A Brexit befékezte az ingatlanpiacot

A kereskedelmi ingatlanbefektetési piac meglehetősen aktív volt 2016 második negyedévében: ezek az ingatlanok mintegy 54 milliárd euróért cseréltek gazdát Európában, ehhez képest a Brexit miatt Nagy-Britannia gyengébben teljesített.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Fotolia

Az Egyesült Királyság ingatlanpiaca Európa kontinentális feléhez képest gyengébben teljesített, főleg a Brexit-népszavazást megelőző bizonytalanság miatt, bár az ország erős fundamentumai továbbra is jó támaszai a brit ingatlanpiacnak. A font utóbbi időben tapasztalt gyengülése, az alacsony kamatokkal párosulva felkeltette a tengerentúli befektetők figyelmét, ráadásul az államkötvények és az ingatlanpiaci befektetések hozamkülönbsége rekord-magasan áll, így mind az Egyesült Királyság, mind a kontinentális Európa ingatlanpiaci fundamentumai erősek maradtak.

„Ugyan a befektetők kissé óvatosan reagáltak a Brexit-népszavazás eredményére, a piaci fundamentumok töretlenek, a befektetőknek pedig jelentős tőkéjük áll vásárlásra készen. A bizonytalanságot az jelenti, hogy sokan inkább kivárnak és megnézik, merre fejlődik a piac, mielőtt döntést hoznának. Mindenesetre a bizalom már most is javul, ahogyan stabilizálódik a politikai klíma, és vannak arra utaló jelek is, hogy a piac pozitívan reagál.” – mondta Jonathan Hull a CBRE európai befektetési vezetője.

Európában ment a szekér

Közép-Kelet-Európát is fékezi a Brexit
Közép- és Kelet-Európa gazdaságára is hatással van áttételesen a Brexit, az elemzők lassabb növekedést várnak. Főként az export sínyli meg a változást.
Európában 2016 második negyedében az irodaszektor volt a legsikeresebb, 8,3 százalékkal költöttek többet a befektetők, mint az elsőben, a skandináv piacok pedig kimagasló negyedévet zártak. A Brexit okozta bizonytalanság ellenére a befektetői bizalom és forgalom Európa más országaiban stabil maradt, főleg Franciaországban és Svédországban: Európa harmadik és negyedik számú piacán egyenesen 32, illetve 20 százalékkal nőttek a vásárlások, mindkét országban az irodaszektor forgalma dobta meg a befektetési forgalmat.

Írország is erősen teljesített, a kereskedelmi ingatlanpiac 2,3 milliárd eurós forgalma rekordnak számít, és több mint 100 százalékkal múlja felül a 2015 második negyedév eredményét, habár ebbe beleszámít a Blanchardstown Centre egymilliárdos ügylete is. Lengyelország is hasonlóan jó negyedévet zárt, a tavalyi forgalom háromszorosát, 1,5 milliárd eurót fizettek az ingatlanokért a befektetők Kelet-Közép-Európa legnagyobb ingatlanpiacán.

Németországban kissé visszaesett a befektetési ingatlanok forgalma – aminek az oka az elérhető jó minőségű ingatlanok hiánya. Ezek az ingatlanok jelentik a „biztos menedéket” a befektetők számára, a piaci bizalom továbbra is erős.

Egy szinten Budapest és Párizs?
Párizsban és Budapesten is a nettó keresetek 60 százalékát viszi el a bérleti díj – derül ki az ingatlan.com összeállításából. Ha azonban a magyar szurkolóknak kedves francia és magyar városokat vetjük össze, akkor az látszik, hogy Franciaországban a fizetés harmadából kijön egy bérelt lakás, míg a magyar városokban a keresetek több mint felét elviszi az albérlet.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo