Fenntarthatósági csúcs cikkek
Felelősség és üzlet együtt? Miért ne!
Az üzleti döntéshozók szerepét és felelősségét boncolgató szekcióban az új etika és értékrend érvényesülését elvi szinten elemző előadásokat követően a gyakorlat következett: az üzleti élet jó példái bemutatkozását követő fórumon azt vitatták meg a résztvevők, hogyan lehet összeegyeztetni a felelősséget az üzleti szempontokkal.
Tegyünk a túlélésért!
Másodszor kezdeményezett Fenntarthatósági Csúcsot a Piac & Profit. A kétnapos konferencia megnyitó beszédében Demcsák Mária, a lap főszerkesztője arra hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy nem vagyunk még sokan, de egyre többen, akik hisszük, tudjuk, hogy cselekednünk kell. Az egyén szintjén, mindenkinek és egyöntetűen kell tenni ahhoz, hogy Magyarország és a világ túléljen. A konferencia nyitó plenáris ülésének előadói - Ángyán József, parlamenti államtitkár, Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára valamint Láng István akadémikus - arról beszéltek, hogy mit teszünk ezért, és mit lehetne még tenni.
Teljesítménynövelés optimizmussal
Csíkszentmihályi Mihály, az Egyesült Államokban élő tudós tudományos munkája során egyebek között „összekapcsolta" a szeretetet, a boldogságot és fenntartható fejlődést. De erről nem ő maga adott elő a Piac & Profit konferenciáján, hanem Vécsey Zsadány, az ALEAS Simulations nevű cég ügyvezető igazgatója, aki cégével egyetemben szoros együttműködő partnere Csíkszentmihályi professzornak.
Havi fix, vagy elkopó örökség?
Az energiapolitika legfontosabb hazai programja lehetne a felhasználás racionalizálása - hangzott el egyebek között a Piac & Profit szervezte Magyar Fenntarthatósági Csúcs II. című konferenciájának energetikai szekciójában. A megújuló energia szerepét pedig nem kérdőjelezi meg az, hogy drágább és gazdaságtalanabb a fosszilis energiahordozónál.
Nincs több időnk!
Az éghajlatváltozásból eredő természeti jelenségeket, az ökoszisztéma folyamatainak változásait, valamint ezek életvitelünkre gyakorolt hatását tekintették át rangos szakértők a Piac és Profit II. Fenntarthatósági Csúcsán.
Mindenkibe be kell csepegtetni az egyéni felelősséget
A boldogságot fogyaszthatta nagykanállal a Piac & Profit konferenciájának hallgatósága, mintegy felüdülésnek is tűnt Bagdy Emőke pszichológus előadása a két világvégi hangulatú korábbi referátumhoz képest.
Mit is eszünk meg?
Globális szinten még vannak tartalékaink? - kérdezte a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa, Fülöp Sándor. Sőt, meg is válaszolta, az igenje azonban nem volt teljességgel optimista.
A megfelelő ember a legfontosabb ember
Jó és követendő példákat hallhattak az Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2011 konferencia résztvevői a Zöld, fenntartható, felelős települések, közösségek, vállalatok elnevezésű szekcióban.
Fenntarthatósági Csúcs - első nap
Idén másodszorra rendezte meg a Piac & Profit a Magyar Fenntarthasági Csúcsot. A részletes programot és az első nap előadásainak összefoglalóját folyamatosan frissülő cikkünkben olvashatja.
A gyógyszer rosszabb, mint a betegség
Az emberiség azt a gyógyszert választotta, amely a problémát okozta: a pénzt és növekedést - hangzott el a II. Magyar Fenntarthatósági Csúcson.
Magyarok a fenntartható fejlődésért
Megkezdődött a Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" második találkozója. 2010 novemberében széles körű társadalmi párbeszéddel indult az „Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs" konferenciasorozat. A rendezőknek nem titkoltan az volt a céljuk, hogy a globális, nagy találkozók sorába beillesszék a nemzeti párbeszédet, tudatosítva, hogy minden egyes nemzetnek, embernek, nekünk magyaroknak is van mit tennünk a globális és helyi negatív folyamatok feltartóztatása és a trendek megváltoztatása érdekében.
Bencsik: "Muszáj változtatni!"
Az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcsot Demcsák Mária, a Piac és Profit főszerkesztője nyitotta meg, majd Bencsik János energiaügyi államtitkár beszélt a kormány fenntartható fejlődéssel kapcsolatos stratégiájáról. „Bár az egyének szintjén szabadon választható az irány, az, hogy rálépünk-e a fenntartható útra, nem csupán egy lehetőség. Ha nem változtatunk komolyan a jelenlegi gondolkodásmódon, ez a rendszer összeomlik” – hangsúlyozta az államtitkár, aki szerint nem a kormányok fogják az országokat fenntartható pályára állítani, hanem az emberek. Persze ehhez megfelelő kormányprogramra is szükség van.
Megjelent a Piac & Profit digitális különszáma!
Igazi újdonsággal jelentkezett a Piac & Profit: a 2010 augusztusa óta digitális formában is elérhető gazdasági magazin digitális különkiadásában tette elérhetővé a 2010. november 18-19-i Első Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" konferencián elhangzottakat. A rendezvény összefoglaló anyagai azonnal megjelentek a Piac & Profit online oldalain, majd a nyomtatott magazinban is, ám most 64 oldalon a plenáris ülések előadásainak teljes szövegével és a rendezvény egyéb fórumainak eseményeivel is megismerkedhetnek a fenntartható fejlődés problematikája iránt érdeklődők, a téma elkötelezettjei és munkásai.
Robogó vonaton ülünk: megállítják-e a törvények?
Az ökológiai, fogyasztói és gazdasági tematika számos aspektusát felölelte az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs népes tábort felvonultató kerekasztala, mely azt vizsgálta, milyen kívánnivalókat hagy maga után a hazai szabályozási környezet.
Hogyan őrizné meg versenyképességét az EU?
Az Európai Unió elkötelezett a fenntartható fejlődéssel kapcsolatban és úgy véli, ezzel rengeteg új lehetőséget, új munkahelyet teremthet - kezdte az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadását Baumholczer Judit szakpolitikai tanácsadó.
Párbeszéd a fenntarthatóságért
A Balatonalmádiban november 18-19-én került megrendezésre Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs, amely a fenntartható fejlődés átfogó megközelítését vállalta fel. Íme, az előadások és a prezentációk.
Milyen a felelősen gondolkodó vállalat?
Amelynek nem kell bocsánatot kérnie? Vagy amelyik képes megtenni ezt, ha mégis szükség van rá? Annyi bizonyos, a novemberben tartott Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs CSR szakmai fórumán elhangzottak alapján, hogy a felelősségnek nem csak kifelé kell látszódnia, hanem minden szervezetet átható működési modellé kellene válnia.
'A rendszer mindaddig növekedni fog, amíg össze nem omlik"
Bár az emberiség egyre többet foglalkozik a fenntarthatóság fogalmával, mégis egyre rohamosabb tempóban romboljuk a környezetet magunk körül - jelentette ki Lányi András filozófus, író az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson.
"Az élet arra való, hogy elajándékozzuk!"
"Az élet arra való, hogy elajándékozzuk". - ezt Kozma atya mondta abban a dialógusban, amelyet Ruzsa Ágota, a SOL Magyarország igazgatója egy rendhagyó felvetéssel kezdett: felkérte a teremben összegyűlteket, hogy fordítsák félkörbe székeiket és inkább interaktív beszélgetés formájában kerüljenek napirendre a gondolatok. Az ezután indult izgalmas beszélgetésben szó volt családról, boldogságról, megbecsülésről valamint a civil és üzleti szféra együttműködéséről az esélyegyenlőség, felzárkóztatás címmel tartott dialógusban.
A legfontosabb feladatunk…
A fenntartható fejlődés és a társadalmi felelősségvállalás szoros kapcsolatáról beszélt Hajnal Klára, a Pécsi Tudományegyetem docense és a Sol Magyarország kurátora az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson. A jövőért érzett felelősség ma már egyre több emberben jelen van, és megjelent az üzleti világban is.
A fejlődésnek is vannak határai
„Ez egy túltermelő rendszer miközben a népesség fele éhezik, egyötöde pedig a létminimum környékén él. A természet kihasználása nem folytatható, be kell látni, az erőforrások nem végtelenek és a fejlődésnek is vannak határai. Ennek nyomán alakulnak ki a krízisek az élet különböző területein." - üzente László Ervin, a Budapest Klub elnöke a november végén tartott az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson. Az interjút a Piac és Profit főszerkesztője, Demcsák Mária készítette.
Müller Péter: "Először magunkat kell rendbe tennünk"
"Az ok az emberben van, a világ az okozat. A tudatos tudat és a tudattalan világa összefügg, az ember benső világa és a külső környezete egymás tükörképe. Tehát először magunkat kell rendbe tennünk" - jelentette ki Müller Péter író a november végén tartott Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson.
Lépni kell: "Magyarország 1490 óta kiszolgáltatott gazdaság"
"A piacgazdaság intézményeit megvalósítottuk, de a technológiai, s mögötte tanulás- és tudás rendszerváltása nem történt meg." - fogalmazott a november végén megtartott Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson Hámori Balázs, a Corvinus Egyetem professzora.
Milyen a felelős vállalat?
Amelynek nem kell bocsánatot kérnie? Vagy amelyik képes megtenni ezt, ha mégis szükség van rá? Annyi bizonyos, az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs CSR szakmai fórumán elhangzottak alapján, hogy a felelősségnek nem csak kifelé kell látszódnia, hanem minden szervezetet átható működési modellé kellene válnia.
A rendszerváltás, melyre még várunk
A piacgazdaság intézményeit megvalósítottuk, de a technológiai, s mögötte tanulás- és tudás rendszerváltása nem történt meg - fogalmazott az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadásában Hámori Balázs, a Corvinus Egyetem professzora.
"A jövőt megalkotni, nem megjósolni kell!"
"Ha az embereket jelentőségteljes, fontos cél érdekében mozgósítjuk, mely cél válaszol is korunk kihívásaira, akkor lehet kihozni belőlük a bennük lévő energiát", szögezte le az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs jeles sztárvendége, Göran Carstedt, aki a változó világban is életképes, megújuló cégekről, másszóval "tanulószervezetekről" tartott előadást.
Müller Péter: "A válság csíráját kell megváltoztatni"
A válságban lévő világunk átalakítására adott holisztikus magyarázatot Müller Péter író az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson. Korunk zaklatottsága belőlünk ered: "Az ok az emberben van, a világ az okozat."
Mit is akarunk fenntartani?
Bár az emberiség egyre többet foglalkozik a fenntarthatóság fogalmával, mégis egyre rohamosabb tempóban romboljuk a környezetet magunk körül - jelentette ki Lányi András filozófus, író az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson.
Nagy a "zöld potenciál" Magyarországon
Nagy átalakulások előtt áll a nemzeti energiagazdálkodás, hogy a következő tíz évben az Unió zöld irányvonalai által megszabott szintre és állapotba kerüljön. Az ágazatban gyors az innováció, sok a kérdőjel, és sok a teendő is. A kormány stratégiája már merőben új irányokba mutat. - mondták az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs, a fosszilis energia és az alternatív, megújuló energia egymással szembeni esélyeiről, a sürgető tennivalókról, illetve a hazai problémákról szóló kerekasztal-beszélgetésén.
Meg kell tanulnunk, mi az "esőbomba"
A szélsőséges időjárási eseményekre való felkészülésről, vizeink, levegőnk megóvására irányuló kormányzati törekvésekről, a nehezen megérthető fenntarthatóságról és az emberi tevékenység klímaváltozásra gyakorolt hatásáról beszéltek szakértők előadásaikban az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson.
Egy tudásszint ugrás előtt állunk
Új tudásszemüveget ajánl a Piac & Profit főszerkesztője a társadalomnak, különös tekintettel arra, hogy a káoszpont elérése új egyensúly megtalálását igényli, mégpedig tudatos cselekvés által.
Kinőttük már a Földet?
Az ökológiai lábnyomunk alapján már a tartalékaink elfogyasztásánál tartunk - bizonygatta a KÖVET Egyesület programvezetője. S hogyan mérjük egyáltalán, hiszen hosszú távon is mérendő, hogy mi a jó, mennyire fenntartható, milyen tevékenységet végzünk?
Melyiket választjuk a háromféle forgatókönyvből?
A túlfogyasztás megszüntetése, a lelassított fejlődés és a felesleges luxustermékek nagy részéről való lemondás a fenntartható fejlődéshez vezető egyetlen út Tóth Gergely, a Pannon Egyetem docensének az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson elmondott beszéde szerint. Kérdés, ez is fog-e bekövetkezni?
Ilyen lesz a zöld Magyarország!
Az Új Széchenyi terv kitörési pontjai szinte egyöntetűen érintik a zöldgazdaságot, az energetikát, Olajos Péter helyettes államtitkár az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson elhangzott szavai szerint számolni lehet a zöld bank intézményének létrehozásával, az adórendszer zöldítésével és a zöld közbeszerzéssel is.
Milyen lesz a világ 2050-ben?
El kell érni, hogy ne keletkezzék a gyártási folyamatokban hulladék, s fontos, hogy ne épületekre, közlekedésre koncentráljunk, hanem például komplett városokra, vagy intelligens közlekedési rendszerekre - derül ki egy nemzetközi nagyvállalati felmérésből, melyre Kriza Máté előadása irányította rá a figyelmet az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs című konferencia első napján.
Bizonyos következményekkel számolni kell
Az ökoszisztémákat érdemes a gyakorlatban utánozni, ugyanis hatékonyak - ajánlja a közgazdász egyetemi tanár, Ulbert József az Első Magyar Fenntartható Csúcson megtartott előadásában. A kék gazdaság felé az átmenet eredménye, hogy megjelennek a profi szereplők, akik a tudomány és a befektetők szemszögéből is azok.
Tegyünk az emberszennyezés ellen!
Az oktatás és egészségügy szerepe nem megkérdőjelezhető a fenntartható fejlődés ügyével kapcsolatban. A holisztikus és individuális orvoslás, a példamutató nevelés és új személetű oktatás kérdéseiről vitatkoztak egy sok hozzászólást generáló kerekasztal beszéltetésen az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs második napján.
Bármit teszünk, azt nem szabad mások kárára
A második nap plenáris ülésének nyitányaként László Ervin, a Budapest Klub elnöke videóinterjúban osztotta meg gondolatait az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs résztvevőivel. Az interjút a Piac és Profit főszerkesztője, Demcsák Mária készítette.
A nagy összefogástól a kiábrándulásig...
Bár a világ vezetői belátták, hogy csak közösen lehet fellépni a globális problémákkal szemben, a végrehajtásba továbbra is sok hiba csúszik - jelentette ki az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson Faragó Tibor, a Szent István Egyetem tanára.