében ugrott meg legnagyobb mértékben a lakosságszám a falusi csok motivációjára.