Az Európai Bankhatóság (EBA) előírása szerint az uniós székhellyel rendelkező, rendszerkockázati jelentőségű bankoknak összesen 114,7 milliárd eurót kell szerezniük. A többlettőke előteremtése fékezheti a hitelezését. „Mivel számos bank egyre nehezebben szerez forrást, előfordulhat, hogy a követelményt a hitelezés visszafogásával teljesítik" - idézi a Handelsblatt a német állami fejlesztési bank (KfW) egy kiszivárgott elemzését.
Maga az EBA elnöke, Andrea Enria is hasonlóan vélekedik. Az euróövezeti államadósság-válság miatt megszigorított szabályok hatására a bankok körében „kockázatkerülő magatartás terjedhet el, ami a hitelforrások szűkülésével járhat" - mondta az EBA vezetője. A hatóság azonban gondoskodni kíván arról, hogy a bankok ne a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott hitelek visszafogása révén teljesítsék a 9 százalékos tőkemegfelelési követelményt - hangsúlyozta Andrea Enria. Szakértők azonban kételkednek a sikerben, felhívják a figyelmet, hogy az EBA nem rendelkezik jogi eszközzel a hitelezés szabályozására. Ráadásul senki nem tudja megállapítani, hogy egy bank pontosan miért helyez ki a korábbinál kevesebb hitelt. „Az is lehet, hogy csak a kereslet csökken" - idézett egy bankárt a Handelsblatt.
A bankszektor a válságra válaszul már visszafogta a hitelezését, a kockázatok miatt már sokkal nehezebben adnak hitelt a vállalkozások számára, pedig sok kis- és középvállalkozás számára ez jelentheti az életben maradást. A kilátások szektorszinten egyelőre kedvezőtlenek, azonban ez még nem jelenti azt, hogy ne lennének olyan bankok, amelyek hitelezési aktivitásukat tekintve átlag felettiek. Ugyanakkor a kkv-knak arra is oda kell figyelniük, hogy melyik bankot választják, mert a költségekben akár hétszeres eltérést is tapasztalhatunk. (Hogy hogy juthat pénzhez egy kkv, arról itt olvashat bővebben.)
A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) is a hitelezési tevékenység visszaesésével számol az EBA legutóbbi - december 8-án bemutatott - jelentése nyomán. A BIS szerint különösen a kelet-európai térségben jelentkezhetnek problémák, mivel a régió erősen függ az euróövezeti bankok hiteleitől. A vállalatoknak és magánszemélyeknek kihelyezett hitelek 42 százaléka származik euróövezeti - mindenekelőtt osztrák - bankoktól. Az osztrák bankoknál viszont 2012-től a hitelezést a betétállományhoz kell igazítani, a kelet-európai térségben 1 euró betétre legfeljebb 1,1 euró hitel juthat. „Ugyanakkor például az Erste Bank Magyarországon kétszer annyi hitelt helyezett ki, mint amennyi betéttel rendelkezik" - írta a Handelsblatt.
A Raiffeisen Bank International (RBI) már nem zárja ki, hogy egyes piacokról kivonul. „Bécsi találgatások szerint Szlovéniáról és Fehéroroszországról lehet szó. A versenytárs Erste Bank pedig nem kívánja garantálni a hitelezést a térség valamennyi országában" - áll a Handelsblatt összeállításában, amely szerint Szerbia és Ukrajna került ki az Erste Bank számára elsőrendű fontosságú piacok közül.