Bizonyos következményekkel számolni kell

Az ökoszisztémákat érdemes a gyakorlatban utánozni, ugyanis hatékonyak - ajánlja a közgazdász egyetemi tanár, Ulbert József az Első Magyar Fenntartható Csúcson megtartott előadásában. A kék gazdaság felé az átmenet eredménye, hogy megjelennek a profi szereplők, akik a tudomány és a befektetők szemszögéből is azok.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Günter Pauli alapján a zöldgazdaság irányából a kék felé vezető átmenetet vázolta fel az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs című konferencia hallgatóságának Ulbert József, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának professzora. A dékánhelyettes utalt rá, hogy a zöldgazdaság civil mozgalmakat indukált, melyek nem mindig tudtak érdemben hozzászólni projektekhez. A kék gazdaság felé az átmenet eredménye, hogy megjelennek a profi szereplők, akik a tudomány és a befektetők szemszögéből is azok. Míg a zöldgazdaság a korábbiakban a megőrzésre koncentrált, a kékre az innováció fókuszba helyezése jellemző. Ugyancsak egyfajta ellentétpár, hogy míg a zöldgazdaságban az emberi szükségletek által vezérelt gondolatmenetek a jelennek meg, a kék a helyi adottságokat tekinti kiindulópontnak. Az előbbi esetében az innováció szigetszerűen „üzemel", addig a kékgazdaság rendszerszemléletű.


Ulbert József: Olyan világban fogunk élni, ahol a helyi adottságok jobb kihasználása
kisebb fizikai mobilitást eredményez

A közgazdász szakmának egyre inkább foglalkoznia kell olyan modellekkel, módszerekkel, amelyek nem projekt szintű gazdaságossági kalkulációkat végeznek, hanem lényegesen nagyobb kitekintéssel rendelkeznek, s sokkal tágabb léptékű beruházási döntések mellé tudnak érveket rendelni. Az ökoszisztémákat érdemes a gyakorlatban másolni, ugyanis hatékonyak. Évmilliók alatt alakultak ki szerves fejlődés eredményeként - érvelt Ulbert József, hozzátéve, hogy a fizika törvényei általános érvényűek. S voltaképpen közgazdász tananyag is, hogyan lehet portfóliót képezni diverzifikáció segítségével, s mire kell ügyelni akkor, amikor egy problémát megoldani vélünk az ökoszisztémák gyakorlati adaptációjával. Válságkezelő programként valahol megoldunk így egy problémát, viszont egyúttal generálunk másokat. Bizonyos következményekkel tehát számolni kell. A munkahelyteremtésről beszélünk, s tudjuk, az az extenzív növekedés következménye. Amikor tehát azt halljuk, hogy a gazdaságpolitika ezernyi munkahely teremtését tervezi, akkor azt is jó kalkulálni, hogy az extenzív növekedési pálya megköveteli a beruházást, illetve az is lehetséges, hogy meg is szűnnek munkahelyek. Számolni kell azzal is, hogy a ma még adott lehetőségek a későbbiekben korlátozottak lesznek: olyan világban fogunk élni, ahol a helyi adottságok jobb kihasználása kisebb fizikai mobilitást eredményez, s helyi szinten fognak eldőlni a munkaerőt és a tőkeáramlást érintő kérdések. 

Ulbert József előadását innen töltheti le, a konferencia teljes programját pedig itt olvashatja.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo