A rendszerváltás, melyre még várunk

A piacgazdaság intézményeit megvalósítottuk, de a technológiai, s mögötte tanulás- és tudás rendszerváltása nem történt meg - fogalmazott az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadásában Hámori Balázs, a Corvinus Egyetem professzora.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tudástermelés és a fenntarthatóság támogatásának az elengedhetetlen, együttes létét címezte mintegy üzenetként a kormányzatnak is Hámori Balázs, a Corvinus Egyetem egyetemi tanára. A professzor a társadalmak fejlődési irányát részletező előadásában mindenekelőtt a Fordulat és reform egykori alkotóitól idézett, a rendszerváltást közvetlenül megelőző alapmű szerzői keresték az utat egy megújuló gazdaság felé. Csakhogy nem szerencsés körülmények közötti kettős szituáció volt jellemző az akkori időszakra is. Megelőzőleg, hosszú évszázadokon át a fejlődés igen lassú volt, mígnem felgyorsultak a folyamatok, 100-150 év alatt mindenképpen, az 1970-es évektől kezdve pedig különösképpen az emberi tudásban. Ez a robbanásszerű tudásgyarapodás az az időszak, amikor a rendszerváltásunk is elindul, a parancsuralmi gazdaságok szétesnek, s egyben emberi és gazdasági feszültségek, s technikai robbanás érhető tetten. Mindemellett Magyarországot 1490 óta kiszolgáltatott, függő gazdaság jellemzi.

Az elmúlt 23 évben tehát egyformán elemi hatása volt a tudás-, a technológiai váltás kényszerének, illetve az új társadalmi struktúrák kialakítása kényszerének. Ez utóbbi sok súrlódással, komoly feszültségekkel, emberi tragédiákkal ment végbe, közgazdasági értelmezésben: intézményi változások történtek. Hámori Balázs utalt egy további problémára is, arra, amit transzformációs változásnak szoktak nevezni, s a vezetés nem nagyon ismerte fel: nem elég hirdetni azt, hogy milyen módon akarunk élni, nem elég új vállalkozási struktúrákat kialakítani, hanem az emberrel kell foglalkozni. Intézményeket létre lehet hozni egyik napról a másikra, de az ember fejében, szívében elérni a változásokat, sok időt igényel, illetve erre is figyelemmel kell lenni.


Hámori Balázs: "A technológiai rendszerváltással mindenképpen kezdeni kell valamit az oktatásban is"

A Corvinus Egyetem professzora erre is utalva világított rá arra a tényezőre, hogy a GDP és a beruházások növekedése között rendhagyó módon egy rést lehet észlelni, holott a beruházás növekedésösztönző tényező. Mégsem ez történt, s nem az új típusú válság időszakában, hanem már előtte is. De tapasztalni azt is, hogy az ország külföldi nettó adósságállománya rendkívüli mértékben megnőtt, s csupán az utóbbi időben indult el annak a ledolgozása. A piacgazdaság elfogadottsága - értendő a rendszerváltás utáni időszakra - az egész térségben nálunk esett a legnagyobb mértékben.

Nem üzleti, nem energiaválság

Mi is tehát az, amit „művelünk" a rendszerváltás folyamatában? A világ más részein sikeres új szisztémából mi miért sodródunk vissza? Hámori Balázs kifejtette: Kornai János szerint a transzformációs válság azzal jár együtt, hogy átmegyünk az egyik rendszerállapotból egy másik rendszerállapotba. Nem üzleti, nem energiaválság ez. De eléggé hasonlatos a jelenség az üzleti ciklus mélypontjához, összeomlanak iparágak, megnő a munkanélküliség, a GDP-termelés visszaesik. Csakhogy a szisztéma mégis más, a parancsuralmi centralizált gazdaság, illetve a magántulajdonon alapuló piacgazdaság versenyelőnyre épülő működése két különböző világot feltételez. Egy klasszikus ipari társadalomból, tömegtermelő társadalomból - s ennek vagyunk a tanúi - egy tudástermelő társadalomba megy át a világ, de ebből nem mindent veszünk figyelembe mi Magyarországon sem, nem építjük be a változást a döntési mechanizmusunkba.

Sőt, a klasszikus vállalati struktúrák sem alakulnak át laza, rugalmas, hálózatos struktúrákká. Nehezen is lehet kezelni, hiszen az előbbinél „rögzített" munkahelyek vannak, melyet meg is akar védeni például a szakszervezet, a tudástársadalomban nincs ilyen, helyette az atipikus foglalkoztatási formák létjogosultsága a jellemző. Versenyezni is a költségek és az árak tekintetében a tudástermelés mentén kell. A tudástermelés mögött - érvelt a professzor - a tudástermelés áll. Azt is látni kell, hogy e folyamatok nem a munkahelyteremtésről szólnak.

A technológiai rendszerváltással tehát mindenképpen kezdeni kell valamit az oktatásban is. S azt is célszerű megvizsgálni, hogyan állunk az újdonsággyarapítás - az innováció - területén,  a vállalatokra vonatkozó, OECD-s elemzés szerink különösen hátrányban vagyunk, ami azt is jelenti, hogy a társadalom nem ismerte fel az új tudás szükségességét.

Ellentmondásos rendszerváltást sikerült "összehoznunk"

Dezindusztrializáló ipari társadalom - használt előadásában egy újszerű fogalmat Hámori Balázs. Ez azt jelenti, hogy a struktúránk már nem ipari, miután a szolgáltatások viszik a prímet. De az összes törvényünk, szabályozásunk még a régi piacgazdasági modellhez illeszkedik. Ebből is következik, hogy egy ellentmondásos rendszerváltást sikerült „összehoznunk". Ugyanis a piacgazdaság intézményeit megvalósítottuk, de a technológiai, s mögötte tanulás- és tudás rendszerváltása nem történt meg.

Milyen is legyen a modern intézményrendszer, melyre szükségünk van? Az a megoldás, hogy különböző országokból igyekszünk másolni egy-egy jónak ítélt elemet, nem működik. Az intézménynek ugyanis egyfelől le kell képeznie a modern piacgazdaság modelljét, de másfelől tudomásul kell venni, hogy csak az az intézmény jó, amelyik a nemzeti kultúrában az átlagember gazdasági viselkedési formájában gyökeredzik. És megtalálandó az öntevékenység, az autonómia, a verseny és az állami terelgetés találkoztatásának a módja, modellje. Az a válság - tért át következtetéseire a professzor -, amelyik subprime nevet visel, s úgynevezett ciklikus válságba ment át, sokkal mélyebb, mint egy hagyományos üzleti válság, hiszen társadalmi krízist takar. Ez azt is jelenti, hogy az ipari kapitalizmus klasszikus szabályozási rendszere nem alkalmas a modern információs társadalom szabályozására, s a kormányzatnak le kell bontani ezen akadályokat, s megteremteni a tanulóképességet, a tudástöbbletet elősegítő intézményrendszert. A lényeg: a tudástermelés támogatása, a fenntarthatóság támogatása a két alapvető feltétel, melyek nélkül tartós gazdasági növekedést bizonyosan nem lehet elérni. Ehhez fűzte hozzá Hámori Balázs, hogy stratégiai kérdés a rugalmasság, a változékonyság, a mobilitás, a gyorsaság, a tanulékonyság, s a kockázatvállaló képesség. Ha mindebben csak centimétereket sikerül előre jutni, már milliárdokat jelent a GDP-ben.

Hámori Balázs prezentációját innen letöltheti, a konferencia teljes programját itt tekintheti meg.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo