A bankválság mellett politikai krízis is van Európában

Egy közös euróövezeti pénzügyminisztérium csírájának nevezte az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt Soros György magyar származású amerikai befektető, aki szerint az euróövezeti adósságválsággal az Európai Unió immár dezintegrációs szakaszba lépett.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Soros György Reflexivity at Work in the European Union címmel tartott előadást
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Budapesten, a Közép-európai Egyetemen (CEU) tartott előadást csütörtökön Soros György magyar származású amerikai üzletember, a Soros Alapítvány elnöke, a CEU alapítója és tiszteletbeli kuratóriumi elnöke. A szakember többek között arról beszélt, hogy a közös valuta bevezetésével az európai integrációs folyamat megállt, mert hiányzott a politikai szándék a folyamat továbbvitelét lehetővé tevő költségvetési összhang megteremtéséhez, és a válság ebben a helyzetben érte Európát.

Sérülékenyek az euróövezeti államok

A befejezetlen struktúra - jóllehet a döntéshozók tudatában voltak a tökéletlenségeknek - különösen sérülékennyé tette az euróövezeti államokat. A dezintegrációs szakasz akkor indult, amikor Angela Merkel német kancellár a pénzpiaci válság csúcsán, 2008-ban amellett állt ki, hogy valamennyi tagállam önállóan gondoskodjon a bankok megmentéséről. Soros szerint sokan nem veszik észre, hogy a bankok és az európai államok válsága mellett egy harmadik, politikai krízis is jelen van. (A görög kormányfő visszavonta az adósságcsomagról kiírandó népszavazás tervét, amitől a piacok is megnyugodtak.)


Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A közgazdász fontos lépésnek nevezte ugyanakkor, hogy fordulat következett be Németország viszonyában az euróövezethez: felismerték, hogy eddig rosszul kezelték a válságot, mára jóval elkötelezettebbé váltak a közös valuta megmentése ügyében. Tudják, hogy az euró nem tökéletes konstrukció, de azt is belátták, hogy az euróövezet szétesése beláthatatlan gazdasági következményekkel járna - tette hozzá Soros.

Kijelentette: az euróövezeti vezetők eddig csak halasztgatták a válság valódi megoldását, abban hitben, hogy nincs szándék a politikai integráció mélyítésére. Addig halogatták a válaszadást, amíg a görög helyzet fenntarthatatlanná nem vált; de most önkéntelenül is a politikai integráció irányába mutató válságkezelés alakult ki: az EFSF egy jövőbeli európai pénzügyminisztérium csírája.

Hibás lépáés a bankok feltőkésítése

A szakember bírálta az európai vezetők válságkezelő terveit, és megismételte a Financial Times üzleti napilapban október közepén ismertetett javaslatait. Ennek értelmében elsődleges fontosságúnak nevezete a piacok megnyugtatását, ami egységes fellépés nélkül elképzelhetetlen.

Hibásnak ítélte ugyanakkor a bankok feltőkésítésére irányuló terveket. Úgy vélte, hogy az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kapacitásait inkább a bankok csődjét megelőző garancia nyújtására kell felhasználni. Cserébe arra lehetne kötelezni a bankokat, hogy ne csökkentsék mérlegfőösszegeiket, és tartsák fenn hitelezési politikájukat. Soros szerint második lépésként arra kellene ösztönözni Olaszországot és Spanyolországot, hogy rövid lejáratú kincstárjegyeket bocsássanak ki, amelyeket - likviditásuknál fogva - készpénzként tarthatnának a bankok, és bármikor eladhatnának az Európai Központi Banknak.

A görög adósságválsággal kapcsolatosan kérdésre válaszolva kijelentette: Görögország adósságát csökkenteni kell. Különösen fontosnak nevezte, hogy életben tartsák a görög bankokat, és megvédjék a banki betéteket. „Ha ez nem történik meg, akkor az emberek más országokban is tömegesen vehetik ki pénzüket a bankokból, ami összeomláshoz vezetne" - fogalmazott a közgazdász.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo