Így kell elszámolni a bizományi értékesítést

Mikor kell megkötni a bizományosi szerződést? Mit érdemes kikötni, és milyen időpontra célszerű terveznünk azt? Szerződéskötési és könyvelési tippek cégvezetőknek.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: FreeDigitalPhotos.net/pakorn

Bizományosi értékesítésről akkor beszélünk, ha a megbízó nem közvetlenül a vevők részére értékesít, hanem a termékeit bizományi szerződés alapján átadja egy másik félnek (a bizományosnak), és a vevők részére már ő értékesít. Jogi nyelven a bizományi szerződés alapján az egyik szerződő fél ellenérték fejében köteles a másik szerződő fél javára, de a saját nevében szerződést kötni harmadik személlyel.

Fontos tudni, hogy miközben a megbízó és a bizományos között megbízási, addig a bizományos és a vevő között adásvételi szerződés jön létre. A bizomány és a hagyományos adásvételi szerződési konstrukció közötti elhatárolás szempontjából a szerződések megkötésének időpontjának is van jelentősége. Ahhoz ugyanis, hogy a bizomány megállapítható legyen, a megbízó és a bizományos között a megbízásnak korábban létre kell jönnie, mint a bizományos és a 3. személy közötti adásvételi szerződésnek.

A bizományosnak a szerződésben rögzített megbízás teljesítéséért bizományi díj jár, feltéve, ha az adásvételi szerződést is teljesítették. A díj magában foglalja a bizomány ellátásával rendszerint együtt járó költségeket, kivéve az áru fuvarozásával felmerült kiadásokat és magát a bizományosi tevékenység, tehát a gondos és szakszerű eljárás ellenértékét. A bizományosi konstrukciót szigorúan el kell határolni az ügynöki konstrukciótól, ez utóbbi esetben az ügynök csak közvetítői szerepet lát el.

A megbízó a termék átadásával egy időben bizonylattal igazolja az áru eredetét, hogy azt majd a bizományos fel tudja mutatni a vevőnek. A felek a szerződésben rögzített időszakonként számolnak el úgy, hogy az adott időszakról a bizományos fogyásjelentést küld a megbízó részére, a megbízó a bizományosnak ennek alapján számlázza le az eladott termékeket. Így a bizományosnak ezen értékesítése nem igényel finanszírozási fedezetet, hiszen az árukat nem előre kell megvásárolnia, hanem csak a már eladott tételeket kell kifizetnie.

Termékértékesítésről a megbízó és a bizományos között, azaz áfaelszámolásról, akkor beszélünk, amikor a bizományos általi termékértékesítés teljesül. Ez a felek közötti elszámolással teljesül, vagyis a bizományos közli, mely termékek értékesítése valósult meg az elszámolás időszakában. A megbízó és a bizományos között az elszámolás határozott időszakra vonatkozik, így közöttük áfa szempontjából a teljesítés időpontja speciális, megegyezik a fizetési határidővel. Az adó alapjába beletartozik a bizománnyal kapcsolatos díj is.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo