IMF: az államcsőd elkerüléséért

„Aligha járul hozzá a bizalom helyreállításához", hogy a tárgyalási szándék bejelentése előtt nem tájékoztatták az érintett feleket, írja a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása, amely hangot adott annak a feltételezésnek, hogy az IMF-fel kapcsolatos magyar bejelentés csupán kísérleti léggömb volt. A külföldi sajtó egyetért abban, hogy a bejelentés az államcsőd elkerülése érdekében történt, abban viszont kételkedik, hogy az IMF ajánlata megfelel majd a magyar kormány eddig követett gazdaságpolitikájának.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

„Valószínűtlen, hogy az IMF kemény feltételek nélkül ígérne támogatást" Magyarországnak, írja a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadásában. Az ismertetett vélemény szerint az is valószínűtlen, hogy a magyar kormány, „amely harcban áll a gazdasági függetlenségért, beleegyezne hatalmának megkurtításába".

 

Bármilyen megállapodásra törekszik is Budapest az IMF-fel, a pénzügyi szervezetnek, hogy a befektetők bizalma helyreálljon, olyan lépéseket kell diktálnia, amelyek homlokegyenest ellenkeznek az Orbán-kormány eddigi gazdaságpolitikájával, írja a Der Standard című osztrák liberális napilap, amelynek értékelő elemekkel vegyes tudósítása szerint a magyar tárgyalási szándékról kiadott közlemény hallgat arról, hogy „Magyarország a pénzügyi szakadék szélén áll", és hogy az IMF-hez fordulással „Canossát jár". A cikk szerzői, Gregor Mayer és András Szigetvari a cikkben felidézik Matolcsy György kijelentését, miszerint a magyar kormány nem azonnali hitelre, hanem egyfajta biztosításra törekszik. Kérdésesnek nevezték, hogy Magyarország is élvezhet-e majd egy ilyen megállapodást, ugyanis ilyen hiteleket csak „mintatanulóinak" ad az IMF.


Orbán Viktor
Fotó: MTI

„A magyar miniszterelnök összetéveszti az adósság leépítését a jogállam leépítésével" - áll a konzervatív osztrák Die Presse kommentárjában. Egy pénzügyi szakértő „pozitív bizalmi sokkot" remél az IMF-tárgyalások szándéka kapcsán - írja Karl Gaulhofer. Orbán politikai és civil társadalmi ellenfeleit azonban cenzúra és üldözés fenyegeti - áll a kommentárban. Ők nem tudnak más tenni, mint várni a következő választásokat. A gazdasági életben azonban azonnal megbüntetik „a kiszámíthatatlan autokrataallűröket": a forint esik, az adósságok nőnek, a hitelképesség közel a „bóvli" kategóriához, és a befektetők menekülőre fogják. „Olaszországban Berlusconit máris megfosztották a tróntól a pénzügyi piacok. Magyarországon is egy kormányváltás volna az elképzelhető legkedvezőbb sokk" - vélekedett a Die Presse cikkírója.



 

Magyarország ismét a Nemzetközi Valutaalapot hívja segítségül címmel számolt be a Financial Times Deutschland pénteken arról, hogy Magyarország „az államcsőd elkerülése érdekében" tárgyalásokat kezd az IMF-fel. A cikkíró, Christian Höller emlékeztet arra, hogy a magyar kormány még röviddel ezelőtt kizárta az IMF-segítséget. Azóta azonban a helyzet drámai módon kiéleződött - hangoztatja a szerző, aki utal arra is, hogy az IMF mellett Kínának is „megmentőként" kell beszállnia.

 

A magyar gazdaság helyzetével foglalkozott elemzésben a Frankfurter Allgemeine Zeitung is. A német konzervatív napilapban a szerző, Michaela Seiser beszámol a forint gyengüléséről, és arról, hogy a beruházók menekülnek a magyar valutától. A cikkíró szerint szakértők azt ajánlották a kormánynak, hogy a helyzet rosszabbodása esetén forduljon a Nemzetközi Valutaalaphoz, s beszámol arról, hogy az eddigi elutasítás ellenére a kormány meglepetésre csütörtökön be is jelentette az IMF-fel való tárgyalások megkezdését. Ezenfelül -  teszi hozzá a lap - a kormány Kínára kíván támaszkodni.


Az új típusú IMF-együttműködést célzó tárgyalási szándék bejelentésével több cikkben is foglalkozott pénteken a Financial Times. A londoni gazdasági napilap szerint Magyarország, nem egészen 18 hónappal azután, hogy visszautasította a további finanszírozást a valutaalap részéről, „most hátraarcot csinál". Jóllehet, több közép- és kelet-európai állam kapott támogatást az IMF-től a 2008-2009-es pénzügyi válság idején, Magyarország azonban az első olyan ország a térségből, amely az euróövezeti válság járványos hatásai miatt kér új finanszírozási segítséget az IMF-től. A lap szerint a Magyarországnak nyújtandó IMF-támogatás szélesebb körben is erősítheti a befektetői bizalmat, tekintettel azokra az aggodalmakra, hogy a magyar piacokra nehezedő nyomás a Közép-Európára és azon túl is továbbterjedő járvány előjele lehet. A cikk szerint a magyar kormány még szerdán is kitartott amellett, hogy nincsenek tervek a tárgyalások újraindítására az IMF-fel, ám csütörtökön még magasabbra emelkedtek a magyar hitelköltségek, és úgy tűnik, ez eredményezhette az álláspont újragondolását.

Marad a feszült viszony
Miután a Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentette, hogy „tárgyalásban van” az IMF-fel, a valutaalap „cáfolta az egészet” – írta a Financial Times internetes változatának felzárkózó piaci blogrovatában pénteken megjelent kommentárjában Benoit Anne, a Société Générale pénzügyi csoport globális felzárkózó térségi stratégiai részlegének vezetője. Az elemző szerint „bizonyosra vehető”, hogy „egy ilyen incidens után” a magyar kormány és az IMF eddig is feszült viszonya nem fog javulni. Az elemző úgy vélekedett, hogy a magyar kormánynak a jelek szerint „sikerült még tovább gyengítenie a befektetői bizalmat” ... és „a következő szög a koporsóban egy esetleges leminősítés lehet”.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo