Hasznos tippek az iskolakezdéshez

Az iskolakezdés közeledtével az online veszélyekre hívják fel a figyelmet a vezető, proaktív védelmet kínáló biztonságtechnológiai vállalat, az ESET szakértői, valamint hasznos tippekkel látják el a szülőket és gyerekeket egyaránt, amelyek segítségével csökkenthető a veszélyhelyzetek kockázata.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

„A statisztikák szerint a személyiség-, illetve adatlopási eseteknél a gyerekek, diákok sokkal sebezhetőbbek a felnőttekhez képest, jóval többször lesznek áldozatok, akár úgy is, hogy mindezt észre sem veszik. Kisebb odafigyeléssel és biztonságtudatos gondolkodással azonban sokat tehetünk azért, hogy felkészültebbek legyünk az iskolában, a könyvtárban, vagy az egyetemen ránk leselkedő veszélyekkel szemben. A gyerekek, illetve fiatalok sokszor nem tulajdonítanak jelentőséget saját személyes adataik fontosságának, az incidensek tanúsága szerint azonban a bűnözők nem válogatnak, életkortól függetlenül ellophatják személyazonosságunkat, bizalmas adatainkat.” – mondta el Béres Péter, a Sicontact Kft., az ESET magyarországi disztribútorának vezető IT tanácsadója.

1, Figyeljünk eszközeink fizikai védelmére

Mindenképpen védjük fizikailag is a készülékünket, legyen az akár asztali gép, notebook, tablet vagy mobil. Ne hagyjuk őrizetlenül az osztályban, az iskola területén, de még az étkező asztalnál se. Sose hagyjuk bekapcsolva, ha nem vagyunk mellette, és ne tároljuk ezeket még rövid időre sem a gépkocsiban. Védjük mindig PIN kóddal, jelszóval a belépésünket és mindig legyen időzített automatikus zárolás is, amely meggátolja, lockolja a hozzáférést, ha más valaki próbálkozna. A fizikai védelem emellett azt is jelenti, hogy arra is vigyázni kell, hogy a kezünkből se kaphassa ki senki, illetve sok lopásnál szaladnak el a márkás notebook táskával, aminek aztán bottal üthetjük a nyomát. Ha nem akarjuk feltűnően vinni a noteszgépünket, egy semleges kinézetű hátizsákban hordva segíthetünk ezen.

Újabb átverés terjed a Facebook-on
Az ESET biztonságtechnológiai vállalat szakemberei minden felhasználót figyelmeztetnek a legújabb Facebookos átverésre, amely Robin Williams színész halálával kapcsolatban próbálja megtéveszteni a közösségi hálózaton felelőtlenül kattintgatókat.
2, Mentsük rendszeresen adatainkat

A fenti ponthoz kapcsolódva mindig legyen rendszeres mentésünk külső adathordozón, amely egy esetleges lopás vagy elvesztés esetén a pótolhatatlan saját munkáinkat - például leckék, vagy diplomamunka - megőrzi. Itt sokan hajlamosak csak a számítógépes adatokra gondolni, pedig a telefonos címjegyzékünk is tartalmaz sokszor pótolhatatlan bizonyuló adatokat.Érdemes lehet titkosítva tárolni mind a mentéseinket, mind pedig a készülékeken a saját adatainkat. Emellett használhatunk nyomkövető alkalmazást is, ennek legismertebb módja az androidos mobilok esetén a készülék távolról való keresése, esetleg üzenet a tolvajnak/megtalálónak, illetve végső esetben az eszköz távoli blokkolása, távtörlése is elvégezhető.

3, Válasszunk megfelelő jelszót

A jelszavak fontosságáról mindig szó esik, de nem lehet elégszer ismételni, hogy mindig megfelelően erős és minden alkalmazásnál más és más jelszót használjunk, amit természetesen megfelelő gondossággal őrizzünk. Ne adjuk ki osztálytársainknak és csak védett helyen tároljuk a telefonunkon vagy gépünkön is.  Az iskolai rendszerekhez való hozzáférésünknél (Neptun stb) ugyanolyan gondossággal és körültekintéssel járjunk el, mintha saját Facebook profilunkról lenne szó.

4, Legyünk óvatosak a publikus Wifi hálózatokon és az iskolai közös gépeken

Fontos óvatosnak lenni a publikus Wifi hálózatok használatánál. Ehhez alkalmazzunk VPN programot, de ha ezt mégsem tesszük, legalább az étterem, kávézó, iskola, reptér, pályaudvar nyitott wifijénél sose bankoljunk, ne indítsunk innen vásárlást, és ne lépjünk be a levelezésünkbe jelszóval védett accountjainkba. Ha mégis szükséges lenne idegen gépen valahová bejelentkezni, úgy hazaérve első dolgunk legyen az idetartozó jelszavunk haladéktalan megváltoztatása.

Emellett érdemes vigyázni az iskolában közösen használt gépeknél is, ahol sosem tudhatjuk, ki ült ott előtte, ki és mit telepített fel oda, így készüljünk a legrosszabbra. Jobb helyeken egyébként bekapcsoláskor mindig tiszta állapot keletkezik egy lementett alap image fájl alapján, ez esetben például egy újraindítás is tisztába teheti a dolgokat. A közösen használt gépnél használat után érdemes lehet kitörölni az előzményeket, vagy eleve Privát ablakban látogatni az oldalakat, amely így nem gyűjti és tárolja el helyben a böngészési információkat.

5, Használjunk internet biztonsági szoftvert

A ma elérhető modern internet biztonsági programok már nem csak a vírustámadások ellen nyújtanak védelmet, hanem komplex biztonsági megoldást kínálnak felhasználóiknak. Az adathalász kísérletek és kémprogramok felismerése mellett, nyomon tudjuk követni hordozható eszközeink helyzetét, és adott esetben távolról is tudjuk blokkolni azt, sőt a biztonságosabb online jelenlétünket is garantálja a weben.

A mentéseket is törli az androidos kártevő
Elsősorban a rövidebb jelszavakat használókat veszélyezteti a mentett tartalmakat is törlő androidos kártevő. Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit. (Az már tavasszal egyértelmű volt, hogy nyáron a telefonjainkra utaznak a bűnözők.) 2014 júliusában a legjobb háromba is sikerült egy újoncnak felküzdeni magát, de ezenfelül további kettő teljesen új vírust találunk a tízes listán. Az élen a helyzet változatlan, továbbra is a mentéseket törlő Win32/Bundpil féreg vezeti a mezőnyt lassan tizedik hónapja, míg második helyen maradt az előző hónapban felbukkant JS/Kryptik trójai.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo