Piac&Profit/MTI cikkei
Piac&Profit/MTI cikkei
Hazárdjáték Magyarországgal?
Nem egyezik az új jegybanktörvény parlamenthez benyújtott és az Európai Központi Bankhoz véleményezésre eljuttatott szövege az EKB információ szerint, ezért nagyra értékelné, ha a Nemzetgazdasági Minisztérium a jövőben megfelelően tiszteletben tartaná az EKB-val szembeni konzultációs kötelezettségét - áll a szervezetnek a honlapján megjelent véleményében. A törvénytervezet eredeti változata is komoly vitákat váltott ki, az alkotmányügyi bizottság szerda esti javaslata a Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonásáról pedig továbbiakat gerjesztett. Simor András jegybankelnök szerint mind a törvényjavaslat, mint az indítvány sérti a nemzeti bank függetlenségét, jelentősen megnehezíti ésszerű működését, és súlyosan veszélyezteti szakmai hitelességét.
Devizahitel-megállapodás: segítség, de nem az igazi
A végtörlesztésből kimaradók, sőt, a törlesztési nehézségekkel küszködők számára is könnyebbséget jelenthet a kormány és a bankszövetség közötti megállapodás, amelyet csütörtök délben írtak alá Budapesten. A megállapodás adósok és a bankok mellett az állam is részt vállal a terhekből.
Jövőre szinte minden adó emelkedik
Magyarország a közvetett adók és a társasági adó terén is követi a nemzetközi trendeket: az előzők növekednek, az utóbbi kulcsa csökken, de miután jövőre szinte minden adó emelkedik, így a magyar átlagos adóterhelés nőni fog - mondta László Csaba volt pénzügyminiszter, a KPMG adópartnere, aki szerint a bérköltségek, az országkockázat, a jogszabályi környezet és a kiszámíthatóság mint versenyképességi tényező felértékelődött az elmúlt időszakban.
Oda a jogállamiság Magyarországon?
A kormányzat a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, illetve a bírák jogállásáról szóló törvények megszavazásával a jogállamiság utolsó védőbástyáját, a bíróságokat is befolyása alá vonta - áll az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért szerdai közös közleményében.
Adó 2012: Jelentős teher a vállalkozásokra
Vadász György a Magyar Iparszövetség ügyvezető elnöke szerint az adóváltozások növelik a vállalkozások adminisztrációs terheit és olyan időben sarcolják őket, amikor már nem bírnak több terhet.
Munkásvédelem vagy bérrabszolgaság?
Ágazatonként különböző minimálbér és évi 250 órára emelkedő rendkívüli munkaidő korlát szerepel többek között a kedden elfogadott munka törvénykönyvében. A nettó munkabérek megőrzéséhez szükséges emelés mértékének meghatározására a kormány kapott felhatalmazást. Az új munka törvénykönyv rendelkezései 2012. július 1-jén lépnek hatályba.
Orbán-recept a recesszió ellen
Zárt rendezvényen tartott beszédet kedden Orbán Viktor. A Széll Kálmán Alapítvány által szervezett eseményen a magyar miniszterelnök azt mondta, reális, ám nehezen elérhető célkitűzésnek tartja, hogy a magyar gazdaság jövőre ne csússzon recesszióba. A kormányfő szólt arról is, hogy az év végére törvényi szinten készen áll az a konstrukció, az az átszervezés, amelytől azt reméli, hogy Magyarország eléri a kitűzött célokat. A miniszterelnök szerint végre áttérhetünk a konszolidációs politikára, „ugyanis végre vannak rendszerek, amelyeket lehet konszolidálni".
Étrendőrség minden cégnél?
"Étrendőrség" felállítását, mármint az alkalmazottak étkezésének ellenőrzését javasolja egy egészségügyi agytröszt Nagy-Britanniában. Az EU már lépett az egészségesebb táplálkozás irányába, így biztonságosabb és átláthatóbb lesz az élelmiszer-adalékok - tartósítók, stabilizátorok, színezékek, édesítők - használata.
Egymilliárdot kapnak a borászok
A bortermelők december 16-ig nyújthatják be kérelmeiket a vissza nem térítendő, technológiai fejlesztést szolgáló egymilliárd forintos támogatási keretre - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM).
Hitelszűke fenyeget
A hitelezés visszaesését okozhatja az Európai Unióban a rendszerkockázati jelentőségű bankok számára előírt tőkemegfelelési mutatók teljesítése - áll a Handelsblatt című német üzleti lap hétfői összeállításában, amely szerint a hitelszűke elsősorban a kelet-európai országokat fenyegeti.
Az IMF-delegáció ma érkezik Budapestre
Ma érkezik Budapestre a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió küldöttsége. Az IMF magyar misszióvezetője, Christoph Rosenberg az Európai Bizottság képviselőivel közösen december 13. és 16. között megbeszéléseket folytat, és tájékozódik a költségvetéssel kapcsolatos fejleményekről.
Orbán: 2012 viharos év lesz
Napirend előtt beszélt a Parlamentben Orbán Viktor. Felszólalásában a költségvetés átalakítása és a brüsszeli megállapodás mellett szó esett célokról, és a miniszterelnök kifejtette: a múlt hibáinak kijavítását a kormány az elmúlt időszakban a tehermegosztás, a felelősség és az átszervezés politikája alapján kezdte meg.
Orbán még nem tudja
"Még csak most kezdem" - ezt válaszolta a Fidesz-KDNP hétfő reggeli frakcióülésére érkezőben Orbán Viktor miniszterelnök arra az újságírói kérdésre, milyen átalakítások lesznek a jövő évi büdzsében.
A kockázatok megmaradtak
A jövőbeli pénzügyi válságokat kivédhetik, a jelenlegit azonban nem oldják meg a brüsszeli EU-csúcson kidolgozott szabályozási alapelvek - vélekedtek a csúcstalálkozó utáni kommentárjaikban londoni pénzügyi elemzők, akik végrehajtási kockázatokat is látnak, és hiányolják az Európai Központi Bank szerepének megerősítését.
Miről tárgyaljon a parlament a miniszterelnök szerint?
Orbán Viktor szombaton exkluzív interjút adott m1-nek - amelyet vasárnap este ad le a közszolgáltai televízió -, és miként pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján, beszélt az EU-csúcson született megállapodásról és arról, hogy Magyarország gazdaságának gondokkal kell megküzdenie. A miniszterelnök televíziós nyilatkozatában azt mondta, hogy jövő héttől már tárgyalnia kell a parlamentnek a brüsszeli döntésről, Brüsszelben pedig azt vetítette előre, hogy az átdolgozott költségvetés is jövő héten már a Ház előtt lesz.
A kormány is pesszimistább lett
Az eurózóna lassuló gazdasági növekedése miatt Magyarországon is újra kell tervezni a jövő évi pénzügyeket - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben, az EU-országok csúcsvezetőinek tanácskozása után tartott sajtótájékoztatóján.
Egyedül maradt Nagy-Britannia
Huszonhat tagország támogatja az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek pénteken Brüsszelben tartott találkozóján elhatározott kormányközi szerződés elkészítését - erősítette meg Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke a kétnapos ülést lezáró sajtótájékoztatón.
Máshogy kérjük az eurómilliárdokat
Magyarország az európai uniós fejlesztési források átcsoportosítását kezdeményezi a 2007-2013. évi költségvetési időszakban biztosított keret maradéktalan felhasználása, a pénzvesztés kockázatának csökkentése érdekében - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ).
Kkv pályázatok: már a mobiltelefonon is
A kis- és középvállalkozások döntéshozóinak teszi könnyen kezelhetővé az uniós pályázati kiírásokat a Körics Euroconsulting mobiltelefonos alkalmazása, az iEuro, amely a vállalkozás elhelyezkedése, nagysága, és a tervezett beruházás jellege alapján listázza ki az aktuálisan elérhető pályázatokat - közölte a pályázati tanácsadó iroda.
Stabilitás hosszú, növekedés rövid távon
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón ismertette a stabilitási törvényjavaslatot, beszélt az államadósság-csökkentésről, a növekedés irányairól. A tárcavezető kisebb korrekciókat is lehetségesnek tart a parlament által modt tárgyalt 2012-es költségvetésben. Az ellenzéki pártok szerint a miniszter beismerte eddigi gazdaságpolitikája kudarcát.
A klímaváltozás miatt nincs fűtés az iskolában
Egy Celsius-fokban és télikabátban, sálban, sapkában dideregtek a diákok egy brit iskolában, mert az igazgató fontosnak tartotta, hogy a tanintézet hozzájáruljon a környezetvédelemhez.
Orbán és Matolcsy Magyarország és Európa növekedéséről
Magyarországnak konkrét reálgazdasági növekedési tervekre, így iparfejlesztési, mezőgazdasági, és szolgáltatásfejlesztési programokra van szüksége ahhoz, hogy a kedvezőtlen európai gazdasági folyamatok miatt ne essen recesszióba – mondta Orbán Viktor hétfőn Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján. Matolcsy György egy konferencián, amelyen a német pénzügyminiszter is részt vett, arról beszélt, hogy az európai válság legyőzéséhez növekedési fordulatot kell végrehajtani, meg kell határozni egy újraiparosítási koncepciót, oktatási forradalomra, duális szakképzési modellre, demográfiai, valamint foglalkoztatási fordulatra van szükség.
Tanácsadók segítik a milliók megszerzését Szolnokon is
Széchenyi Programirodát adtak át Szolnokon, a 160 négyzetméteres irodában hetente hétfőtől péntekig 9 tanácsadó várja az oda betérőket. Ezen kívül ingyenes tájékoztató és információs napokat tartanak majd az elérhető vagy hamarosan megjelenő pályázatokról, az azokkal kapcsolatos, gyakran felmerülő kérdésekről valamint a megoldási lehetőségekről.
Az óriáscégek is nehezen jutnak pénzhez
Az üzleti vállalkozásokat is veszélyezteti, és nemcsak Európában, hanem a világ más részein is a súlyosbodó euróövezeti adósságválság. Egyre inkább Európa nagy bankjait tekintik a globális pénzügyi rendszer gyenge láncszemének. A hitelszűke egyaránt sújtja a kisebb vállalkozásokat és az óriáscégeket, ami újabb elbocsátásokhoz vezethet.
Van, ahol már kölcsönözni is lehet az e-autókat
A nagyközönség is igénybe veheti hétfőtől Párizsban az első elektromosautó-kölcsönző rendszert, az Autolibet, amelyet a fővárosi önkormányzat a négy éve nagy sikerrel működő bérbicikli-hálózat mintájára hozott létre.
A nemzeti eszközkezelő felállításáról is szavaznak
Egyebek mellett a Nemzeti Eszközkezelő Tárasaság felállításáról dönthet hétfőn az előző héten két alkalommal éjszakai pihenőt sem tartó országgyűlés, majd péntekig tizenhat korábban tárgyalni kezdett javaslat - köztük a 2012. évi költségvetés - vitáját folytatja, és belekezdhet nyolc új kormányoldali előterjesztés megtárgyalásába is. Egy hónap alatt immár harmadik alkalommal ezen a héten is ötnapos ülést tart a parlament.
Változás a kormányban
Lemond Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyi államtitkára. A hírt maga Bencsik János erősítette meg egy Facebook-bejegyzésben péntek kora este.
Erősödő magyar jelenlét Moszkvában
Magyar Üzleti Klub alakult a Moszkvai Kereskedelmi Képviselet szervezésében, amely első ülését neves pénzintézeti szakemberek részvételével tartotta.
Egyre több az önkéntes Vas megyében
Egyre többen vállalnak önkéntes segítő munkát Vas megyében - mondta el a megyei önkéntes centrum szakmai vezetője. A világon leginkább a fejlett országokra jellemző, hogy az állampolgárok segítik az idegeneket, pénzt adományoznak, vagy önkéntes munkát vállalnak
Orbán szerint újra meg fogják támadni az országot
Orbán Viktor úgy készül, hogy december közepe táján újabb spekulációs támadás lesz az ország ellen. Az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta azt is, hogy szükség van egy nemzeti növekedési tervre, mert annak megalkotása és végrehajtása nélkül recesszióba esne a magyar gazdaság.
5,68 milliárdot már kifizettek
Eddig 188 projekt mintegy 12,2 milliárd forint európai uniós támogatást kapott gazdaságfejlesztésre a Nyugat-dunántúli Operatív Program keretéből. Ebből az összegből 5,68 milliárd forintot már kifizettek a kedvezményezetteknek. A beruházások összköltsége meghaladta a 27,3 milliárd forintot - tájékoztatott a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség.
Új hivatalt hozott létre a kormány
Döntött a kormány a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal létrehozásáról - az erről szóló kormányrendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg. A hivatalban a határozat értelmében 100 fő dolgozik majd.
"Korrupció? Ugyan kérem!"
Etikai szabályzatot hagytak jóvá az Európai Parlament (EP) képviselői saját részükre annak érdekében, hogy a jövőben a korrupció legkisebb gyanúját is elkerüljék.
211 ezren igényelték, 965 milliárdot kaptak
A vállalkozásoknak ténylegesen segítséget nyújtó programokra van szükség, és a Széchenyi Kártya ezt biztosítani tudja - hangsúlyozta Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója az országjárásuk tapasztalatait összegezve. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetség (VOSZ) valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) helyi szervezetei a Széchenyi Kártyát működtető KA-VOSZ Zrt.-vel közösen minden megyét érintő országjáráson emlékezett meg a 150 ezredik Széchenyi Kártya, valamint az első Agrár Széchenyi Kártya kibocsátásáról, és ismertette a vállalkozásfejlesztési lehetőségeket.
Napenergiával a tanítási szünet ellen
Napkollektor építésére pályázik a szigetközi Hédervár; Juhász József polgármester közlése szerint el akarják kerülni, hogy az év eleji esethez hasonlóan szénszünetet kelljen tartaniuk.
Kamatemelés: jöhet még több is
Ötven bázisponttal - a várakozásoknak megfelelő mértékben - emelte a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács. Amennyiben az inflációs kilátások és a kockázati megítélés tartósan kedvezőtlen maradnak, a következő hónapokban további kamatemelésekre kerülhet sor, közölte a kamatdöntő ülés után kiadott közleményében az Magyar Nemzeti Bank. A monetáris tanács megítélése szerint a következő két évben csak visszafogott ütemben folytatódhat a gazdaság növekedése
Sikeres volt a magyar-román együttműködés
Száz magyar és román kis- és középvállalkozás vett részt abban a speciális, a szektor fejlesztését célzó 50 ezer euró összértékű programban, amelyet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Szatmárnémeti Kereskedelmi Ipari és Agrárkamara indított el; a projekt zárókonferenciáját kedden tartották Nyíregyházán.
Mire kell pénz?
Az uniós tagállamok közös fellépésére van szükség a válságban Martonyi János külügyminiszter szerint, mert az „alaptalan leminősítések sorozata ma már tucatnyi országot érint". Janusz Lewandowski költségvetésért és pénzügyi programozásért felelős biztos szerint ambiciózus, de realista az Európai Bizottság új költségvetési javaslata. Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős uniós biztos szerint a válság egyedülálló lehetőséget kínál az unió strukturális gyengeségeinek kijavítására, de ez nem lehetséges a gazdasági kormányzás bizonyos szintű összehangolása nélkül.
Erről szavaztak éjjel a parlamentben
Keddre virradó éjjel negyed háromkor kezdte meg a parlament - a hétfői ülésnap részeként - a munka törvénykönyvének részletes vitáját a beérkezett mintegy hétszáz módosító javaslatról. A vita még kedd reggel is folytatódott annak ellenére, hogy az elfogadott napirend szerint már a napirend előtti felszólalások következtek volna. A hétfői ülésnapon a késő éjjel befejeződött határozathozatal során a képviselők megszavazták a korhatár előtti nyugdíjak eltörlését és a „plázastopot" is..
Magyarország recesszióba süllyed
Magyarország recesszióba süllyed jövőre az OECD szerint. A szervezet hitelmegállapodás megkötését sürgeti a Nemzetközi Valutaalappal a befektetői bizalom helyreállítása érdekében, és a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólítja fel Magyarországot, mivel az jelentős hitelszűkéhez vezethet. Jelentősen csökkentették hétfői helyzetértékelésükben a kelet-közép-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott jövő évi növekedési előrejelzésüket londoni felzárkózó piaci elemzők, miután új, ugyancsak rontott prognózisuk szerint az euróövezet 2012 egészét recesszióban tölti.
Szétesés és recesszió fenyegeti az eurózónát
Euróövezeti recessziót és meredek eurókamatcsökkentést várnak 2012-re hétvégi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők, akik szerint a német kormánykötvény-hozamok emelkedése és az euró gyengülése is azt mutatja, hogy a piac egyre inkább tart az euróövezet szétesésétől.
Nyugdíjról is dönt a parlament
A korhatár előtti öregségi nyugdíjakról és az igazságszolgáltatási reformról szavaz hétfőn az országgyűlés, amely három héten belül második ötnapos ülését tartja. Kedden a jövő évi költségvetés főszámait határozhatja meg a Ház, bár pénteken Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is elismerte: nem tartható a 1,5 százalékos növekedési ütem, amelyre a 2012-es költségvetést alapozták. A zárónapon az országgyűlési képviselők választásáról, valamint a javadalmazásukról szóló kormánypárti előterjesztéseket vitatják meg.
A bóvli kategória inkább váratlan, mint meglepő
Nem igazán lepte meg sem a hazai, sem a külföldi elemzőket a Moody's döntése, amellyel Magyarország kikerült a befektetésre ajánlott kategóriából, az okok között elsősorban a kormány nem meggyőző gazdaságpolitikáját említik. A szakemberek alapkamat-emelést jósolnak. Orbán Viktor miniszterelnök Matolcsy György társaságában péntek délután neves közgazdászokkal konzultált a magyar gazdaság helyzetéről.
Bárkire lecsaphat az adóhatóság
Fokozott ellenőrzéseket tart a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a karácsony közeledtével - közölte a hatóság. Sok mindenki számíthat a revízorokra.
Pofont kapott Magyarország
A Moody's Investors Service hitelminősítő csütörtök éjjel Londonban közölte, hogy az eddigi Baa3-ról egy fokozattal Ba1-re rontotta a magyar kormánykötvény-osztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. Indoklása szerint növekszik a bizonytalanság a tekintetben, hogy Magyarország teljesíteni tudja-e a költségvetési konszolidáció és a közadósság-csökkentés középtávú célkitűzéseit. Az pedig, hogy a kormány eddig egyszeri intézkedésekre- mint például a nyugdíjalapok vagyonának likvidálása - támaszkodott, hosszú távon nem fogja javítani az adósság fenntarthatóságát.
Újabb segítség a devizahiteleseknek
A munkaadók 7,5 millió forintig adómentes támogatást adhatnak dolgozóiknak a rögzített árfolyamú végtörlesztésre - közölte a Fidesz szóvivője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján, utalva az Országgyűlés erről szóló hétfői döntésére.
Van, akinek jó a globális felmelegedés
Világszerte egyre többen ismerik fel a globális felmelegedés jelentette veszélyt és igyekeznek tenni a káros hatások csökkentése érdekében. Vannak ugyanakkor olyanok, akiknek hasznot jelent, hogy az Északi sarkon már nincs mindig összefüggő jégtakaró.
Osztrák lehetőségek magyar vállalkozásoknak
Munkavállalási formák vállalkozási lehetőségek Ausztriában címmel rendezett fórumot egyéni vállalkozók és társas vállalkozások képviselői számára szerdán Szombathelyen a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara.