"A jövőt megalkotni, nem megjósolni kell!"

"Ha az embereket jelentőségteljes, fontos cél érdekében mozgósítjuk, mely cél válaszol is korunk kihívásaira, akkor lehet kihozni belőlük a bennük lévő energiát", szögezte le az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs jeles sztárvendége, Göran Carstedt, aki a változó világban is életképes, megújuló cégekről, másszóval "tanulószervezetekről" tartott előadást.

A Volvo és az IKEA egykori elnöke szerint a jó cégvezetés lényege nem a hierarchikus struktúrákban, illetve a döntés és megvalósítás hagyományos dinamikáján alapuló üzletvitelben rejlik, hanem a kollaboratív együttalkotásban. Az üzleti világból 1997-ben távozott ex-menedzser az ötletek végtelenségét és bőségét világította meg a jól ismert példával: ha két személy kicseréli egymás közt az almáját, attól még két almájuk marad. De ha kicserélik egy-egy ötletüket, akkor már mindkettőnek két ötlete lesz, vagyis összesen négy, sőt még több, mert ezek további gondolatokhoz, ötletekhez vezethetnek. "Az ötletnek kell lennie a gazdaság motorjának", véli Carstedt.


"A vállalatok, mint brandek tulajdonképpen nem többek ígéretnél"

Majd újabb játékos példa következett: senki nem gondolná, hogy a tinédzser gyerekét vagy a férjét, feleségét meg tudja változtatni. De amikor céges keretek közé lépünk, mégis elhisszük, hogy az emberek irányíthatók. "Tervezünk, gombokat nyomunk, és elvárjuk, hogy mechanikusan működjön minden és mindenki, holott a szervezeteket úgy kell kezelni, mint az élő organizmusokat. Az emberek nem ellenzik a változást, csak azt, ha meg akarják változtatni őket", zárta gondolatát e frappáns mottóval.

A zöld gazdaság megvalósítására jelenleg az amerikai modell, vagyis a kockázati tőke vezette fejlődés, és a kínai, utasításos rendszer létezik. Carstedt nem állítja be egyiket sem, mint az egyedül üdvözítő utat.

Annyi bizonyos, a holnap cégeit az a kérdés kell, hogy motiválja: mire vagyunk jók? És meg kell találniuk a módját, hogy "segítsék az embereket életük kiteljesítésében, lehetőleg minél kevesebb tárgyi eszközzel", hiszen a végtelen növekedés, fogyasztás a véges források között lehetetlen. A vállalatok, mint brandek tulajdonképpen nem többek ígéretnél, és a bizalmat minden negyedévben, valamint minden vásárlásnál ki kell érdemelniük. Ugyanez áll a fenntartható társadalomra. Carstedtnek meggyőződése, hogy a fenntartható világnak "kívánnivalónak" kell lennie, olyan valóságnak, amit jó érzés elérni és élni benne.

Göran Carstedt prezentációját innen (angol nyelven) töltheti le, a konferencia teljes programját itt olvashatja.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo