Lesz-e országmentés a "görögsaláta-törvényekből"?

A kormánypártok dicsérték a 2012. évi költségvetést megalapozó törvényeket és a büdzsé tervezetét, az ellenzék a költségvetés visszavonását követelte a parlamentben a pénteki hatórás időkeretű általános vitában. A kormánypártok és az ellenzék is három-három órán át érvelhettek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Fotó: MTI

A 2012. évi költségvetést megalapozó „salátatörvény" alapján többek között központi számlára kerülnének a bírságbevételek, a közösségi közlekedés támogatására az állam jövőre 16 milliárd forinttal kevesebbet fordítana, mint idén - ezt a fogyasztói árkiegészítés csökkentésével érnék el -, míg a foglalkoztatást helyettesítő támogatás nem az öregségi nyugdíj legkisebb összegével, hanem annak 80 százalékával egyezne meg. (Az első pillanattól nincs egyetértés, stabil, kiszámítható, feladatközpontú költségvetésnek nevezte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a 2012. évi költségvetésről szóló törvényjavaslatot. Az ellenzék szerint viszont gyengén megalapozott, sőt dilettáns a tervezet.)


Márton Attila, a Fidesz vezérszónoka
Fotó: parlament.hu

Pozitív változások kontra nyomorba döntés

Márton Attila, a Fidesz vezérszónoka úgy vélte, a költségvetést megalapozó törvénymódosítások számos pozitív változást tartalmaznak. Szerinte a változások lényeges eleme, hogy a jövőben a bírságbevételek az állam kezében összpontosulnak, amivel elkerülhető lesz az indokoltnál nagyobb bírságkivetés. Mint mondta, korábban társadalmi visszatetszést keltett, hogy a hatóságok a minél nagyobb bírságbevételben voltak érdekeltek. Az élelmiszerlánc-felügyelettel kapcsolatban azt mondta, hogy eddig ennek a több milliárd forintos költségét kizárólag az adófizetők állták, míg a jövőben a nagy élelmiszerláncokkal fizettetik meg ezt a díjat. A közösségi közlekedés támogatása - amire, például a négyes metró esetében, sokszor indokolatlanul sok pénz folyt el - szerinte ésszerűbb mértékű lesz. A fideszes képviiselő hangsúlyozta: az európai körülmények szempontjából nehéz, kiszámíthatatlan időszak áll előttünk, ebben a helyzetben kell biztosítani az ország stabilitását és a válságzónától való elrugaszkodást. A kabinet nem akarja az elmúlt nyolc év kormányainak sodródó gazdaságpolitikáját folytatni, mert ennek végezetes eladósodás lett az eredménye - tette hozzá.

Kovács Tibor, a szocialisták egyik vezérszónoka viszont arra szólította fel a kormányt, hogy vonja vissza a költségvetést és az azt megalapozó törvénymódosításokat. Szerinte az előterjesztés az elmúlt évek „legbrutálisabb", „legmegszorítóbb", Magyarországot nyomorba döntő költségvetését próbálja megalapozni. Kifogásolta, hogy számos jelentős változtatást nem is ebben a csomagban, hanem önálló képviselői indítványban nyújtottak be fideszes képviselők. Példaként említette Koszorús László javaslatát, aki a környezetvédelmi termékdíj teljes átszabásáról nyújtott be indítványt.


Kovács Ribor, az MSZP vezérszónoka
Fotó: parlament.hu

Az MSZP másik vezérszónoka, Puch László szerint a kormánypárti képviselők délibábot kergetnek, amikor stabil, az országot megmentő költségvetésről beszélnek. Ezt a „fantaszta költségvetést" mindannyian meg fogjuk szenvedni - fogalmazott. Mint mondta, elfogadja, hogy válságidőszakban be kell fagyasztani szociális kiadásokat, egyben kiutat is kell mutatni, ugyanakkor a költségvetés és az azt megalapozó módosítások nem tesznek különbséget Magyarország eltérő helyzetben lévő régiói között. A tömegközlekedés támogatásának átalakítása kapcsán arra figyelmeztetett, hogy egy 20 százalékos jegyáremelés komoly mobilitási gondokat jelent majd a foglalkoztatásban. Közölte: az MSZP egyetért a bírságbevételek központosításával, és hogy a kis-és közepes vállalkozásokat egy bírság kiszabása előtt figyelmeztessék. Ugyanakkor szerinte kérdéses, hogy ezt a különböző hivatalok hogyan tartják majd nyilván. A Véleménye szerint erősen kétséges, hogy a költségvetés kiállja az idők próbáját, mert nincs következetes jogalkotás, a befektetőknek nem tudnak stabil képet mutatni. Nem lehet óránként adójavaslatokkal érkezni - tette hozzá.

Irigy ellenzék
Rónaszékiné Keresztes Mónika (Fidesz) szerint az ellenzéki érvek gyengék. „Önök irigyek” – fogalmazott, hozzátéve: felvállalta egy kormány, hogy ebből a mérhetetlen bajból kihozza az országot. (A Gki legfrissebb előrejelzését a jövő évre itt olvashatja.) Orbán Viktor kormánya bármit tett eddig, az Európában követésre talált – mondta. A szociális passzusokról szólva kiemelte: befejezik a nyugdíjrendszer átalakítását úgy, hogy az teljes egészében a saját lábán áll majd. A kormány elkötelezett szándéka, hogy az embereket a segélyek világából a munka világába visszavezesse – mutatott rá, hozzátéve: azt szeretnék, hogy a jövőben kizárólag a valóban rászorultak számíthassanak a szociális háló védelmére. Ennek jegyében megszűnik, hogy az önkormányzatok helyi hatáskörben, a rászorultság normatív szempontjait mellőzve nyújthassanak segítséget.

Seszták Oszkár, a KDNP vezérszónoka elmondta, hogy a módosítások 60 százalékát ugyan technikai jellegű változtatások teszik ki, de olyan „polgárbarát" elemek is szerepelnek benne, mint a bírságkiszabások központosítása, az élelmiszerlánc-felügyelet finanszírozásának átalakítása, a nyugdíjkassza zárttá tétele és a fogyasztóiár-kiegészítés átalakítása. Hangsúlyozta: a mostani kormány nem fehér lappal kezdett, hanem egy nagyon terhes szocialista örökséggel. Mint mondta, a szocialisták most azt mondják, hogy a költségvetés nyomorba taszítja az országot, holott éppen az ütött 1000 milliárdos lyukat a jövő évi költségvetésen, hogy 2008-ban a szocialista kormány az IMF-hez fordult. Szerinte ez a kormány időben és aktív módon reagált a válsághelyzetre, a költségvetés feltárja a belső lehetőségeket a bürokrácia csökkentésével, takarékossági intézkedésekkel és az adócsalási kiskapuk bezárásával. A cél, hogy a kormány sikeres válságkezelést folytasson, és olyan állapotot idézzen elő, amely lehetővé teszi, hogy Magyarország felkapaszkodjon a válság utáni időkben megélénkülő gazdasághoz


Nyikos László, a Jobbik vezérszónoka
Fotó: parlament.hu

Kormányzati módosításdömping számok nélkül

Nem alapozza meg a jövő évi költségvetést a törvénytervezet Nyikos László, a Jobbik vezérszónoka szerint. Bár 102 törvény módosítására tesz javaslatot, „de egyetlen számot nem tartalmaz, hogy a tervezett bevételi szándékok honnan jönnek elő". A politikus megerősítette: a Jobbik szerint vissza kellene vonni az egész költségvetést, „mert fontosabb egy jó költségvetés, mint egyes határidőknek vagy kőbe vésett számoknak a betartása, fontosabb a magyar emberek érdeke, mint a költségvetési hiánycél tartása". Kiemelte:az emberek és a vállalkozások „nem pusztán adóalanyok, hanem ők termelik meg azt a GDP-t, amire az országnak most nagyon nagy szüksége van". Példaként elmondta: ha egy esedékes bírságot felszólítás után sem fizet be egy vállalkozó, akkor az adóhivatal vagy „inkasszózik, vagy foglalási jegyzőkönyvvel a hóna alatt érvényesíti ezt", ami jogilag rendben van, de európaibb megoldás lenne, ha az adóhivatal is felszólítaná és figyelmeztetné az érintetteket. Emlékeztetett: jövőre 132 milliárd forintjába kerül az államnak, hogy a központi adókat beszedje a NAV, mert hatalmas apparátus, több mint 22 ezer ember végzi ezt a munkát.

 


Vágó Gábor, az LMP vezérszónoa
Fotó: parlament.hu

A költségvetés a megalapozó törvényekkel sem kerüli el a görög utat Vágó Gábor, az LMP egyik vezérszónoa szerint, mint mondta, ez „egy görögsaláta törvénycsomag". Szerinte ha nem vonják vissza a jövő évi költségvetésről szóló javaslatot, akkor nagy valószínűséggel pótköltségvetést kell majd benyújtani, mert nagyon sok olyan tétel szerepel benne, amelyeknek a teljesülése „erősen kétséges." A költségvetés nem csak gazdaságilag megalapozatlan, de jogilag is az. Éppen ezért az LMP egy „összpárti válságtanács" létrehozását sürgeti, amely valóban meg tudná alapozni a 2012-es költségvetést. Addig is, amíg ez nem történik meg, az LMP felszólítja a kormányt, hogy fejezze be az „ámokfutást". A képviselő szerint a megszorítási hullámot a fűnyíróelv mentén próbálják meg végigvinni: mindenhonnan levágnak egy kicsit ahelyett, hogy megkeresnék a rosszul működő állami alrendszereket. Az LMP másik vezérszónoka, Szilágyi Péter a közigazgatási rendszerrel kapcsolatban leszögezte: a kormány az azonosított problémákra rossz, csak pénzgyűjtési célú válaszok ad, és „sokadszorra is elhalasztja a reform lehetőségét".

Karvalics Ottó KDNP-s képviselő arról beszélt, hogy a hiány éves terhe több mint 1000 milliárddal „nyomja az ország vállát", ami a befizetett személyi jövedelemadó 57 százaléka, és ez komoly korlátokat jelent a tervezésnél több éven keresztül. Szerinte 2010-ig az előző kormányok felélték a következő négy-hat év lehetőségeit. A legnagyobb problémát az állam és az emberek eladósítása jelenti, mondta, hozzátéve: az előző szocialista kormányoknak nem volt bátorsága a nagy ellátórendszerek átalakítására, saját lábra állítására. Nem foglalkoztak a gazdaság hatékony működtetésével, kénytelenek voltak rengeteg hitelt felvenni, és fedezet nélkül osztogattak, ezt most kell megfizetnie az országnak és az embereknek. Úgy vélte, az önkormányzatok pluszfinanszírozás nélkül kaptak további feladatokat, s az uniós forrásokat rossz célra használtak fel. Arra szólított fel, kerüljék el a görög utat, „merjenek nagyot álmodni", és a kijelölt úton a nehézségek ellenére továbbmenni.

Közlekedési adó
Staudt Gábor (Jobbik) a közösségi közlekedési adó felvetésével kapcsolatban leszögezte: ez elvonná a cégek esetleges bevételeinek egy részét, így még nehezebb helyzetbe hozná a közlekedési vállalatokat. Ráadásul a Jobbik szerint ezzel a közösségi közlekedés privatizációját készíti elő az állam: „veszteségessé teszi őket, hogy legyen indoka a privatizációjára”. Párttársa, Bödecs Barna szintén arról beszélt, hogy a 16 milliárdos megvonás „teljesen indokolatlan” és „lehetetlen helyzetbe” hozza a vállalatokat.

A fideszes Sági István az államadósság csökkentését és az alacsonyabb államháztartási hiány elérését tartotta legfontosabbnak a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban. Arra mutatott rá, hogy a válság következtében megváltozott az európai gazdasági klíma, ezért más célkitűzésekre van szükség. Azt is elmondta, hogy a 2012-es büdzsé akkor lehet igazán sikeres, ha társadalmi konszenzuson alapuló belső elkötelezettség is társul hozzá. Szerinte a jövő záloga az ifjúság és a vidék, amelyek kiemelt figyelmet igényelnek.

Varga László (MSZP) szerint azért „megszorító" a költségvetés, mert a kormány szegényellenes társadalompolitikát folytat, amely csak a gazdagoknak kedvez. Hangsúlyozta, hogy az elszegényedés az ország minden területén folytatódik. Hozzátette, hogy az adóátrendezés csak idén 500 milliárd forintos lyukat ütött a költségvetésen.

Élelmiszer-felügyelet
A szocialista Gőgös Zoltán az élelmiszer-felügyeleti díj kivetését kifogásolta, mert szerinte az agrárium nem bír el további terheket. Ezt alátámasztandó felsorolt számos olyan költséget, amelyet egy állattenyésztőnek fizetnie kell. Állítása szerint a díj kivetésével munkahelyek szűnhetnek meg az agráriumban, a termelők ugyanis már nem tudnak további költségeket kigazdálkodni. Azzal sem értett egyet, hogy a díj a költségvetést megalapozó törvények és nem az adótörvények között szerepel, holott szerint a befizetendő összeg adónak minősül, mivel kötelezettje semmilyen ellenszolgáltatást nem kap érte.
A jobbikos Z. Kárpát Dániel az élelmiszer-felügyeleti rendszer működését bírálta. Szerinte ennek hosszú távú működése nem megoldott, a többi közt az infrastrukturális fejlesztések elmaradása vagy a laboratóriumok privatizálása miatt. Azt is kifogásolta, hogy az élelmiszer-biztonsági jelentések nem tartalmaznak konkrétumokat a vétkes cégről és termékéről, így teljes gazdasági ágazatok lehetetlenülnek el egy-egy élelmiszerbotrány kapcsán. Szerinte ez a multinacionális vállalatok lobbierejének következménye.
Ódor Ferenc (Fidesz) a mezőgazdasági élelmiszer-termékek jó minősége mellett emelte fel a szavát, szerinte az elkövetkező ével egyik legfontosabb témája lesz, hogy „mit eszünk, mi kerül az asztalunkra”. Ezért kell ebben a törvénycsomagban módosítani az élelmiszerlánc-biztonságról és állategészség-ügyi hatóságról szóló törvényeket, és el kell készíteni egy többéves nemzeti ellenőrzési tervet és ennek 2012-re vonatkozó részét. A kormány tervei szerint az újítások még nagyobb biztonságot eredményezhetnek majd.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo