Múlt vasárnap, november 20-án kezdetét vette a 2022-es FIFA labdarúgó-világbajnokság, amelynek ezúttal egy közel-keleti arab emírség, Katar ad otthont. A négy évente megrendezésre kerülő, rangos sporteseményt elsőként 1930-ban, Uruguayban szervezték meg, az eddigi világbajnokságok között azonban még egyszer sem nyerte el a házigazda szerepét ilyen kicsiny alapterületű, de ennyire gazdag állam.
A 22. világbajnokságot szervező Katar alapterülete mindössze a kilencede Magyarországnak, lakossága a 2017-es népszámlálás szerint 2,6 millió fő volt, míg az idei év becslése alapján már megközelíti a 3 milliót is. A világ egyik legnagyobb kőolaj- és földgázkészletével rendelkező országában a lakosság 80 százaléka (1,18 millió fő) a fővárosban, Dohában él.
„A főváros népsűrűsége kiugróan magas, 2574 fő/km2, alapterülete megegyezik a Tisza-tó mellett található Abádszalókéval, ahol mindössze 31 fő osztozik egy négyzetkilométernyi területen.” – ismertette az adatokat Benedikt Károly, Duna House PR- és elemzési vezetője.
Ahogy más országokban, úgy a katari ingatlanpiacon is sebet ejtett a világjárvány, azonban a COVID-19 negatív hatásait követően jelentős fellendülést tapasztaltak a szakemberek a sporteseményt megelőző időszakban. A világ egyik legnépszerűbb sportrendezvényének szervezőjeként, a befektetők és az első lakásvásárlók magabiztosabban fektették be pénzüket az ingatlanpiacon.
Egy ingatlanpiaci jelentés szerint a fővárosban 23 százalékos áremelkedés jelentkezett az átlagos bérleti díjak tekintetében. 50 kilométerre Dohától, Katar egyik legnagyobb városában, Al Khorban pedig 38 százalékos volt az áremelkedés ugyanebben az időszakban – állt az arabianbusiness.com-on megjelent összefoglalóban. A 2022-es első negyedévben a helyi adatok szerint 1251 ingatlantranzakciót zártak, 4,85 milliárd QAR értékben.