A karácsonyi képeslapokat kiszorítja az SMS

A magyarok harmada már inkább SMS-ben üdvözli szeretteit karácsonykor, de egyre többen használják a közösségi médiumokat is üzenetküldésre és terjedőben van az új őrület, az ünnepi szelfi is.

Kép: Pixabay

Csillagszórók, színes szalagok, fenyőillat és meghitt fények teszik különlegessé a karácsonyt, amely szeretteink nélkül nem is lehetne tökéletes. A Samsung közelmúltban hazánkban készített Techonomic Index felmérése szerint azonban a fizikai, földrajzi akadályok ma már rendkívül könnyedén áthidalhatóak a technológiai vívmányoknak köszönhetően. Ráadásul, már az sem csoda, hogy a hagyományos képeslapokat háttérbe szorítják az SMS-ek és a közösségi médián keresztül küldött üzenetek.

A karácsony világszerte – vallástól és nemzetiségtől függetlenül – az év legfontosabb eseménye. Ilyenkor a család apraja nagyja összegyűl, feldíszíti a fenyőfát, megajándékozza egymást, és végül egy közös ünnepi vacsorával koronázza meg a napot. Bő 12 évvel ezelőtt az ünnepek közeledtekor még tucatjával érkeztek a képeslapok, nagyjából 6 évvel ezelőttig pedig a vezetékes telefon csörgött karácsony első napján.

Magyarországon is egyértelműen látszódik a technológiai vívmányok térhódítása a karácsonyi jókívánságok terén is: ma már minden negyedik ember inkább sms-ben kíván boldog karácsonyt, sőt az emberek több mint egy harmada vagy telefonon hívja fel szeretteit, vagy a közösségi médián keresztül üzen nekik.

A karácsonyi képeslap évekig az ünnepi alkalmak kihagyhatatlan része volt, amellyel az egymástól távol élő rokonok is könnyedén kapcsolatba léphettek egymással. Ezt a fontos kommunikációs eszközt helyettesítik ma már az okostelefonok és a táblagépek, amelyekkel ráadásul – ha csak virtuálisan is, de – együtt lehetünk a földrajzilag távol élő családtagjainkkal, barátainkkal. Tény, hogy sokat változtak szokásaink a technológia rohamos fejlődésének köszönhetően, azonban ez nem vonta maga után automatikusan az emberi kapcsolatok megszűnését, sőt pont annak felértékelődéséhez vezetett. Egy rövid Facebook üzenettel, e-maillel vagy egy pár perces telefonhívással ugyanis bármikor kifejezhetjük azt, hogy gondolunk a másikra.

A Samsung kutatása rávilágított arra az új trendre is, miszerint tízből egy ember saját karácsonyi fotót vagy ünnepi szelfit oszt meg Facebookon az ismerősei körében, amely egy sokkal személyesebb „üdvözlőlapot” jelent a hagyományos képeslapokhoz képest. A lehetőségek tárháza szinte korlátlan, és ahogy a technológiai is folyamatosan megújul, úgy változnak apránként a szokások is, hogy mikor, milyen felületen kívánunk békés, boldog ünnepeket. Mindegy azonban milyen úton ér a címzetthez a jókívánságunk, a lényeg, hogy szívből jöjjön.

Hat év múlva mindenkinek lesz mobilja
2020-ig a világ 6 éven felüli lakosságának 90 százaléka rendelkezik majd mobiltelefonnal, az okostelefon előfizetések száma pedig várhatóan a 6,1 milliárdot is el fogja érni. A 2014-ben várhatóan összesen 800 millió új okostelefon-előfizetés lesz, így ezek száma a világon összesen 2,7 milliárdra emelkedik.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo