Bár Kínában egyelőre csak pár tucat magyar vállalkozás működik aktívan, az üzleti lehetőségeket kereső cégek száma meghaladja a százat, nekik a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kíván segítséget nyújtani - közölte még nyáron Nádasi Tamás, az MKIK magyar-kínai tagozatának elnöke. A magyar jelenlét más európai országokhoz képest szinte elenyésző, például a németeknek csak Sanghaiban több mint ezer cégük van bejegyezve.
A piaci versenyben Nádasi Tamás szerint a magyar cégek olyan területeken érvényesülhetnek, ahol valamilyen sajátos, újszerű megoldást képesek ajánlani. Ilyenek elsősorban az innovatív ipari megoldások, a biológiai alapok kiegészítése és megújítása, a víztisztítás, a környezetvédelem, a szennyezett talajok termővé tétele - hangsúlyozta. Kifejtette, hogy Kínát különösen nyomasztják a globális felmelegedés következményei, a levegő szennyezettsége, és a víz hiánya. Ezért minden olyan lépés, amely közelebb vihet ezen problémák megoldásához, kedvező fogadtatásra számíthat.
A miniszter, aki egyben a magyar-kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztos is, szombat délután tárgyalt a Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Tanács (CCPIT) tagvállalatainak egy részével. A szervezettel a korábbi miniszterelnöki látogatás alkalmával kötött hosszú távú megállapodást a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ). A két fél most évenkénti rendszeres találkozókra törekszik, melyet közvetlenül a Magyar-Kínai Üzleti Tanácson keresztül és ad hoc fórumok biztosításával látnak megvalósíthatónak - mondta el Fellegi Tamás.
A miniszter kínai pénzügyi vállalatokkal - többek közt a Haitong, a Foshun, a Yunfeng Fund, a Tebon és a CMBC képviselőivel - arról tárgyalt, hogy kínai cégek miként tudnának bekapcsolódni Magyarországon a befektetési, a hitelezési, állampapírvásárlási ágazatokba. A megbeszélések eredményeként kötvénykibocsátást illetően a Haitong és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) között alakulhat ki együttműködés Sanghajban és Hongkongban, a viszontbiztosítás területén pedig a Foshun lehetne a kínai fél - mondta Fellegi Tamás.
A miniszter kínai újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján a magyar-kínai kapcsolatok erejét hangoztatta. "A két ország politikai, gazdasági rendszere sok mindenben különbözik, de elfogadjuk azokat a formákat, melyeket a másik kialakított magának, ez a kulcsa annak, hogy egy új szövetség jött létre a két ország között" - fogalmazott a kormánybiztos. Intézményi és magánemberi együttműködésre az elmúlt években most adódik a legjobb alkalom, a politikai, az emberi bizalom megalapozott, erős. A miniszter példaként a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az autóipar, a gyógyszeripar terén való kooperációt említette, s az enerigaipari szektorban remél bővülést, elsősorban a megújuló energiák előtérbe kerülésének következtében. Javítani kell a vízgazdálkodás, a vízkezelés és a kutatás-fejlesztés területén való együttműködést is, különösen a biotechnológia terén - tette hozzá. Újságírói kérdésre válaszolva Fellegi elmondta: a Fitch Ratings pénteki lépése, mellyel negatívra rontotta le a magyar besorolás kilátását, nem lesz hatással a kínai-magyar kapcsolatokra.
A kínai kiscégek is nehéz helyzetben
Egy sor intézkedéssel segíti a komoly pénzügyi gondokkal küszködő kisvállalkozásokat a kínai kormány. Pénzügyi támogatással, a hitelfelvételi lehetőségek szélesítésével és adókedvezményekkel segít a kisvállalkozások gondjain a kínai vezetés - áll egy kormányzati közleményben. Jelenleg a mikro- és kisvállalkozások nagy része működési gondokkal küszködik, nehezen talál finanszírozási forrást, ráadásul magas adóterhek is sújtják ezeket - veszi sorra a gondokat a dokumentum. A cégek helyzetét a hat százalék feletti infláció, az ennek következtében növekvő nyersanyagköltségek, az emelkedő munkabérek is nehezítik. A probléma súlyosságát mutatja, hogy még a világ hatodik legversenyképesebb nemzetközi pénzügyi központjaként listázott Sanghaj is nehézségekkel küzd. A helyi statisztikai hivatal szeptemberi adatai szerint finanszírozási gondok miatt a város kisvállalkozásainak több mint fele nem tud megfelelően működni.
A kisvállalkozások a kínai gazdaság fontos szereplői, az ország munkahelyeinek 75 százalékáért felelősek. A hatóságok a jövőben toleránsabbak lesznek a rossz hitelekkel rendelkező kisvállalkozásokkal szemben, s azok forráshoz jutását a hitelfelvétel feltételeinek enyhítésével segítik. Az új szabályzás a cégek számára fokozottabb váltó- és kötvénykibocsátást is lehetővé tesz, miközben adóterheiket enyhíti. A kisvállalkozások jövedelemadó-mentességét például 2015-ig meghosszabbította a vezetés, emellett csökkentette az üzleti tevékenységük után fizetendő adók nagyságát is.