Pályát módosít az egyik leggazdagabb magyar

Húsz, a húsiparban eltöltött év után Réti Attila eladta két gyárát, és könyvkiadásba kezdett. Október közepén mutatták be első köteteiket, szám szerint egy tucatot. A pályamódosítás okai mellett életfelfogásról, piacról és képregényről is beszélgettünk vele győri irodájában.


Kép: sxc

Tíz éve még azt mondta egy szakmabeli: pártot és kiadót Budapestre kell bejegyeztetni, különben hajítófát sem ér a dolog. Ebben is változott a világ?

Igencsak. Én például - számtalan győri kötődéssel bíró mosonmagyaróvári gyerekként - Törökbálintról járok be ide dolgozni, de van olyan munkatárs, aki Tapolcán, más Szentendrén él. A mai technika mellett remekül kezelhető ez a helyzet. Úgyhogy a székhelynek ma már jellemzően csak érzelmi jelentősége van.

Eladta a céget
A Debreceni Csoport Húsipari Kft. megvásárolja a 2009-ben több mint 5 milliárd forint árbevételt elért Kaiser Food Élelmiszer-ipari Kft. legalább 97,3 százalékos üzletrészét. A húsipari társaság közleménye szerint a vásárlás a Penta közép-európai tőkebefektető társaság újabb akvizíciója Magyarországon. A Penta a közép-európai Carnibona hústermelő holdingon keresztül folytatja akvizícióit a magyar piacon. A Debreceni Csoport Húsipari Kft.-t már 2008-ban megvásárolta, s most ez a cég - a holding tagjaként - vásárolja meg a Kaiser Food-ot. Réti Attila elhagyja a húsipart, a céget még addig vezeti, amíg a tranzakciót a Gazdasági Versenyhivatal jóvá nem hagyja.

A home office kontra alkotóműhely ellentét el sem érte önöket?

A munkaigényes fázisoknál - ilyen a kiadvány-válogatás, a tervezés - gyakrabban kell összeülnünk. Most állítjuk össze a 2012-es kínálatot, ami intenzívebb győri jelenlétet kíván mindannyiunktól. Így heti egy-két napot együtt töltünk.

Miért állt a könyvesek közé, mint a 100 leggazdagabb magyar egyike?

A könyves szakemberek nagyon sokat dolgoznak itt irodalom- és műveltségszeretetből. De egyre több a profitéhes haramia. Egyébként gyerekkorom óta érdekelt az irodalom és a történelem, aztán úgy alakult, hogy agrármérnök lettem, akárcsak apám és az ő nagybátyja is. Tizenhárom esztendőn át versenyszerűen lovagoltam, ami a Kádár-rendszerben amolyan úri passziónak számított. Közben írogattam, egészen addig, amíg diplomásként ki nem kerültem Ausztriába. Következett a cégindítás, majd a működtetés kora. A húsiparban sem adtam el olyasmit, ami nekem nem ízlett. Az azonban, hogy a nagyközönség még nem kapott rá, nem jelenti azt, hogy valami rossz.

Mik ma önöknél a könyvprioritások?

A tizenkét már bemutatott könyvünkből három kötet a kiemelt: egy ifjúsági regény, egy összeesküvős ezoterikus és egy történelmi képregény, amely a II. magyar hadsereg doni apokalipszisét dolgozza fel. Mondja meg, kit ne érdekelne, mi történt a nagyapjával?

Ha ezt példányszámra fordítjuk, akkor mit mutat a kép?

A plafon a négyezer, de ezer alá nemigen megyünk. Vannak persze olyan esetek, amikor nem is annyira a bolti terjesztésre koncentrálunk. Jövőre adjuk ki Gazdag László fizikusprofesszor - egy ízig-vérig materialista ember - könyvét Van-e élet a halál után? címmel. Nagyon érdekes mű, és vagy Nobel-díjat kap érte, vagy kinevetnek a szerzővel együtt bennünket is.

Apropó: szakmai hírnév. Érdeklődve, kétkedéssel vagy ellenszenvvel fogadja az új játékost a szakma?

Tudni kell, hogy amíg egy kiadónak nincs könyve az asztalon, nem számít. Ennek ellenére az október közepi bemutatkozó gálánkra egy kivétellel minden nagy terjesztő cég vezetői elfogadták a meghívásunkat. Ráadásul azzal az egy céggel is van szerződésünk, és a könyveink kikerültek a polcukra. Ennek ellenére még tanulok: a húsiparban minden döntéshozót ismertem, de a könyvpiacon teljesen új vagyok. Ennek ellenére nem tapasztalom, hogy keresztbe tennének.

Mennyivel ad önnek a vetélytársakénál nagyobb szabadságot és türelmet az, hogy vállalkozóként tetemes magánvagyonra tett szert?

A Tarandusba pár tízmillió forintot tettem, a vagyonom zömét befektettem. Ne tőzsdezsonglőrködésre gondoljon, állampapírokban, hozamgarantált befektetési jegyekben van a pénzem, azaz kisebb hozamú, de biztos eszközökben. Ha a türelem arra vonatkozik: nem vagyok profitkényszerben, így olyasmibe is belekezdhetek, amelyet más nemigen engedhetne meg magának. Eközben pedig nem kell azt lesnem napról napra, nyereséges-e és mennyit hoz a vállalkozásom. De én nem vagyok egy veszteségtermelő típus!

Réti Attila
A mosonmagyaróvári Agrártudományi Egyetemen 1987-ben szerzett diplomát. Az osztrák mezőgazdasági kamara gyakornoka, majd 1989-től az osztrák Landesmann húskereskedelmi cég üzletkötője. 1990-től az általa alapított Kaiser Food Élelmiszer-ipari Kft. tulajdonos ügyvezető igazgatója.
A Nyugat-magyarországi Egyetem mosonmagyaróvári karának címzetes egyetemi docense, 13 éven át a Magyar Húsiparosok Szövetsége elnökségi tagja, hat évig alelnöke, öt évig az Európai Húsipari Szövetségek és Terméktanácsok elnökségi tagja volt. Többszörös ifjúsági díjugrató bajnok, A kategóriás siklóernyő-pilóta, asztrológiát és tarottot tanul.

Magyarán: nem azt tervezte, hogy a könyvszakmában sokasítja a pénzét.

Dehogy... Abból indultam ki, hogy olyasmibe kezdek, amit megint csak sokan szeretnek - köztük elsősorban én. Minden a szeretetről szól: ezért gürcölünk, azért vállalunk alkukat, megyünk bele csínyekbe, hazugságokba, hogy szeressenek bennünket. Én pedig most azért indítottam könyvkiadót, hogy - ha már magam is a műfaj elkötelezett híve és művelője vagyok - megmutassam az embereknek: lehet hatékonyan erősíteni a hazai spirituális, ezoterikus hagyományt és támogatni a kortárs szépirodalmat is egyben.

Azt azért ne tagadjuk: a szerkesztés ízlésterror. Mennyire szabja meg a kiadó irányvonalát, hogy mit gondol a világról a tulajdonos, jelesül ön?

Ez az én kiadóm. Ha Kiss Pistáé volna, az ő értékrendjét közvetítené. Szép, közérthető, felemelő könyveket akarok megjelentetni. Nem vagyunk egyszemélyes kiadó, de ami engem nem érint meg belül, azt nem adom ki.

Ez, gondolom, a márkaépítés része is.

Én itt egy brandet építek, akárcsak egykor a húsiparban.  Ha úgy nézzük: a könyv és a szalámi között biztosan nincs különbség abban, hogy ha jót csinálunk és azt elfogadható áron adjuk, az emberek előbb-utóbb rákapnak.

Berkó-Horváth Gergely (MTI)

(Az Eisberg vezetőjével, egy szintén sikeres magyar vállalkozóval készült interjúnkat itt olvashatja.)

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo