A Nyugat-dunántúli Operatív Program (NYDOP) keretében 144,84 milliárd forint áll rendelkezésre 2007 és 2013 között, amelynek 90 százalékát már meghirdették. A 2011-2013 közötti időszakban 38,27 milliárd forint nyerhető el támogatásként. Ebből az Új Széchenyi Terv keretében 2011 február óta 21,385 milliárd forint értékben jelentek már meg felhívások. Ebből az összegből jelenleg 13,185 milliárd forint pályázható hét kiírás alapján. Támogatás nyerhető ipartelepítésre, szennyvízkezelésre, ipari parkok, iparterületek, inkubátorházak, turisztikai szolgáltatások, utak, egészségügyi rehabilitációs szolgáltatások, és bölcsődék fejlesztésére. (A cégek szerény pályázati aktivitása miatt a GKI úgy véli, hogy veszélybe került az EU források elköltése, a rendelkezésre álló pénz maradéktalan felhasználásához ugyanis naponta legalább 1,6 milliárd forintot kellene kiosztani a vállalkozásoknak.)
A Nyugat-dunántúli Operatív program öt prioritás mentén fejleszti a Győr-Moson Sopron megyét Vas megyét és Zala megyét magában foglaló régiót, ezek közül az első a regionális gazdaságfejlesztés. Ennek keretösszege a 2007-2013-as időszakban 23,1 milliárd forint. Az összegből 2011 és 2013 között az Új Széchenyi Terv keretében várhatóan 9,6 milliárd forint értékben jelennek meg felhívások.
Jelenleg két felhívás alapján lehet pályázni. Az üzleti infrastruktúra és a befektetési környezet fejlesztésére - ipari parkok, iparterületek és inkubátorházak támogatására - rendelkezésre álló keretösszeg 1,7 milliárd forint, erre a pályázatok beadásának határideje: 2012. június 29. Az Ipartelepítés támogatására 1,5 milliárd forintnyi keretösszeg áll rendelkezésre, a pályázatok beadásának határideje 2011. december 30.
Könnyebb pályázni
Az Új Széchenyi Terv keretében márciustól megújult, és egyszerűbbé vált pályázati rendszert egyre pozitívabban értékelik a kkv-k, derül ki a K&H és a GfK kkv bizalmi index kutatásából. Egyre több cégvezető véli kevésbé nehéznek a pályázati források elérhetőségét, másrészt ismét növekedni tudott az egy vállalkozásra eső benyújtott pályázatok aránya, indokolja Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője, hogy miért érzik jobbnak a pénzhez jutás feltételeit a kis- és közepes vállalkozások. Az igénybe vehető pályázati lehetőségekről továbbra is a pályázati tanácsadó cégeken, valamint az interneten hozzáférhető információkon keresztül kapnak a legtöbb segítséget a vállalkozások, mutatott rá a bizalmi index kutatás eredményére a szakember.
A pozitív megítélésnek az sem mond ellent, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások idei harmadik negyedévi pályázati hajlandósága még mindig elmarad a tavalyi eredményektől. Érdekes, hogy miközben az új pályázati struktúra főként a mikro- és kisvállalkozások pályázati terheinek csökkentését szolgálná, leginkább a középvállalatok látják úgy, hogy a pályázati adminisztráció egyszerűsítése könnyebbé tette az uniós források elérhetőségének. A 300 millió forint éves árbevételt meghaladó középvállalatok esetében 41 százalékról 20 százalékra csökkent azoknak az aránya, akik nehéznek ítélik az uniós források elérhetőségét. A kisvállalkozások esetében ez az arány 43 százalékról 35 százalékra, a mikrocégek esetében pedig 43-ról csupán 40 százalékra mérséklődött az elmúlt egy évben.