Nem utópia a gépesített egészségügy

Az M2M (gépek közötti) kommunikáció az egészségügyben számtalan olyan kihívásra ad választ, amely ma még sok esetben megnehezíti a minőségi betegellátást. Javítja a szolgáltatások színvonalát, csökkenti a költségeket, sőt az eddig nehezen megközelíthető területek ellátását is lehetővé teszi. Mind a betegellátásban, mind az idősgondozásban jelentős előrelépés érhető el a modern információs technológia bevetésével.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az M2M kommunikáció során – amelyről bővebben itt olvashat– a gépek egymással emberi beavatkozás nélkül, valós időben kommunikálnak. A technológiában rejlő lehetőségek száma végtelen, hiszen bárhol és bármilyen eszköz között létrejöhet távoli kapcsolat. Az M2M az egészségügyben is új lehetőségeket nyit. Az orvosok ma már távolról is ellenőrizhetik betegeik állapotát, a vezeték nélküli egészségügyi eszközök ugyanis azonnal közvetíteni tudják például a beteg vérnyomását vagy vércukoradatait, de riasztanak is, ha a beteg elfelejtette bevenni a gyógyszerét, vagy ha fogytán van az orvossága.

Kép:PP archív

A londoni központú kutatóintézet, az Ovum friss felmérése szerint a telekommunikációs cégek és az informatikai megoldásszállítók összefogásával megszülető innovatív M2M megoldásokra az egészségügyben lesz a legnagyobb kereslet néhány éven belül. Számokban kifejezve: 2018-ra az egészségügyi M2M piac megközelítheti a 8 milliárd dollárt, míg az ezt követő ipari termelését 7,1 milliárd dollárra becsülik, a harmadik helyre pedig az energia- és a szolgáltatáspiacot várják mintegy 7 milliárd dolláros forgalommal.

Távgyógyszerezés
A TRxCare felhőmegoldása a beteget helyezi a középpontba. A cég honlapján ez olvasható: „Lehetővé tesszük, hogy az emberek proaktív módon törődjenek az egészségükkel.” A globális megoldásszállító betegségspecifikus, személyre szabott szolgáltatást kínál, amely a krónikus betegségben szenvedők kezelési hatékonyságát – és ezáltal az életminőségét – javítja. A beteget egy okostelefon-alkalmazáson, illetve a weboldalon keresztül kapcsolja össze az orvossal vagy valamely családtagjával, akik akár napi szinten figyelmeztethetik őt, amikor be kell vennie a gyógyszert, illetve ha egyéb kezelésre szorul. Így javul a terápia hatékonysága, humán erőforrás szabadul fel, amely máshol hasznosítható tudást jelent.
Nem utópia, valóság!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint globálisan körülbelül egymilliárd ember szenved valamilyen krónikus megbetegedésben, és 2020-ra a halálozások 75 százaléka e körből kerül ki. Az M2M kapcsolattal rendelkező eszközök itt is áttörést jelentenek a betegellátás színvonalának javításában.

Az egészségügy előtt álló kihívások kezelése érdekében egyre több távközlési szolgáltató és informatikai fejlesztőcég fog össze, hogy a technológiai lehetőséget üzletileg hasznosítható, az életminőséget javító szolgáltatássá gyúrja. A világ számos országában indulnak startupok különféle távoli egészségügyi szolgáltatást kínálva. Az Egyesült Királyságban például az egyes típusú diabétesz kezelését tesztelték így közel egy évig. Ezalatt a páciensek mobilon küldték el orvosuknak a vércukoradatokat. A kutatás pozitív tapasztalataiból kiderült, hogy nemcsak a betegek eredményei javultak, de a kezelés minősége is. Görögországban a telemedicina a vidéki, elmaradott térségek orvosi ellátását segíti, Spanyolországban pedig az Alzheimer-kórban szenvedők életminőségét javítja a Vörös Kereszt és a Vodafone együttműködésében. A SIMAP elnevezésű intelligens személyi megfigyelőrendszer szükség esetén jelzi a felhasználó földrajzi elhelyezkedését, így a lehető legnagyobb önállóságot biztosítja a betegeknek.

Mindent látó szenzorok
A Sensormind 2011-ben indult Írországban, és azóta a startup vállalkozás szolgáltatása már Ausztráliában, Szingapúrban és az Amerikai Egyesült Államokban is elérhető. A lakás minden helyiségében elhelyezhető vezeték nélküli, infravörös mozgásérzékelők segítségével a Sensormind mindazoknak kínál költséghatékony megoldást, akik biztonságban szeretnék tudni idős hozzátartozóikat anélkül, hogy folyamatosan mellettük lennének. Az érzékelők SIM kártyán keresztül továbbítják a mozgás adatait a családtagok mobiltelefonjára vagy közvetlenül az orvoshoz. A szoftver elemzi az idős ember viselkedését, automatikusan felismeri, ha beavatkozásra lenne szükség, és riaszt anélkül, hogy bármilyen pánikgombot meg kellene nyomni. Ugyanis a British Medical Journal azt állítja, hogy ötből négyen nem nyomják meg a szükséges gombot vészhelyzetben.
Idősgondozástól a kutatások felgyorsításáig

A fejlett társadalmak égető problémája az idősgondozás is. Szerencsére ma már egyáltalán nem fikció, hogy a 24 órás személyes felügyeletet M2M megoldással váltják ki. Az életfunkciókat folyamatosan figyelő és az adatokat az orvosnak vagy nővérnek automatikusan továbbító eszközök biztonságot nyújtanak mind az egyedül élő idős embereknek, mind családjuknak. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a rendszerhez tartozó szenzorok folyamatosan figyelnek bizonyos élettani funkciókat, és ha az adott értékek közül bármelyik a kritikus szint alá esik, vagy éppen megugrik, a mentőket is riasztják.

Az új technológia használatával a kórházi ellátás ideje is jelentősen csökkenthető. A távfelügyelettel otthonról is „szemmel tarthatók” a betegek: például egy vérnyomásmérés miatt nem szükséges bemenni az ambulanciára, az adatok azonnal továbbíthatók a lakásukból is. A klinikai kutatások területén pedig a minden korábbinál hatékonyabb adatgyűjtés hoz átütő hatékonyságnövekedést: felgyorsul a tesztelés, rövidül a fejlesztési időszak, és javul az információ minősége, aminek révén új és hatékony kezelések kerülhetnek a piacra.

Mindezek alapján nem véletlen, hogy a költséghatékony és magas színvonalú ellátást ígérő M2M megoldások piacából az egészségipar szakíthatja a legnagyobb szeletet. A finanszírozási nehézségek, a nyugdíjasként töltött várható élettartam kitolódása, a fokozódó igény a mindenhol elérhető kezelésekre és a világszerte jellemző reformprogramok együttesen az egészségipart a 21. századi technológiai lehetőségek kihasználására ösztönzik.

A cikk a Vodafone támogatásával készült.

Életmentő defibrillátor
Az automata defibrillátor (AED) életet ment, de csak akkor, ha működik. Megrongálhatják, lemerülhet benne az elem, vagy tönkremehet egy alkatrész. Hollandiában körülbelül 80 ezer AED segíti a rászorulókat, ám ebből átlagosan 12 ezer épp nem működik. Ellenőrzésük és karbantartásuk az irodákban, közterületeken, közösségi tereken ma már megoldható anélkül, hogy valaki időről időre végiglátogatná a város különböző pontjait. A holland e-egészségügyi specialista cég, a 24Care 2012-ben piacra dobott, automata monitoringrendszere folyamatosan kommunikál a megfelelő egészségügyi ellátó központtal, és SMS-ben jelzi, ha valamelyik készülék meghibásodik. A fejlesztő elképzelése szerint az egyelőre csak Hollandiában működő szolgáltatásra jelentős igény lenne a nemzetközi piacokon is, ezért egy globális telekommunikációs céggel kötött partneri megállapodást a DefiCommunicator szolgáltatás beindításakor.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo