Információs társadalom cikkek
Ezek a trendek nagyot durranhatnak az idén
Bődületes sebességgel fejlődik a startup-világ, sorra jönnek az újabb és újabb tech-mikrocégek. De melyek azok a trendek, amelyek az idén nagyot durranhatnak? Bemutatunk hat nagy jövő előtt álló területet, amelyekbe érdemes befektetni.
Ugyanannyi robot lesz, mint ember
Körülbelül 30 évvel ezelőtt indult hódító útjára a személyi számítógép, amely átalakította a társadalmunkat és az életünket. A Kaspersky Lab szakértői úgy döntöttek, hogy e jeles évforduló alkalmából a messzi jövőbe tekintenek, és elképzelik, merre fejlődik majd az információtechnológia, hogyan változtatja meg az életünket 2045-ben, 30 év múlva.
A mobilt kölcsönadni is veszélyes!
Az európaiak 33 százaléka szívesen megosztja okostelefonját, tabletjét vagy notebookját családtagjaival, barátaival vagy akár kollégáival. A megkérdezett felhasználók ugyanis nem látnak kockázatot a készülékük megosztásában, pedig az jelentősen megnöveli annak az esélyét, hogy a tárolt adataikat ellopják vagy elveszítsék.
A kiválasztásnak is lépést kell tartania a világgal
Ma már a megfelelő munkaerő kiválasztásához elengedhetetlen az interneten való jelenlét, hogy bárhol a világon utol lehessen érni a cégünket. A legfontosabb a weboldal, ahol sokszor először találkoznak a cégünkkel, de a közösségi oldalakon való részvétel is egyre népszerűbb.
Már a játékpiacot is elérte az online forradalom
Mindinkább az internetre terelődik és mobilizálódik a játékpiac: 2014-ben 35 milliárd forintot tett ki ez a szektor, az értékesítés mintegy egyötöde a weben realizálódott, ráadásul az online látogatók ötöde már mobileszközről érkezik.
Hét IT trend, amelyre érdemes odafigyelni 2015-ben
Mire érdemes ügyelni az idén az informatikai trendek területén? Várhatóan még nagyobb lesz a big data, előretör a dolgok internete és elterjedőben lesz a biometrikus azonosítás.
A mobilitás hatalom
Az okostelefonok és alkalmazásaik néhány év alatt behálózták magán- és üzleti életünket egyaránt. A bármikor és bárhonnan való elérés lehetősége, az adatokhoz való folyamatos hozzáférés és az azonnali reakció képessége emeli a szolgáltatások színvonalát, a munkafolyamatok hatékonyságát, a vevők elégedettségét. A fenntarthatóság irányába is komoly lépés: csökkenti az irodákban keletkező szemetet, hozzájárul a hatékony logisztikai folyamatokhoz, és csökkenti az áruk és személyek mozgásából eredő károsanyag-kibocsátást.
Gondolatátvitel már 2020 előtt?
A fogyasztók egyre inkább megbarátkoznak olyan elgondolásokkal, melyek nem olyan régen még csak a képzelet világában léteztek – gondoljunk csak a háztartási robotokra vagy a gondolatátvitelre. 2020-ra sok, ma még elképzelhetetlen dolog valóra válhat.
Hogy mi bajunk az okostelefonnal? Gyorsan lemerül
Az okostelefonnal rendelkezők számára a legnagyobb problémát a készülékeik akkumulátorainak rövid üzemideje okozza. Sokan panaszkodnak a túlárazott modellek miatt is, az 50 év feletti internetezők kétharmada pedig még mindig nem használ okostelefont.
Az olcsóbb netet kellene fejleszteni
Bár Magyarországon folyamatosak az infrastruktúra-fejlesztések, azok költséghatékonyságuk miatt inkább a mobilinternet-hálózatot érintik, mintsem a korlátlan használatú és olcsóbb vezetékes internetet.
A karácsonyi képeslapokat kiszorítja az SMS
A magyarok harmada már inkább SMS-ben üdvözli szeretteit karácsonykor, de egyre többen használják a közösségi médiumokat is üzenetküldésre és terjedőben van az új őrület, az ünnepi szelfi is.
Zenét vehet Bitcoinnal, de telefont nem
Nagyot lökhet a bitcoin elfogadásában és elterjedésében a Microsoft döntése, hogy akár bitcoinnal is fizethetünk online a cég kínálta digitális tartalmakért. Tehát egyelőre, szoftvert, játékot, zenét stb. vehetünk így, de például Lumia telefont nem.
Telefoncsörgéssel indul idén a karácsony?
Slágertermékké válhat idén karácsonykor az okostelefon. Az ajándékozók 12 százaléka tervezi okoskészülék vásárlását. Minden árkategóriában vannak favoritok, viszont idén kevesebb táblagép kerül a fa alá.
Egész gyors a netünk – ezért a pénzért
Magyarországon a felhasználók átlagosan havi 5300 forintot fizetnek a szélessávú internetért. Ez az árszint a szolgáltatók által kínált internetcsomagok díjainak átlaga alá esik, tehát a többség az átlagosnál olcsóbb csomagokra fizet elő. Ezért az árért azonban már viszonylag nagy letöltési sebességű internetet lehet vásárolni.
Ilyen lesz az okosotthon
Alapjaiban átalakul az otthonunk az előttünk álló évtizedekben, és ezen olyan nagy cégóriások dolgoznak, mint a Google, az Apple, és az Amazon. A házunk egy okos, internetes portál lesz, ahová a Facebook enged be.
Hat év múlva mindenkinek lesz mobilja
2020-ig a világ 6 éven felüli lakosságának 90 százaléka rendelkezik majd mobiltelefonnal, az okostelefon előfizetések száma pedig várhatóan a 6,1 milliárdot is el fogja érni. A 2014-ben várhatóan összesen 800 millió új okostelefon-előfizetés lesz, így ezek száma a világon összesen 2,7 milliárdra emelkedik.
Munkaidőben sem szakadunk ki a közösségi hálóból
A netezők egyharmada munkaidőben is használja a közösségi oldalakat, 16 százalékuk pedig úgy érzi, ha napokig nem lép be, sok mindenről lemarad. A legaktívabbak még mindig a nők és a fiatalok.
Néhány év és a világ negyede felhőben lesz
2018-ban a világ népességének fele rendelkezik majd internet-hozzáféréssel, közülük pedig minden második igénybe vesz valamilyen felhőalapú tárolási szolgáltatást. Az adatközpontok forgalma közel megháromszorozódik, és ennek a forgalomnak a 76 százalékát a felhő fogja kitenni.
Lemaradunk a digitális evolúcióban
Szingapúr vezet, az USA a hatodik, Magyarország pedig a 44. az internethasználat és e-kereskedelem szempontjából legfejlettebb országok 50-es toplistáján – derül ki a globális piac áttekintését nyújtó Digitális Fejlődési Indexből, amelyet a MasterCard egy bostoni egyetemi kutatóintézettel (The Fletcher School at Tufts University) közösen tett közzé.
Három trendi spórolós tipp
Érdemes a legújabb trendeket is figyelembe venni, ha olcsón akarjuk üzemeltetni a vállalkozásunkat: így ugyanis nem csak spórolunk, de a partnereink szemében innovatívak és céltudatosak leszünk. Ezért most adunk három trendi költségcsökkentő tippet.
Adatmágusok kellenek a cégeknek!
Elemezéseket eddig is végeztek a vállalatok, de most már nem elegendő egyszerű elemzőket alkalmazni, adattudósokra van szükség, mert a beérkező kezelendő információ mennyisége hihetetlenül megnőtt.
Az arcképünk is elég lesz a fizetéshez
A versenytársak megelőzésére törekedő Kína közel tökéletes pontosságú arcfelismeréses fizetési alkalmazás bevezetését tervezi, amely lehetővé tenné, hogy a felhasználók online tranzakcióikat egyszerűen saját arcképük bemutatásával erősítsék meg.
Hasznos tippek az iskolakezdéshez
Az iskolakezdés közeledtével az online veszélyekre hívják fel a figyelmet a vezető, proaktív védelmet kínáló biztonságtechnológiai vállalat, az ESET szakértői, valamint hasznos tippekkel látják el a szülőket és gyerekeket egyaránt, amelyek segítségével csökkenthető a veszélyhelyzetek kockázata.
Üzleti intelligencia helyett kockás füzet jut a kkv-knak
A kis- és középvállalatok körében komoly korlátot jelent az EU-források szűkössége, a kisebb vállalatok egyelőre vonakodó hozzáállása az új technológiához, illetve maga az a tény, hogy egyáltalán rendelkezésre áll-e olyan adat, vagy rendszer, amely alapja lehet az üzletiintelligencia-rendszer bevezetésére.
A Google nélkül megbénulna a magyar netező
A magyarok 73 százaléka internetezik, ezzel Európában a középmezőnyben vagyunk, de óriásiak a különbségek az országon belül. A lakosság több mint 96 százaléka használja a Google keresőjét, míg a többi keresőmotor piaca egy százalék alatt marad.
Miért bukhat meg a sokcsatornás értékesítés?
Az informatikai és marketingvezetők együttműködése lesz a sikeres értékesítési stratégia kulcsa a technológia és az új média területén. A „digitalizált” versenyhelyzetben a kooperáció kudarcát sok esetben a nem megfelelő menedzsment-kommunikáció okozza.
Email-marketinges alaphibák
Nagy, vagy több adatbázis komplex használata esetén a hibalehetőség is megsokszorozódik. Néha a hibákat véletlenül generáljuk, például hibás szoftverbeállításoknak köszönhetően, néha pedig a szakmai tudatlanság a probléma forrása.
Kicsi, multi, vagy közösségi? Merre induljon a cég?
A technológiai fejlődés a munka világát is felülírja, minden vállalat más- és más utat keres, hogy megfeleljen a változó viszonyoknak. A PwC szakértői arra keresték a választ, hogy a vállalatok hogyan építik be az új technológiákat a folyamatokba az elkövetkező évtized során.
Nem utópia a gépesített egészségügy
Az M2M (gépek közötti) kommunikáció az egészségügyben számtalan olyan kihívásra ad választ, amely ma még sok esetben megnehezíti a minőségi betegellátást. Javítja a szolgáltatások színvonalát, csökkenti a költségeket, sőt az eddig nehezen megközelíthető területek ellátását is lehetővé teszi. Mind a betegellátásban, mind az idősgondozásban jelentős előrelépés érhető el a modern információs technológia bevetésével.
A neten spórolhatnának a cégek
A megfelelő, a cég igényeire szabott internetcsomagok kiválasztásával a hazai vállalkozások jelentős összeget tudnának megspórolni. A szolgáltatás aktualizálásával, kombinált csomagok használatával, illetve a megfelelő, olcsóbb technológiára való átállással a cégek átlagosan akár évi 50-100 ezer forintot is megspórolhatnának, de egyes esetekben akár ennek többszörösét is.
Túszul ejtett Apple felhasználók
2014 májusában ausztrál lapok számoltak be arról, hogy néhány iPhone és iPad felhasználót kizártak a készülékükből. A támadók más forrásból megszerzett jelszavaikat elkezdték szépen kipróbálgatni, hátha valaki itt is ugyanazt használta, és ez a trükk szemlátomást bejött nekik.
Nagyobb verseny, több haszon az új internetforradalom hatása
Beláthatatlanul átalakítja a gazdasági életet a „dolgok internete”, a cégeknek új üzleti modelleket kell kidolgozniuk, új konkurensek tűnhetnek fel egyik-pillanatról a másikra. A cégvezetőknek mihamarabb lépnie kell: a folyamat ugyanis már megkezdődött és az átalakulás feltartóztathatatlan.
Öt mobilapp, ami leváltja a névjegyet
Ha már elege van abból, hogy állandóan elfogy a névjegye, vagy pont akkor nincs kéznél, amikor a leginkább kellene, érdemes elgondolkozni a virtuális lehetőségeken. Összegyűjtöttünk néhányat. Íme, 5 mobilapplikáció, amely kiváltja a papírt.
Online lesz az ajtó és az autó is
A mai kor embere fiatal korától ki van téve a digitális világnak, így egyre inkább azt várja, hogy most már a fizikai világ utánozza az internetet, nem pedig fordítva.
PC-matuzsálemek helyett BYOD a divat
A saját eszközök növekvő népszerűsége azt jelenti, hogy a kkv-knak biztonsági kockázatokkal kell szembenézniük. Az is igaz, hogy amit a munkavállalók bevisznek, az modernebb és gyorsabb, mint a kkv-k saját eszközparkja – derül ki egy friss felmérésből.
Gépek egymás között
Képzeljük el, hogy a kukás csak akkor érkezik, amikor a konténer jelzi a központnak, hogy megtelt, vagy hogy autónk automatikusan riasztja a hatóságokat, ha közúti baleset ért bennünket. Néhány év múlva teljesen természetes lesz, hogy gépjárművek, háztartási készülékek, egészségügyi mérőműszerek és szolgáltatói intézmények online kapcsolatban állnak egymással. A gépek közötti kommunikáció, az M2M sok helyen már ma is működő megoldás, amely megkönnyíti a hétköznapokat, hatékonyabbá teszi a vállalkozásokat.
Nagy biznisz van az adatelemzésben
Az adatelemzést (Data and Analytics) tartják a jövő első számú üzletének a technológiai szektor vezetői. Az adatmenedzsment üzletág előretörését mi sem bizonyítja jobban, mint hogy tavaly még csak a válaszadók 33 százaléka jelölte meg a jövő egyik legfőbb IT-húzóágazatként, idén viszont már 51 százalékuk említette a várhatóan legtöbb bevételt generáló tevékenységek között.
Most kezdődik csak igazán a kütyüforradalom
2018-ban a globális internetforgalom meghaladja majd az 1984-2013-ig tartó időszak összesített forgalmát. Az internet történetében először az adatforgalom túlnyomó részét már nem a személyi számítógépek (PC), hanem más internetes eszközök fogják generálni.
Közös munka, kockázatok nélkül
A legtöbb felhasználó már megbarátkozott a felhő alapú fájlmegosztással, azonban ennek vannak biztonsági kockázatai, ami a cégek számára különösen kényes lehet. De van megoldás, amivel elkerülhető, hogy olyanok is hozzáférjenek az érzékeny adatokhoz, akiknek nem kellene.
A papír vége?
Az elektronikus könyvek eladása 2018-ra túl fogja szárnyalni a nyomatott változatokét Nagy-Britanniában. A trend várhatóan hozzánk is begyűrűzik majd.
Tízezreket spórolhatnánk, de nem tesszük
Magyarországon az előfizetők kétharmada nem ellenőrzi rendszeresen, hogy elérhető-e a közelében új, kedvezőbb távközlési csomag. Pedig alig negyedórányi befektetett idővel egy-egy távközlési csomag vagy szolgáltató váltásával több tízezer forintot is meg lehetne spórolni.
Drágállják a magyarok a mobilnetet
Magyarországon rendkívül alacsony azon háztartások száma, amelyek mobilinternettel rendelkeznek. Míg az Európai Unió tagállamaiban a lakosság 52 százaléka használ mobilinternetet, addig Magyarországon ez a szám Romániához hasonlóan csupán 32 százalék.
Mutasd a kezed, megmondom mit vettél!
Véredényei alapján azonosítja a vevőket a jövő kasszája. Egy svédországi feltaláló ötlete alapján egy alig 5 másodperc alatt lezajló, igen biztonságos, biometriai alapokon működő fizetési módot tesztelnek. A 15 darab kísérleti pénztárgépnél az azonosításhoz a vásárlók kézfejének vérereit világítják meg egy infravörös lámpával.
Agyunk és az online világ zaja
Sokáig az információtúltengéstől féltünk, mondván, az megterheli elménket. Ma viszont már az információfüggőség tűnik veszélyesebbnek. Online junkie-k lettünk. Itt a válasz: az unplugged-mozgalom.
Aki a fejlődésben lemarad, az a rostán is kiesik
„A virágzó világpiacon akár öt komputerre is lehet kereslet” – mondta Thomas Watson, az IBM egyik vezetője 1943-ban, és még Bill Gates is úgy vélte, „640 kilobájt mindenki számára elég lesz”. Tévedtek, de a tévedéseik rámutatnak a technológiai fejlődés kiszámíthatatlanságára. És minél gyorsabb az evolúció, annál veszélyesebb, ha valaki nem tartja lépést.
Egy lépésre vagyuk a Robotzsarutól?
A Google Glass pillanatnyilag talán a legkomolyabb, de korántsem az egyetlen olyan eszköz, amellyel egy lépéssel közelebb érezhetjük magunkat a Robotzsaruhoz vagy a Terminátorhoz. Ha egyelőre nem is a testbe építik be az okos kütyüket, a testünkön már viselhetjük őket. Némelyiket díszként, másokat egészségmegőrzés céljából.
Öt év múlva rá sem ismerünk a vállalatunkra
Gyökeresen átalakul a vállalati informatikai az elkövetkező években – jósolja az IDC. Az új generációs mobilalkalmazások és a felhő alapú technológia alkotja majd a cég it-gerincét, amihez szorosan integrálják a közösségi oldalakat is.
Átlagban gyors a net – vagy igen, vagy nem
A világon a 27. leggyorsabb internettel büszkélkedhet Magyarország – átlagosan. Vagyis van, ahol kiemelkedően jó a lefedettség, olyannyira, hogy ez ellensúlyozni tudja a ritkábban lakott területek lassú ADSL-kapcsolatait. Bár nincs nagy verseny a szolgáltatók között, azért lehet fejlődés.