Amíg a fenntarthatóságot 20 éve még alig néhányan vallották magukénak, addig mára már számos könyv jelent meg a témában és egyre több konferencia is foglalkozik vele - nyitotta „Az értékváltás szükségességéről" című előadását Lányi András, filozófus, író. Szerinte ennek a folyamatnak az lesz a vége, hogy néhány év múlva a TV-ből is egyre többet hallunk ilyen híreket.
Lányi András előadása 1. rész
Lányi szerint mindez azonban ellentmondást is hordoz magában: az elmúlt 20 évben mindezzel párhuzamosan gyorsult a pusztulás, hiszen egyre több állatfaj van veszélyben, egyre nő a környezeti terhelés is.
Merre fejlődünk?
„Fenntarthatóság... De mit is akarunk fenntartani? A leggyakoribb válasz, hogy a fejlődést. Mi a fejlődés? A rendszer életében egy olyan változás, amely a létalapjait erősíti meg. Ha nem ezt teszi, akkor az nem fejlődés, hanem hanyatlás. Márpedig amit ma fejlődésnek hívunk, az inkább az utóbbi" - fogalmazott az előadó, aki szerint a rendszer mindaddig növekedni fog, amíg végül össze nem omlik.
Lányi András előadása 2. rész
„Gyakran hallani ma arról is, hogy szemléletváltásra van szükség. Ez azonban csak akkor lehet sikeres, ha minden szinten végbemegy a változás és mindenki hisz benne, különben a rendszer kilöki magából az így sikertelenné váló kísérletet." - mondta Lányi András. Arról, hogy a szemléletváltás nem könnyű feladat, egy egyszerű példát közölt: „amennyiben egy cégvezető igazodik a fenntarthatóság eszméihez, úgy ezzel párhuzamosan csökkeni fog a vállalat jövedelmezősége. Márpedig a részvényesek, tulajdonosok ezt nem fogják jó szemmel nézni és biztosak lehetünk benne, hogy hamarosan inkább egy új igazgatót választanak."
Egy másik példa szerint: „ha valaki egy telekre építkezni akar, akkor annál nagyobb lesz a haszna, minél nagyobb házat épít rá, illetve minél kevesebbet költ a külsejére. Ezek után ne csodálkozzunk, ha Budapestet is ellepik az ilyen jellegű épületek."
A konferencia teljes programját itt olvashatja.