Béren kívüli juttatások cikkek
A 13. havi fizetés mindent visz
Tovább nőtt a tervezett fizetésemelés mértéke a kkv-szektorban, átlagosan 10 százalékkal magasabb bérre számíthatnák a munkavállalók.
Nem cafeteria kell a magyar dolgozóknak
Helyette megfelelő béreket kell adni a munkavállalóknak.
Ezzel a megoldással kompenzálhatják a cégek a reálbér-csökkenést
A kkv-k körében minden negyedik vállalkozás számol a SZÉP-kártyával.
Nagyon szeretik a magyarok a SZÉP-kártyát
Noha a munkáltatók többsége az idén is megtartotta a tavaly kínált cafeteria-elemek zömét, adóelőnye miatt a SZÉP-kártya, illetve a pénzkifizetés teszi ki a teljes cafeteria-juttatások 96 százalékát - derül ki a BDO Magyarország adataiból.
Munkavállalók ösztönzése – milyen a hatékony javadalmazási rendszer?
A jelenlegi munkaerő-piaci helyzetben vitathatatlan jelentősége van annak, hogy a munkáltató milyen teljesítmény javadalmazási rendszert alkalmaz a munkavállaló munkájának elismerésére, amely kétséget kizáróan javíthatja, vagy fenntarthatja a jövőbeli teljesítményüket, növelheti a munkavállalók lojalitását és tartós elkötelezettséget is eredményezhet a munkáltató irányába.
Végrehajtás alá vonhatók a munkavállalói juttatások?
2019. január 1-től más nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősülő - többek között - a munkáltató által a munkavállalónak juttatott ajándékkártya. Gyakori kérdésként merül fel, hogy a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) rendelkezéseit figyelembe véve a nyújtott ajándékkártya juttatásokból a munkáltatónak hogyan kell érvényesítenie a munkabérre vonatkozó letiltásokat, levonásokat?
Nem sikerült kinyírnia a kormánynak a cafeteriát
A juttatásokat terhelő közterhek növekedése, valamint a rugalmas juttatások szinte valamennyi elemének kivezetése ellenére a cafeteria rendszere él és virul hazánkban. Ez derül ki a Szent István Egyetem Menedzsment és HR Kutató Központja kutatóinak a Cafeteria TREND Magazin, az Országos Humánmenedzsment Egyesület, a Humán Szakemberek Országos Szövetsége és a BKIK támogatásával elkészített felméréséből.
Cafeteria 2019, illetve ami maradt belőle
Most induló sorozatunkban sorra vesszük a 2019. január elsejétől érvényes adójogszabály-változásokat szakértőnk, az Írisz Office adótervezői segítségével. Az első részben a cafeteriarendszert vesszük szemügyre – illetve ami maradt belőle.
Cafeteria 2019: minden szem a munkáltatón
Jövőre is a legjobb munkáltatói juttatások között lehet a pénztári hozzájárulás: a dolgozók számára 10 százalékos pluszt jelenthet ahhoz képest, mintha ugyanazt a pénzt fizetésként kapnák meg – közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (Pénztárszövetség).
Egy mentsvár maradt a cafeteriában
Amíg az elfogadott őszi adócsomag értelmében a legtöbb cafeteriaelem bérként adózik jövőre, addig a munkáltatók kedvezményesen a dolgozók pihenését és az egészségcélú költéseket támogathatják a SZÉP kártyán és az egészségpénztáron keresztül. Az önkéntes pénztári célzott szolgáltatások céges támogatása továbbra is 40,71%-kal adózik, a legújabb kedvezmény pedig, hogy a dolgozóknak 20% szja-visszatérítés jár a megszokott munkáltatói hozzájárulás után.
Megszavazták az adócsomagot: itt vannak a részletek
Az Országgyűlés kedden elfogadta a kormány legfrissebb adócsomagját, amely egyebek mellett 8 millió forintról 12 millió forintra emelte az egyéni vállalkozások alanyi adómentességének értékhatárát, továbbá 2023 végéig meghosszabbította a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs alkalmazását azon új lakóingatlanok értékesítésekor, amelyek idén november 1-jén végleges építési engedéllyel rendelkeztek.
Juttatások az év végén – érdemes figyelni
A 2019-re elfogadott adótörvény csomag jelentős emelkedést hoz sok népszerű juttatás közterheiben. Ezért különösen fontos lesz az év végi juttatások időzítése. Elég jelentős pluszköltséget eredményezhet ugyanis, ha egy adómentes juttatás pár nap késés vagy egy dokumentációs hiba miatt jövedelemként adózik majd.
Radikálisan újragondolt cafeteria: mutatjuk, mi maradt
A nyári adócsomagban gyakorlatilag felszámolta a kormány az adómentes és kedvezőbb adókulcsú béren kívüli juttatásokat, de azért marat néhány lehetőség, amelyet a LeitnerLeitner szakértőinek segítségével gyűjtöttünk egybe.
Cafeteria 2019: mire számíthatnak a munkavállalók?
Az Országgyűlés elfogadta a 2019-re vonatkozó adótörvény csomagot. Bár várhatóan őszi parlamenti ciklusban még alakulhat a személyi jövedelemadóról szóló törvény, a frissen elfogadott csomaggal az alábbi – alapvetően új - keretek között tervezhetik a munkáltatók a 2019-es juttatásokat – hívta fel a figyelmet Fata László cafeteriaszakértő.
Adózás 2019: bemutatjuk a legfontosabb változásokat
A július huszadikán elfogadott adótörvényekben számos módosítás található, amelyek lényeges pontokon érintik a vállalkozások adózását. Az alábbiakban az OrienTax adótanácsadó szakértőjének segítségével bemutatjuk a legfontosabb adótörvény változásokat.
Adózás 2019: ellehetetlenülhet a cafeteriarendszer
Az elmúlt években a sorozatos törvényváltozások ellenére is felértékelődött a cafeteria szerepe a munkáltatók szemében: a szorító munkaerőpiaci helyzet következtében mind fontosabb eszköznek tekintik a béren kívüli juttatásokat a dolgozók megtartásában.
Cafeteria: mindenkinek egyformán?
Kis munkaadók, nagy multik, régi cafeteriások és a juttatásokkal frissen ismerkedő cégek körében mind-mind találkozok azzal a kérdéssel, ami valami régi verziójú vagy éppen nem jól értelmezett adótörvény egy sorára épülő tévhitből táplálkozhat. Ez pedig nem más, mint hogy... A CAFETERIÁT EGYSÉGESEN KELL ADNI!?
Cafeteria 2018: így lehet adómentes a biztosítási díj térítése
Hogyan tudja a munkáltató a munkavállaló által kötött kockázati biztosítás díját adómentesen téríteni a béren kívüli juttatások, azaz köznapi nevén a cafetéria rendszer keretében?
Cafeteriából is lehet fizetni a Diákhitelt
Idén már a cafeteriából is törleszthető a diákhitel, amely havonta legfeljebb a minimálbér 20 százaléka, 27 600 forint lehet. Ez a cafeteria elem kizárólag a diákhitel kiegyenlítésére fordítható, a törlesztési kötelezettség az aktív hallgatói jogviszony megszűnését követő negyedik hónapban lép életbe.
Utalvány cafeteriában? Nem mindegy milyen
Minden reálisan gondolkodó cégvezető igyekszik megtalálni a jogszabályok sűrű erdejében azokat az ösvényeket, amelyek mentén csökkentheti az eredmény érdekében szükségesen felmerülő költségeket. Ezek közül az egyik legjelentősebb a munkaerővel kapcsolatos költségek köre. Az utóbbi szakemberhiányos időszakban az adóoptimalizálással párhuzamosan egyre inkább előtérbe kerül az a szempont is, hogy az alkalmazottak hogyan viszonyulnak a különféle kedvező adóztatású juttatásokhoz.
Cafeteriában egyre népszerűbb a nyaralás
Egyre népszerűbb a Széchenyi Pihenőkártya a munkáltatók és a munkavállalók körében, a kártyák száma, a feltöltött és a felhasznált összeg is emelkedik.
Kétmilliárdot kéne elköltenünk pár hét alatt
Továbbra is mintegy 2 milliárd forintra tehető annak a még 2015-ben juttatott összegnek a nagysága, amelyet a munkavállalóknak május végéig kell elkölteniük a SZÉP-kártyájukról. A határidőt követően a kártyakibocsátó cégek a fennmaradó összegeket leemelik a kártyáról, és a munkáltatóknak utalják vissza. A BDO Magyarország alábbi összefoglalója röviden eligazít arról, hogy a SZÉP-kártya birtokosai hogyan ellenőrizhetik lejáró egyenlegüket, és milyen lehetőségeik vannak arra, hogy a fennmaradó rövid időszakban hatékonyan tudják felhasználni a fennmaradó összegeket.
Adójóváírással támogatnák az öngondoskodást egy javaslat szerint
Egy most elkészült tanulmány a meglévő adózási feltételek mellett egy új adózási lehetőség bevezetését javasolja, amelyben a munkáltató, a munkavállaló és az állam közösen vállal felelősséget az öngondoskodás erősítéséért. A javaslat részleteit dr. Kravalik Gábor az ÖPOSZ elnöke ismertette a Piac & Profit konferenciáján.
Mennyibe kerül idén a cafeteria?
A tavalyi adótörvény-módosítások a béren kívüli juttatások adózását sem hagyták változatlanul. Összefoglaltuk a legfontosabb változásokat és tudnivalókat a 2017-ben adható munkáltatói juttatásokra vonatkozó szabályokról.
Így néz ki idén a cafetéria
Az Országgyűlés által tavaly elfogadott adótörvény-módosítások több ponton érdemben és alapvetően megváltoztatták a cafeteriarendszerek gerincét adó béren kívüli juttatások szabályait. A módosítások a vállalkozásokat a cafeteriarendszereik újragondolására késztethetik, az érvényes kereteket foglaljuk össze az alábbiakban az RSM Hungary szakértőjének segítségével.
A járulékcsökkentés a cafeteriát is megdobhatja
A szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulás egyidejű, 5%-os csökkentése jelentős megtakarításokat eredményezhet a hazai vállalkozásoknak, amelyet akár a béren kívüli juttatások további emelésére fordíthatnak, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Baker Tilly Hungária.
Hasznos tanácsok a jövő évi cafeteriához
Sokat változik a cafeteriarendszer jövőre, jön a készpénzes juttatás, és több tétel más kategóriába kerül. Az sem mindegy, hogy mit mikor és kinek adunk – hívta fel a figyelmet Király Ágnes, a Top Cafeteria szakértője a Piac & Profit konferenciáján.
Mondunk egy juttatást, ami a munkaadónak is jó!
Muszáj jövőre többet adni a dolgozóknak. Vagy a fizetését, vagy a plusz juttatásokat – cafeteriát, béren kívüli juttatásokat – kell növelni, különben versenyhátrányba kerül a tehetséges munkavállalóért folytatott küzdelemben. De vajon melyik megoldás az, amelyik egyaránt jó a munkavállalónak és a munkáltatónak is? Balázs Ivánt, az UFS Group egészségbiztosítási szakértőjét kérdeztük.
Végre eldöntötték, hogy adózunk jövőre
Az utolsó pillanatban is jelentősen alakuló, fontos változásokkal elfogadta a Parlament a jövő évi adózással kapcsolatos törvényeket. Összeszedtük a vállalkozásokat érintő legfontosabb módosításokat.
Cafeteria 2017: mi marad a zsebben jövőre?
Pénteken az Országgyűlés elé került a 2017-es adótörvények friss módosító csomagja. A tervezett változások néhány pontban érintik a cafeteria jövő évi szabályait is, így egy hajszálnyival alacsonyabb lesz a béren kívüli juttatások adómértéke, ugyanakkor több népszerű juttatási forma magasabb kulccsal adózik majd.
Marad a Szép kártya
A kormány elkötelezett a SZÉP kártya fenntartásában, mivel az egyaránt jó a magyar családoknak és a turisztikai szakmának - közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség, annak kapcsán, hogy sajtóértesülések szerint 2018-tól kivezetnék ezt a juttatási rendszert.
A Szép kártyát is kivégezné a kormány?
Az Erzsébet-utalvány jövő évi megszüntetése után az Orbán-kormány azt tervezi, hogy 2018. január 1-jével kivezeti a Széchenyi Pihenőkártya (Szép kártya) mindhárom alszámláját: a vendéglátásra, a szálláshelyekre és a szabadidőre vonatkozót is – értesült a Magyar Nemzet.
Visszafogja az öngondoskodást a cafeteria adóemelése
A munkavállalók számára továbbra is fontos a nyugdíj- és egészségpénztári megtakarítás, ezért a cafeteriarendszer várható átalakítása után a készpénzes béren kívüli juttatás egy része jelentheti a fedezetet az egyéni befizetésekre – derült ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége által rendezett Pénztár-konferencián.
Rosszul járunk jövőre a cafeteriával
A cafeteriát érintő adószabályozás átdolgozását követeli a kormánytól a vegyipari szakszervezet (VDSZ), mert a szervezet szerint már most látni, hogy a jövőre tervezett változtatások miatt rosszul járhatnak a dolgozók. Mérsékelni kellene a beiskolázási támogatás, valamint az önkéntes pénztári befizetések adóját is.
Egyszerűbb és jobban megéri a lakhatási támogatás
2016. augusztus 1-jén léptek hatályba a lakáscélú munkáltatói támogatást érintő jogszabályi változások, amelyek pontosítják a méltányolható lakásigényt és a lakhatási támogatás egyéb feltételeit. Ez a támogatási forma többszörösen is megérheti a cégeknek.
Cafeteria: mit fizetnek a cégek jövőre?
A cafeteria jövőre tervezett adóemelései miatt tovább csökken a nyugdíjpénztári hozzájárulást és az egészségpénztári befizetést adó munkáltatók és az igénybe vevő munkavállalók száma – derült ki egy friss felmérésből.
Kap még itt valaki cafeteriát?
Alig néhány munkavállaló számíthat cafeteriára a következő egy év során: a kkv-k közel kétharmada nem tervezi béren kívüli juttatással támogatni dolgozóit – derül ki a K&H kkv bizalmi index adataiból. Az adótörvények változása következtében a vállalkozások már most elkezdték újragondolni cafeteria rendszerüket: a pénzbeli jutalom máris a harmadik helyre lépett elő a juttatások között, amelyet az étkezési hozzájárulás és a közlekedési költségtérítés előz meg.
Bátrabban nyúltunk a SZÉP-kártyához
Idén július végéig több mint 10 százalékos növekedést mutat a SZÉP-kártya költések összege az előző év azonos időszakához képest, a kártyakibocsátók adatai szerint a nagyobb összegeket a nyári szezonban költik el a kártyabirtokosok, a legnépszerűbb a vendéglátás alszámla - derült ki a kártyakibocsátók adataiból.
Radikális változások jöhetnek a cafeteriában
A nyári adótörvények módosításai a béren kívüli juttatások rendszerét sem hagyták érintetlenül. Az RSM Hungary szakértője szerint a jogszabályváltozások miatt radikálisan alakulhat át jövőre a cafeteria rendszere, a változások legnagyobb vesztesei az önkéntes pénztárak lehetnek.
Változnak a cafeteriakeretek (is)
Jelentős változások következnek be a béren kívüli juttatások területén: az úgynevezett cafetéria juttatások köre 2017-től nagymértékben leegyszerűsödik, ugyanakkor jelentősen szűkül is. Az új szabályok két típusú béren kívüli juttatást tesznek majd lehetővé. A LeitnerLeitner szakértőinek segítségével bemutatjuk a legfontosabb változásokat.
Cafeteria: mi lesz a zsebben jövőre?
A cafeteria-rendszer átformálása mellett újabb áfacsökkentésekre készülhetünk a 2017-es adócsomag alapján a változásokra, már most érdemes készülni – hívják fel a figyelmet az IB Grant Thornton Consulting szakértői.
Így fog kinézni jövőre a cafeteria
Az Országgyűlés elfogadta a 2017-re vonatkozó cafeteria szabályokat. Jön a százezer forintos készpénzjuttatási lehetőség, megmaradnak az adómentes juttatások, 50 százalékos munkáltatói terhet kell fizetni jövőre a bérlet és az iskolakezdési támogatás után.
Megvannak a cafeteria új szabályai
Elkészítette a béren kívüli juttatások átalakításáról szóló javaslatát a Nemzetgazdasági Minisztérium – tudta meg a Magyar Idők. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint az alkalmazottak kedvezményes adózás mellett évente százezer forintot kaphatnak készpénzben. Ezen felül a közszféra munkavállalói további százezer, a versenyszféra dolgozói pedig 350 ezer forinthoz juthatnak Szép-kártyán.
Nem szétverni kellene a cafeteriát, csak kinyitni a piacot
Lázár János kancelláriaminiszter a 49. kormányinfón már csepegtetett némi információt az újratervezett cafeteriarendszerről, ám az is kiderült, a kormány előtt heverő variációkból – a pletykák szerint legalább 8 tervezet létezik – még nem sikerült választani. Király Ágnes cafeteriaszakértő szerint valójában nincs is szükség a jelenlegi rendszer megváltoztatására, kizárólag a SZÉP-kártya és az Erzsébet-utalvány szolgáltatói hátterét kellene liberalizálni. Az uniónak ugyanis semmi baja a magyar béren kívüli juttatásokkal.
Lázár: maradhat a Szép Kártya
Bár döntés még nem született, Lázár János kancelláriaminiszter szerint a Szép Kártya minden bizonnyal megmarad a juttatások rendszerében. Az Erzsébet-utalvány sorsa azonban továbbra is bizonytalan.
Cafeteria: túl sok jóra ne számítsunk
Továbbra sem számíthatnak sok jóra a munkavállalók. Tízből mindössze négy kkv tervezi béren kívüli juttatással támogatni dolgozóit, elsősorban étkezési hozzájárulással, közlekedési költségtérítéssel és pénzbeli jutalommal” – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Cégméret szerint jelentős különbségek vannak, leginkább a középvállalkozásoknál dolgozók számíthatnak béren kívüli juttatásra.
A SZÉP Kártyának is annyi lehet
Már a kormány előtt vannak a javaslatok a cafeteria rendszer készpénzesítésével kapcsolatban: az Erzsébet utalványokat megszüntetné az MKIK, de lapértesülések szerint lehet, hogy a SZÉP Kártyáknak is búcsút inthetünk.
A bér nem, csak a statisztika javul a cafeteria megszüntetésével
A bedarálásra ítélt cafeteriarendszer jelentős bevételt hoz az államnak és mérhetően segít több iparágat. De fontos szerepe van abban is, hogy ha kell, magunktól védjen meg minket. Ráadásul a helyette javasolt kétszintű bérrendszer a szakértő szerint csak a statisztikákban jelentene több fizetést.