Végrehajtás az ingatlanon: mi van az adás-vétellel?

Mire figyeljünk,ha terhelt ingatlant vásárolunk? Mit tehet a NAV, ha a tartozás a régi tulajdonosé, aki közben eladta? Íme a legfontosabb tudnivalók.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/digitalart1

Az adós tulajdonában álló ingatlan a jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezések alapján gyakorlatilag korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható. Az ingatlanok tulajdoni viszonyait a közhiteles ingatlan-nyilvántartás tanúsítja, az ingatlanhoz kapcsolódó jogok változása, így a tulajdonjog változás is az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéssel keletkezik.

Eladható a terhelt ingatlan is

Az ingatlan lefoglalása a végrehajtási jognak a közhiteles ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésével válik érvényessé. A végrehajtási jog terhe úgynevezett dologi hatályú jog, azaz a bejegyzéssel érintett ingatlanhoz kötődik és nem az ingatlan tulajdonosának személyéhez. Így abban az esetben, ha az ingatlan értékesítésére kerül sor, az új tulajdonos tulajdonjogának bejegyzése az ingatlan nyilvántartásba a bejegyzett végrehajtási jog ellenére megtörténhet, az ingatlan átruházásának a foglalás nem akadálya.

Amennyiben úgy vásárolunk ingatlant, hogy arra az előző tulajdonos adótartozása miatt ingatlan végrehajtást rendeltek el, az ingatlan tehermentesítésére már csak a tartozás kiegyenlítését követően van lehetőség.

Adóvégrehajtás: erre kell felkészülni
Mi alapján indít végrehajtást az APEH amikor nincs is tartozása egy cégnek? Valóban nincs adósságunk vagy csak nem tudunk róla? Íme a legfontosabb tudnivalók.
A terhelt ingatlan új tulajdonosaként kötelesek vagyunk eltűrni, hogy a NAV az ingatlan végrehajtási eljárást lefolytassa, melynek részét képezi az ingatlan megtekintése, a becsérték megállapítása, valamint végső esetben akár az ingatlan értékesítése is.

Mennyi az annyi?

Mindenképpen célszerű az adásvételi szerződés aláírása előtt közvetlenül friss tulajdoni lapot lekérni, a vevő ugyanis csak így lehet biztos abban, hogy tehermentes ingatlant szerez. Amennyiben az adásvétel tárgyát képező ingatlant végrehajtási jog terheli, érdemes a szerződés megkötése előtt a végrehajtási jog jogosultjától a bejegyzett teher alapjául szolgáló tartozás összegéről adatot kérni. De jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a NAV ezt az információt csak az adósnak adhatja ki. A tartozás nagyságrendjére vonatkozó  - egyébként adótitoknak minősülő -  információt a dologi kötelezetté vált új tulajdonos számára kiadja az adóhivatal. Ez az összeg akár az ingatlan forgalmi értékét is meghaladhatja. Bizonyosodjunk meg arról, hogy a tartozást  közvetlenül a végrehajtási jog jogosultjának fizetik meg, hiszen vevőként csak így lehetünk biztosak abban, hogy az ingatlan tehermentesítése megtörténik.

Elengedhetetlen, hogy ingatlan vásárlás előtt  meggyőződjünk az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett adatokról és az ingatlant terhelő bejegyzésekről, mert ellenkező esetben akár jelentős többlet kötelezettséget is szerezhet az óhajtott ingatlan mellé.

CímMilyennek kell lennie egy ingatlan-adásvételi szerződésnek?
Az ingatlan-adásvételi szerződések esetében a jogi közreműködő ügyvéd, jogtanácsos vagy közjegyző megkerülhetetlen. Ráadásul sok egyéb kötelező kelléke is van egy ilyen szerződésnek. Ezeket ismerteti a Piac&Profit jogi szakértője.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo