Kovács István közölte: eddig több mint 6400-an végeztek önkéntes munkát a centrum által meghirdetett akciók valamelyikéhez kapcsolódva. A fogadóhelyek száma is egyre gyarapszik, már 42 olyan intézmény, szervezet van, amely számít az önkéntesek munkájára. A Vas Megyei Önkéntes Centrumnál több mint négyszázan regisztráltak, jelezve, hogy ők rendszeresen részt kívánnak venni az akciókban.
Karácsony előtt a centrum könyvgyűjtő, -adományozó akciót indít, amelynek célja, hogy a rászorulókhoz - főleg hátrányos helyzetben élő gyerekekhez - juttassanak el könyveket, akik valószínűleg nem kapnak karácsonyi ajándékot. Az átadó ünnepségen neves sportolók, színészek, újságírók és politikusok olvasnak majd fel kedvenc művükből, osztják meg könyvélményüket a gyerekekkel.
Február 25-én a gondozatlan források megtisztításába, a vízfolyások környezetének rendbetételébe vonják be az önkénteseket. Március 1-jén a vasi futballpályák környezetének rendbe hozására, korlátok lefestésére, a kispadok felújítására vállalkoznak az önkéntesek az MLSZ Vas Megyei Igazgatóságával karöltve. Március 31-én Fogadj örökbe történelmi emlékhelyet! címmel a megye épített értékeink megóvásán, sírok, kőkeresztek felújítása serénykednek majd önkéntesek. Az akció célja, hogy elhanyagolt építményeket mentsenek meg a további pusztulástól.
A fejlettek több önkéntes munkát vállalnak
Leginkább a fejlett országokra jellemző, hogy az állampolgárok segítik az idegeneket, pénzt adományoznak, vagy önkéntes munkát vállalnak - derül ki a Gallup felméréséből, amely 130 országra, köztük Magyarországra terjedt ki. A 130 országra kiterjedő kutatás során polgári elkötelezettségi indexszámot alkottak, amelyet a megkérdezettek pénzadományozási szokásainak, idegeneknek nyújtott segítségének és civil szervezetek munkájában való önkéntes részvételének segítségével számoltak ki. Ennek alapján megállapították, hogy 60 pontos indexével az Egyesült Államok és Írország lakói körében a legmagasabb az állampolgári elkötelezettség. A lekérdezést megelőző hónapban az előbbi ország lakóinak 65 százaléka adott pénzt jótékonysági szervezetnek, 43 százalék vállalt kisebb-nagyobb önkéntes munkát, és 73 százalék segített valamilyen formában idegeneknek. Az írek 75 százaléka adott pénzt, 38 százalék volt önkéntes, és 65 százalék segített idegeneknek. A kutatás szerint a legmagasabb mutatóval, azaz 50 pont feletti indexszel rendelkezik még Ausztrália, Új-Zéland, az Egyesült Királyság, Hollandia, Kanada, Srí Lanka és Thaiföld is, míg Hongkong 49 ponttal került be a legelkötelezettebbek közé.
Az adatok szerint a 130 országból 127-ben inkább hajlanak arra az emberek, hogy idegeneknek segítsenek, illetve pénzt adományozzanak jótékony célra, minthogy a szabad idejükben önkéntesként is dolgozzanak. Bár a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a nyugati országokban magasabb az elkötelezettségi index, az egyes mutatók erősen változékony képet mutatnak. Thaiföldön például a megkérdezettek 83 százaléka állította, hogy pénzt adományozott jótékony célra (ez az érték a legmagasabb a 130 ország közül), ugyanakkor alig 16 százalékuk vállalt önkéntes munkát. Ezzel szemben az amerikaiak kisebb arányban adtak pénzt, viszont a vizsgált országok közül ők hajlanak leginkább az önkéntességre.