Gazdaság
Lesajnált menedzserek Ausztriában
Három osztrák közül kettő semmiképp sem vállalna menedzseri állást, mert azt egyáltalán nem tartja vonzó foglalkozásnak.
Egymilliárd euró 25 évre
Az Európai Beruházási Bank 25 éves futamidővel 1,07 milliárd euró hitelt (267 milliárd forint) nyújt a 4-es metró és a központi szennyvíztisztító megépítésére.
200 nap az alkalmi munkavállalóknak
Az eddigi százhússzal szemben augusztustól évi kétszáz napot dolgozhatnak az alkalmi munkavállalók. Számukra ingyenes munkakönyvet állítanak ki, és közteherjegyekkel jogosulttá válnak a nyugdíjra is.
Nem adom a légkondi távirányítóját!
Miközben a hőmérő higanyszála egyre magasabbra kúszik, és a légkondicionáló gépek maximumon vannak, az irodai hideg egyre több konfliktusokhoz vezethet, legalábbis egy friss tanulmány szerint.
Hét százalék alatt az alapkamat
A Monetáris Tanács hétfői ülésén 7 százalékról 25 bázisponttal 6,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. Utoljára 2003 júniusában állt 7 százalék alatt az irányadó kamatláb.
Zoknit mosott az ingatlanmilliárdos
Amerika legismertebb ingatlanmilliárdosa, Donald Trump szennyest mosott saját szállodájában. Ez nem holywoody pletyka, hanem az amerikai Unilever legújabb jótékonysági akcióval egybekötött reklámfogása.
Ötszázmilliárdos árbevételt hoztak az evások
Az egyszerűsített vállalkozási adó kötelékébe tartozó cégek összesen 507 milliárd forint árbevételt realizáltak 2004-ben. Az adóalanyok közül az egyéni vállalkozások 203, a társasok 304 milliárd forintot produkáltak. Az idei évben akár 150 milliárd forinttal több árbevételt is elérhet az evakör.
Négy hónapja mi sem változik
Az üzleti szférán belül az ipari várakozások 2004 ősze óta tartó romlása májusban megállt, júniusban pedig már javult, viszont sz építőipar meglehetősen sötéten látja kilátásait. Az 50 főnél kevesebbet foglalkoztató cégek "közérzete" sokkal rosszabb, mint a közép- és nagyvállalatoké.
Lesz ez még így se
Sem az ország helyzete, sem az emberek saját pénzügyi helyzete nem rosszabb, mint májusban, ám a lakosság semmi jóra nem számít a következő egy évben.
A Teleperc nem a legkedvezőbb
A Gazdasági Versenyhivatal 8 millió forintra büntette a Magyar Telekomot, mert még Matávos korában az általa legkedvezőbbnek hirdetett Teleperc díjcsomagnál voltak olcsóbb kondíciók a piacon.
Szigorodó munkaügyi ellenőrzés
A gyakoribb ellenőrzések következtében a százfős létszámbővítés azt eredményezheti, hogy a 100 ezer ellenőrzött munkavállalóból a feketén foglalkoztatottakat - becslések szerint 35 ezret - bejelentik a munkáltatók, azaz legalább minimálbér után befizetik a járulékokat. Ez pedig 4-5 hónap alatt 3 milliárd többletbevételt eredményezhet.
Köszönet az állásinterjúért
A nyugati országokban a pályázóknak az állásinterjút követően szinte kötelező köszönőlevelet küldeniük a leendő munkáltatónak. Nálunk még nem terjedt el ennek a formája. A levél formájáról és megítéléséről érdeklődött a Pályacsúcs Magazin HR-es szakértőknél.
5,4 százalékkal nőtt az ipar
Egy év alatt 5,4 százalékkal, csak májusban 10 százalékkal nőtt az ipari termelés Magyarországon. Főleg a gép- és a járműgyártás telejsített jól.
Kóka és a gazdaságpolitikusok
Magyarország gazdasági kilátásairól szóló nyilatkozat-tervezetet adott át a négy parlamenti párt gazdasági szakértőjének Kóka János gazdasági miniszter, amelyre július 31-ig várja a pártok javaslatait.
A biztosítási szektor vezeti a lógási rangsort
A Salary.com felmérése szerint az amerikaiak munkaidejük negyedében improduktívak, elsősorban a fiatalokra jellemző a lustaság.
Újabb balatoni autópálya péntektől
Az idén 95, jövőre pedig 266 kilométernyi új autópályát és autóutat ígér a kormányzat. Az M1-es után másodikként az M5-ös is összeköti a fővárossal az országhatárt, sztrádán lesz elérhető Debrecen, Nyíregyháza és Dunaújváros is. Pénteken átadják az M7-es egy újabb szakaszát.
Görögország nem számít olcsónak
Egy évtizeddel ezelőtt a görög tengerparti nyaralás volt a legelérhetőbb és legolcsóbb tengerparti lehetőség - legfőképpen a délszláv háború miatt. Ma már az ország nem számít olcsónak főleg nem a felkapott szigetek, mint például Kréta, bár a kevésbé látogatott helyeken - mint például északon - az árak pénztárcakímélőbbek.
Nyolc forinttal is drágulhat a benzin
A Mol nyolc forinttal emelte a benzin, hat forinttal a dízelolaj nagykereskedelmi árát. A benzinkutak négy, illetve három forintos emeléssel követték.
Drágulnak a Malév-jegyek
A kőolajárak nemzetközi piacokon tapasztalható folyamatos emelkedése miatt a Malév kénytelen volt menetrendszerinti járatain útvonal-szakaszonként átlagosan további 3 eurós pótdíjemelés mellett dönteni.
Tíz jelentkező Ferihegyre
Koppenhágai, velencei, londoni reptérüzemeltetők, amerikai és német bankok, ausztrál ingatlanbefektető és magyar partnereik maradtak versenyben a Budapest Airportért.
Még mindig olcsó a föld
Bár a magyar termőföld ára a csatlakozással lassú emelkedésnek indult, még jóval az uniós átlag alatt van. Az EU-országokban a hektáronkénti átlagár 2-5 millió, nálunk viszont csak 350-450 ezer forint között mozog. A szakemberek változást jósolnak: a jó minőségű hazai földek ára 4-5 éven belül megközelíti az uniós átlagot.
A januári áfacsökkentés már érezteti hatását
Bár a június végén bejelentett 25%-os áfakulcs jövő januári 20%-ra csökkenését még nem fogadta el a Parlament, hatása máris érezhető a lakáspiacon. - mondják a beruházók. De vajon érezhető lesz-e ez, valamint az építőipar tervezett "kifehérítése" az árakban?
Japán gyárat avattak fel Dunavarsányban
Miniszterelnöki és cégelnöki közreműködéssel avatták fel a japán IBIDEN új gyárát Dunavarsányban. A gépjármű kipufogógáz tisztítására szolgáló kerámiaszűrők előállítóját 100 millió euróból hozták létre.
3,8 százalék a drágulás
A várt 3,6 százalék helyett 3,8 százalék volt az egy éves drágulás, májusban leginkább a benzin és az idényáras élelmiszerek ára emelkedett a legjobban.
Magyarország az ötödik
Európában Magyarországra érkezik a tőke 4,8 százaléka, így a régióban csak Lengyelország előz meg minket, dacára annak, hogy egyik kritérium szerint sincs Magyarország az öt legvonzóbb ország között.
Növekvő pályakezdő fizetések Nagy-Britanniában
A vezető cégekhez belépő brit fiatalok egy friss felmérés szerint 22 ezer fontos, azaz 7 millió 876 ezer forintos fizetéssel indulnak. Tavaly mintegy ezer fonttal kevesebb volt a frissdiplomások kezdő juttatása a szigetországban.
Ladies Open: a régió legnívósabb eseménye
A hazai golfélet egyik legnagyobb sikertörténete az OTP Bank Ladies Central European Open. Második alkalommal kerül megrendezésre a 2005. július 13-16. között a verseny, a tatai Old Lake Golf and Country Clubban.
54 ezren Londonban
Több mint 54 000-en utaztak a három londoni repülőtér és Budapest között júniusban. Ez 13.7 százalékos növekedés a tavalyi év azonos hónapjához képest.
Árral szemben
Bárkit elsodorhat az élet. Magánembert, üzletembert, vállalkozást. És fel is állhat mindegyik. Az üzleti világban - ha nálunk még nem is mindig - jó néven veszik, ha valakinek, valamely cégnek van már gyakorlata saját válsága kezelésében. Mifelénk bélyeg, ha valaki nem kezdő, hanem újrakezdő. Pedig talpra lehet állni, s jó hozadékkal folytatni. Példáinkkal az üzleti világ ezen arcát kíséreljük meg megmutatni.
Üléshuzattal talál vissza a Rába
Visszanyerte régebbi pozícióját a Rába a Suzukinál. Hátsó ülésvázakat, valamint üléshuzatokat állítanak elő móri gyárukban az esztergomi cég számára.
Június: jól ment az alapoknak
Az ingatlanalapok vagyona közel 28 milliárd forinttal bővült júniusban, ennek döntő hányada, 25,6 milliárd forint volt az új befektetés - ismerteti a Bamosz az aktuális adatokat azzal a kommentárral, hogy a többi alapnál is kedvező gyarapodást regisztálhattak.
Bangkok vonzóbb Budapestnél a kiküldötteknek
A munkahelyen kínálkozó karrierlehetőségeit a britek többsége nem használja ki, mivel attól tartanak, az negatívan befolyásolná magánéletüket. Ha külföldi kiküldetésről van szó, még Indiát és Közel-Keletet is többen választanák térségünknél.
Gáz, gáz, gáz
Gyurcsány-Orbán vita élőben a Piac és Profiton
Két perc késéssel kezdődött a Parlament Munkácsy termében Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor vitája. Gázárak és miniszterelnöki filozófiák. Gazdasági vita, konkrét lépések és programok helyett inkább a "ki mit csinál" és ki mit mondott tegnap" szintjén.
Turistaparadicsomok jövője
A világ 2005 elején egy emberként fogott össze a délkelet-ázsiai szökőár áldozataiért: a katasztrófát követően soha nem látott adománygyűjtési kampány indult világszerte, s vállalatok és egyének, kormányok és nemzetközi szervezetek sorra adakoztak. A viszonylag gyors romeltakarításnak és a humanitárius segítségnek köszönhetően a térségben nem ütötte fel fejét malária- vagy kolerajárvány, rövid távon tehát sikeresen fogott össze a világ.
Jól megy a fővárosi szállodáknak
2005 első félévében a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel és a vendégéjszakák száma nőtt az előző év azonos időszakához képest. A szállodák átlagosan 56%-os szobakapacitás-kihasználtsággal működtek.
Rossz légkör a német munkahelyeken
Egy friss felmérés szerint az európaiak 45 százaléka jól érzi magát jelenlegi munkáltatója alkalmazásában, míg 21 százalékuk a lehetőséget lesi, mikor válthat állást. A legrosszabb légkör a német és az olasz vállalatokat jellemzi a dolgozók bevallása szerint.
Eredményes a GYSEV
Eredményüket elsősorban az árufuvarozási teljesítmények növekedésének, illetve hatékony gazdálkodásuknak köszönhetik.
Máris megváltozott a vállalkozói járulék fizetési rendje
Július 12-ig még van idő, hogy a vállalkozások befizessék a második negyedévi vállalkozói járulékot, mostantól ugyanis az már nem a vállalkozó feladata.
Valós feladatok és fizetések V.
ERP Consultant, IT Business Analyst, Tester: a Pályacsúcs Magazin cikksorozatának ezen része az angol nyelvű informatikai pozíciónevek mögötti tartalmat ismerteti Paulovics Éva, az IT Jobs informatikai tanácsadó vállalat ügyvezető igazgatója segítségével.
Átütemezést javasol a Kopint-Datorg
Az olaj jelenleg az 1973-as kríziskor elért reálár szintjén vásárolható meg, s nincs esély az árcsökkenésre. Kelet-Európa idei első negyedévi 3,3 százalék növekedése "statisztikai alapon" segít az EU-nak, ahol az eurózóna országai potom 1,2 százalékos növekedést tudhatnak maguk mögött.
Az Electrolux újabb nyíregyházi beruházása
Az Electrolux idén több mint 17 ezer négyzetméterrel bővíti nyíregyházi gyárát. A 20 millió eurós új létesítményt jövő év elején adják át.
Szlovákia helyett Magyarországra jöhet a Hankook
A koreai abroncsgyár félmilliárd dolláros beruházásának támogatására a szlovák kormány munkahelyenként 23 millió forint helyett csak 10 milliót ajánlott. Most jöhetnek a magyar és lengyel ajánlatok.
Az ezerarcú Olaszország
Olaszország az eurózóna többi országához hasonlóan nem tartozik az olcsó országok közé, de a hazai utazási irodák kínálatában számos akciós szálláslehetőséget találhatunk, amivel jócskán lefaraghatunk költségeinkből. Az étkezéseken szintén lehet spórolni, ám ismerve a világhírű olasz konyhát, nagy kérdés, hogy érdemes-e.
Első meglepődés a benzinkutaknál
Szerdán először a benzinkutaknál és nem a hétfői Mol-közleményből derült ki, hogy árat emelt a Mol: július 6-tól 266 forintba kerül a 95-ös és 258 forintba a dízel. Az olajtársaság ezután sem közli előre az árváltozást.
Magyar-orosz vagy magyar lesz a Malév?
Orosz-magyar konzorcium vagy magyar magánszemélyek lehetnek a Malév új tulajdonosai. A harmadik pályázó egyelőre nem ismert, és az is lehet, hogy megint eredménytelen lesz a privatizáció.
Devizakánaán
Annak ellenére, hogy szélesebb körben csak tavaly terjedtek el Magyarországon a devizában - jellemzően euróban vagy svájci frankban - denominált hitelek, mára gyakorlatilag a felvett kölcsönök háromnegyede devizaalapú. A jelenlegi kedvező kondíciók azonban nem biztos, hogy hosszú távon is gyümölcsözőnek bizonyulnak.
Egyre telítettebbek a diplomás sikerszakmák
A legszerényebb becslések szerint is másfélszer annyian diplomáznak idén Magyarországon, mint tavaly. A szakminiszérium első, közelítő jellegű statisztikái szerint 82 738 végzőst bocsátanak ki a főiskolák, egyetemek, míg tavaly ez a szám 53 514 volt.
Hét lépés a földért
A kormány létrehozza a nemzeti agrárbiztosítási alapot, és új kárenyhítési rendszert dolgoz ki, amely a termelők és az állam közös, egyenlő mértékű kockázat- és tehervállalásán alapul.