Az M2M kommunikáció során – amelyről bővebben itt olvashat– a gépek egymással emberi beavatkozás nélkül, valós időben kommunikálnak. A technológiában rejlő lehetőségek száma végtelen, hiszen bárhol és bármilyen eszköz között létrejöhet távoli kapcsolat. Az M2M az egészségügyben is új lehetőségeket nyit. Az orvosok ma már távolról is ellenőrizhetik betegeik állapotát, a vezeték nélküli egészségügyi eszközök ugyanis azonnal közvetíteni tudják például a beteg vérnyomását vagy vércukoradatait, de riasztanak is, ha a beteg elfelejtette bevenni a gyógyszerét, vagy ha fogytán van az orvossága.
A londoni központú kutatóintézet, az Ovum friss felmérése szerint a telekommunikációs cégek és az informatikai megoldásszállítók összefogásával megszülető innovatív M2M megoldásokra az egészségügyben lesz a legnagyobb kereslet néhány éven belül. Számokban kifejezve: 2018-ra az egészségügyi M2M piac megközelítheti a 8 milliárd dollárt, míg az ezt követő ipari termelését 7,1 milliárd dollárra becsülik, a harmadik helyre pedig az energia- és a szolgáltatáspiacot várják mintegy 7 milliárd dolláros forgalommal.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint globálisan körülbelül egymilliárd ember szenved valamilyen krónikus megbetegedésben, és 2020-ra a halálozások 75 százaléka e körből kerül ki. Az M2M kapcsolattal rendelkező eszközök itt is áttörést jelentenek a betegellátás színvonalának javításában.
Az egészségügy előtt álló kihívások kezelése érdekében egyre több távközlési szolgáltató és informatikai fejlesztőcég fog össze, hogy a technológiai lehetőséget üzletileg hasznosítható, az életminőséget javító szolgáltatássá gyúrja. A világ számos országában indulnak startupok különféle távoli egészségügyi szolgáltatást kínálva. Az Egyesült Királyságban például az egyes típusú diabétesz kezelését tesztelték így közel egy évig. Ezalatt a páciensek mobilon küldték el orvosuknak a vércukoradatokat. A kutatás pozitív tapasztalataiból kiderült, hogy nemcsak a betegek eredményei javultak, de a kezelés minősége is. Görögországban a telemedicina a vidéki, elmaradott térségek orvosi ellátását segíti, Spanyolországban pedig az Alzheimer-kórban szenvedők életminőségét javítja a Vörös Kereszt és a Vodafone együttműködésében. A SIMAP elnevezésű intelligens személyi megfigyelőrendszer szükség esetén jelzi a felhasználó földrajzi elhelyezkedését, így a lehető legnagyobb önállóságot biztosítja a betegeknek.
A fejlett társadalmak égető problémája az idősgondozás is. Szerencsére ma már egyáltalán nem fikció, hogy a 24 órás személyes felügyeletet M2M megoldással váltják ki. Az életfunkciókat folyamatosan figyelő és az adatokat az orvosnak vagy nővérnek automatikusan továbbító eszközök biztonságot nyújtanak mind az egyedül élő idős embereknek, mind családjuknak. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a rendszerhez tartozó szenzorok folyamatosan figyelnek bizonyos élettani funkciókat, és ha az adott értékek közül bármelyik a kritikus szint alá esik, vagy éppen megugrik, a mentőket is riasztják.
Az új technológia használatával a kórházi ellátás ideje is jelentősen csökkenthető. A távfelügyelettel otthonról is „szemmel tarthatók” a betegek: például egy vérnyomásmérés miatt nem szükséges bemenni az ambulanciára, az adatok azonnal továbbíthatók a lakásukból is. A klinikai kutatások területén pedig a minden korábbinál hatékonyabb adatgyűjtés hoz átütő hatékonyságnövekedést: felgyorsul a tesztelés, rövidül a fejlesztési időszak, és javul az információ minősége, aminek révén új és hatékony kezelések kerülhetnek a piacra.
Mindezek alapján nem véletlen, hogy a költséghatékony és magas színvonalú ellátást ígérő M2M megoldások piacából az egészségipar szakíthatja a legnagyobb szeletet. A finanszírozási nehézségek, a nyugdíjasként töltött várható élettartam kitolódása, a fokozódó igény a mindenhol elérhető kezelésekre és a világszerte jellemző reformprogramok együttesen az egészségipart a 21. századi technológiai lehetőségek kihasználására ösztönzik.
A cikk a Vodafone támogatásával készült.