Eljutni a legmagasabb szintre

A társadalmi, szervezeti változásokat elérni kívánó csoportok működése szempontjából az igazi kérdés az, hogy a közös tudás és a csoport fejlődési képessége hogyan emelhető a legmagasabb szintre. Mert igazi változás csak eszmecsere és közös gondolkodás útján jöhet létre, a legjobb tudás létrehozása, a saját legmagasabb képességeik integrálása iránt elkötelezett résztvevőkkel.

A 20. század végére a tudástartalmak olyan sebességgel halmozódtak fel, hogy azt az egyén már nem képes feldolgozni. A Peter Senge elveszi alapján kidolgozott és világszerte hatékonyan működő tanuló- és műhelyközösségek viszont alkalmasak arra, hogy e kihívásnak megfeleljenek.

A közösségi tudásszint megemelésének szükségességét már Einstein is megfogalmazta: "Alapvető problémákat nem lehet a gondolkodásnak azon a szintjén megoldani, mint ahol keletkezésükkor mi magunk voltunk."

A jelen krízise azonban, úgy tűnik, túlterjed saját szervezetünkön vagy régiónkon, és láthatjuk, nemcsak helyi problémáról van szó, hanem globálisan jelentkező válságról, amely az egyéneket, szervezeteket és intézményeket egyaránt sújtja. A társadalmi problémák, a konfliktusok ennek a látható jelei. Gondoljunk csak az 1992-es a Los Angeles-i vagy a 2005-ös New Orleans-i vagy a még aktuálisabb párizsi lázadásokra, zavargásokra. Ezek az események arra emlékeztetnek minket, hogy a társadalmi rendszerek a látszat ellenére instabilak és törékenyek.

Rendszerszemlélettel

A MIT (Massachusetts Institute of Technology, USA) kutatói, Otto Scharmer, Peter Senge és társaik a szervezeti átalakulás és a tanuló szervezetek kutatásának folyamatában felismerték, hogy a legmagasabb szintű tudástranszfert - a rendszerszemléletű látásmód mellett - az emberi kapcsolatok szövedékében kibomló kollektív intelligencia által érhetjük el. A kollektív intelligenciának két definícióját is közreadjuk, hogy segítsünk a fogalom megértésében.

Pierre Levy, a kanadai Kollektív Intelligencia Kutatóintézet elnöke meghatározása szerint: "Az intelligencia olyan gondolkodási képességeink összességére utal, mint a percepció, a tervezés, a koordináció, a memória, a képzelet, a hipotézisek felállítása, az érdeklődés és a tanulás. A kollektív intelligencia kifejezés a csoport kognitív képességeire utal."

George Por meghatározása a következőképp hangzik: " A kollektív intelligencia a csoport fejlődési képességeire utal, arra, amely elvezeti a csoportot a magasabb szintű komplexitáshoz és integrációhoz az együttműködésen és az innováción keresztül."#page#

A 21. század globális problémáinak megoldása nem működhet hagyományos módokon, új megoldásokat kell a gyakorlatba áttenni, vagy a már létező módszerekből egy új megoldást kombinálni. Arra van szükség, hogy a csoportok, szervezetek felerősítsék, serkentsék kollektív intelligenciájukat, tudásökológiai rendszerüket folyamatosan életben tartsák. Ezek az önszerveződő, értékteremtő "tudásökorendszerek" három alkotóelemből táplálkoznak: Egyrészt az alkotó beszélgetések emberi hálózatából, másrészt a közösségek által létrehozott felismerésekből, inspirációkból, sikeres gyakorlatokból álló tudáshálókból, innovációkból, harmadrészt a mindkettőt támogató eszközökből és a valós és virtuális környezetet teremtő technológiai hálóból.

A kollektív intelligencia kikristályosodott elmélete, az úgynevezett U-elmélet Otto Scharmer, a MIT oktatója és a Society for Organizatonal Learning (SOL, www.Solintezet.hu) tagja nevéhez fűződik. Scharmer 1995 és 2005 között folytatott kutatása során több mint száz cég- és intézményvezetővel, multinacionális vállalatok vezető testületeivel konzultálva alkotta meg elméletét (Theory-U), amely a kollektív intelligencia hatékony eszköze lehet. Az U-folyamat ugyanis a kollektív vezetés módszertana, amely azt szolgálja, hogy a "jövőből tanulandó" közös alkotásban teremtsünk újat és innovatívat.

Szintről szintre

Otto Scharmer elméletében a megoldást a kommunikáció és ezen belül a meghallgatás, a megértés egyre mélyebb szintjeinek elérése jelenti egyéni, közösségi és intézményi szinten egyaránt.

A kommunikáció hagyományos szintje a letöltés/downloading (1. szintű figyelem), amikor megerősítjük a régi rendszereket, "kedvesek és empatikusak" vagyunk, azt mondjuk, amit partnereink hallani akarnak. Megszokásból hallgatunk, a múlt mintáit követjük. Amikor "letöltésszerűen" hallgatunk és veszünk részt a kommunikációban, semmi változás nem történik, a rendszerek maradnak a régiek, hacsak nem romlanak tovább.

Az előzőnél eggyel mélyebb szint a precíz hallgatás ( 2. szintű figyelem). Ekkor észrevesszük a különbségeket, már vitatkozunk. Kicserélhetjük különféle véleményeinket, de azért alkalmazkodunk partnerünkhöz. Elménk már nyitottabb, de figyelmünk központjában még a külsőségek: adatok és tények állnak. Megvizsgáljuk a kérdésekre adott válaszokat, összehasonlítjuk a kapott eredményeket az általunk ismert valósággal. A precíz hallgatás a tudományos vizsgálódás eszköze is.

A 2. szintet jól ismerjük. Magánéletből, munkahelyünkről, szervezeti életünkből, a médiából, a politikából, és még sorolhatnánk. A szükséges változást azonban az fogja meghozni, ha Bill O'Brien, a Hannover Biztosító ügyvezető igazgatójának felismerését magunkévá téve mélyebbre merülünk: "Egy intervenció sikere a közbenjáró személy benső állapotától függ."

Ruzsa Ágota és Strenner Szilárd, SOL Intézet

Teljes cikk a Piac és Profit Magazin nyári számában.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo