Szigorítottak a bankok

A kockázatvállalási hajlandóság csökkenése hosszabb ideje, újabban pedig a hitelezési képesség - a tőke- és likviditási helyzet - romlása is okozza, hogy a vállalati szegmensben a bankok által hitelezni kívánt ügyfélkör egyre szűkül. A Magyar Nemzeti Bank csütörtökön közzétett legújabb, 2011 októberében lefolytatott hitelezési felmérése azt is megállapítja, hogy a kereskedelmi ingatlan-, valamint a kis- és mikrovállalati hitelezés nem árjellegű feltételei tovább szigorodtak. A vállalati hitelezésben a bankok 16-20 százaléka szigorított a harmadik negyedévben, és az év végéig további szigorítást tervez a hitelezési feltételekben. A bankok azt is jelezték, hogy 2011 utolsó és 2012 első negyedévét lefedő időszakban a lakossági jelzáloghitelek kamatai emelkednek.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Fotó: flickr

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2003 tavaszán indította el kérdőíves felmérését, mellyel a magyarországi kereskedelmi bankok hitelezési gyakorlatát vizsgálja. A negyedévente végzett hitelezési felmérés bemutatja, hogy a bankok hogyan látják a hitelpiac helyzetét. A most publikált jelentés visszatekintő kérdései 2011 harmadik negyedévére, az előretekintő kérdések a következő féléves- azaz 2011 negyedik és 2012 első negyedévét lefedő - időszakra vonatkoznak. A kérdések a negyedévvel korábbi állapothoz képest tapasztalt változásokra koncentrálnak: a visszatekintő kérdések esetében 2011 második, az előretekintő kérdések esetében pedig 2011 harmadik negyedéve a viszonyítási alap.

Globális és magyar konjunktúra
Az MNB legutóbb megjelent felmérése óta jelentősen romlott a globális konjunktúra, eszkalálódott egyes országok adósságválsága, és megnövekedtek az eurozóna bankrendszerének kockázatai. Mindez a harmadik negyedévben negatívan hatott az eurozóna bankjainak hitelezési képességére, ami egyrészt a hitelezési feltételek szigorításában, másrészt a korábbi negyedévekben dinamikus hitelállomány-növekedés megtorpanásában jelentkezett az eurozónában.
Magyarországon is jelentősen romlottak a gazdasági kilátások, kockázati tényezőt jelent a romló portfolióminőség és a végtörlesztési program hazai bankrendszerre gyakorolt hatása, egyúttal nőtt az anyabankok felől érkező bankrendszeri fertőzés kockázata is. Ennek következtében a bankok azt jelezték, hogy a harmadik negyedévben a kis- és mikrovállalkozások, valamint a kereskedelmiingatlan-hitelek nem árjellegű hitelezési feltételei szigorodtak tovább.

A 2011-ben élénkülésnek induló vállalati hitelezés megtorpant

A jegybank csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalati hitelezést elemezve Homolya Dániel, az MNB vezető szakértője elmondta: a forint alapú hitelek átlagos kamata hosszabb ideje 8,5 százalék, az euró alapú hiteleknél 4 százalék körül alakul, de ez elsősorban a jó hitelképességű vállalati ügyfelek kamatkondícióit tükrözi. A három hónapos bankközi forintkamatot alapul véve a nagyvállalati kör átlagosan 1,5, a kkv-szektor 3,4 százalékpontos felárral jutott hitelhez a harmadik negyedévben. A devizahiteleknél az irányadó kamat feletti felár a nagyvállatoknál 2,7, a kkv-szektornál 4,3 százalékpont volt. A szigorú, nem árjellegű feltételek miatt - ami a fedezetek minőségéből következik - a hitelképes vállalatok köre szűkült, így a magasabb kamaton finanszírozott ügyfelek már nem jutnak hitelhez - magyarázta Homolya Dániel. Azok a kis- és középvállalkozások is, amelyek még hitelképesnek számítanak, csak drágábban, 10 százalék feletti kamaton tudnak hitelhez jutni.


Forrás: MNB

A felmérés szerint a vállalati körben a bankok nettó értelemben számított - azaz a szigorításokat és enyhítéseket összegezve - 19 százaléka szigorította a kis- és mikrovállalkozások hitelezési feltételeit, ugyanakkor a nagy- és középvállalatoknál érdemi változtatás nem történt.


Forrás: MNB

Miközben a rövid lejáratú vállalati hitelek iránti nettó kereslet 20 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, addig a hosszú lejáratú - döntően beruházási - hitelek iránti igény nettó alapon 11 százalékkal csökkent. A vállalati hitelezésben a bankok 16-20 százaléka szigorított a harmadik negyedévben, és az év végéig további szigorítást tervez a hitelezési feltételekben. Ennek következtében a 2011-ben élénkülésnek induló vállalati hitelezés megtorpant. A kelet-közép-európai régióban folytatódott a vállalati hitelezés élénkülése, leszámítva a balti államokat és Magyarországot, ahol lényegében stagnált a hitelállomány a harmadik negyedévben - állapítja meg felmérésében az MNB.

Emelkedő kamatok, elsősorban a lakás célú hitelezésben

A háztartási hitelek kondíciói ugyan érdemben a harmadik negyedévben sem változtak, de a következő félévben a lakás célú hiteleknél a bankok 65 százaléka, míg a fogyasztási hiteleknél 16 százaléka készül szigorításra. A tervezett szigorítások elsősorban a hitelek áraiban jelentkeznek, de a bankok szűk körénél várható szigorítás a hitel-fedezet arányában, a futamidőben, valamint a jövedelemarányos törlesztőrészletben is - derül ki a felmérésből.

Az emelkedő kamatokat a magasabb finanszírozási költségek is indokolhatják, de az is lehetséges, hogy ezzel a deviza-jelzáloghitelekvégtörlesztéséből várható veszteségeiket akarják csökkenteni a bankok. A bankoknak a végtörlesztés nemcsak egyszeri, tőkeleírás miatti veszteséget okoz, hanem hosszabb távon kiesik a nagyon jó hitelképességű - azaz alacsony bedőlési valószínűséggel rendelkező - ügyfelektől származó magas kamatmarzs, ami a hosszú távú jövedelmezőségre is negatívan hat - állapítja meg az MNB elemzése. Mindezt a szigorító bankok a forint alapú hitelek emelkedő kamataival kompenzálhatják. Emellett a magasabb kamatszint mellett kevesebb ügyfélnek éri meg a hitelkiváltás a végtörlesztéshez, így a bankoknak a tőkeleírás miatt várható egyszeri vesztesége is kevesebb lesz.

A fogyasztási hiteleken belül a tervezett szigorítás minden szegmenst érint: a gépjármű-finanszírozásnál a válaszadók - bankok és lízingcégek - nettó 41 százaléka, a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél 21 százaléka, míg a fedezetlen fogyasztási hiteleknél 8 százaléka tervez szigorítást 2011 negyedik és 2012 első negyedévében.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo