A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2003 tavaszán indította el kérdőíves felmérését, mellyel a magyarországi kereskedelmi bankok hitelezési gyakorlatát vizsgálja. A negyedévente végzett hitelezési felmérés bemutatja, hogy a bankok hogyan látják a hitelpiac helyzetét. A most publikált jelentés visszatekintő kérdései 2011 harmadik negyedévére, az előretekintő kérdések a következő féléves- azaz 2011 negyedik és 2012 első negyedévét lefedő - időszakra vonatkoznak. A kérdések a negyedévvel korábbi állapothoz képest tapasztalt változásokra koncentrálnak: a visszatekintő kérdések esetében 2011 második, az előretekintő kérdések esetében pedig 2011 harmadik negyedéve a viszonyítási alap.
A 2011-ben élénkülésnek induló vállalati hitelezés megtorpant
A jegybank csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalati hitelezést elemezve Homolya Dániel, az MNB vezető szakértője elmondta: a forint alapú hitelek átlagos kamata hosszabb ideje 8,5 százalék, az euró alapú hiteleknél 4 százalék körül alakul, de ez elsősorban a jó hitelképességű vállalati ügyfelek kamatkondícióit tükrözi. A három hónapos bankközi forintkamatot alapul véve a nagyvállalati kör átlagosan 1,5, a kkv-szektor 3,4 százalékpontos felárral jutott hitelhez a harmadik negyedévben. A devizahiteleknél az irányadó kamat feletti felár a nagyvállatoknál 2,7, a kkv-szektornál 4,3 százalékpont volt. A szigorú, nem árjellegű feltételek miatt - ami a fedezetek minőségéből következik - a hitelképes vállalatok köre szűkült, így a magasabb kamaton finanszírozott ügyfelek már nem jutnak hitelhez - magyarázta Homolya Dániel. Azok a kis- és középvállalkozások is, amelyek még hitelképesnek számítanak, csak drágábban, 10 százalék feletti kamaton tudnak hitelhez jutni.
A felmérés szerint a vállalati körben a bankok nettó értelemben számított - azaz a szigorításokat és enyhítéseket összegezve - 19 százaléka szigorította a kis- és mikrovállalkozások hitelezési feltételeit, ugyanakkor a nagy- és középvállalatoknál érdemi változtatás nem történt.
Miközben a rövid lejáratú vállalati hitelek iránti nettó kereslet 20 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, addig a hosszú lejáratú - döntően beruházási - hitelek iránti igény nettó alapon 11 százalékkal csökkent. A vállalati hitelezésben a bankok 16-20 százaléka szigorított a harmadik negyedévben, és az év végéig további szigorítást tervez a hitelezési feltételekben. Ennek következtében a 2011-ben élénkülésnek induló vállalati hitelezés megtorpant. A kelet-közép-európai régióban folytatódott a vállalati hitelezés élénkülése, leszámítva a balti államokat és Magyarországot, ahol lényegében stagnált a hitelállomány a harmadik negyedévben - állapítja meg felmérésében az MNB.
Emelkedő kamatok, elsősorban a lakás célú hitelezésben
A háztartási hitelek kondíciói ugyan érdemben a harmadik negyedévben sem változtak, de a következő félévben a lakás célú hiteleknél a bankok 65 százaléka, míg a fogyasztási hiteleknél 16 százaléka készül szigorításra. A tervezett szigorítások elsősorban a hitelek áraiban jelentkeznek, de a bankok szűk körénél várható szigorítás a hitel-fedezet arányában, a futamidőben, valamint a jövedelemarányos törlesztőrészletben is - derül ki a felmérésből.
Az emelkedő kamatokat a magasabb finanszírozási költségek is indokolhatják, de az is lehetséges, hogy ezzel a deviza-jelzáloghitelekvégtörlesztéséből várható veszteségeiket akarják csökkenteni a bankok. A bankoknak a végtörlesztés nemcsak egyszeri, tőkeleírás miatti veszteséget okoz, hanem hosszabb távon kiesik a nagyon jó hitelképességű - azaz alacsony bedőlési valószínűséggel rendelkező - ügyfelektől származó magas kamatmarzs, ami a hosszú távú jövedelmezőségre is negatívan hat - állapítja meg az MNB elemzése. Mindezt a szigorító bankok a forint alapú hitelek emelkedő kamataival kompenzálhatják. Emellett a magasabb kamatszint mellett kevesebb ügyfélnek éri meg a hitelkiváltás a végtörlesztéshez, így a bankoknak a tőkeleírás miatt várható egyszeri vesztesége is kevesebb lesz.
A fogyasztási hiteleken belül a tervezett szigorítás minden szegmenst érint: a gépjármű-finanszírozásnál a válaszadók - bankok és lízingcégek - nettó 41 százaléka, a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél 21 százaléka, míg a fedezetlen fogyasztási hiteleknél 8 százaléka tervez szigorítást 2011 negyedik és 2012 első negyedévében.