A 2020Health nevű tanácsadó cég a dolgozók egészséges táplálkozását azért szorgalmazza, hogy kevesebb legyen a szigetországban a betegség miatti munkahelyi hiányzás. A legutóbbi statisztikai adatok szerint Nagy-Britanniában évente 175 millió munkanap megy veszendőbe betegség okán, ami 100 milliárd font - 30 ezer milliárd forint - veszteséget jelent a nemzetgazdaságban. (Hogy hat a szaloncukorra a chipsadó?)
Az "agyvállalat" egyebek közt javasolja a helyi egészségügyi hatóságok szerepének erősítését, jogkörük szélesítését. Ebbe beletartozna a dolgozók étrendjének figyelése és az egészségesebb étkek felé terelése tanácsadás révén. A tanácsadó cég az otthonról végezhető távmunka lehetőségeinek szélesítését is javasolja, hogy azok, akik betegségükből már lábadoznak, de munkahelyükre még nem tudnak visszatérni, hazulról is be tudjanak kapcsolódni a munkába. A 2020Health jelentésében kitér arra, hogy gyakoribbá kellene tenni a munkahelyi egészségügyi vizsgálatokat, a rákszűrést, a szív- és érrendszeri ellenőrzéseket.
A brit közegészségügynek egyébként a saját háza táján sem ártana sepernie, mivel - a tanácsadó cég szerint - 3,4 millió munkanap kiesésének vehetné elejét, ha javítaná dolgozói egészségét - adta hírül a The Daily Telegraph.
Európa már lépett
Az élelmiszer-adalékok - tartósítók, stabilizátorok, színezékek, édesítők - használata hamarosan biztonságosabb és átláthatóbb lesz, mint most, köszönhetően az Európai Bizottság által elfogadott új jogszabálynak.
Az élelmiszer-adalékokról szóló két rendelet elfogadása nagy jelentőséggel bír mind az európai polgárok, mind az élelmiszeripar számára, hiszen ezentúl az érintettek könnyebben tájékozódhatnak az élelmiszerekben engedélyezett adalékokról. - Ezzel mérföldkőhöz érkeztünk az Európai Unión belüli élelmiszer-biztonság megerősítése terén - nyilatkozta John Dalli, egészség- és fogyasztóügyi biztos, aki szerint a rendeletek tájékozottabb polgárokat, illetve új innovatív és biztonságos termékek kifejlesztésére képes uniós élelmiszeripart jelentenek. (Az élelmiszerárak változékonysága a legnagyobb probléma az éhezés megoldása ügyében.)
Két új rendelet, két új jegyzék
Az élelmiszeradalékokra vonatkozó első jegyzék 2013 júniusától lép életbe. A türelmi időszakra azért van szükség, hogy az uniós élelmiszeripar alkalmazkodhasson az új szabályokhoz. Az online adatbázisban is megtalálható jegyzék jóvoltából a fogyasztók, élelmiszer-ipari vállalkozók és a felügyeleti hatóságok egyszerűen meg tudják állapítani, hogy mely adalékok használata engedélyezett egy adott élelmiszerben.
A második jegyzék az élelmiszer-összetevőkben, mint az egyéb élelmiszer-adalékokban, élelmiszerenzimekben, élelmiszer-aromákban és tápanyagokban használt adalékokra vonatkozik, és húsz nappal az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételt követően lesz hatályos.
A régi jegyzékek három különböző irányelv mellékleteiben, széttagolva szerepeltek, míg az új jogszabály átláthatóságot teremt. Ezentúl az élelmiszer-kategóriák szerint sorolják fel az engedélyezett adalékokat, annak megfelelően, hogy melyikben megengedett a használatuk. Például az új jegyzékből egyértelműen kitűnik, hogy egy adott élelmiszer-kategóriában csak korlátozott számú adalék engedélyezett, vagy éppen semmilyen hozzáadott mesterséges anyagot nem tartalmazhat.
Ilyen élelmiszerek például a natúr joghurt, vaj, kompót, tészta, közönséges kenyér, méz, víz és a gyümölcslé. Más élelmiszer-kategóriák esetén - rendszerint a magas feldolgozottsági fokú élelmiszerek körében, mint az édességek, snackek, szószok, ízesített italok - viszont számos adalék engedélyezett. Az élelmiszer-adalékokban, élelmiszer-enzimekben, élelmiszer-aromákban és tápanyagokban használható adalékok jegyzéke gondoskodik arról, hogy a felsorolt élelmiszer-összetevőkön keresztül ezentúl korlátozott mennyiségű adalékot fogyasszunk.