Piac&Profit/MTI cikkei
Piac&Profit/MTI cikkei
Mi lesz veled Európa, hogyan tovább Magyarország az EU-ban?
Nem hisz az eurózóna, az EU és a nyugati világ összeomlásáról szóló katasztrófajóslatokban Martonyi János, aki szerint Magyarországnak az európai integrációban a centrumhoz kell tartoznia. Ez az irány, a perifériáról való elkerülés a mindenkori magyar érdek a magyar külügyminiszter szerint, aki kedden Budapesten a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetségének tisztújító közgyűlésén tartott előadást „Mi lesz veled Európa, hogyan tovább Magyarország az EU-ban?" címmel.
Az IMF-hitel külföldi szemmel
Több külföldi lap is cikket jelentetett meg kedden arról, hogy Magyarország az IMF-hez fordult. Véleményük szerint a magyar kormány a piaci nyomás miatt kényszerült erre a lépésre, amely ellentétben áll eddig hirdetett gazdaságfilozófiájával.
Így változik az életünk jövőre!
Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a jövő évi adószabályokat. A változtatások értelmében a jelenlegi 30-ról 37 százalékra emelkedik az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) kulcsa, a munkaadó által fizetendő tb-járulék pedig 27 százalékos, szociális hozzájárulási adóvá változik.
Válság válságot szül?
A kelet-közép-európai régió gazdaságainak növekedésére is hatással lehet és szűkítheti hitelellátásukat, hogy az euróövezeti válság további mélyülése leánybankjaik finanszírozásának csökkentésére kényszerítheti az euróövezeti bankokat - áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban ismertetett helyzetértékelésében. A növekvő finanszírozási költségek és a feszesebbé váló tőkemegfelelési követelmények is erősítik annak kockázatát, hogy a nyugat-európai bankok nem tudják majd szükség esetén finanszírozni kelet-közép-európai érdekeltségeiket.
Bíróság elé citálhatják Magyarországot
Tíz hetet kapott hazánk, hogy reagáljon a külföldi bankoknak a devizahitelek végtörlesztésével kapcsolatos aggályaira - közölte az osztrák APA hírügynökségnek Michel Barnier belső piacért felelős biztos szóvivője. Ha kártérítésre kerül sor, akkor a kormány különadók formájában hajtaná be a 100-150 milliárdos plusz kiadást.
Segélycsomagok helyett
Az adósságválság az eurózóna magvát is sújtja, ez ügyben ne legyenek illúziók - jelentette ki Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke Brüsszelben. A Financial Times internetes kiadásában megjelent cikk szerint elkészült az a tanulmány, amely az eurókötvények kibocsátásának lehetséges forgatókönyveit tartalmazza. A pillanatnyilag leginkább célravezető megoldásról még meg kell győzni Németországot is.
IMF: mik az együttműködés formái?
A Nemzetközi Valutaalap és a magyar kormány együttműködésének végső formája a piaci viszonyok alakulásán túl a finanszírozás feltételek olyan klasszikus mérőszámain múlik majd, mint a devizatartalékok mértéke, a tőkemenekítés kockázata, valamint a költségvetési kilátások és a költségvetési tervek hitelessége. A megállapodás esélyét londoni felzárkózó piaci elemzők mintegy kétharmadosra teszik.
A korhatár nő, a nyugdíj nem nagyon
A nyugdíjkorhatár és az átlagnyugdíj alakulását térképezték fel több európai országban az MTI tudósítói. Mindenütt gondot okoz az egyre korosodó társadalom, a fogyatkozó források. Így a korhatárt mindenütt emelik, általában óvatosan és fokozatosan. A nyugdíjak vásárlóértékének megőrzése már sokkal nagyobb gondot jelent, nem függetlenül az egyes országok fejlettségi szintjétől.
Matolcsy: ez az igazi gyengeségünk
Siker a Kárpát-medencében címmel tartott előadást Matolcsy György szombaton Budapesten, a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola konferenciáján. A tárcavezető szerint a válság hatására mindenhol veszélybe került a gazdasági növekedés, s Magyarországon az a tét, hogy meg tudjuk-e őrizni a 0 százalék feletti bővülési ütemet. A nemzetgazdasági minisztert az index.hu tudósítása szerint mint „a magyar pénzügypolitika vezénylő tábornokát" konferálták fel, „aki egyenesen a lövészárkokból érkezett".
Elkerülhető az „ördögi spirál"
Várhatóan nehezek lesznek a tárgyalások az IMF-fel, de ha a kormánynak sikerülne megállapodásra jutnia a Nemzetközi Valutaalappal, az jelentősen csökkentené a magyar kockázati felárakat - vélekedtek Magyarország tárgyalási szándékának bejelentéséről pénteki helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.
Matolcsyék rögtönöztek?
A kormány csütörtök délutáni bejelentése szerint ismét megállapodást köt Magyarország az IMF-fel. Az IMF csütörtök este kiadott közleménye szerint a jelenleg Budapesten tartózkodó IMF-küldöttség nem folytat hiteltárgyalásokat.
IMF: az államcsőd elkerüléséért
„Aligha járul hozzá a bizalom helyreállításához", hogy a tárgyalási szándék bejelentése előtt nem tájékoztatták az érintett feleket, írja a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása, amely hangot adott annak a feltételezésnek, hogy az IMF-fel kapcsolatos magyar bejelentés csupán kísérleti léggömb volt. A külföldi sajtó egyetért abban, hogy a bejelentés az államcsőd elkerülése érdekében történt, abban viszont kételkedik, hogy az IMF ajánlata megfelel majd a magyar kormány eddig követett gazdaságpolitikájának.
Egyre több embert nem érdekelnek a pártok
Nagyjából másfélszeres a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben, a Jobbik tartja az elmúlt hónapokban megszerzett pozícióját, az LMP támogatottsága kicsit felfelé mozdult, a Demokratikus Koalíció támogatottsága a zászlóbontás után néhány héttel a biztos pártválasztók körében 1 százalékos - állapítja meg az Ipsos legfrissebb, november 7. és 14. között, 1500 fő megkérdezésével készült elemzése.
Szigorítottak a bankok
A kockázatvállalási hajlandóság csökkenése hosszabb ideje, újabban pedig a hitelezési képesség - a tőke- és likviditási helyzet - romlása is okozza, hogy a vállalati szegmensben a bankok által hitelezni kívánt ügyfélkör egyre szűkül. A Magyar Nemzeti Bank csütörtökön közzétett legújabb, 2011 októberében lefolytatott hitelezési felmérése azt is megállapítja, hogy a kereskedelmi ingatlan-, valamint a kis- és mikrovállalati hitelezés nem árjellegű feltételei tovább szigorodtak. A vállalati hitelezésben a bankok 16-20 százaléka szigorított a harmadik negyedévben, és az év végéig további szigorítást tervez a hitelezési feltételekben. A bankok azt is jelezték, hogy 2011 utolsó és 2012 első negyedévét lefedő időszakban a lakossági jelzáloghitelek kamatai emelkednek.
Tovább csökkent a teljesítmény
A nagyberuházások hiánya és a lakásépítések visszaesése csökkentette szeptemberben is az építőipari termelést, amelynek volumene 12 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban, és az előző havihoz képest is 2 százalékkal csökkent. Az év első kilenc hónapjában a termelés 10,6 százalékkal maradt el a 2010 azonos időszakitól.
Csak integrációval éli túl az euró a válságot
Tovább kell mélyíteni az euróövezeten belüli integrációt a nemzetközi gazdasági válság leküzdésének érdekében, de ez nem hozhatja hátrányos helyzetbe a tíz többi EU-tagállamot - hangoztatta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén felszólalva.
A vártnál jobban teljesítettünk
A hazai elemzői várakozásokkal nagyjából megegyezett a magyar GDP harmadik negyedéves adata, londoni elemzők a jelzettnél kisebb mutatót vártak. A növekedés elsősorban a mezőgazdaság teljesítményének, másodsorban az ipari exportnak köszönhető. A statisztikai hivatal közleménye szerint a GDP-becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek. Az ipari termelés volumene a részletes adatok szerint szeptemberben 3 százalékkal nőtt 2010 azonos időszakához képest.
Átfogó ellenőrzések indulnak
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és megyei kormányhivatalok megkezdték az ünnepek előtti ellenőrzéseiket a kereskedelemben, amelynek célja a biztonságos karácsonyi vásárlások feltételeinek biztosítása.
Egyre közelebb kerülünk Kínához
Kínai vállalkozókkal, pénzügyi cégekkel való megbeszélésekkel folytatódott Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter kínai látogatásának sanghaji programja.
Nem javít a helyzeten a közmunka
Ha létrehozunk egy másodlagos munkaerőpiacot, amely tisztán az adófizetők pénzéből finanszírozott, akkor a statisztikai mutatók ugyan javulnak, de gazdasági helyzetünk nem - mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára kunhegyesi sajtótájékoztatóján.
Újabb recesszió, újabb leminősítések?
Magyarország adósmegítélésének romlása is mutatja, hogy a piacok egyre kritikusabban figyelik az országok pénzügyi teljesítőképességét. Az eurózóna válságának felgyorsulása óta a jó és rossz adósságok között is szelektálnak, és a francia sajtó szerint Franciaország egyre inkább a rosszak közé csúszik át. Ausztriában is aggódnak az eddigi kiváló besorolás esetleges lerontása miatt. A Nemzetközi Valutaalap pénteken nyilvánosságra hozott elemzésében újabb recesszió „fokozott veszélyére" figyelmeztette a fejlett gazdaságokat.
Gyorsult az infláció októberben
Négy hónap lassulás után októberben ismét gyorsult az infláció. Havi összehasonlításban 0,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, és 3,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal. A vártnál magasabb októberi magyarországi inflációs adatok ellenére sem jósolnak egyelőre MNB-kamatemelést londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a magyar jegybank pénzügypolitikáját továbbra is elsősorban az euróválság és a forintárfolyam alakulása határozza meg.
Hajszálra a bóvlitól Magyarország
Kiszámíthatatlanabbá vált a magyarországi gazdaságpolitikai környezet a felügyeleti szervek meggyengülése és bizonyos bevételi oldali költségvetési döntések miatt, és ennek negatív hatása lesz a gazdasági növekedésre és a kormányzati pénzügyekre. A külső pénzügyi és gazdasági környezet hatásai mellett erre is alapozta döntését a Standard & Poor's, amikor Magyarország devizában és forintban fennálló szuverén adósságának befektetési ajánlású BBB mínusz/A-3 szintű osztályzatait negatív kihatású megfigyelés alá vette szombaton. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő pénteken rontotta az eddigi stabilról a leminősítés lehetőségére utaló negatívra Magyarország államadósi besorolásainak kilátását.
Új lehetőségek Észak-Magyarországon
Újabb 6,1 milliárd forint keretösszegű pályázatot hirdetett meg Észak-magyarországon a regionális fejlesztési tanács - jelentette be Becsó Zsolt, a tanács elnöke Egerben.
Kkv-k nélkül nincs magyar gazdaság
A multinacionális vállalatokra illetve a kisvállalkozásokra is szüksége van a magyar gazdaságnak, és fontos, hogy ezek együtt tudjanak működni - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára csütörtökön a Világgazdaság és a Magyarországon működő bilaterális kamarák Multik nélkül nem megy című konferenciáján, Budapesten.
Merre induljon a magyar kkv?
Az európai kis- és középvállalkozások használják ki jobban a gyorsan növekvő, feltörekvő piacokban rejlő lehetőségeket, például Kínában, Indiában, Oroszországban vagy akár a délkelet-ázsiai és a latin-amerikai régióban - közölte állásfoglalásában az Európai Bizottság.
10 ezer álláskeresőnek segítenek Miskolcon
Szabad a pálya elnevezéssel pályaválasztási kiállítást rendez november 9-én és 10-én a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja Miskolcon.
Nem mindenkinek megy rosszul Magyarországon
A múlt évi adatok alapján a Magyarországon működő német tulajdonú cégek többsége növelte forgalmát és nyereségét - közölte a gazdasag.hu üzleti hírügynökség hétfőn az Opten Informatikai Kft. adataira hivatkozva.
Orbán eldöntötte: viszlát eva!
Orbán Viktor miniszterelnök határozott és kemény volt a Fidesz-KDNP hétfői frakcióülésén abban, hogy meg kell szüntetni az egyszerűsített vállalkozói adót, az evát; a kormánypárti frakció azonban arra kéri a kabinetet, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy jövőre emeljék meg az eva kulcsát 35 százalékra, és csak 2013-tól szűnjön meg - közölte Lázár János budapesti sajtótájékoztatóján. Rogán Antal arról beszélt, elképzelhető, hogy jelentősen csökken a gépjárművek után fizetendő regisztrációs adó.
Befellegzett az adóparadicsomoknak?
A kétnapos cannes-i találkozón a G20-ak elsősorban a görög válság továbbterjedését próbálták megakadályozni, amelynek veszélye továbbra is fennáll. Erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy Olaszországgal kapcsolatban erősödjék a piaci bizalom. A csoport országai a Nemzetközi Valutaalap forrásainak növelésében is megállapodtak, a megoldást tekintve még nincs megegyezés. Az elnöklő Franciaország köztársasági elnöke azt is bejelentette: azokat az országokat, amelyek adóparadicsomok maradnak, ki fogja közösíteni a nemzetközi közösség.
Lesz-e országmentés a "görögsaláta-törvényekből"?
A kormánypártok dicsérték a 2012. évi költségvetést megalapozó törvényeket és a büdzsé tervezetét, az ellenzék a költségvetés visszavonását követelte a parlamentben a pénteki hatórás időkeretű általános vitában. A kormánypártok és az ellenzék is három-három órán át érvelhettek.
Mégsem lesz előrehozott választás
Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök péntekről szombatra virradó északa bizalmat kapott a parlamentben. Kormánya a helyén marad, miután megnyerte a bizalmi szavazást, de nincs kizárva a kabinet átalakítása sem.
Hétfőn sok minden eldől
Hétfői ülésén foglal állást a Fidesz parlamenti frakciója az adótörvényekhez benyújtott összes módosító javaslatról, így azokról is, amelyek az egyszerűsített vállalkozói adót, az evát érintik - közölte a kormánypárti képviselőcsoport sajtóosztálya pénteken.
Ki fogja megmenteni Európát?
Obama további részleteket vár az európai helyzetről, a kínai és az orosz elnök pedig úgy véli, Európán múlik, hogy mi lesz Európával. A görög referendum lemondása után is bizonytalan, miként oldható meg az euróövezeti adósságválság.
Kifelé is van út az eurózónából
Földindulásszerű jelentősége van annak, hogy euróövezeti vezetők nyíltan felvetették egy tagállam távozásának lehetőségét, bárhogyan is végződik a görög népszavazási epizód, közölték csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A bankválság mellett politikai krízis is van Európában
Egy közös euróövezeti pénzügyminisztérium csírájának nevezte az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt Soros György magyar származású amerikai befektető, aki szerint az euróövezeti adósságválsággal az Európai Unió immár dezintegrációs szakaszba lépett.
Mégsem lesz görög népszavazás
A görög kormányfő visszavonta az adósságcsomagról kiírandó népszavazás tervét, miután a legnagyobb ellenzéki pártelnöke közölte vele: támogatja az újabb eurós mentőcsomag fejében a parlament elé terjesztendő takarékossági csomagtervet.
Könyebb lesz Pécsen pályázni
Széchenyi programiroda nyílt Pécsen csütörtökön, hogy tanácsokkal és tájékoztatókkal segítse az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) pályázóit. Idén összesen 19 iroda nyílik, ebből eddig a székesfehérvárit és a pécsit adták át hivatalosan.
Görögország mehet, az euró marad
Teljesen felborította a görög népszavazásról történt hétfői meglepetésszerű bejelentés a G20-ak csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóját, amelynek első fele a világgazdaság helyzetével foglalkozott volna. Ehelyett a görög válság és az eurózóna kérdéseit vitatják meg Cannes-ban a világ vezető politikusai. Szerda este az uniós vezetők világossá tették: Görögország a referendum előtt nem jut európai uniós pénzhez.
Rosszabb helyzetbe kerülnek jövőre a munkavállalók
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket - írja a Napi Gazdaság csütörtöki számában.
Kiszúrtak a kiscégekkel, most milliókat fizethetnek
A beszállítókkal szemben tanúsított tisztességtelen forgalmazói magatartás miatt összesen 345 millió forintra büntetett meg a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) öt kereskedelmi láncot - tájékoztatott a Vidékfejlesztési Misztérium (VM). Az Auchant, a Tescót, az Aldit, a Reált és a Rossmannt a hatóság termékpálya-felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte.
Példátlan visszaesésben feldolgozóipar
Októberben 48,2 volt a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke, ami 2,5 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberinél, a mostani érték 2009 novembere óta a legalacsonyabb - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
Válságfesztivál Cannes-ban
Rendkívüli válságtanácskozást tartanak ma Cannes-ban a G20-ak csütörtök-pénteki csúcstalálkozója előtt a görög válság kiéleződése miatt, jelentette be kedd délután a berlini kormány. A rendkívüli válságcsúcsról Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök telefonon állapodott meg. A referendum bejelentése sokak szerint egyenes út a görög államcsődhöz, amely az euróövezetre is nagy veszélyt jelenthet.
Pályát módosít az egyik leggazdagabb magyar
Húsz, a húsiparban eltöltött év után Réti Attila eladta két gyárát, és könyvkiadásba kezdett. Október közepén mutatták be első köteteiket, szám szerint egy tucatot. A pályamódosítás okai mellett életfelfogásról, piacról és képregényről is beszélgettünk vele győri irodájában.
Mégis megmaradhat az egyik vállalkozói adó
Meg kell tartani az egyszerűsített vállalkozói adót, az evát - erről Lázár János szerdán, az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt, hozzátéve azonban, hogy az eva sorsáról a képviselőcsoportnak és a kormánynak kell majd megállapodnia.
A hatóság, mely munkaidőn túl is fogadja a problémákat
Bevált a hétvégi telefonos fogyasztóvédelmi ügyfélszolgálat, továbbra is jelentős igény mutatkozik arra, hogy a hatóság munkaidőn túl is elérhető legyen - közölte a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH).
Kell-e félnünk Kínától?
Kínától várnak pénzügyi támogatást az euróövezeti mentőalap megerősítéséhez az EU illetékesei, ám máris aggodalmak jelentkeznek a kínai közreműködés lehetséges következményei miatt. Olyannyira, hogy az euróövezeti országok csoportjának nem hivatalos vezetője, Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök a német közszolgálati televíziónak nyilatkozva igyekezett eloszlatni az esetlegesen növekvő kínai politikai befolyással kapcsolatos félelmeket.
Nem csak a gázolaj ára emelkedik
A gázolaj átlagára új csúcsra kerül november elsejével, s eléri a 418 forintot. A társaságok a jövedékiadó-emelést maradéktalanul érvényesíteni fogják az árakban, ugyanúgy, mint korábban az áfa-emelést, mert ha nem így tennének, akkor korlátoznák a versenyt. Az emelés valószínűleg más termékek és szolgáltatások árára is hatni fog, mivel a dízel fontos szerepet játszik a szállításban. Az autós családok 35 százaléka kevesebb tankolással, 31 százaléka pedig a szórakozásra költött összegek csökkentésével próbálja ellensúlyozni az üzemanyagok drágulásával járó plusz kiadásokat.