Hajszálra a bóvlitól Magyarország

Kiszámíthatatlanabbá vált a magyarországi gazdaságpolitikai környezet a felügyeleti szervek meggyengülése és bizonyos bevételi oldali költségvetési döntések miatt, és ennek negatív hatása lesz a gazdasági növekedésre és a kormányzati pénzügyekre. A külső pénzügyi és gazdasági környezet hatásai mellett erre is alapozta döntését a Standard & Poor's, amikor Magyarország devizában és forintban fennálló szuverén adósságának befektetési ajánlású BBB mínusz/A-3 szintű osztályzatait negatív kihatású megfigyelés alá vette szombaton. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő pénteken rontotta az eddigi stabilról a leminősítés lehetőségére utaló negatívra Magyarország államadósi besorolásainak kilátását.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 


Fotó: flickr

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Standard & Poor's (S&P) az európai és az amerikai piaci zárások után, szombat hajnalban Londonban jelentette be döntését, hogy negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország devizában és forintban fennálló szuverén adósságának befektetési ajánlású BBB mínusz/A-3 szintű osztályzatait arra a véleményére hivatkozva, hogy a külső pénzügyi és gazdasági környezet gyengülésével növekszenek a magyar hitelképességet terhelő, lefelé ható kockázatok. Ehhez fűzött elemzésében az S&P annak a véleményének is hangot adott, hogy a felügyeleti szervek meggyengülése és bizonyos bevételi oldali költségvetési döntések miatt „kiszámíthatatlanabbá" vált magyarországi gazdaságpolitikai környezetnek negatív hatása lesz a gazdasági növekedésre és a kormányzati pénzügyekre.

Giró-Szász: a hitelminősítőknek nincs jogosítványuk országminősítésre

Fotó: kormany.hu
A nemzetközi hitelminősítők kizárólag vállalatokkal foglalkozhatnak, országminősítést pedig egyáltalán nem is végezhetnének Giró-Szász András szerint. A kormányszóvivő erről pénteken, a közszolgálati televízió esti műsorában beszélt azzal összefüggésben, hogy a Fitch Ratings negatívra rontotta Magyarország adóskockázati besorolását. A kormányszóvivő azt mondta: a hitelminősítők nem tudták előre jelezni a világgazdasági válságot, kiváló besorolást adtak például a Lehman Brothers amerikai befektetési banknak is, vagyis a hitelminősítők azt a munkát sem végzik jól, amire felhatalmazásuk van,. „És ez nem a magyar kormány vagy a kormányszóvivő véleménye. Ezt a francia nemzeti bank elnöke mondta” – fejtette ki Giró-Szász. Hozzátette: az Európai Unió több vezetője azt szorgalmazza, hogy az unió hozzon létre saját hitelminősítő intézeteket, mert a jelenlegiek nem az unió „gazdasági érdekei mentén fogalmazzák meg mondanivalójukat”. A kormány gazdaságnövekedési várakozásairól a kormányszóvivő elmondta: a 2012-es GDP-növekedési prognózist egyelőre nem módosítják, 1,5 százalékos bővülést várnak, annak ellenére is, hogy az Európai Bizottság 0,5 százalékos bővülést valószínűsít. A prognózis módosításával Budapest bevárja a német kormány előrejelzésének felülvizsgálatát, mert a német gazdaság meghatározó erővel formálja a hazai gazdaság kilátásait is.

Alkotmány, Költségvetési Tanács, különadók, végtörlesztés

A Standard & Poor's szombat hajnali elemzése szerint a gyengülő intézményi hatékonyságot a magyar alkotmányban, valamint egyes független intézmények, például a Költségvetési Tanács működésében eszközölt változtatások „kezdték ki". A hitelminősítő szerint ennek valószínűleg negatív hatása lesz a költségvetési tervezésre és a beruházási aktivitásra, és ez továbbra is nyomást gyakorolhat Magyarország középtávú növekedési kilátásaira.

A Standard & Poor's véleménye szerint a különböző szolgáltatási szektorokra bevezetett átmeneti adók rövid távon korlátozhatják a beruházásokat és a munkahelyteremtést, a devizaalapú háztartási jelzáloghitelek kedvezményes árfolyamú végtörlesztésének lehetővé tétele pedig tovább csökkentheti a gazdaság hitelellátását. Ezek az intézkedések korlátozzák a növekedési kilátásokat, veszélybe sodorhatják a kormány költségvetési célkitűzéseit, és akadályozhatják az államadósság tartós csökkenését - áll a hitelminősítő elemzésében.

A Standard & Poor's közölte, hogy a most bejelentett megfigyelés eredményéről valószínűleg még ebben a hónapban döntést hoz, azoknak a további információknak a függvényében, amelyeket a magyar kormány szolgáltat a gazdasági kihívások kezelésének mikéntjéről.

Mellár: gyors gazdaságpolitikai irányváltás kell

Fotó: PP archív
A Fitch döntése kapcsán Mellár Tamás közgazdász , a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) korábbi elnöke gazdaságpolitikai fordulatot sürgetett az m1 Este című műsorában. Mellár szerint jövőre az export lassulásával kell számolni, vagyis a magyar gazdaságot mostanáig hajtó erők közül az utolsó is kiesik, ezért stagnálás, „nullaszázalékos GDP-növekedés várható”. Mellár Tamás rámutatott: már 2011 első felében is széttartó folyamatok mutatkoztak, hiszen míg a német gazdaság 2,8 százalékkal nőtt, addig a magyar GDP csupán 1,5 százalékkal gyarapodott, holott például Szlovákiában és Lengyelországban a németországihoz hasonló mértékű növekedést regisztráltak. A szakértő szerint „nem lehet látni, hogy mi lenne a húzóereje a magyar gazdaság növekedésének, ezért lenne fontos nagyon gyorsan az, hogy a gazdaságpolitika irányt váltson, és egy olyan politikát indítson el, amely a növekedést valóban meg tudja alapozni.”

A negatív megfigyelés erősebb utalás a negatív kilátásnál

Pénteken kora - néhány órával az S&P bejelentése előtt - az eddigi stabilról a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Magyarország államadósi besorolásainak kilátását a Fitch Ratings, megerősítve ugyanakkor a hosszú futamú deviza- és hazai adósság BBB mínusz, illetve BBB besorolásait. A magyar osztályzati kilátás felülvizsgálatát a külső növekedési és finanszírozási környezet meredek romlása indokolta a hitelminősítő. Elemzésében kitért arra is, hogy több költségvetés-politikai intézkedés, valamint a devizaalapú hitelek piaci árfolyam alatti végtörlesztésének lehetővé tétele ártott a külföldi befektetői bizalomnak, amelytől  a középtávú növekedési kilátások függnek. A hitelminősítő nehéznek ítélte meg a jövő évi 2,5 százalékos deficitcél elérését, és a maga részéről 2012-ben 3,3 százalékos GDP-arányos magyar államháztartási hiányt valószínűsített. A Fitch a júniusban előrejelzett 3,2 százalékról 0,5 százalékra csökkentette a magyar GDP 2012-es növekedésére adott prognózisát.

A három nagy nemzetközi hitelminősítő - a Fitch Ratings, a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service - egyaránt a befektetési ajánlású osztályzati sáv legalsó szintjén, BBB mínusz, illetve a Moody's osztályzati módszertanában ugyanennek megfelelő Baa3 hosszú távú osztályzattal tartja nyilván Magyarországot mint államadóst.

A kormány nem ért egyet
Nem ért egyet a Fitch Ratings Magyarországról készített helyzetelemzésével a kormány – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken. A gazdasági tárca szerint ugyanis tartható a 2012-es 3 százalék alatti költségvetési hiánycél, egyúttal csökken az államadósság – ezt legfrissebb prognózisában az Európai Bizottság is elismerte, áll a tárca közleményében, amely azt is kijelenti, hogy Fitch Ratings állításával ellentétben Magyarország 2012-ben tartani fogja a 2,5 százalékos költségvetési hiánycélt. A Fitch Ratings államadósságra vonatkozó állításaival sem ért egyet a kormány. Magyarország ugyanis mindent megtett és a jövőben is megtesz az államadósság csökkentése érdekében. Ezt bizonyítja, hogy idén már több lépésben, a minősítő által jelzett 4 százalékpontos csökkenésnél nagyobb mértékben mérsékli az ország az államadósságot. A hitelminősítő aggodalmával ellentétben, ami az ország devizakitettségét illeti, a kormány szerint a végtörlesztés – amellett, hogy valódi segítséget jelent a devizahitellel terhelt családoknak – csökkenti az ország sérülékenységét és a bankrendszer külső sokkoknak való kitettségét. A kormány biztos abban, hogy a jövő év elején, amikor ismertek lesznek az idei költségvetési egyenlegre és a végtörlesztésre vonatkozó végleges adatok, ezek birtokában a Fitch Ratings is felülvizsgálja jelenlegi, túlzottan pesszimista értékelését, és a jelentése utolsó részében leírt módon véleményét pozitív irányban módosítja – tartalmazza az NGM állásfoglalása.

A magyar besorolásokra a Moody's és - a pénteki kilátásrontás óta - a Fitch Ratings is negatív kilátást tart érvényben. A Standard & Poor's által szombat hajnalban bejelentett negatív megfigyelés a hitelminősítői gyakorlat alapján a negatív kilátásnál erősebb utalás a leminősítés lehetőségére. Ha a három hitelminősítő valamelyike rontaná a magyar államadósság osztályzatát, azzal Magyarország befektetésre már nem ajánlott besorolási kategóriába kerülne át az adott cégnél.

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital felzárkózó piaci közgazdászainak minapi elemzése szerint ha ez meg is történne, az jó eséllyel csak korlátozott piaci hatással járna, mivel a magyar kormánykötvények zöme felzárkózó piacokra szakosodott kötvényalapok portfolióiban van, és ezek számára nincs olyan kifejezett előírás, hogy csak bizonyos alsó besorolási küszöb feletti kötvényeket tarthatnak. A Barclays Capital londoni szakértői kiemelték ugyanakkor, hogy a magyar szuverén dollárkötvények viszont befektetési osztályzatú adósságokra szakosodott jelentős amerikai kötvényindexekben szerepelnek - köztük a Barclays Capital US Credit indexben -, és ha esetleg két hitelminősítő is a befektetési osztályzati sáv alá sorolná át Magyarországot, e magyar dollárkötvények szükségszerűen kikerülnének ezekből az indexekből, ami a magyar adósság külföldi befektetői bázisának valamelyes eróziójához vezetne.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo