Adózás cikkek

Pénztárgépek: nincs több megrendelés a NAV honlapján!
A vállalkozások 2014. augusztus 31-ét követően már csak online pénztárgépet használhatnak. Az online pénztárgép-rendelés céljából az adóhatóság honlapján létrehozott eBEV-felületen keresztül pedig 2014. augusztus 15-től már nincs lehetőség új rendelést leadni.

Iskolakezdési támogatás: mire ügyeljünk?
Hamarosan itt az iskolakezdés és sok munkáltató szembesül az iskolakezdési támogatás buktatóival. Évről évre nagy kérdés ugyanis, hogy az iskolai tankönyveket hogyan is fizessük utalványokkal, főleg hogy a NAV az utóbbi időben szigorúbban ellenőrzi a területet.

Ősztől az adóhivatal is rákapcsol
Ősztől nagyüzemben ellenőrzik a boltosokat az adóellenőrök, vége a felmentések időszakának. Az eddigi tapasztalatok szerint főként azokat ellenőrzik, ahol a forgalmi adatok feltűnően ingadoznak.

Itt a reklámadó!
Augusztus 15-étől reklámadót kell fizetni a reklámokból származó árbevétel, valamint a saját célú reklámok költsége után a médiavállalkozásoknak, a kiadóknak, a szabadtéri reklámhordozók használóinak, az internetes reklámok közlőinek.

Így számolhatják el a vállalkozók a családi járulékkedvezményt!
A január 1-jétől bevezetett családi járulékkedvezmény az egyéni- és társas vállalkozókat is megilleti. Ahhoz azonban, hogy ezt a kedvezményt ténylegesen igénybe tudják venni, több feltételnek is teljesülnie kell.

Tartanak a NAV-tól a vállalatok
Három év alatt több mint három és félszeresére nőtt a szokásos piaci ár előzetes megállapítására benyújtott kérelmek száma. A trend annak köszönhető, hogy az adóhatóság sokkal szigorúbban ügyel a transzferárazás területén.

Ki is minősül kkv-nak? Nem egyszerű a helyzet
Az elnagyolt és kidolgozatlan szabályrendszer miatt már évek óta problémát jelent annak értelmezése, hogy egy adott vállalkozás kis- és középvállalkozásnak (kkv) minősül-e. Pedig a kkv-kat megillető kedvezmények miatt a minősítésnek igen komoly következményei lehetnek.

Így számoljuk el a vállalkozásunk költségeit!
Ahhoz, hogy a vállalkozás költségeit elszámolhassuk, a számlának három feltételnek kell megfelelnie. Nem tanácsos olyan számlát elszámolni, ami nem a cég nevére szól vagy nem életszerű. Mire fgyeljünk céges költségek elszámolásakor? Összeszedtük a legfontosabb szabályokat.

Fuvarozók és az ÁFA: a NAV célkeresztjében
A közúti fuvarozáshoz kapcsolódó áfa-szabályok az adóhatóság vizsgálatainak is a középpontjában állnak, részben, mint önálló terület, részben pedig a fuvarozással megvalósuló, elsősorban adómentes közösségen belüli termékértékesítések miatt.

Mit kell tenni, ha elromlik a kassza?
Sok adminisztrációval jár, ha elromlik az online kassza. Hiába van cseregép - ami kötelező - az átmeneti időszakban keletkezett tételeket újra be kell majd ütni.
Íme, a reklámadóval kapcsolatos konkrét teendők
Hatalmas pánikot okozott a kkv-k körében is a reklámadó bevezetése, mert bár az adókötelezettséget jelentő 500 millió forintos adóalapot nem sok cég éri el, az adminisztrációs teher minden cég számára ijesztőnek tűnt. Valójában azonban valószínűleg inkább csak nyilatkozat háborúra kell számítani. Adótanácsadó segítségével lássuk, mik a vállalkozások konkrét teendői!
Túl sok volt a trükközés: itt a végső határidő a kasszacserére
Végső határidőt szabott a kormányzat a kasszacserére: a vállalkozások augusztus 31-e után már csak online pénztárgépet használhatnak. Június elején az NGM még úgy nyilatkozott, hogy nem lesz „deadline”, de túl sok volt a trükköző vállalkozás.
6 érv az online könyvelés mellett
Az ideális könyvelő olcsó, dörzsölt, kommunikatív, s nem mellesleg közel van az irodája - így foglalhatjuk össze azokat az ismérveket, amelyek alapján könyvelőt választ a legtöbb cég. De legalább ennyire fontos szempont lehet, hogy a könyvelési anyagot folyamatosan nyomon lehessen követni, a könyvelő 24 órán keresztül elérhető legyen. Ez utóbbi kettő lehet az online könyvelés előnye a hagyományossal szemben. Milyen előnyökkel járhat még a digitális verzió? Összefoglaltuk.
Ha ügyesen ütjük a gépet, nem kell számítani NAV-ellenőrzésre
Az üzleteknek egyre inkább fel kell készülniük a pénztárgépekkel kapcsolatos NAV-ellenőrzésekre. A hatóság birtokában lévő adatok miatt érdemes jól felkészülni! Szakértőnk, a Dr. Vilmányi Adószakértő Iroda segít!
Bukják a cégek a SZÉP-kártyákon maradt pénz adóját
Bukják az önellenőrzést és az adót is a cégek a SZÉP-kártyán fel nem használt összegek után. A Nemzeti Adó-és Vámhivatal arra figyelmeztet, hogy nem lehet visszaigényelni a SZÉP-kártyákról a munkáltatóknak visszautalt összeg után a kifizető által megfizetett személyi jövedelemadó (szja) és egészségügyi hozzájárulás (eho)-t, és önellenőrzésre sincs lehetőség ebben az esetben.
Vagyonosodási vizsgálat: így nem farag rá!
A NAV adóellenőrei minden területen ellenőriznek, és a kiterjedt ellenőrzéseket sokszor vagyonosodási vizsgálatok is kísérik. Szakértőnk segítségével megmutatjuk, mit tegyen, vagy ne tegyen egy ilyen esetben.
Célkeresztbe kerültek az adómentes utalványok
Az adómentes utalványok kezdetben csak az ismerősök között kezdtek el gazdát cserélni, de gyorsan kialakultak ennek intézményesített formái is. Az év eleji törvénymódosítás a visszaváltható, pénzzé tehető utalványok körét kizárta mind az adómentes, mind a kedvezményes adózási körből.
Már nem szereti a NAV a hitel-tőke konverziós ügyleteket
A NAV korábban évekig nem kifogásolta a hitel-tőke konverziós ügyleteket, és az adóhatósági vizsgálatok során is elfogadta az így lezajlott tőkeemeléseket, de az elmúlt két évben több jelentős fordulat következett be ezen a területen.
Egy kedves gesztus is lehet adóköteles
Az ajándék valójában ingyenes átadás. Az adótörvények nem tartalmaznak fogalmat az ajándékra, mégis sok fajta ajándékot kell kezelnünk az adórendszerben. Ezért érdemes számba venni a lehetséges ajándékozások adóvonzatait.
Szállítólevél: tények és tévhitek
Milyen szállítólevelet fogad el az adóhatóság? Szigorú számadású-e a szállítólevél? Vannak-e tartalmi és formai kritériumok? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Mit kell tudni az iskolakezdési támogatásról?
Habár a szabályozás tavaly óta lényegében nem változott, már most, másfél hónappal a tanév kezdete előtt érdemes áttekinteni a támogatással kapcsolatos főbb tudnivalókat.
Mindenki zsebbe fizet – így éri meg
A rezsióradíj önmagában nem tesz rendet a biztonsági cégek piacán, mivel mindenki a zsebbe fizetésben érdekelt. Csak a megrendelőre kiterjesztett felelősség segíthet a szektor fehérítésében.
A számítógépes nyugta nem pótolja az online kasszát
Egyértelműsítette a Nemzetgazdasági Minisztérium júliusi rendeletében, mi számít pénztárgépes, és mi számítógépes nyugtának. A NAV közleménye szerint azok, akik pénztárgép használatára kötelezettek, nem bocsáthatnak ki számítógéppel kiállított nyugtát.
Reklámadó: azt hitte, az ön cégét nem érinti?
A reklámadóval eddig nyilvánosan vitatott problémák hatása eltörpül az önreklámra vonatkozó adókötelezettségből fakadó következmények mellett. Ez ugyanis a legszélesebb adózói kört érinti: gyakorlatilag minden vállalkozás kötelezett lehet valamilyen formában. Sokan lesznek, akiknek ugyan végül nem kell adót fizetniük, de a bizonytalanságok tisztázása, a bevallási és a nyilvántartási kötelezettség minden cégre súlyos terheket róhat.
Eladott cégek: erre idén nagyon utazik a NAV!
Cégtemetőkkel kapcsolatosan számos eljárás indult az előző évben, de idén még inkább a NAV figyelmének középpontjába kerülnek. Ezek az eljárások nem csak a cégtemetőket üzemeltetőkkel szemben indulnak, hanem a cégüket eladók is érintettek.
Az adófizetésen is lehet megtakarítani
Már elérhető az EFER-rendszer a kis- és közepes méretű vállalatok számára. Az EFER-hez csatlakozott és segítségével az összes adó- és járulékfizetési kötelezettség összevonható, és végül egy utalásként számolja el a bank, így jelentős költséget spórolhat meg a cég.
Már megint módosul ez-az az áfatörvényben
Az áfatörvény legújabb módosítása két nagy témakört érint: egyrészt az elektronikus úton nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos teljesítési hely szabályait, másrészt a fordított adózásra vonatkozó rendelkezéseket.
Most akkor pénzügyi lízing vagy tartós bérlet?
Az új Polgári törvénykönyvbe bekerült a pénzügyi lízing mint szerződéstípus. Mivel ez év március 15-től kezdődően a számviteli törvény is a Ptk-ra hivatkozva állapítja meg, érdemes megnézni, hogy pontosan miről is van szó, és mire is kell figyelni a jövőben.
Mikor lehet levonni az útdíjat a HIPÁ-ból?
Számos cég esetében merül fel a 2013. július 1-jétől fizetendő e-útdíj helyi iparűzési adóból való levonásának lehetősége. Érdemes megvizsgálni, hogy a levonásra milyen esetben is van lehetőség.
Adómentes exportértékesítés: erre kell ügyelni!
Azon termékértékesítések esetében, melyeknél a vámhatóság általi kiléptetés a teljesítést követő 90 napon túl, de 360 napon belül megtörténik, az értékesítés utólagosan adómentessé válik. Ám hogyan működik ez a gyakorlatban?
Egyablakos adóellenőrzés: visszaszámlálás indul!
Az EU adóhatóságai az egyablakos rendszerű adóvizsgálatokkal kapcsolatban nyilvánítottak véleményt. Az új rendszer várhatóan már jövőre elindul, a tagállamok hatóságai egységes eljárási alapelveket követnek majd.
NAV-bejelentési kötelezettség: így kerülheti el a félmilliós adóbírságot!
A cégek többsége nem tud arról, hogy amennyiben vállalkozása adatai változnak, úgy azt a cégbíróság mellett külön be kell jelentenie az adóhatóságnak és az önkormányzatnak is. Ellenkező esetben 500 ezer forint mulasztási bírságot szabhat ki a hatóság a társaságra. Pontosan miket kell bejelentenie a cégnek és milyen határidővel?
Alultőkésítettség: megúszható a kényszertörlés
A magyar kkv-k többsége és sok nagyvállalat szembesült az elmúlt időszakban azzal, hogy a kedvezőtlen gazdasági környezetben a tulajdonosok kevésbé tudták saját tőkéből fedezni a vállalkozásuk működését, ezért megnőtt a hitel aránya a tőkéhez képest.
Ezekre figyeljen, ha webshopja van!
A legtöbb internetes oldalon már van lehetőség PayPalon keresztül vásárolni, és a vevők egyre szívesebben használják ezt a fizetési eszközt. Kényelmes, biztonságos és gyors – ezek a leggyakoribb érvek. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy nem csak előnyökkel jár a rendszer használata. Íme néhány dolog, amire érdemes figyelni.
Kivárnak a cégek a lakáshitel-támogatással
Már április elejétől adhatnák a munkáltatók, de a cégek többsége kivár a lakáscélú hiteltámogatás bevezetésével, mivel az adminisztrációval járó többletfeladatok elriasztják őket az új cafeteriaelemtől.
Hogyan kell adózni céges buli után?
A nyár a céges rendezvények, tréningek, utazások egyik legfontosabb időszaka. Nem mindegy azonban, hogyan kell adózni ezek után a rendezvények után, mivel egyes elemek a munkavállalók szempontjából bevételnek minősülnek.
Számlakibocsátás: 4 dolog, amit az új szabályokról tudnia kell!
Június 30-n a Magyar Közlönyben megjelent az a kormányrendelet, amely július 1-jei hatállyal módosítja a számla kibocsátására vonatkozó szabályokat. A rendelet értelmében, aki számlázóprogramot használ – s idén október 1. után is szeretné azt használni – annak idén november 15-ig be kell jelentenie az adóhatóságnak a programmal kapcsolatos számos részletet, adatot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Végelszámolás előtt áll? Így kerülheti el a bírságot!
Akár 900 ezer forintra is bírságolható a volt cégvezető, ha a végelszámolás során nem a jogszabályoknak megfelelően jár el. Az adóhivatal szerint alábbi 10 dologra célszerű figyelnie, ha végelszámolást indít cége ellen.
Könnyebben adható a lakáshitel támogatás
A lakáscélú munkáltatói támogatás adómentességére vonatkozó feltételeket is pontosítja a pénzügyi tárgyú törvények módosítása, amelyet pénteken fogadott el az Országgyűlés. A szabályokat 2014. január 1-jétől visszamenőlegesen lehet alkalmazni, ha azok a magánszemélynek kedvezőbbek.
Ingatlan bérbeadása: 13 dolog, amivel érdemes tisztában lennie
Magánszemélynek nem kötelező adószámot kiváltania, ha ingatlant ad bérbe, de számlát nem állíthat ki enélkül. Egészségügyi hozzájárulást egymillió forint felett kell csak fizetnie. Milyen szabályok vonatkoznak még az ingatlan-bérbeadásra? Az eKontento online könyvelőiroda összeszedte a legfontosabbakat.
Diákmunka: hogy éri meg a legjobban?
Sokszor egyszerűbb és költséghatékonyabb diákot alkalmazni, különösen nyári vagy időszakos munkára. Többféle lehetőség közül választhatnak a munkáltatók. Sorra vesszük, melyiknek mi az előnye.
Van, ami változik a számlázásban!
Egy új rendelet hatálybalépésével módosulnak a számla és a nyugta adóigazgatási azonosítási szabályai. Az új számlázási NGM-rendelet július 1-jén lépett hatályba, bár egyes rendelkezéseket csak 2014. október 1-jétől, illetve 2015. július 1-jétől kell alkalmazni.
Jövedéki eljárás: új kódok júliustól!
A nemzeti jövedéki szabályozás szerinti eljárások során az Európai Unióban is használt mindenkor hatályos kombinált nómenklatúra (KN) kódokat kell alkalmazni Magyarországon július elsejétől - közölte a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV).
Időszakos elszámolású ügyletek: minden marad a régiben
Sem július elsejétől, sem 2015 január elsejétől nem változnak az időszakos elszámolásra vonatkozó szabályok - tudta meg a Piac&Profit. A napokban elfogadott áfatörvény-módosítással együtt átmeneti szabályt hozott a jogalkotó arra az esetre, ha nem sikerülne július 1-jéig hatályba léptetni a jelenlegi szabályokat életben tartó módosítást. Mit garantál az átmeneti szabály? Áfaszakértőt kérdeztünk.
Így fogadjon be számlát adószámos magánszemélytől
Nem túl szerencsés, mégis gyakran megesik, hogy egy cég úgy fogad be számlát az alvállalkozótól, hogy akkor szembesül a számlát kiállító jogi személyiségével. Amennyiben az alvállalkozó nem cég, hanem adószámos magánszemély, le kell vonni tőle az előírt adókat és járulékokat.Mik ezek pontosan? Mikor nem kell vonni szja-előleget? Összefoglaltuk.
Cégeladás tartozással: ez az 5 leggyakoribb tévhit
Nagyon sok elkeseredett cégtulajdonos próbálja eladni cégét, hogy szabaduljon a tartozásától és az azzal járó felelősségtől. A neten elég csak beütni a keresőbe, és számtalan ajánlattal találkozhatunk. Ám a szépen hangzó ígéretek mögött nagyon ritkán van tisztességes üzleti szándék. Az ilyen ügyletek kockázata igen magas, célszerű körültekintően eljárni minden esetben.
Egyre többen szállnak szembe a NAV-al
Bár a legtöbb hibás adóhatósági döntést maga a NAV korrigálja, egyre több tudatos adózó fordul a bírósághoz. Az aktív fellépés jelentőségét jól mutatja, hogy 2013-ban a bíróság elé kerülő ügyek közel egyharmada az adózók javára dőlt el.
Áfaváltozásra készülhetnek a webshopok
Jövőre változik a magyar webshopok, online boltok, webportálok, mobilalkalmazás-fejlesztők által külföldi végfelhasználónak nyújtott szolgáltatások áfája, az uniós irányelvnek megfelelően.